Uvnitř (2007)

Nechápu ten hype, který se okolo Inside tak zvedl, já totiž viděl jen hodinu a čtvrt trvající nudu, nelogické chování postav a plytký scénář (či spíše nulový). Ty dvě hvězdy jsou za šťavnaté gore scény (jedna hvězda by tu byla nedostačující, protože tohle se fakt musí vidět). Zkusím dát Inside ještě jednu šanci a pokusit se najít to, co tu jiní, pětihvězdičkový uživatelé na něm vidí... Kdepak, francouzská hororová scéna prostě není můj šálek kafe. Každopádně výraz To byl ale porod tu dostává nový rozměr :-)

Narušení (1999)

Očekával jsem větší "psycho", ale i tak musím jen a jen chválit a to především herecké výkony, všechny postavy jsou přesně obsazené (mě osobně velmi potěšila Whoopi Goldberg), Winona má v hlavní úloze tu správnou hloubku, ale film táhne samozřejmě především oscarová Angelina Jolie, která (použiju slova Kleopatry) si tu na hraní nehraje, ale předvádí svůj vlastní temný koncert, od precizního výkonu až po ten zneklidňující vizuál.

Oni (2008)

Výborný thriller, nenechejte se odradit pomalejším tempem vyprávění, režisér si pohrává s atmosférou prostě takovým tím "oldschoolovým" stylem, ale to není vůbec na škodu, naopak. Možná škoda absentující gradace (závěr tak nějak vyšumí do ztracena) a nevysvětlení, co záporné postavy žene k jejich konání (tedy jestli vůbec nějakou motivaci potřebovali- věta "Protože jste doma" mi tak nějak nestačí :). Ale na to sere pes, Liv je pořád kočka, napětí tomu taky nechybí, takže celkově spokojenost, 3,5*

Ďábel v těle (2012)

FF o vymítání jsem zatím moc neviděl, přesněji řečeno The Devil Inside je teprve druhým zářezem na pažbě a obávám se, že těch čárek už moc přibývat nebude. Ono ne snad, že by byl tenhle malej horůrek vyloženě špatnej, ale i když má slabou hodinku a čtvrt, díval jsem se co pět minut na posuvník a očima ho posouval až ke zdárnému konci- je to prostě hrozná okecávačka (většinou nezáživná), ba co víc ani samotné vymítání není natočeno nějak poutavě. Horor o kterým za týden ani nebudu vědět, že jsem si ho kdy pustil...

Sbal prachy a vypadni (1998)

Ani nevim proč jsem se tak dlouho vyhýbal filmům od Guye Ritchieho, ale po slušné Rock'N'Rolle přišlo něco ještě mrtě lepšího... Lock, Stock and Two Smoking Barrels (btw ten českej název výjimečně ruluje originál) je takřka dokonalá moderní gangsterka s fakt hustými herci, vychytanými hláškami a vůbec skvěle dotaženým scénářem od "britskýho Tarantina". Každopádně Vinnie Jones rules, největší star filmu. A perfektní soundtrack je už tak nějak standard snímků Made in Britain. Nejlepší z "trilogie" Sbal prachy a vypadni - Podfu(c)k - Rock'N'Rolla, ale není nad to dát si londýnskej maraton plnej sexu, drog a mrtvolek. 90's was cool as fuck.

Mama (2013)

Přestože loni viděné Insidious a Žena v černém mě dokázali vycukat přeci jen o něco víc, musí se tomu Del Torovi uznat, že vizuál má tenhle blázen fakt v malíčku. Mama totiž není nikterak strašidelnej film, u kterého byste museli co deset minut měnit spodky, je to v podstatě pohádka, fantasy o nic strašidelnější než Del Torův Faunův labyrint. Možná škoda, že tvůrci ukazují onu mamu až příliš často detailně, přeci jen nechat kus práce s fantazií na samotném divákovi, mohl být prožitek z filmu zas o něco silnější. Anyway- rok 2013, na horory očividně docela bohatý, odstartovala tahle mutter více než slibně.

Od soumraku do úsvitu (1996)

Těšil jsem se na Rodriguezovu režii (jeho Planetu Terror můžu víceméně kdykoliv), těšil jsem se na sexy Salmu, těšil jsem se na toho našeho blázna Tarantina, ale nakonec mě dokonale dostal Tom Savini, kterej si to tu dává fakt ve velkým stylu. Malá výhrada směřuje na druhou polovinu snímku, kde to Robert neměl až tak pevně v rukách a film jako takový sem tam drhne. Ale jinak je to zábavná jízda, kde si nadsázka podává ruku s poctou a odkazem na všechny žánrové hororové komedie. Každopádně je z toho cítit, že si Quentin dělal při psaní scénáře tak trochu prdel :)

Suprhrdina (2008)

Superhrdinské Scary Movie, ne tak dobré, ale stejně se párkrát zasmějete, přestože herci (resp. scénář) často až moc tlačí na pilu a spousta těch vtípků vyzní do ztracena, ale to už tak u těchto parodií bývá... Zuckerův rukopis z toho je však cítit (a nejen díky přítomnosti Nielsena), takže jakous takous kvalitu si Vážka drží. A to jsem si myslel, že mě prdící vtípky už nedokážou rozesmát, ale tady, při krutě romantickém rozhovoru mezi Rickem (Vážkou) a jeho milou, mě to vážně dostalo: "Pro pláčeš?" "Já nepláču, mě jen pálej oči." "Díky, že jste sem tak vniknul, stejně jsme chtěli otevřít okno, máme tu nějak dusno." :-))

96 hodin: Odplata (2012)

Už první díl nebyl kdovíjaký zázrak, primitivní děj obalený do působivého akčního hávu. A co se stane, když ten akční háv chybí? Ano, zůstane vám plytký film, prázdný, s herci, co se chovají tak nelogicky, až z toho bolí oči. Kdyby se Taken alespoň nebralo tak vážně, mohl z něho být fajn závan osmdesátkových béček s áčkovým hlavním hrdinou, co umí, od zbytku ansáblu, i z mizerného scénáře alespoň něco málo vydolovat... A propo scénář- fakt nevím, na čem v posledních letech scénáristé akčních filmů jedou, ale už by mohli, pro dobro tohoto žánru, vážně přestat. Jinak nám (mě) nezbude nic jiného, než opětovně sáhnout po perlách s Arniem anebo s JCVD- a z nich je alespoň cítit ona nadsázka. Protože aby si toto mohlo hrát na "druhého Bournea (chápej inteligentní akční thriller), do toho mu chybí fakt kurevsky moc. Nebýt Neesona a sexy prdelky jeho dcerušky Maggie Grace, byl by z toho skutečný průser.

Poslední akční hrdina (1993)

Už jen kvůli tomu, že jsem na tomhle filmu byl kdysi v kině a ten vymakanej poster mi visel na zdi, jsem si s notnou dávkou nostalgie dal po letech reprízu a... bavil se úplně stejně jako když jsem byl malej sopel a jméno Arnold Schwarzenegger pro mě bylo zárukou skvělé zábavy. Tenhle film je svým způsobem geniální, ať už jen pro svojí nadsázku a taky, že staví celý akční žánr a všechna jeho klišé na hlavu (včetně sebeparodických hlášek Arnieho, kterému to tu ve své poloze "clinteastwoodovského bad-asse" neskutečně sedlo). Je jasné, že režisér míří hlavně na mladší publikum, které v té době bralo své akční hrdiny zkrátka jako nadlidi a dokázali se s nejedním ztotožnit (v případě Jacka Slatera to není nic obtížného, páč je to fakt zabiják). Škoda jen, že to producenti nevyhnali ad absurdum a nenatočili se Slaterem alespoň jeden film, myslím, že o zábavu by bylo postaráno. Snad jediná věc, která se dá mírně zkritizovat, jsou ty trapné digitální výbuchy, které prostě bijí do očí. Jinak je to jízda od první do poslední minuty a jeden z Arnieho nejnedocenějších filmů. Poslední akční hrdina je zkrátka snímkem pro všechny filmové fandy se spoustou odkazů na (nejen) další akčňáky- a Stallone jako T-800 nemá chybu :)