Reklama

Reklama

Memphiská kráska

  • Velká Británie Memphis Belle (více)
Trailer

Úspěšný válečný film o jednom z nejznámějších bombardérů druhé světové války se odehrává v květnu 1943 a jeho hrdiny jsou sehraná desetičlenná posádka bombardéru B-17, nazvaného Memfiská kráska. Na jeho palubě se má posádka vydat na poslední nálet a po něm má být převelena do USA. Byla by první, které by se podařilo přežít pětadvacet nasazení. Jenže cílem náletu je letecká továrna v Brémách. Všichni vědí, že pravděpodobnost úspěšného návratu je minimální. Není divu, že mají strach a jejich nervové vypětí je větší než u jiných posádek. Vždyť šanci na návrat domů mají nadosah, a přece téměř nedosažitelnou. Napětí zvyšuje mlha, kvůli níž musí být start odložen. Když se konečně ocitnou ve vzduchu, čeká je útok nepřátelských stíhaček. Nad Brémami kvůli mrakům není vidět cíl a kapitán Dearborn rozhodne opakovat přelet, protože nechce zasáhnout civilní oblasti. Po úspěšném shození bomb obrátí k návratu. Cestou je letoun několikrát zasažen, několik mužů zraněno, přestane fungovat elektrika, začnou ztrácet palivo. Přesto se nevzdávají a zarputile míří k domovskému letišti. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (156)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Memphis Belle zažila svoje, to se musí nechat, holka jedna vděčná. Tenhle film jí ukázal v tom hezkém slova smyslu. Jako je například pro ponorky film Das Boot zásadní, tak pro létání (a ne přímo bitvy) je zásadní tahle krasavice. Psycho to totiž je, ale ne ve vodě, nýbrž ve vzduchu. Tady se vlastně ukazuje, že oboje vyjde na stejno, protože psychiku má člověk vždy jen jednu. Ale plný počet tomu prostě nedám, to by mi z toho všeho museli udělat pastvu pro oči, a ta mi chvílemi dost chyběla. ()

DocBrown 

všechny recenze uživatele

Včera jsem měl to štěstí a viděl naživo Sally B, která si v tomhle filmu zahrála. B-17 se jen těžce zvedla, udělala jedno kolo a hned zase přistála, ale byl to zážitek. A když jsem hned dnes viděl v programu Memphis Belle, tak už jsem si to těžko mohl nechat ujít. Film sice začíná silnou scénou nepovedeného přistání, ale pak je to 40 minut dost nuda, než se konečně vyrazí na Brémy. Následné bojové scény jsou výborné, dostala mě zejména střelba flaků a prostřihy s dobovými záběry při čtení dopisů. A pobavila scéna s rajčatovou plechovkou. Bohužel se to neobejde bez klasické hollywoodské idealizace a při popisu, jak je továrna obklopená nemocnicí, školou a hřištěm jsem si musel vybavit Hot Shots! (stejně jako při přistání). 76% ()

Reklama

Salavard 

všechny recenze uživatele

Válečný film z počátku 90. let, který rozhodně neoplývá přehnanou akcí, trhanými pohyby kamery, dokonalými triky, množstvím krve a vyhřezlých vnitřností. Ano, tento popis, který je vlastní většině moderních válečných snímků zde vůbec nesedí a to je popravdě řečeno velké plus. Já osobně nepotřebuji výše zmíněné, abych měl pocit reálnosti, abych cítil atmosféru doby a událostí. Válka byla, je a bude krutá, přesto se dá znázornit i méně explicitně. To se povedlo právě v tomto filmu, jehož nejsilnější stránkou je uvěřitelný příběh, uvěřitelné pocity posádky a dalších lidí okolo, uvěřitelný strach, napětí…Celou posádku, se kterou se na začátku seznámíme, si prostě musíte oblíbit. Postupně se seznamujeme s jednotlivými charaktery s jejich každodenními problémy. Posádka, která má před sebou poslední bojový let. Po jeho absolvování se může vrátit domů. Zní to jednoduše, ale tak jednoduché to není. Celý filmy prostupuje nádherný soundtrack, který dodnes hraje na mém počítači a jenom dokresluje výbornou atmosféru filmu. Závěr je pak na jednu stranu nepřekvapující, na druhou stranu přesto velmi napínavý a dojemný. Tento film patří k mým oblíbeným, při některých scénách mně silně mrazilo, jako například při přepůlení letadla nováčků, nebo když četl velitel dopisy od rodin zabitých letců. V každém případě se jedná o velice povedený film, který můžu vřele doporučit každému. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Príbeh filmu neprináša nič extra. Je to klasická šablóna - užívanie si života vojakov pred misiou, doberanie sa, následná tvrdá bojová akcia, v ktorej nie je núdza o dramatické či hektické situácie a na záver happyend. Filmy s touto tematikou sa vyrábali už v počas 2. sv. vojny v 40. rokoch, či v americkej alebo britskej produkcii. Postupom rokov sa dramatické situácie vo filme pritvrdzujú a bojová akcia vyzerá vierohodnojšie, bohužiaľ nič viac. Ak si teda odmyslím, že doberanie sa vojakov nesie modernistické znaky, určite takéto nebývali v 40. rokoch. Ešte k akcii by som doplnil to, že hoci je takmer celá robená so špeciálnymi efektami, 30 rokov od výroby už cítiť a drobné nedostatky tiež. Škoda, že aj herecky to nie je žiadna prvá trieda, možno ani druhá. Inak, kiks vo filme je, keď Zane dáva masáž srdca svojmu kolegovi, tú však ešte v 2. sv. vojne nepoznali, resp. nepraktikovali. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Pro fanoušky historických letadel...vlastně jenom pro ně. 1) Flyboys odlétají na svůj poslední bojový let. Jistě lze pochopit nervozitu i selhání jednotlivců, zvláště, když je odchod z válečného pekla na dosah ruky, ale film předvádí hysterické chování většiny posádky za letu a u některých i před ním. Kde jsou zkušenosti z dvaceti čtyř předchozích bojových operací?_____ 2) Polovina osazenstva jsou nesympatické postavy s psychopatickými rysy._____ 3) První hodinu tvoří fádní seznamování s vojáky, aby pak divák sledoval jejich hysterické chování na palubě._____ 4) Film je výrazně hůře hodnocen na IMDB (69 %) oproti aktuálnímu stavu na ČSFD (78 %)._____ 5) Vzhledem k množství faktických nepřesností a chyb nemohu snímek vnímat ani jako informaci o válce._____ 6) Výstižný koment: danny79***. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (17)

  • Do role německých Messerschmittů Bf 109 byly použity jejich španělské verze HA-1112 Buchón, použité například i v Bitvě o Británii z roku 1969. (Foxhound#1)
  • K natáčení byly použity dvě z osmi funkčních B-17 Flying Fortress, které byly v té době k dispozici. Jedna z nich nesla jméno "Sally B". (Foxhound#1)
  • Srdeční masáž, kterou Val (Billy Zane) dává Dannymu (Eric Stoltz), by nebyla možná, protože práce Baltimorských lékařů Kouwenhovena, Knickerbockera a Judea o masáži srdce se objevily až počátkem 60. let 20. století. (WillyMarks)

Reklama

Reklama