Planeta opic

USA, 2001, 119 min

V roce 2029 provádí vesmírná loď Oberon v kosmu pokusy. Během jednoho z nich vyšle ve vesmírném člunu do elektromagnetické bouře vycvičeného šimpanze Perikla. Perikles však s lodí ztratí spojení a kapitán Leo Davidson se rozhodne v dalším člunu Perikla hledat. V bouři se však přenese do daleké budoucnosti, ztratí s Oberonem spojení a ztroskotá na neznámé planetě. Brzy zjistí, že planeta je obývána polidštěnými opicemi, které si jako otroky drží lidi. Lidské klany se před opicemi skrývají v hlubokých lesích a opičí vojáci je loví. Při jednom opičím zátahu je Leo spolu s dalšími lidmi zajat a umístěn do klecí. Pozná tu nesmiřitelného generála gorilí armády Thadea i šimpanzí aktivistku Ari, dceru senátora Nada, která lidi brání. Generál Thade by moc rád Ari získal. Ari si vyprosí, aby si Lea mohla vzít do svého domu. Leovi se zanedlouho s dalšími lidmi podaří z domu utéct a putují na místo, kde ztroskotal. Jenže armáda se vydá v jejich stopách a lidé jsou brzy obklíčeni. Najde je však Ari a Leo ji požádá, aby jim pomohla k útěku. Ari spolu s bývalým opičím generálem Tivalem, kterého sesadil Thade, se s lidmi dávají na útěk. Leo najde svůj potopený člun a podle přístroje zjistí, že vesmírná loď Oberon je někde poblíž... Když senátor Nado vyhlásí stanné právo, generál Thade se stane neomezeným vůdcem a zmobilizuje celou armádu. Chce lidi na planetě vyhladit. Thade jde za svým umírajícím otcem, který mu svěří tajemství, které se na opičí planetě traduje z generace na generaci: v minulosti byly opice otroky a lidé jejich pány. Ukáže Thadeovi prastarou relikvii – lidskou zbraň a – zdůrazní, že lidská genialita jde ruku v ruce s krutostí. Leo se nesmí dostat do Zakázané zóny k posvátnému chrámu, kde je ukryto tajemství opičího světa, na jehož začátku byl bůh Samos... (TV Prima)

berg.12

Burtonův smysl pro humor je nejen zvláštní, jak jsme se mohli přesvědčit třeba v "Mars Attack", ale někdy i obtížně rozkódovatelný, jak jsme se mohli přesvědčit v tomhle filmu. Osobně jsem velmi rád, že je tahle verze od originálu natolik vzdálená, že u mě prakticky nesugerovala žádné srovnávání a já si ji mohl bez problému užít, jak jen to v případě Burtonových intencí šlo. ()

Le_Chuck

Burton s nadhľadom je Mars Útočí a nie tento prízemný teenage kalkul (svalnatý Wahlberg bez charizmy, sporo odetá Warren, šteklivé medzidruhové iskrenie a prísľub nabušeného finále na konci cesty do nikam), z ktorého na všetky strany tryská: "poďte deti do kina na novú Planetu Opíc od vizuálneho mága Tima Burtona a s maskami, aké ste ěste nikdy nevideli". Obrovské plýtvanie Boulleovým univerzom a Burtonovým talentom, znudene a bez fantázie servírujúcim technicky brilatnú rutinu, ktorú na tejto úrovni v Hollywoode zvládne ďalšich 20 režisérov. Kde je teda pridaná hodnota opatovnej adaptácie? Asi v maskách opíc všetkých farieb pleti (rozdávajúcich popcorn). Tim, žiadam viac. 50% ()

kitano

SLusne sci-fi, ktore sa vsak zdaleka nevyrovna ani svojej predlohe a ani ostatnym Burtonovym filmom. Tim Burton mal vsak velmi tazky ukol. Natocit remake jedneho z najlepsich sci-fi vobec, a natocit ho tak, aby to nebola len obycajna kopia. A aj ked, vizualna stranka a herecke vykony su skvele, pribeh prilis nezaujme. A co najviac chyba je ta hlbka a posolstvo povodnej verzie. O to sa film len trochu obtrel, ziadnu hlbku, ci caro vsak nepobral. Ale aj tak. Film sice navzdy zostane hlboko v tieni originalu, svoje klady vsak ma (famozny vykon Tima Rotha, masky) a pozerat sa na to da celkom prijemne. (6.7/10) ()

Kaka

Spíše parodie na původní film. Vizuálně úchvatné, s typicky burtonovskými prvky. Akce taky slušná a masky skutečně mistrovské. Avšak děj nemá takový spád a celkově se tam toho vlastně moc ani nestane, pokud bych to měl říci takto jednoduše. Carter a Wahlberg jsou poměrně fajn, no nejvíce stoprocentně zaujme démonický Tim Roth. Konec je však přinejmenším zvláštní. Najde se tam i několik vyložených kopanců a kiksů. Přes toto všechno však zůstává Planeta opic zručně natočeným letním blockbusterem s typickými žánrovými atributy. Na kolik byla tato taškařice úmyslem tvůrců nám zůstane pravděpodobně navždy utajeno, ale chtě nechtě přiznávám, že jsem se celkem slušně bavil. ()

sud

Atypicky komerční Burton a podle toho to taky vypadá. Po technické a kostýmní stránce dobré, avšak herecky nepříliš přesvědčivé a příběhově na úrovni béčkových pokračování Schaffnerova filmu (Bitva o Planetu opic, Zrada a chamtivost na planetě opic atd.). A závěr bohužel úplně bez katarze. 35%. ()

viperblade

K tomuto filmu je těžké něco napsat, tak se o to pokusím seznamem pro a proti. PRO: Burton nechtěl udělat remake, ale zkusit se na věc podívat z jiného úhlu a to se myslím podařilo. Potěší hudba Dannyho Elfmana i výkon Marka, který se snaží (i když Heston je Heston, ale co, není to remake :-)) a Helena Bonham Carter. Film prakticky nemá scénu, která by nudila, pořád se něco děje a něco se dozvídáme. A závěr je lahůdka. PROTI: Především mě štval fakt, jak byly vyobrazeny opice - nechovaly se jako opice, ale jako lidi a to mi přišlo… ani nevím, jak to nazvat. Na efekt? Jen tak? Bezúčelné? Nevím, jestli to byl Tim, scenárista nebo studio, kdo mi opice tak znechutil(o) ale musím říct, že i když se ani v originálu opice nechovaly moc přátelsky, tak tady to bylo moc přehnané a opravdu mi to přišlo jen na efekt. Další věc - která mi přišla vyloženě jen na efekt - skákání na nepřátele. Neřeknu, být to jednou, tak bych to přešel, ale když se to opakuje pomalu každých pět minut, tak to začne nudit. Navíc většina těch skoků nevypadala dvakrát přirozeně. A poslední věc - nevyužitá camea Lindy Harrison a Charltona Hestona. Tak do prkna, když už seženu hlavní hvězdy prvního dílu (druhý díl nepočítám, tam už byli spíše okrajově) tak jim dám alespoň nějaký prostor! Hlavně Lindino cameo bylo opravdu odfláknuté, Charlton tam měl alespoň pár vět, kterými připomněl originál, ale taky mu mohli dát větší prostor. Celkové zhodnocení: Když tento film nebudete brát jako remake filmu, který je bez nadsázky kultovní, budete se bavit a sem tam vás možná něco málo naštve. Tim je prostě Tim a ten dělá věci jinak, s tím my už nic neuděláme. 70 %. ()

castor

Ano, akce pokulhává a příliš se nerovná stomilionovému rozpočtu. Kupříkladu jen úvodní pád astronauta nebo pochytání lidí opicemi jsou skrz naskrz průměrné. Kladem je určitě herecké obsazení, ač samotný Mark Wahlberg za primáty zaostává. Druhým je pak solidní výprava a posledním velmi slušně zvládnuté masky (žádné digitální kravinky, ale věrohodné pohyby rtů nebo očí). S nadhledem točící Tim Burton ovšem nedokázal zakrýt mizerný scénář, který se drží jedné dějové linie, která není vůbec silná a hlavně ji sráží uzívané dialogy. A pak si bizarně k látce přistupující Burton lehce nepohlídal tempo. To už jde vyloženě na jeho triko. Jinak je evidentní, že fandí opicím, vyloženě si užívá střelbu do vlastních řad. Na druhou stranu z jeho pověstné „divnosti“ moc nezbývá, ač je samotná opičí říše kouzelná. Závěr mi nevadil, vlastně i docela sedl. ()

ClintEastwood

Naprosto odlišné od originálu, ale přesto velmi zajímavé a vizuálně špičkové. Když se během sledování tohoto filmu odprostíte od myšlenky, že existuje nějaká (ne ledajaká) starší verze, tak si ho určitě dobře užijete. Tohle není remake, je to prostě nový pohled na klasickou sci-fi látku, která již byla zfilmována. Tim Burton zariskoval a spousta lidí mu za tento snímek nemůže přijít na jméno. Já s tím vůbec nemám problém. Pro mě je to výborná zábava se skvělými triky, velkolepou výpravou, slušným příběhem a luxusním obsazením (i když většina herců je samozřejmě schována pod zdařilou maskou). Tento film se v budoucnu klidně může zařadit mezi fanoušky citovanou látku a jeho finální scéna z Lincolnova památníku, není o nic horší, než mrazivý závěr z Planety opic z roku 1968. ()

Rogue

Když je remake přez třicet let starého filmu horší než původní verze tak je něco špatně. Nejen že je tento film nudný a od knižní předlohy se diametrálně liší, ale ještě ke všemu má klasicky tupý americký konec. ()

MM_Ramone

Pri tomto filme podal Tim Burton trocha poslabší výkon ako som od neho očakával. Nedovolím si však tvrdiť, že sa jedná o špatný snímok. To nie. Je to celkom zaujímavý sci-fi film. Z diel natočených na motívy Planety opíc je to najaktuálnejší počin a pre mňa asi aj ten najzaujímavejší. Takže v podstate celkom fajn. *** ()

Niktorius

Obrovské zklámání. Půser jaký bych od Burtona nečekal. Slaboduchý příběh s demenním průběhem je obohacen o všechny atributy těch nejpitomnější block-busterů, a to včetně sličné blondýny, která je ve filmu jen proto, aby tam byla nějaká sličná blondýna. Obrazová složka tuctová - a to je Burton mistr filmového výtvarnictví. Kdepak, Planeta opic neosloví ani milovníka eye-candy trháků, natož sci-fistu - intelektuála. ()

ripo

Skvelé masky, príbeh beží, podľa mňa, až v druhej rovine. Človeka, čo čaká remake presne podľa Hestonovej verzie, musí byť trochu napálený, ale toto vôbec netreba režisérovi zazlievať. (len tak na záver - ženské opice sa až nápadne podobali na Michaela Jacksona po všetkých plastických operáciách))) ()

Spooner

Tohle je úplně něco jinýho než originál což znamená že úplná hovadina.Neřikám že bych původní serii nějak miloval ale rozhodně se na ní dalo koukat víc než na tuhle trapárnu.Tim Burton asi neměl moc štastný den když jsi vybral tento film.A nebo se chtěl možná dostat k těm režisérum,kteří za 100 milionů dolarů chtějí natočit suprovou akční popcornovou podívanou.A do této kategorie se Burton fakticky nehodí tak at se raději vrátí ke svým nádherným filmům jako je třeba Ed Wood a nebo jeho nový film Velká ryba. hvězdy dávám snad jen za perfektního Tima Rotha který mě opravdu překvapil(to jste slyšeli že má hrát Voldemorta v Harry Potterovi 4).Za zmínku stojí taky H. B. Carterová která taky byla perfektní.Jinak zbytek herců včetně prkenného Walberga stojí na prd.Stejně tak jako celý film ()

Wacoslav1

Tohle Burton posral. Bezkrevný remake starý nepřekonatelný klasiky navíc s totálně převráceným a nelogickým koncem. Mám opice rád tak nebudu úplně krutej a nejslabší možný 2* tomu dám, ale asi fakt jen ze soucitu.25% ()

petero

Burtonova PLANET OF THE APES veru zašlí záujem o kvalitné sci-fi neobnovila. Burtonovi sci-fi nedávať do ruky. ()

Mahalik

Time zklamal si ! přečtete si v každém druhém komentáři. Pfff. Podle mě Burton nakopal předchozím dílům prdel a vytvořil si svoji Planetu opic úplně jinak. Hezky, temně, někdy i zábavně... Když jsem si u jednoho nejmanovanýho uživatele přečetl, že Wahlberg je nejnudnější herec na světe, kypěla ve mě zlost. Ehm viděli jste Chrise O´Donnella v Batman a Robin ? Ne? Pak je vysvětlování zbytečný :00 ()

Xmilden

Přece jen trošku chatrnější Burton. Když už tedy do filmu zakomponovali akční scénu, tak bohužel prakticky nefunguje. Trošku člověk neví co si o tomhle remaku má myslet. Hrdinové opičím věznitelům uprchnou prakticky již na začátku. Jediné co bych rozhodně pochválil tak je výběr masek a kulisy, které snad jediné dávají odkaz na Burtona. ()

sepp

Celkem nepodarena konverze stare dobre klasiky z 60.let. Nektere filmy je proste lepsi neozivovat, protoze jim stary kabat slusi vice nez novy (stejne je to napr. i u Quo Vadis)... ()

-bad-mad-wolf-

Pointa původního díla je profláklá a jiná smysluplně dosadit asi nejde, tvůrci se proto rozumně rozhodli pro změnu celého obsahu i zaměření filmu. Jen ten výsledný produkt dosti pokulhává. Jako první mě zarazil zbrklý úvod. Během několika minut stihne Leon proletět vesmírnou bouří, havarovat na cizí planetě, prchat džunglí před opicemi a nakonec skončit v kleci uprostřed opičího města. V tom fofru se ve mně naakumulovala slušná nedůvěřivost, která bohužel nevymizela ani později. Srovnávání obě Planety opic i přes odlišné pojetí samozřejmě neuniknou. Zatímco ve filmu z šedesátých let fungovalo spojení inteligentních lidoopů s lidstvem, které prošlo těžkou retardací a stanulo právě na pozici opic, tady mají opice pořád dost opičích vlastností (pohyb, skřeky) a lidstvo je inteligentní. Výsledkem jsou zábavné scény, kdy opice ve stresu skáčou na lustr, směšně vřeští, provádějí mnohametrové skoky a mají neuvěřitelnou sílu. Kontraproduktivně zábavný je i Tim Roth jako krutý Thade, jelikož ty permanentně zlé pózy dlouho vážně brát nejdou. Nakolik se ale bere vážně celý film, to mi nebylo úplně jasné až do konce; míra nadhledu není zřejmá a nevýraznost všeho je do očí bijící. Leonovi jako by bylo jedno, do čeho se namočil, chová se stejně flegmaticky od zajetí až po přijetí úlohy jakéhosi spasitele, Ari je hloupoučká nanynka, o Thadeovi už jsem se vyjádřil. Ostatní buď nemají prostor, nebo ho nevyužívají, což je velmi mrzuté u souboje dvou gorilích válečníků a zejména u naznačeného, trestuhodně nikdy nerozvinutého trojúhelníku Leon - Ari - Daena. Po technické stránce je tahle planeta rozhodně obyvatelná. Burton si maluje svoje obrázky a masky i triky jsou prvotřídní, jen je jich málo. Scénář patří také spíše ke kladům - přes všechna negativa se podařilo udržet slušné tempo a film i přes dvouhodinovou stopáž rychle uteče, až jsem se divil, jak k tomu mohlo při tak jednoduchém ději a absenci silných scén dojít. No a co tedy s tou pointou? Příběh je ucelený, docela předvídatelný od začátku, šokovat se pokouší až úplně poslední scénou. Neúspěšně. Plážový závěr staré Planety opic zůstává zdaleka nepokořen a divákovi je konečně jasné, že Burton přeci jen zpoza kamery šibalsky pomrkával. Což ovšem v tomhle případě na dobrý film nestačí. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner