• Krátkometrážní

Faunův labyrint (2006)

Ona je to prostě krása. Guillermo del Toro je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů, a tady to skvěle dokazuje. Jeho filmy jsou, jak jsem říkal, prostě krásné. Takovéto brutální pohádky mi jdou skvěle do vkusu, protože když je něco takto krásného, tak prostě neodolám. Velice hlubokomyslný film s úžasným řemeslem (ty Oscary to jen mohou potvrdit). Ta kamera, hudba, kostýmy, makeup, výprava, herci, námět... to všechno pod taktovkou tohoto mistra. Zkrátka a dobře neuvěřitelně milé mistrovské dílo (i když hvězdu strhávám, jelikož to je ze začátku tak nějak nepříjemně strojené v dialozích, které až moc tlačí na pilu).

500 dní se Summer (2009)

Romantické komedie opravdu nejsou můj styl, ale když už se k nějaké ojediněle dostanu, tak se mi vě většině případů zaryje do srdce. Toto je ten případ. Krásně pojatý příběh pln překvapení a zvratů ve vyprávění, ze kterého to nadšení do snímku přímo září, mě uhranulo a nepustilo, až jsem si na konci přál, aby měl film o 30 minut víc. Jo, asi by se dalo hádat, že ten film lehce vykrádá Amélii z Montmartru, ale to mi nevadilo a skvěle mi to sedlo do vkusu (protože Amélie též patří mezi mé velice oblíbené filmy). Překvapivě dělaný filmařský kousek,ze kterého ta radost zkrátka i díky skvělému Josephu Gordonovi-Levittovi a Zooey Deschanelový jen září. A Chloe Grace Moretz s Clarkem Greggem coby největší překvápka skvěle fungují. Úžasný film

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Guillerma del Tora se vší pravdou obdivuji. Jeho filmy/knihy (celkově náměty) prokazují velikou vzdělanost a přehled tohoto nadaného umělce, kterého osobně označuji za tvůrce psychologických hororů, jelikož ta síla strachu v jeho počinech pramení z toho důkladného promyšlení jednotlivých postav, jejich motivací, jejich minulosti/přítomnosti/budoucnosti. A tak tam vždy pomaličku odkrývá každou jednotlivou jejich stránku, až se nakonec z nich vyklube ten strašidelný duch, který k velkolepému filmovému/knižnímu zážitku bohatě stačí (samozřejmě existují s těmi postavami a jejich temnými myslemi vyjímky, kupř. Tvář vody). A tak jsem se samozřejmě těšil, až jeho seriál vyjde. Antologie o osmi dílech, to všechno pod palcem mistra! Panebože, jak já se těšil. A pak jsem zjistil, že dělá pouhopouhého tvůrce a režie a scénářů se chopili jiní, pro mě téměř neznámí. Ale mé nadšení neopadávalo. A tak jsem se na to vrhnul. A musím říct, že takové zklamání to zas není. Tedy, rozhodně jsem byl nadšen po zjištění, že předlohu pro první a poslední díl napsal Guillermo sám... ale konečný výsledek lehce zklamal. Antologie/takové to případy skvěle dokazují, že ať může být cokoliv sebevíce geniální, konečné slovo režiséra je zkrátka konečné slovo (tedy, já to předlohu nečetl, ale jsem jaksi zaslepen tím autorem, takže takhle počítám, že to bude perfektní). Ale abych tu nemluvil jen o tomto skvělém a průkopovém tvůrci. Ten seriál měl veliký potenciál, kterého se se vší vervou chytil a většina štábu nad tím dozajista ztratila hromady času, během kterého se ale vše pokusili udělat téměř dokonalé. A to se jim samozřejmě pod taktovkou del Tora povedlo. Úžasná výprava, fantastické kostýmy, úžasné housle... zkrátka a dobře skvělé filmové řemeslo. Největší problémy však cítím ze samotných příběhů. Ano, jedná se o povídky a rozehrání několika všemožných zajímavých linek v takovém podání zkrátka nedokáží, ale jakto, že kupříkladu v této epizodě se to skvěle povedlo, namísto čehož zde takřka vůbec. A jakto, že dokáží stvořit takovouto naprosto geniální psychologickou konverzačku s velkolepým vyvrcholením, namísto čehož v epizodě Mimo (která jde tedy úplně mimo mě) se jenom plácají kolem nějakých prázdných motivací a horor si chtějí jen kompenzovat velkou sekyrou (upozornění: velká sekyra rozhodně horor sama od sebe neudělá). Pardon, ale takové nedostatky a protiklady tam jsou občas až moc, a při sledování to dost bolí. Dejme si za příklad Love, Death & Robots, kde, ano, občas se najde něco, co jde taky úplně mimo, ale většina věcí se drží jednoho a toho samého tématu. A taky se u LDR nejdená o prvoplánový horor, a funguje i tak mnohem líp než některé epizody tohoto seriálu, kde až moc tlačí na pilu a na strašidelné elementy. Achjo, fakt mi je docela líto, že to skončilo takhle. Mohlo to být mnohem lepší, ale tohle je jen promarněný potenciál něčeho velkolepého, se jménem velkolepého tvůrce. 6,5-7/10  více ZDE

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Tady je otázkou, jak to říct... na jednu stranu naprosto opulentní a téměř dokonalé filmové dílko co se technické strany týče, ale na stranu druhou to jde totálně mimo mě už z toho důvodu, že mi to jaksi kazí ten velkolepý trojitý filmový zážitek v podání původní trilogie, která mě chytla a nepustila.Ale zde... tady jde o to, že jsem do toho šel už s tím, že to bude něco špatného/zbytečného, co si neužiji a zkrátka to bude jen pro prachy dělané pokračování a mrvení úžasného světa. Za to, že toto se nestalo, rozhodně přidávám jednu hvězdu. Protože tvůrci si vskutku dali záležet, aby to nebyla laciná podívaná (titul nejdražšího seriálu mluví za vše), s krásnou kamerou (když to tedy situace dovolí), pompézní výpravou, uvěřitelným makeupem a poctivými kostýmy. A na seriál (ke všemu od Amazonu) povedenými efekty. Na stranu druhou mi tu strašně vadí to, že to jde jakousi dospělejší cestou... tím mám na ymsli celkový rating, který povoluje do seriálu (obzvlášť v této extrémně zaostřené době) dávat kupříkladu useklé hlavy nabodlé na kůl, či v LOTR nezvyklé lekačky (i na skřety nezvyklé). Do toho všeho mi tu chybí ty krásné scény, které z trilogie dělali tu velkolepou 11ti hodinovou podívanou, které byli sic natahované, tak ve své podstatě krásné. Tadyto natahované je, ale zcela zbytečným způsobem, ze kterého ten příjemný pocit jaksi nevyzařuje. A do toho všeho tam mají takový strašně kýčovitý humor, který z toho má tvořit něco lidštějšího, ale jen to víc tlačí na pilu. A takovýchto nedostatků to má mnoho. Třeba ta strašná hromada vedlejších linek, které mohou být pěkné, ale v té strašné hromadě postav se vůbec nejde zorientovat. Mám tím na mysli sic vskutku pěknou a nejlépe napsanou linku trpaslíků (která je vskutku kouzelná), která je ale bohužel jen do počtu. A to bych mohl jmenovat do nekonečna. Což je škoda. Jinak to je ale velice příjemně natočený poctivý počin, díky jehož vizualizaci jsem uvažoval i nad čtyřmi hvězdami... konečný výsledek tří je ale spíš přesnější. 6,5/10  více ZDE  P.S. elfy coby znázornění krásy si takto vskutku nepředstavuji

Casino (1995)

Tak aby jste byli v obraze. Ten film má sečteno podtrženo zaokrouhleno tři hodiny. A můj ovladač měl jaksi rozbito tlačítko STOP. A musím říct, že celé tři hodiny sledovat bez zastavení film je vcelku úmorné (ke všemu doma, v kině se to vždy dá). Ale teď k filmu! Tak tedy, musím říct, že tato Scorsesovka mě vskutku bavila. Všechno to hezky šlapalo a je zkrátka vidět, že Scorsese je pán mistr. Už ten úvodní 70minutový prolog pánů mistrů De Nira a Pesciho, který si své role neuvěřitelně užívají a do filmu dávají jak je zvykem vše. Především chci ale vyzvednout Joea Pesciho, který jak je zvykem tu roli prostě vzal se vším všudy a toho vymahače mu jde každou sekundu jeho času na plátně prostě věřit... i přes jeho výšku. Ale postava Sharon Stone... panebože, jakou chuť já měl jí prostě zabít! Tak neuvěřitelně otravná postava... ach, jak já ji chtěl umlčet. A za to všechno může skvělá představitelka, která si tu nominaci rozhodně zasloužila. Technicky je to jak je u Scorseseho zvykem vychytné do poslední mušky, ať už jde o kameru, střih, výpravu, či skvělý výběr a střih soundtracku. Jenom tam na můj vkus a očekávání bylo po výstřelu málo krve. Protože už v roce 1976 dokázal udělat efekt rozprsklé krve skvěle... ale tady není vůbec. Ale to nevadí. Martin Scorsese si zkrátka a dobře místo mezi mými top režiséry rozhodně zaslouží! Neuvěřitelně promakaný a zábavný film!

Il Boemo (2022)

Vskutku mě u českých filmů z jakékoliv (české) doby fascinuje, jak zcela v klidu pracují s ratingem 12+ u věcí do takového kategorie zcela nevhodných. A to všechno proto, že Češi jsou vskutku otrlý národ. Jen se zamyslete, jak to asi bude vypadat v takových USA? Okamžitých 15+, né-li o stupnici výše rovnou na 18+. A to všechno kvůli tomu všemu explicitnímu obsahu, jako jsou sexuální scény (ve kterých vskutku skvělý Karel Roden exceluje) či upadlý nos, či nějaká věštba z nočníku. V takových chvílích celé kino zatajovalo dech a bylo jaksi zaraženo do sedaček. A mě to samozřejmě bavilo... Tož je vskutku vyjímečný český film, už jen proto, že tam mluví skoro 99% času italsky/německy. Už proto, že seznam produkčních společností na začátku filmu trvá představit dvě minuty. Svoji přednominaci (či jak se tomu říká) si vskutku zaslouží (a dost možná by mohl vyhrát). Vojtěch Dyk hraje opravdu dobře, stejně jako zbytek osazení... nejvíce mě ovšem zarazil výkon skvělé Barbari Ronchi, který byl vskutku zarážející a okamžitě vryt do paměti (a tu facku jsem jí tak přál). Tady jediná škoda na tom filmu (která je asi zároveň záměrná, ale občas trochu otravuje) je to, že práce se clonou je občas taková trhaná a nesouvislá (mám na mysli kupříkladu úžasné scény z opery, kdy kamera dělá detail na obličej, však se stále všichni hýbou a je to takový lehce nepřehledný). Jinak se jedná o téměř dokonalý film, u kterého jsem po půl hodině zjistil, že už to vlastně sleduju hodinu a půl. Opravdu to je velice povedené filmové řemeslo, které se z českých parametrů úplně vymyká (a v porovnáním s Janem Žižkou je toto lepší a dokonce tam nějaké peníze vidět jsou, což se legendě nejdražšímu filmu bohužel nepovedlo). A postava krále je z celého filmu asi nejlépe obsazena. 8/10

Zpívej (2016)

Animáky mám rád, hudbu taky, zvířata tak nějak taky. Takže tohle je naprosto ideální kombinace/mix, který byl předurčen k mému zájmu. Písničky jsou s chytlavou animací perfektně zpracovány. Příběh je sice průměrným animákovým dětským příběhem (s fajn vtipy) a mě to nevadilo. Největší překvapení pro mě však bylo zjištění o obsazení, (protože jsem to viděl s dabingem) protože takový nával známých herců jsem opravdu nečekal. Moc zábavná blbinka.

Život pod vodou (2004)

Wes Anderson je prostě a jednoduše klasa. Jeho filmy překypují originalitou a nápadem, které dle všeho celý štáb s chutí podporuje. Ale i tak jsem tvrdil, že aby byl dokonalý, musí být jeho film vyprávěn jako kniha, komiks, noviny, či podobně. Jinak jeho stylizace s obrazovým postavením příliš v rámci kontextu nevynikne. Ale co to? Film Život pod vodou mě opět velice mile překvapil, jelikož Anderson je stále silně cítit, ale i tak si skvěle uvědomuje, že tento styl nelze udržet celé dvě hodiny, navíc v takovémto tématu. Tudíž to s tou stylizací nepřehání, ale když už je příležitost, tak tam je a je skvělá. Jak už je zvykem, film je po technické stránce (zahrnujíc výpravu, hudbu, mnohokrát zmiňovanou kameru, střih, kostýmy) opět dokonalá. A herci v čele s Billem Murrayem a mým oblíbencem Owenem Wilsonem (či Cate Blanchett a Willem Dafoe, či Jeffem Goldblumem) pochopitelně excelují. Neuvěřitelně zábavná Andersonovka (s klasickým nádechem Karla Zemana, který je zde ale díky animacím ještě silnější)!

Black Adam (2022)

Film mě nezajímal, trailery mě nezaujali, a kdyby se neozvalo ,,Franto, nepůjdem do kina na Black Adama?'', tak bych film ani neviděl. Však tato věta zazněla a já s kámošem vyrazil na tuto hustokrutoumacho podívanou s The Rockem. Inu... co o tom napsat. Film je to silně průměrný. Však určité kouzlo se v něm nachází. Tím kouzlem je splnění prostého cíle drahého akčního blockbusteru bez silnější myšlenky, a to zabavit. Tady je ta akce opravdu každých pět minut (a sama trvá deset) a svojí vizualizací dokáže skvěle zabavit. Nedočkáme se sice žádného pěstního souboje se složitou choreografií, ale ty efekty Snyder style úplně stačej. Ještě že jsou trošku ostřejší, světlejší a přehlednější - až na závěrečný souboj. Chvilku jsem dokonce uvažoval nad vyšší známkou... ale to by ten film nesměl být tak přímočarý a nepropracovaný. S tak otravnou rodinou, díky ktreré jsem fandil záporákovi, aby je konečně sejmul a já nemusel sledovat ty jejich stereotypní otravné charaktery. Vrškem toho neštěstí je ještě Bodhi Sabongui, který zaprvý neumí hrát a xicht má zatuhlej celej film na jednom výrazu (někdo by mohl namítnout, že i hlavní postava si celou svojí kariéru vybudovala na jednom jediném výrazu, stejně jako mnozí před ním, až na to, že to je alespoň stravitelnej a macho pohled největšího borce), a ke všemu jsem poci´toval nutkání mu ten připosranej skejt prostě rozmlátit o hlavu!!! Takže film mi nakonec skončil na třech hvězdách a 6/10, protože ten scénář... to prostě ne! Více zde

Cuphead na scénu! (2022) (seriál)

(recenze vznikla v době dvou sérií) Vskutku by mě zajímalo, proč tolik lidí začíná ujíždět na drogách, když se můžou podívat na tohle a cítit se zfetovale tak jako tak. Tadyten seriál... je prostě nehorázná p*čovina, která by šla popsat jako náhodná snůška zvukových efektů a originálních nápadů, pouze převedených do dětské přístupnosti. Já jsem se bavil, ale čím díly přibývaly, tím originalita a překvapení opadávalo, až se z toho nakonec bohužel stal pouze lehce nadprůměrný seriálový kraťas. Který jsem si ale skutečně užil. A postava Strejdy Konvičky by si zasloužila vlastní seriál/speciál. 7/10