Šakalík

Tomáš Dolejšek

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 8 16 23 30
    • 1.1.2017  23:11

Nerozumím tomu, proč má druhý Jurský park skoro o 20% horší hodnocení než imho přeceňovaná jednička (první díl jsem v době jeho vzniku a všeobecné hysterie kolem něj přímo nenáviděl). Jediným důvodem budiž to, že zatímco první film byl v mnoha ohledech novátorský a snad i přelomový, dvojka – byť po technické stránce v mnoha ohledech lepší – je prostě jen dvojka. A to nad čím diváci slintali blahem v roce 1993, o čtyři roky později již zevšednělo. Pravda, závěrečných dvacet minut je hodně slabých a finální eko-happyend je doslova příšerný, ale jako odpočinkový biják to s přehledem pořád funguje.

• 1.1.2017  22:51
    Willow (1988)

Tenhle film tak trochu upadl v zapomnění, přestože se jedná o docela sveřepé a originální dílo. Problém je v tom, že díky svému pohádkovému příběhu neobstojí jako akční fantasy a na druhé straně zase není úplně „nezávadný“, aby jej šlo zaškatulkovat jako film pro děti. Takhle nějak se dělala fantasy do doby, než jí Tolkien převrátil vzhůru nohama. Ostatně právě v Tolkienově díle lze vystopovat inspiraci pro hlavního hrdinu (Hobiti). Willow ale není špatný film. Jakkoli jsou triky z dnešního pohledu úsměvné (především dračí bestie je opravdu k popukání) a jakkoli jsou některé charaktery zoufale plytké, má to něco do sebe. Navíc, kde jinde uvidíte – pozor SPOILER – jak se Val Kilmer mění v prase? :-)

• 30.12.2016  14:01

Přiznám se, že jsem až do minulého týdne nevěděl, že Vymítač má i třetí díl. :-) K filmu jsem přistupoval s krajní nedůvěrou, snad ovlivněn tím jak moc se nepovedla dvojka. O to příjemněji mě třetí díl překvapil. Díla se ujal sám autor knižní předlohy William Peter Blatty, který nám místo démonického hororu naservíroval spíše mysteriozní detektivku s mrazivě temnou atmosférou. Na démony sice taky dojde, ale až skoro úplně na konci. Poněkud rozvleklý scénář však bohatě vynahradili charismatičtí herci – v roli policejního detektiva výborný George C. Scott a především Brad „Červivec“ Dourif coby jeho posednutý rival. Ale nespoilerujme. Film sice neobsahuje vlastně žádné mimořádné scény, které by divákovi pocuchaly nervy (zatímco první film jich byl plný), přesto se jedná o kvalitní dílo hodné pozornosti.

• 30.12.2016  11:26

Tohle není věru žádné veledílo a kdo se nechal nalákat jen na jméno režiséra, byl asi zklamán. John Carpenter natočil jistě i DALEKO lepší filmy (Věc, první Halloween). Duchové Marsu jsou oproti tomu čistokrevné béčko, ale neřekl bych, že je to až tak špatný film, jak naznačuje místní hodnocení. Příběh (bráno s rezervou) příjemně odsejpá a postavy jsou docela sympatické (mě potěšila především má oblíbená Clea DuVall). Oproti tomu verbální projevy nakažených (a především jejich vůdce v blackmetalovém outfitu) se omezují na pouhé skřehotání a ječení, což ke konci již leze značně na nervy. Dost nepovedený je také imbecilní závěr, no ale budiž. Celkově vzato se jedná o solidně zpracovaný videofilm. Nic víc, nic míň. Kdyby něco podobného vzniklo o deset, patnáct let dříve, bylo by to dneska považováno bezmála za kult. Na rok 2001 to je ale přece jen už asi málo.

• 30.12.2016  08:52
    Dům ďábla (2009)

Tohoto filmu se musím jednoznačně zastat. Jako pocta atmosferickým horůrkům sedmdesátých a osmdesátých let funguje perfektně. Filmařům se podařilo vytvořit autentickou atmosféru té doby, především díky použití typických dobových artefaktů (oblečení, účesy, hudba nebo třeba starý dobrý walkman – ten už jsem neviděl hodně dlouho). Přestože má film až infantilně jednoduchý a popravdě trošku přitroublý příběh a přestože se v něm až na posledních deset minut vlastně nic neděje, oplývá výbornou atmosférou. Tady je třeba pochválit Jocelin Donahue v hlavní roli. Samotné finále sice zavání kýčem a způsob, kterým dívka vzniklou lapálii nakonec „vyřeší“, je poněkud přehnaný (a jak se záhy ukáže i zbytečný), ale v tom já nijak zásadní problém nevidím.

• 23.12.2016  09:34
    Inkarnace (2016)

Viděl jsem lepší, ale i daleko horší démonické horory. Inkarnace vlastně vůbec ničím nevybočuje z průměru. Největším problémem filmu je nedostatek akce. Samotná vymítání se obejdou bez běžného velkého křiku a létajícího nábytku (samotní aktéři ale levitaci zvládají). Což je ale škoda, protože právě tyto scény bývají ozdobou žánru (a důvodem proč na to jdeme do kina). Tady si ale autoři vystačili s jakousi snovou realitou, ze které se posedlý musí probudit a démon je pryč. To je ale dost o ničem. No a pak ten OMG závěr. Klišé, klišé, klišé. Inkarnace je přesně ten typ filmu, na který se podíváte, možná vás i pobaví, ale za týden úplně vyšumí a za měsíc si nebudete moci vzpomenout, o čem že to vlastně bylo...

• 18.12.2016  09:19

Před čtyřmi lety jsem v recenzi na předchozí díl tvrdil, že z této série již nic duchaplného nevypadne. Jak vidno, měl jsem pravdu. :-) Svým příběhem jsou Blood Wars v zásadě úplně o ničem. Nový motiv světlých upírů, kteří v odlehlých horách holdují rituálu jakési vodní reinkarnace je už na první pohled těžkopádný, ale musí se zase uznat, že jakmile dojde na boj, mají něco do sebe. Bojové scény jsou právě to, co drží tenhle film ještě jakžtakž po kupě. Naše oblíbená smrtonoška Selene nám pravda už poněkud zestárla, ale pořád je myslím na co koukat. Naproti tomu hotovou tragédii představuje Theo James v roli nového vůdce upírstva (nenechte se vysmát). No, za sebe doufám, že je tohle již opravdu poslední díl.

• 16.12.2016  19:26

Snaha o dospělejší Star Wars se sice naprosto minula účinkem, nicméně nejtemnější dílo tohoto univerza to bezesporu je. Film se rozjíždí pomalu. Zpočátku je rozháraný, nesourodý a místy vyloženě nudný, ovšem výborný Forest Whitaker v této části zachraňuje, co se dá. Pořádné akce se divák dočká až v závěrečné hodinovce, která ale patří k tomu nejlepšímu, co nám zatím Star Wars měly tu čest nabídnout. Útok rebelů na imperiální archív je dechberoucí. Jakkoli mě závěr nadchl, celkově ve mně film zanechal spíše rozporuplné dojmy. Čtvrtou hvězdu přidávám za sice krátkou, ale zato přímo lahůdkovou scénu, ve které si to Darth Vader ve svitu svého lightsaberu vyříká s rebely z očí do očí. Škoda že takových delikates nebylo víc.

• 3.12.2016  22:09

Tenhle film strčí do kapsy všechny potterovky stejně snadno jako Salamandrův kufr všechny ty magické potvory. Z řemeslného hlediska je to naprostá paráda. David Yates drží otěže svého díla pevně v rukou a kvalitní herecké obsazení v čele s opětovně výborným Eddie Redmaynem pak rozehraje mistrovskou partii hodnou chvály. Čert vem logické mezírky ve scénáři či okatě prostoduchý způsob, kterým si autoři otevřeli dvířka k dalším dílům. I pro dospělého diváka s alespoň špetkou fantazie to je náramný zážitek, vždyť fantastická zvířata dělají svému jménu čest, jsou opravdu úžasná. Film je i báječně odlehčený, tady skvěle zafungovala postava Kowalskiho. Už si ani nepamatuju, kdy jsem naposledy nějaký film hodnotil maximálně, už to bude nějaký ten pátek. Tady ale prostě nemůžu jinak.

• 12.11.2016  23:42
    Příchozí (2016)

Takhle emocionálně silné a přitom inteligentní sci-fi jsem neviděl snad od Kontaktu, a to už bude pomalu dvacet let. Ostatně právě s Kontaktem bývá film často srovnáván a vzhledem k tomu, že Kontakt považuju za vůbec nejlepší sci-fi všech dob, natěšený jsem byl tedy hodně. No, ve výsledku mě film nezklamal, i když Zemeckisův klenot rozhodně překonán nebyl. Filmu se daří bravurně spojovat vědeckou a lidskou část příběhu, přičemž v té druhé doslova září Amy Adams, které divák uvěří každičkou emoci. Tady by byl oscar na místě. Nicméně pozvolné tempo příběhu v podstatě bez jakýchkoli větších akcí časem ukolébá a ke konci se doslova vleče. Závěrečné hubuotevírací rozuzlení sice uvede obecenstvo opět do varu, nicméně obludně naivní celosvětové usmíření (a především infantilně přitroublý způsob jak k němu dojde) je do nebe volající. Díky excelentním hereckým výkonům a nádherné hudbě však Arrival zanechá mimořádně silný dojem. K plnému hodnocení ale přece jen něco chybí.

• 24.9.2016  17:52

Přiznám se, že jsem nikdy tak úplně nepochopil úspěch původního filmu, jehož bezelstná naivita bije do oči. Ale taková byla asi doba (a žánr). Nová verze je pravda politicky korektní, až to tříská dveřmi, ale to je zase ta dnešní doba. Nicméně po akční stránce to má koule, pistolníci nejsou uhlazení dobráci od kosti jako v původním filmu, ale banda zlatozubých pobudů s diskutabilními hygienickými návyky a hlavní záporák, v podání výborného Petera Sarsgaarda, je vyšinutý magor radost pohledět. Našlo by se pár slabších momentů, třeba způsob likvidace těžkého kulometu je opravdu hloupý a protočil jsem při tom oči v sloup. S postavami se taky asi dalo pracovat lépe, ale vem to čert. Já jsem se v kině dvě hodiny dobře bavil a zvedám proto prst nahoru.

• 24.9.2016  12:44
    400 Days (2015)

No tak čekal jsem lecos, ale takhle upachtěnou zhovadilost teda ne. Úvodní část na „lodi“ je neskutečné unylá, druhá zase dementní. Nic proti nízkorozpočtovým sci-fi (jen houšť a větší kapky). Nedostatek financí ale nemusí být zase takový problém. Pokud se divákovi nabídne smysluplný příběh s dynamickým vývojem, rád mnohé nedostatky odpustí. V tomto případě je ale právě příběh kamenem úrazu. Přišlo mi, že sami filmaři nevěděli, co bude následovat v další scéně a scénář dopisovali narychlo přímo na place. Třeba ten finální pokus o otevřený konec je vyloženě k smíchu. Škoda. Mohl to být alespoň průměrný film, kdyby se scénáře chytil někdo schopnější.

• 24.9.2016  12:37
    Mělčiny (2016)

Kdyby to byl jen hodinový kraťas, byl bych maximálně spokojen. Film to není špatný. Je to napínavé, nebojí se to krve a žralok je poměrně věrohodný. Jenomže tím, jak se autoři snažili uměle natáhnout stopáž na délku celovečerního filmu, zaprasili jinak svižný děj spoustou vaty, přesněji řečeno naprosto zbytečným melodramatem (vzpomínání na nemocnou matku, rozmluva s otcem a mladší sestrou). Tyto unylé pasáže táhnou film hodně dolů. Naopak jakmile se do děje dostane žralok, je na to radost pohledět. Hlavně teda finální zúčtování nemá chybu (jakkoli asi nereálné) a udělá za dramatem povedenou tečku. Škoda jen toho slaďoučkého závěru, za nějž by scénárista zasloužil pár facek.

• 17.9.2016  18:44
    Crawl or Die (2014)

Autoři zaslouží uznání za to, že dokázali natočit film trvající 85 minut absolutně bez příběhu. Celý „děj“, dá-li se tomu tak vůbec říkat, si vystačí s dlouhotrvajícími záběry na skupinu lidí, kteří se plazí čím dál tím užšími tunely. Nahání je nějaká vetřelovitá potvora, která přestože je poměrně robustní, nemá s pohybem ve stísněných tunelech vůbec žádný problém – tohle mi celý film nedávalo smysl. Lidí postupně ubývá, zato znuděnost divákova rychle roste. Konec je zcela bez pointy, ale s příběhem si obecně nikdo hlavu nelámal. Přesto si myslím, že klaustrofobickou atmosféru se filmařům s trochou fantazie navodit podařilo a pro herce jistě nebylo natáčení žádnou siestou. Právě z úcty k jejich práci přidávám druhou hvězdu.

• 17.12.2015  20:51

Očekával jsem film století a bohužel ho (zatím) nedostal. První polovina filmu je naprosto úchvatná, řekl bych přímo dokonalá. Představení nových postav je zajímavé, emotivní a přitom mnohokrát vtipně odlehčené. Bohužel ve své druhé části nové Star Wars opět připomenou staré bolístky – především pak do nebe volající logické mezery ve scénáři vycházející z až pohádkového stylu vyprávění. O již značně ohrané hlavní zápletce snad ani nemluvě (jeden by řekl - pozor SPOILER - že po neblahých zkušenostech s předchozími Hvězdami smrti si nepřítel svou ultimátní zbraň tentokrát konečně pořádně zabezpečí). No ale budiž. Hlavní facku dostane film ve chvíli, kdy jinak velmi charismatický záporák Kylo Ren sundá masku. Já v kině až zalapal po dechu, když jsem viděl, jakého hňupa do této role obsadili. On vypadá jako idiot, mluví jako idiot, chová se jako idiot, je to prostě idiot. Tento úpadek stěžejní postavy mě opravdu otrávil. Snad v dalších dílech chytne Temnou stranu Síly pořádně za pačesy, protože zatím nesahá Darth Vaderovi ani po kotníky. I když má vytuněný lightsaber.

• 23.11.2014  20:39

Ne že by třetí Hladové hry byly nějak výrazně horší než předchozí díl, ale přesto za svým povedeným předchůdcem trochu zaostávají. Důvod je zcela prostý. Nápad rozdělit třetí knihu na dva filmy je sice komerčně vděčný, avšak z hlediska divácké atraktivity je dost nešťastný. Rychlé tempo prvních dvou filmů je najednou rozplizlé a v zásadě se tam nic neděje. Jennifer Lawrence je jako obvykle půvabná a uvěřitelná, bohužel její role se smrkla na neustálé pofňukávání a cestování po válečných rozvalinách. Atmosféru totalitního útlaku a odporu vůči němu se filmu daří navodit obstojně, stejně jako mediální manipulaci, nejmocnější zbraň každého režimu. Tragický osud Peeta je právě tím nejsilnějším příběhem, který film nabídne. To je ale samo o sobě prostě málo.

• 11.11.2014  18:25

Kdybych to viděl někde na Syfy, dal bych tomu možná tři hvězdy. Jenomže tady se nám produkce snaží podstrčit prachmizerné béčko za áčkovou cenu a nestydí se tuhle zhovadilost dokonce propašovat do kin. Ve filmu nenajdeme jedinou věc, která nemá brakové parametry – od scénáře, přes triky, až po herecké výkony (Luke Evans v hlavní roli je doslova žalostný). Stupidita většiny replik nezná hranic a tak je s podivem, že se filmařům podařilo zverbovat takového herce, jako je Charles Dance. Asi potřeboval voraz. No každopádně je Dracula zralý na odpad. Tu jednu hvězdu dávám z radosti, že jsem to ukrad a nešel na to do kina. To už bych byl vážně zlej...

• 8.11.2014  22:10
    Interstellar (2014)

Metafyzično Interstellaru je pohlcující. O tom žádná. Pohledy do hlubin vesmíru doprovázené úchvatnou hudbou Hanse Zimmera jednoduše nemají chybu a Matthew McConaughey trhá plátno na kusy. Nicméně právě tím, jak se film snaží apelovat na nejniternější divákův smysl pro art, sám ze sebe dělá prvotřídní snobárnu (dovoluji si tvrdit, že „průměrný divák“ tuhle látku prostě nepobere). To by samo o sobě ani nevadilo, kdyby toho nebylo příliš. Pomyslný pohár přeteče ve chvíli, kdy se Cooper vydá vstříc Gargantuovu horizontu událostí, aby se ocitl mimo prostor a čas (KDY už filmaři konečně pochopí, že černá díra je obyčejná zhroucená hvězda – tou se do jiných časoprostorů nelítá). V kombinaci s potoky slz, které prosakují plátnem, to je k nevydržení. Obludně patetický konec tomu jen nasadí korunu a závěrečné titulky tak přinesou místo spadlé brady spíše úlevu, že to máme už konečně za sebou.

• 3.11.2014  11:45
    John Wick (2014)

Opravdu VELMI akční záležitost s poněkud přitroublým námětem, ve které se Keanu Reeves vyřádil dosytosti. Nic proti tomu. Takového Reevese máme všichni rádi a když ho nakrkne synek ruského mafiána, máme o zábavu postaráno. Jenže to v kontextu dnešní doby již jaksi není ono. Akční parametry filmu jsou obludně přehnané a při pohledu na hromadu mrtvol, které Wick po sobě zanechává, bledne i Schwarzenegger závistí. Scénář si pak vůbec neláme hlavu s tím, jak takové masakry Wickovi projdou v podstatě bez povšimnutí – i když uznávám, že to v oldchoolovém akčním filmu, který je navíc i příjemně odlehčený, není asi tak podstatné. Ve druhé polovině je toho ale už opravdu moc a mě osobně ty přestřelky už vysloveně nudily...

• 1.11.2014  15:59
    Exists (2014)

Takhle by to šlo. Svižně natočený handy-cam s typicky dementními postavami, což je úděl, kterého se tento žánr asi nikdy nezbaví. Především ten černoch je zralý na pár facek (naopak jeho přítelkyně je velká fešanda a nesl jsem krajně nelibě, že jí filmaři nechali zařvat tak brzo. :-)). Jinak je film docela koukatelný. Má jednoduchý a přímočarý děj, překvapivě dobře namaskovaného Yetiho a několik napínavých pasáží. Když filmu odpustíme nějaké ty bolístky pro žánr typické (roztřesená kamera, již zmíněné tupé postavy) ve výsledku dostaneme solidní nízkorozpočtový horůrek. Nic víc, nic míň.

• 1.11.2014  15:31

Nebavilo. Přestože Liam Neeson má stále ještě charisma na rozdávání a jeho uhrančivý hlasový projev zaručeně upoutá divákovu pozornost, v ponuré detektivce s pomalu plynoucím dějem to jaksi není ono. Dost uměle působí některé motivy (problémy s alkoholem) a koneckonců i postavy (TJ), bez kterých by se film klidně obešel. Naopak výborná je dvojice hlavních záporáků, kteří svou přirozenou zvráceností nahánějí husí kůži. Bohužel finální konfrontace Scuddera s nimi je velmi krátká a vyčpělá a film z průměrnosti rozhodně nevytáhne...

• 1.11.2014  11:58
    Transformers: Zánik (2014)

OH MY GOD! No nečekal jsem zázraky, ale takhle prostoduchou hovadinu taky ne. Kromě pro sérii typicky nabuřelých akčních scén film propadá úplně ve všem. Příběh? Totální brak. Herecké výkony – nenechte se vysmát! Co mě mrzí na filmu nejvíce, je účast mého velkého oblíbence Stanley Tucciho. To sis nemohl nejdřív přečíst scénář, Stanley? Filmoví Tranformers byli od prvopočátku zábavou lacinou, nicméně v prvních dílech se alespoň člověk mohl pokochat pohledem na Megan Fox, zatímco Nicola Peltz utěšeně zapadá do koloritu brakového čtvrtého dílu. Jenomže divák je tvor podivný, a tak i tahle peachovina sklidila komerční úspěch, načež jsou v plánu další dva (!!!) díly. Takže ještě jednou: OH MY GOD!

• 13.9.2014  22:53

Na premiéru Maze Runnera jsem vyrazil do IMAXu, který se nakonec velmi slušně zaplnil. Knižní předlohu jsem nečetl, takže těžko hodnotit, nicméně film jako takový překvapivě funguje. Přestože v něm vystupují skoro výhradně jen teenageři, což zavání malérem, v tomto případě to filmu nijak neublížilo. Možná proto, že jsou všichni stejného pohlaví, takže je divák ušetřen milostného tokání (pozor SPOILER – jediná dívka se do děje dostane až po čase a její úloha není nikterak velká). Zdaleka nejlepší jsou pasáže v samotném labyrintu – tady se filmaři vyřádili dosytosti a podařilo se jim navodit velmi slušnou hororovou atmosféru, takže je škoda, že nočních vycházek mezi zapovězené zdi bludiště nebylo víc. V poslední čtvrtině to pravda již poněkud pokulhává – jednak to vázne logicky a taky to působí poněkud uspěchaně. A závěrečný twist? No ne že bych měl rád, když ze mě někdo dělá vola, ale na druhé straně to je příslib možného dalšího dílu. Já bych se mu nebránil.

• 7.9.2014  13:49

Dobrá tedy. Chápu, že je to 40 let starý film a navíc japonský underground, přesto jsem očekával daleko hodnotnější dílo. Scénář? Prvotřídní brak. Herecké výkony? OTŘESNÉ! Gore? Kromě pár cákanců krve veškeré žádné. Jediné, v čem film vyniká, je sexuální násilí, ale i tady člověk spíše s úsměvem spráskne ruce. Hlavní hrdinka je sice docela pěkná a má fešný ohoz, nicméně její veškeré hraní spočívá v zachování kamenné tváře pokerového hráče (a to i ve chvíli, kdy jí bijí či znásilňují) a občasném efektním vrhu červených pout. Únosci jsou banda naprostých idiotů s IQ tykve, takže je dost k podivu, kolik práce s jejich eliminací policie má. Kdepak. Tenhle film mě vyloženě otrávil a sám si vlastně nejsem jistý, proč tomu dávám alespoň tu jednu hvězdu...

• 6.9.2014  20:38
    Pod zemí (2014)

Ačkoli docela chápu, proč má tolik lidí z handy-cam kopřivku, já osobně proti tomuto žánru nic nemám a tenhle film jsem si v kině opravdu užil (společně s dalšími dvěma diváky :-)). Má to spád, je to napínavé, i když obsahově pravda poněkud nedomyšlené a místy značně nelogické. O to ale přece nejde. Hlavní devízou je atmosféra, která je hutná a ačkoli klaustrofobií netrpím, párkrát jsem raději přivřel oči. Pak taky hlavní hrdinka je docela kus, ačkoli jí teda není moc vidět. Tohle není film, na který se bude roky vzpomínat, nicméně za jedno podívání to určitě stojí.

• 7.6.2014  18:37

Již od prvopočátku bylo jasné, že celý film stojí na božské Angelině. Trochu jsem se bál, jestli to ustojí, ale hned po patnácti minutách bylo jasno – Angelina Jolie je prostě jenom jedna. Film jako takový vnesl trochu akce do notoricky známé pohádky o Šípkové Růžence. Výborná je pasáž, kdy se zhrzená víla přemění ve zlou Maleficent – tyhle temné role Angelině náramně sluší. Film oplývá překrásnou pohádkovou atmosférou, kostýmy jsou dechberoucí (oscar?) a několikrát diváka výborně pobaví. Naopak docela tristní je pohled na samotnou Růženku – Elle Fanning je sice roztomilá, ale veškeré její herectví spočívá v tom se neustále culit do kamery, čímž mi lezla strašně na nervy. Přesto se mi film určitě líbil. Ale upřímně – kdyby Maleficent hrál KDOKOLI jiný než Angelina, bylo by to úplně o ničem.

• 7.6.2014  18:11
    Divergence (2014)

Asi tady budu za blba, ale mě se to docela líbilo. Teda až na posledních dvacet minut, které jsou tak enormně stupidní, až to mlátí dveřma. Jinak ale Divergent nabízí velmi slušnou podívanou s obstojným příběhem, poctivou gradací napětí a taky (velmi) sympatickou hlavní hrdinkou. Je zcela nabíledni, že tento snímek bez vytáček míří na mladší obecenstvo. Mě osobně to vůbec nevadí, ba naopak. Je sice pravda, že ve čtyřiatřiceti to člověka už tolik nebere, ale naprosto chápu, proč tomu omladina tleská ve stoje. Být o osmnáct dvacet let mladší, nadšeně bych tleskal taky.

• 7.6.2014  17:58

Tak jako už tradičně se neshodnu s většinovým hodnocením. Edge of Tomorrow je sice výborně udělaná akční sci-fi, která ale IMHO vůbec ničím nevybočuje z průměru. Zpočátku film příjemně odsejpá, Cageovo seznamování se s novými schopnostmi provází celá řada vtipných odlehčení, ale jak se děj blíží k finále, začíná to lehce drhnout. Body filmu nepřidá ani pohublá Emily Blunt, která má sice své světlé momenty, ale celkově ve filmu spíše paběrkuje. Tom Cruise se jako obvykle může opřít o svůj přirozený šarm, nicméně v akčně lazeném sci-fi to není moc platné. Celkově mám z filmu takové smíšené pocity – jako nebylo to špatné, to určitě ne. Ale opravdu nechápu, kvůli čemu se dělá takový povyk. Daleko víc se mi líbil Cruisův předchozí film Oblivion.

• 25.5.2014  13:32

Ač mám obecně vůči komixovkám značnou averzi, zrovna série X-Men mě vždycky bavila. Především přelomový druhý díl a úchvatná First Class představují absolutní vrchol žánru. Poslední přírůstek do mutantní rodiny však poněkud kulhá. Na jedné straně servíruje divákovi staré známé mutanty s grandiózní noblesou (ostatně Quicksilverova infiltace Pentagonu nemá chybu), na druhé straně těžkopádný příběh, povrchní práce s postavami a hlavně obřidlivá patetičnost sráží film na kolena. Wolverine se sice může snažit sebevíc, ale role mentora mu prostě nesedí. Scénář dává vyniknout Jennifer Lawrence a její Raven/Mystique. Moje veleoblíbená herečka v roli mého nejoblíbenějšího mutanta – to prostě musí fungovat. :-) Na ostatní členy Xavierova ansámblu už moc prostoru nezbylo, což je škoda především v případě Ellen Page, jejíž role se scvrkla na pouhé poposedávání u Wolverinovy hlavy, což je strašně málo. Celkově vzato jsou noví X-Meni v zásadě jen průměrným filmem. Za již zmiňovanou pasáž v Pentagonu a závěrnou příjemnou reminiscenci z časů minulých ale přidám ještě jednu hvězdu navíc.

• 18.5.2014  11:54
    Godzilla (2014)

Jsem mile překvapen. Filmům o Godzille jsem nikdy velkou pozornost nevěnoval. Snad proto, že jsem je považoval za strašné kýče. O to větší radost mi udělalo toto poslední zpracování, které svým příběhem staví celou legendu úplně na hlavu. Film jako takový dlouho bojuje sám se sebou a opírá se o ty nejlacinější dějové berličky, jaké si můžeme představit. Přesto to dohromady z nějakého důvodu funguje. Nápad postavit Godzillu proti dvěma velkým švábům je výborný. Dává to příběhu úplně novou perspektivu. Osobně jsem na filmu ocenil, že se nevěnuje jenom velkolepému boření mrakodrapů, ale prehistorickou férovku gigantických netvorů sleduje jakoby na pozadí. Technické zpracovaní filmu je dechberoucí. Až na hanebně vyumělkovaný happyend (proboha!), ve kterém jsem už už čekal, že Godzilla dostane umělé dýchání a masáž srdce, jsem se po celý film opravdu dobře bavil. Asi už senilním, ale nebýt téhle závěrečné facky, nejspíš bych šel s hodnocením do plných.

<< předchozí 1 2 3 4 8 16 23 30