Kontakt

Jako malá mluvila nadšená radioamatérka Ellie Arrowayová s otcem o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi a po jeho předčasné smrti se její touha zachytit signály z vesmíru proměnila v posedlost. Nyní pracuje v Portoriku na projektu zachycování signálů z vesmíru, a když se vláda rozhodne podporu projektu zastavit, pokusí se získat peníze jinde. Zaujme miliardáře Haddena, který začne její práci financovat, a o čtyři roky později se jí podaří zachytit signály z vesmíru. Ty vzbudí mimořádnou pozornost, zástupci Bílého domu, především poradce pro národní bezpečnost Michael Kitz, jí však vyčítají, že výsledky pozorování zveřejnila. Po dešifrování signálu z oblasti hvězdy Vega v souhvězdí Lyry se na obrazovkách objeví záznam Hitlerova projevu při zahájení olympijských her v roce 1936. Mimozemšťané zřejmě zachytili experimentální pozemské televizní vysílání. V signálu však vědci rozeznají další šifrované informace. Ellie obhájí své místo v projektu a od záhadného Haddena dostane klíč k dešifrování mimozemského vysílání. Výsledkem je podrobný návod na konstrukci zařízení, jehož stavbu prezident přes Kitzův nesouhlas schválí. Probíhá výběr nejvhodnějšího kandidáta pro setkání s mimozemskou civilizací. Do užšího výběru postoupí také Ellie, zákeřným dotazem přítele Palmera je však vyřazena. Krátce před startem sice skupina náboženských fanatiků provede sabotáž, znovu ale zasáhne záhadný Hadden a zanedlouho se Ellie může vydat na cestu do neznáma. (TV Nova)

Zahartof

Tak tohle je za pět, bez diskuze. Jedna z nejlepších sci-fi, co jsem kdy viděl. Jodie Foster už v Mlčení Jehňátek dokázala, že je skvělá, ale tady hraje první housle. On mohl být Contact i dost dobrou temnější sci-fi bez "happyendu" (hrdina by umřela) a vyznění filmu by se neztratilo, právě naopak. Ale Zemeckis evidentně věděl, co dělá :) Lidstvo je vyobrazeno výborně pesimisticky (hlavně při kongresech a při průjezdu táborem, co se vytvořil v Mexiku) a já jsem rád, že jsme nikdy nezachytili žádné signály z vesmíru (nebo se o tom alespoň neví). Ta snůška náboženských fanatiků, dealerů, hlásačů tisíců pravd, válečných štváčů, lidí, co by se snažili na tom nahnat prachy, ego, nebo politický vliv, by úplně pohřbila jakýkoli původní záměr či myšlenku. Film tohle skvěle popisuje. Každopádně - doporučuji každému. ()

teddinka1

Musím tedy říci, že je to jeden z mála filmů o vesmíru a putování jím, které mě opravdu uchvátily a nutily mě přemýšlet. ()

Likan7

Když jsem byl menší, pořád jsem si myslel že McConaughey je jeden z těch hodných E.T.ků. Jeden ze 3 Zemeckisových nejlepších filmů, které natočil za sebou. Mam rád filmy, po jejíchž konci chci vědět co bylo potom, co skončily titulky. Celý snímek padá a stoupá s výkonem Foster, která naštěstí exceluje. ()

Forty-

Ked sa mi tento film dostal do ruk, vskutku som sa potesil - zanrove oznacenie mysteriozne scifi znie uplne uzasne. No po zhliadnuti (ku ktoremu som sa musel ozaj nutit) konstatujem, ze toto je skor romanticka drama a navyse dost podpriemerna .... Pojdem pekne po poradi. Cely film na mna posobil ako jedna velka reklama na americke idealy. Skoda, ze som ho nevidel v skutocnej dobe vydania, ale az dnes, lebo tato "reklama" je uz dnes naozaj na smiech. Obsadenie hlavnej ulohy do Jodie Foster bola podla mna zla volba. Sice bolo vidno, ze Jodie sa snazi a chce podat co najlepsi vykon, vysledok bol taky, ze bola ozaj otravna. Menej je niekedy viac. A nesmiem zabudnut na jej hlas - je fakt strasny, mna nehorazne iritoval. Naozaj by som nevahal siahnut radsej po madarskom alebo pakistanskom alebo akomkolvek dabingu, kde niekto Jodie predabuje ... Pribeh - u mna vzdy najpodstatnejsia vec. Tento sklamal na plnej ciare. Mozno podpriemerny zapadny divak sa po tych vsetkych kravinach co na neho leju potesi, ze vidi nieco ine a mile. Ale vskutku je to lacna tlachanina, ktoru navyse autori neskutocne nehorazne natahovali .... Ked sa ma niekto opyta, ci mu tento film na zaklade vlastnej skusenosti odporucam, odpoviem jednoznacne - NIE! ()

marek86

Jodie Foster ve své, podle mého nejlepší roli. Vynikající scifi drama s naprosto geniálním scénářem, který poskytuje jedno překvapení za druhým a celý děj je velmi spádový a svižný. Robert Zemeckis je přesně tím režisérem, na tyto typy filmů. Moje hodnocení 10/10. ()

Rudyamon

Je to jeden z filmů, ke kterým jsem se vrátil po delší době a utrpěl malé filmové sklamání. Je to dobrý film o hledání a nalezení kontaktu s mimozemskou civilizací. Je to taky film o naplněném snu, o překážkách, které je nutno překonat, o přátelství, tak trochu o lásce a taky o víře. Byť je jasné, že případný kontakt s mimozemšťany by ve skutečnosti nutně musel mít i náboženský rámec, přesto mohli tvůrci tímto námětem ve filmu poněkud šetřit. Ono cpát do všeho bohy taky není moc zdrávo. Nicméně Jodie Foster podala opravdu skvělý a hlavně uvěřitelný výkon a přesto, že jsem trochu ochladl ve vztahu k tomuto filmu, rád jsem se zůčastnil její cesty do cizích galaxií. Robert Zemeckis už u mnohých filmů ukázal, že prostě umí a já mu prostě fandím. Kontakt je profesionálně a s citem natočený film. Zcela určitě se líbil i přes těch pár drobných výhrad. ()

Ceberus

Komentovat výkon mé oblíbené Jodie Foster nemá vůbec cenu, spíše bych pochválil Williama Fichtnera, který mě už od seriálu Útěk z vězení neustále přesvědčuje o svých kvalitách, které potvrdil i zde v roli slepého vědce. Za zmínku stojí kvalitní vizuální efekty, byť nebyly použity v nějakém velkém měřítku. Zajímavě a zároveň přehnaně byl vykreslen význam náboženství. V otázkách vědeckého bádání totiž nemá náboženství vůbec co dělat. Když se výběrová komise ptala Eleanor na to, zda věří v boha, místo jejího zakoktání se nabízela dokonale odmítavá odpověď: "Ve kterého myslíte?" Než by se totiž jednotlivé náboženské sekty mezi sebou domluvily, koho vyšlou jako mezinárodního zástupce, ateističtí vědci už by dávno mezi sebou racionálně vybrali kandidáta. A to nemluvě o tom, že vybírat reprezentanta dle jeho náboženského přesvědčení je stejná diskriminace jako vybírat jej dle barvy pleti. Závěr filmu mi připadal, jako kdyby říkal "jen počkejte, ateisté, však se vám ta slavná Occamova břitva vrátí jako bumerang". Jenže rozdíl je v tom, že Eleanor je jako vědec ochotná připustit, že v něčem nemá pravdu - na rozdíl od nemnoha teistů, kteří si neexistenci boha představit nedovedou. Ale dost už filozofických žvástů. ;-) Zkrátka pokud se vám líbila Blízká setkání třetího druhu, mělo by se vám líbit i toto. ()

danny_21

Bohužel tohle zpracovnání mě nijak zvlášť neoslovilo a to mám sci-fi žánr moc rád včetně Jodie. Ale je to zbytečné dlouhé, na mě až příliš amerického patosu s několika technickými a příběhovými nereálnostmi. 60 % ()

West

K tomuto filmu se moc rád vracím, protože je celý námět naprosto úžasný a nad tímto tématem občas i hodně uvažuji. Pokud mám nějaké mínění o našem světě, tak tato představa je tomu velice blízko. Nikdo vlastně neví jestli jsme ve vesmíru sami a za jakým účelem. Ellie Arrowayová v srdci doufá ,že tam někde v nekonečném prostoru na tuto otázku existuje odpověď. A tak každý dnem usedá pod oblohu plnou hvězd a díky ohromným teleskopům naslouchá ticho linoucí se kosmem. Co se tedy může stát, když zachytí signál?... Ikdyž je toto spíš komorní scifi , má to obrovské kouzlo a nádhernou hudbu Alana Silvestriho. Bobe , Bobe.. Proč už netočíš takové filmy? Velká škoda.. ()

Inozuka

Kontakt mám fakt rád a tím pádem jsem ho viděl snad stokrát. Všímám si tak trochu těch věcí, které si Zemeckis trochu ulehčoval a opisoval sám od sebe - podobné záběry a postupy jako ve Forrestovi, což se pak paradoxně přelilo i do hudby, která je rovněž podobná na tu z Gumpa. Ale přesto jsem pořád nadšený a film mám rád pro jeho střízlivý pohled na sci-fi a to, že téma setkání s jinou civilizací bere takhle civilně. Nejzábavnější na Kontaktu je, že je to vlastně obhajoba náboženství, a to dost propracovaná. ()

mirra66

Scéna dekódování signálu projevu A.H. byl zážitek, způsob cestování mne doslova dostal a nebýt těch sraček s "pánembohem", tak dám ještě více. 81%. ()

GTS_PUNK

Kvalitne zvládnuté sci-fi nemusí vždy nutne byť o krvilačných bytostiach z ďalekých hlbín vesmíru, bažiacich priživiť sa na ľudských obetiach. Film režiséra Roberta Zemeckisa tak však môže od začiatku pôsobiť, keďže hlavná postava, vedkyňa Eleanor (Jodie Foster) zachytí vďaka obrovským teleskopom signál vysielaný zo vzdialenej galaxie. To vzbudí celosvetovú pozornosť, no zároveň spoločnosť rozdelí na dva tábory - na tých, čo veria, a tých, čo ostávajú skeptickí. Lenže nie je to práve tento signál, ktorý by mal všetkých ľudí na Zemi zjednotiť? Takmer dva a pol hodiny trvajúci snímok tak so sebou prináša viac otázok, než odpovedí na to, čo chce vlastne divákovi predať. Určite to však nemožno považovať za slabú stránku, keďže príbehová línia je najlepšie zvládnutou časťou celého filmu. Odhliadnúc od akýchkoľvek signálov, na ktorých je dej postavený, v ňom tvorcovia, podľa knižnej predlohy Carla Sagana, proti sebe stavajú dva "svety" - svet vedy a svet náboženstva. Stojac proti sebe od stredoveku, popierajúc jedny druhých, sa nikto nezamýšľal nad tým, či nemôžu byť tieto "svety" vzájomne prepojené. A práve na tieto filozofické otázky vsádza celý film, pričom táto stávka sa mu veľmi šikovne niekoľkonásobne vracia. Takéto, pre niekoho možno až mierne kontroverzné či citlivé filozofovanie je práve tým, čím dokážu tvorcovia naplno zabodovať. Vyslané signály z Vegy totižto nemusia byť od inej civilizácie, ale len od tých, ktorí tu s nami na Zemi už nie sú. Alebo od niekoho, kto tam odniekiaľ na nás dáva pozor. Balancovanie na tejto vedecko-nábožensky pôsobiacej filozofickej hrane je tak bezpochyby najlepšie zvládnutou časťou celého filmu. Medzi ďalšie faktory, ktoré výraznejšie dokážu zaujať diváka, možno zaradiť šikovne zvládnutú kameru a niekoľko jej efektov. Avšak, bohužiaľ, žiaden film sa nezaobíde aj bez svojej slabej stránky. A slabou stránkou v tomto prípade je herecké obsadenie. Pomerne dôležitý prvok je zaplnený viacerými nesympatickými tvárami, medzi ktorými doslova vyčnievajú Matthew McConaughey a James Woods. Vyložene nesympatickí herci, najmenej v tomto filme určite. Contact ponúka ideu, kvalitne vymyslený a prepracovaný dej a dávku tak obľúbenej filozofie na filmovom plátne, ktorá prinúti diváka zamyslieť sa. Na druhú stranu je to však aj snímok s pomerne dlhou minutážou a nie práve najlepším hereckým obsadením, čo znižuje jeho celkovú kvalitu. Divácky sa ale stále jedná o relatívne atraktívne sci-fi, pôsobiace výraznejšie inak, než jeho žánroví kolegovia. Sčítané a podčiarknuté - lepší priemer ochutený filozofiou o tom kto sme a kam smerujeme. ()

junxi91

Souboj věda versus víra neboli Ellie versus Hadden, kteří ovšem najdou jisté usmíření v posteli a to proto, že Haddenovi vadil celibát. No s jeho vzhledem se mu nedivím, u mě by byl celibát jistou formou vysvobození. Dojemný příběh smrti otce, který Ellie přivedl k astrofyzice a bohužel velmi brzy nato zemřel, ale ani ve snu by ji nenapadlo, že se s ním ještě někdy sejde. Signál, na kterém se nacházel Hitlerův projev mě velice zaujal, chvílemi jsem si myslel, že je to jakési vyhlášení války pozemšťanům. Skrýval se v něm však návod na sestrojení vesmírného korábu, které je schopno přenést pasažéra v kapsli pomocí červí díry světelné roky daleko. O hereckých výkonech se ani bavit nebudu, protože Jodie Foster je zárukou kvality. Přesto jsem od tohoto snímku čekal možná trošičku více, ale zase nemůžu mít vše, že. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po rokoch. Predlohu, ktorú napísal Carl Sagan som bohužiaľ nečítal. Čo sa týka filmu je to kvalitný počin. Príbeh je jednoduchý a zaujímavý. Ellie, ktorú hraje J. Foster sa zaujíma už od detstva o komunikáciu s ľuďmi cez vysielačku a vďaka jej otcovi aj o vesmír. Po rokoch sa dostane do projektu SETI a tak si splní svoj detský sen. Po nejakom čase spoznáva Teológa Palmera, ktorého hraje M. McConaugey. Príbeh má snáď všetko čo má mať. Máme tu romantiku aj, keď iba ako vedľajšia koľaj. Nechýba tu dráma, napätie. Rozobratie minulosti hlavnej postavy a samozrejme nechýba tu ani sci-fi. Charaktery postáv sú napísané veľmi dobré. Herecké výkony sú skvelé. Hudba je tiež dobrá. Atmosféra je napínavá od začiatku až do konca. Ja osobne mám tento film radšej ako Blízka Setkání Třetího Druhu. Príde mi to o dosť reálnejšie. Už len vďaka tomu, že ak by nás niekto Kontaktoval z hora tak by neposlali celú loď alebo flotilu ale riešilo by sa to takto. Ak náhodou niekto nevie kto bol Carl Sagan on bol vedec a film je natočený na jeho pamiatku. Musím uznať, že sa im film podaril. Film môžem odporučiť, každému kto má rád takúto tému a ľuďom, ktorý majú radi film Blízke Setkání Třetího Druhu. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (více)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (více)