Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele obrovského ranče Henryho Terrilla. James se budoucímu tchánovi zamlouvá, ovšem jen do chvíle, kdy odmítne bránit se proti násilí. Do tohoto kraje ruka zákona nedosáhne a muži musejí často bojovat s honáky Terrillova konkurenta Rufuse Hannasseyho. V sázce je totiž drahocenná voda, kterou oba rančeři potřebují pro svůj dobytek. Nenávist mezi oběma rody vrcholí a schyluje se k válce. James neví, jak to na Divokém západě chodí, přesto však stále odmítá změnit své zásady. Jen málokdo vidí, že je v mnoha ohledech statečnějším mužem než místní rváči a siláci... Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele. (oficiální text distributora)

Alex696

Western, ktorý poteší každého , nielen fanúšikov tohoto žánru. Podľa mňa jeden z najlepších aké boli kedy natočené. Gregory Peck bol ako vždy perfektný. Film nemá hluché miesta a končí sa happyendom, tak ako to v správnom westerne má byť. Nechýba romantická láska, čo viac človek potrebuje na oddych? ()

gidzitka

Klasika, která nepřekvapí, ale potěší. Staromódní filmařina, kterou z hloubi duše miluju. Možná se už stoprocentní "správňáckost" nenosí, ale já se ráda podívám za odměnu, když se zastanu slabšího, pomůžu, i když nemusím; zachovám se jako dáma či mně někdo políbí ruku (občas se tak stane)... Je prostě dobré se čas od času nechat povznést... ()

gicous

Velká země, velké herectví a v neposlední řadě velký příběh ve velkolepém panoramatickém provedení - bez sexu, bez sprosťáren a bez zbytečného násilí. Silně humanitní poselství prostupuje celým filmem a největší koncentrace se mu dostává v postavě kapitána Jamese McKaye, který je klasickým prototypem kladného hrdiny, v jehož těle snad nekoluje ani jedna podlá buňka. Je to esence dobroty, cti a spravedlnosti. Prostě westernová klasika se vším všudy. 8/10 ()

helrohir

Ďalší klasický western, ktorý ma napriek všeobecnému obdivu a mnohým kvalitám tak úplne nenadchol. Netvrdím, že nie je niečím výnimočný, pretože minimálne svojím posolstvom odsudzujúcim zbytočné a malicherné násilie, prípadne svojimi dokonale vyprofilovanými charaktermi, ktoré nie sú len čierno-biele, pôsobí voči iným westernom o čosi dôstojnejšie a realistickejšie. Taktiež chválim výborné obsadenie, plné charizmatických hercov a pekných herečiek a úžasnú kameru, ale mne ako divákovi odkojenému na mayovkách či Leonovkách tu predsa len chýbalo oveľa viac akcie, prestreliek a na takú stopáž aj živšieho deja, takže budem hodnotiť len priemerne. 60%. ()

PlayEasy

Už podle roku zveřejnění poznáte, že je to klasika westernového žánru. Ale tento film pro vás připraví spoustu překvapení. Tradiční western o nenávisti, nováčkovi i lásce! Skvělý Gregory Peck a kvalitní hudba jsou jen maličkosti oproti výbornému scénáři. Zkrátka je to povinnost pro milovníky westernů, pořádných rvaček i pro milovníky filmů všeobecně. 90% TEN TÝPEK ANI NEMÁ ZBRAŇ! ()

SAINTS

Gregory Peck,je v tomto westerne pokojny anti-tradičny hrdina,ktory ovpliva statočnostou a vytrvalostou.Je to velkolepy western s hviezdnym obsadenym. ()

adamix

Je to vlastne ten typ veľmi dobrosrdečného filmu, že to sa stáva paradoxne jeho najväčšou slabinou. A pritom obsahuje hojný počet zaujímavých a aj celkom sympatických postáv hrajúcimi výbornými hercami (okrem ,,správňackého" Pecka som si obľúbil spravodlivého tatka/vodcu gangu Rufusa Hannasseyho), okrem toho na danú dĺžku veľmi pútavý a jednoduchý dej, kde nestačia veľké westernové mestečká s vlakmi, hostincami a bankami, ale pár domčekov na americkej prérii, nekonečné polia a kamenný kaňon. Je mi ľúto dať len suché 3*, ale mne tam tá akcia či už aspoň náznaky zvučných hudobných tónov (napríklad takého Ennia) veľmi chýbali, ale pochopím, že to chcelo byť vzhľadom k presýtenosti toho žánru v tej dobe niečím iným. V rámci inakosti je to veľmi podarený a neskutočne sympatický antiwestern, v rámci diváckej rozmaznanosti (ale i úcty k starším filmom) menej, ako som čakal. Za mňa 70%. ()

ostravak30

Jeden z klasických westernů, který se vlastně naprosto odlišuje. Nečekejte žádné přestřelky ani bitky. Jde o psychologický boj a hlavní hrdina odmítá střílet, zabíjet a bít se. Je považován za zbabělce, ale naopak to chce mít velkou odvahu vrhnout se mezi muže bez střelné zbraně a navrhovat jim mír. Tím spíše, když mezi nimi panují roky nenávisti. Na tomto filmu se ale ukazuje, že někdy je nenávist tak silná, že ani smír, ačkoli leží na stole, nemusí znesvářené strany přijmout. A že když má někdo dost odvahy, kuráže, ale též inteligence, může vyhrát. Pro mě parádní film, ze kterého bych neubral ani minutu. Gregory Peck a Charlton Heston opět perfektní. Exteriéry úžasné...tady se toho hodně povedlo. ()

(fjw)

Nádherný snímek! Vypracované charaktery, moc pěkné obrazy a výborná hudba! Tohle je nejlepší western, který kdy byl natočen. ()

Pavlin

Starý dobrý western z dob kdy poctivost a čest nebyla jen slova a kdy charismatické postavy vládly stříbrnému plátnu.Krásná příroda,dobrodružství,ale i příběh co nás dovede až ke sladkému happy endu.Za zmínku ještě stojí výborná hudba a skvělý Gregory Peck. ()

Enelya

Ještě donedávna mi při slově western naskočila husí kůže po celém těle a na mé tváři se objevil znechucený výraz. A já musím konstatovat jak jen jsem byla hloupá, když jsem westernové klasiky zatracovala. Po Once upon a time in the west jsem měla možnost vidět další skvost z tohoto žánru a jsem nadšena, jak hereckým obsazením, režií, kamerou tak i nádhernou hudbou Jeroma Morosse. Big Country si ode mě zasloužila bez debat 5hvězd. ()

kosaka

Prima příběh gentlemana, co se zrovna nehodí do prostředí sporu dvou rančerů. Pro někoho příliš dlouhá stopáž, která ale odpovídá roku vzniku. Dobře zahrané, důraz kladený na charaktery a ne počet mrtvol. Podkresleno kvalitní hudbou, prestě takhle nějak si představuji klasický western. ()

carl.oesch

Zvláštní - společně s Tenkrát na západě můj asi nejoblíbenější western. Přitom ani jeden z těch dvou filmů vlastně ani klasický western není. Tenhle stojí víc na tom, co se zde odehrává, Tenkrát na západě je famózní především vizuelně, i když alegorie toho, kdo a jak stvořil Ameriku tam je také. Jednoznačné odsouzení násilí v osobě Gregory Pecka je nečím naprosto v tomto žánru výjimečným. Jako by se tady jednalo o modelovou situaci, o alegorii. Postava Gregory Pecka ukazuje svět Divokého západu v poněkud jiném, nezvyklém světle. Jeho rvačka s Charlotem Hestonem a její vyústění se mi hluboce vrylo do paměti, stejně jako závěrečná scéna, kdy rádoby chlapáctví obou hlavních protivníků (majora a Rufuse) působí až odpudivě, nicméně sympatie jsou jednoznačně na straně Rufuse Hannaseyho. Scéna, kdy zastřelí svého syna, protože se choval jako tupý primitiv a křivák má až shakespearovský rozměr. A major? Tento rádoby kultivovaný, klidný a společenský gentleman jenom dokáže svoji psychopatickou osobnost dobře maskovat, což je nakonec znak psychopatů nějak tak obecně, co nám to jenom připomíná? Alegorie konfliktu, ve kterém trpí nevinní, kteří se dají strhnout osobními animozitami. Není to vlastně jenom obraz konfliktů ve společnosti nějak tak obecně? Jistě, skončilo to dobře, to ve westernu být musí, ale čím se tohle lišilo od stovek a tisíců velkých i malých válek? Přes ten zdánlivý happy-end zůstává po tomhle filmu na jazyku ještě dlouho pachuť. Ale to není vina skvělého filmu, ale toho, co zcela nejednoznačně ukazuje... ()

Stanmi

Já osobně se sice spíše specializuji na westerny z let šedesátých, nicméně Velkou zemi jsem si pochopitelně nemohl nechat ujít, zvlášť, když má tak pozitivní reference. Pokud bych měl příběh filmu zkrátit na úplné minimum, tak by se dalo napsat kultivovaný muž vs. banda násilnických pistolníků. Oním kultivovaným můžem není níkdo jiný než Gregory Peck, který jako James McKay příjiždí na Západ za svou snoubenkou, ale brzy se zaplete do války dvou rančerských rodů, a to Terillů a Hannaseyů, kteří se samo sebou chtějí mezi sebou nejraději postřílet, Jim se však pokusí nalézt mírovou cestu...Musím přiznat, že příběh mne zas tak moc neoslnil, respektive nebyl špatný, ale už jsem viděl lepší westernové příběhy. Přesto všechno jsem za těch mamutích 165 minut co film trvá vlastně vůbec nenudil. Může za to především naprosto perfektní herecký výkon Gregory Pecka, ale i ostatní herci mají co nabídnout třeba oba představitelé oněch znesvářených rodin Charles Bickford (maj. Terrill) a Burl Ives (Rufus Hannassey), který za svůj dostal i Oscara. Snad jenom ten Charlton Heston je trochu upozazděn, ale je to dáno jeho vedlejší rolí. Filmem se jinak vine taková klasická westernová melodie, která však k filmu naprosto pasuje. Velká země je tak westernem, který nabízí spíše průměrný příběh, který je však podepřen skvělými hereckými výkony. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu