Planeta opic

USA, 2001, 119 min

V roce 2029 provádí vesmírná loď Oberon v kosmu pokusy. Během jednoho z nich vyšle ve vesmírném člunu do elektromagnetické bouře vycvičeného šimpanze Perikla. Perikles však s lodí ztratí spojení a kapitán Leo Davidson se rozhodne v dalším člunu Perikla hledat. V bouři se však přenese do daleké budoucnosti, ztratí s Oberonem spojení a ztroskotá na neznámé planetě. Brzy zjistí, že planeta je obývána polidštěnými opicemi, které si jako otroky drží lidi. Lidské klany se před opicemi skrývají v hlubokých lesích a opičí vojáci je loví. Při jednom opičím zátahu je Leo spolu s dalšími lidmi zajat a umístěn do klecí. Pozná tu nesmiřitelného generála gorilí armády Thadea i šimpanzí aktivistku Ari, dceru senátora Nada, která lidi brání. Generál Thade by moc rád Ari získal. Ari si vyprosí, aby si Lea mohla vzít do svého domu. Leovi se zanedlouho s dalšími lidmi podaří z domu utéct a putují na místo, kde ztroskotal. Jenže armáda se vydá v jejich stopách a lidé jsou brzy obklíčeni. Najde je však Ari a Leo ji požádá, aby jim pomohla k útěku. Ari spolu s bývalým opičím generálem Tivalem, kterého sesadil Thade, se s lidmi dávají na útěk. Leo najde svůj potopený člun a podle přístroje zjistí, že vesmírná loď Oberon je někde poblíž... Když senátor Nado vyhlásí stanné právo, generál Thade se stane neomezeným vůdcem a zmobilizuje celou armádu. Chce lidi na planetě vyhladit. Thade jde za svým umírajícím otcem, který mu svěří tajemství, které se na opičí planetě traduje z generace na generaci: v minulosti byly opice otroky a lidé jejich pány. Ukáže Thadeovi prastarou relikvii – lidskou zbraň a – zdůrazní, že lidská genialita jde ruku v ruce s krutostí. Leo se nesmí dostat do Zakázané zóny k posvátnému chrámu, kde je ukryto tajemství opičího světa, na jehož začátku byl bůh Samos... (TV Prima)

Ruut

Nebít to Tim Burton a legendární Planeta opic, napíšu, že jde o příšernou vypatlaninu. Jelikož to ale jsou ono, tak je to o to horší. ()

Allien.9

Masky jsou skvělé (Helen je roztomilá), efekty se mi líbí, soundtrack přepychovej a washingtonský konec stejně bombastický jako konec se Sochou svobody. Nicméně chybí mi tu Burtonův rukopis, protože nebýt jeho jméno v titulcích, vůbec by mě nenapadlo, že novou "Planetu opic" natočil právě on. ()

mzss1

Po technické stránce je film na to dost dobře. Vše je celkem slušně natočeno, akorát to moc nepřipomene staré díly a zejména první nejlepší díl. I tak ucházející, ale slabší průměr ve výsledku. Hodnotím jen na 46% = ** ()

kingik

Tak tady někdo neodhadl správnou míru a šel do toho bez rozmyslu, aniž by si uvědomoval, že není typem režiséra pro akční scifi. Ano, mluvím o Timu Burtonovi, který byl jasným omylem pro tento velkolepý remake. Jako akční režisér selhává v akčních sekvencích, ale nijak zvláště dobře si nevede ani v dialogových scénách. Druhým velkým omylem je Mark Wahlberg, a při představě, že nahradil Arnolda Schwarzeneggera, je mně mdlo, protože zde působí naprosto příšerně a do role se vůbec nehodí. Určitě pochvalu zaslouží masky a výprava a také Tim Roth, který si svou zápornou roli, jako snad jediný, skutečně užívá, ale jinak tenhle remake nemá čím zaujmout. Jedno velké zklamání. ()

dr.horrible

Pozitívne je, že Ziri tu nie je tak na zabitie ako v originále. Super masky, zmenený príbeh a cool záver. Ale celá prostredná hodina filmu je len nudné pobehovanie a zápasenie medzi nezaujímavými opičími charaktermi (možno s výnimkou hlavného záporáka) a ešte menej zaujímavými ľuďmi. A nefungoval mi tam jediný vzťah. Takže po rokoch názor nemením. Prvý Burton bez duše. ()

Legas

Od Tima Burtona první rána vedle. Původní Planeta opic je natolik dobrá, že nepotřebuje žádný remake. A zvlášt ne takový. ()

InJo

Burton není jen mistr stylu, ale také zábavy. Jeho verze Planety opic na jeho poměry sice není moc stylová (v tomhle ohledu nešahá Batmanům nebo Ospalé díře ani po kotníky), ale je každopádně zábavná. Sice spíš popcornově, ale to je fuk. Vizuálně nemá chybu (masky opic jsou nádherné a maximálně vypiplané), herecky skoro taky ne (Wahlberg je charizmatický, Bonham Carter okouzlující, Roth tradičně slizký) a scénář blbý tak, jak to mají nenároční diváci dozajista rádi. ;-) Původní verze je nepřekonatelná a Tim to určitě moc dobře ví a proto tenhle film schválně natočil jako bezduchou (a bohužel tak trochu zbytečnou) oddychovku a ne jako kulervoucí umění. 70 % ()

Webb

Ani známé herecké tváře nezachránili tuto neuvěřitelnou slátaninu u které jsem se hrozně nudil a cítil neuvěřitelně trapně. ()

IQ Tiqe

Na co si za šas vzpomanu? Že tam hrál Mark Wahlberk, na něžný "opičí výraz" Heleny Bonham Carter, na nadbytečnou postavu Estelly Warren, výborné kostýmy, celkově průměrný, byť koukatelný děj a hlavně wtf poslední okamžik, který je na wikipedii popsán (pro mě nedostatečně) SPOILER: "The ending leaves the audience to wonder if Thade had somehow transported himself to Earth farther in the past than Leo and took control of Earth." # příběh 6 | hudba 6 | humor 0 | akce 6 | napětí 4 | pustil bych si znova 3 ()

HoneyBunny

Dost slušný film, který ale nemá s původní Planetou opic nic společného a tak by se měl brát. Jenže těžko uvěřit, že ho natočil právě Tim Burton. ()

Anderton

Tak ale zase tak zlé, ako tu všetci plačete, to nebolo. Burtonova osobitosť je tu cítiť menej, ale stále je, scenár je priemerný, určite nie hrozný, Wahlberg v pohode, sú aj horšie výkony v blokbasteroch. Síce najväčší Burtonov omyl, ale stále zábavný a nenudiaci. Mohlo sa to volať inak, namiesto opíc by tu bola nejaká odroda mimozemšťanov a nikto by nefrflal.Burton je komerčák, nechápem, prečo ho dávajú vo filmových kluboch. ()

francis

Nejzbytečnější věc, kterou kdy Tim Burton natočil. Je to o několik tříd horší než původní verze (ano, je to skoro úplně jiný, ale to bohužel v tomhle případě nic neznamená) . Doufám, že další podobný zklamání už mi můj oblíbenec nepřipraví. ()

stilgar1

Staré ztvárnění od Schaffnera je skvělé, ale tohle je naprosto ubohé. Mnohdy se mi až zastavoval dech nad tím, jakým způsobem byl film natočen. Copak ti Time provedl Pierre Boulle, že jsi musel takhle "zneuctít" jeho dílo? ()

AppleCore

Po dlouhý době jsem uskutečnil návrat k tomuto filmu a zjistil, že je to totální pitomost. Vážně to neopsahuje nic co by stálo za zmínku. Helena Bonham Carter mě, omluvte ten výraz, srala od začátku do konce. Jó kdyby tam nehráli opice, ale nějaký jiný zvířectvo tak by to bylo něco docela jinýho, já opice totiž asi jako jediný z celí zvířecí říše nesnášim, hlavně šimpanze a těch je tam až příliž. Tohle je asi největší Burtonův úlet. ()

boshke

Úvodem - původní verzi z r. ´68 jsem dosud neviděl, tudíž jsem uchráněn od porovnávání s touto (což je tu na denním pořádku)... Zajímavý snímek o světě tak trochu vzhůru nohama. V tomto jsou pány tvorstva opice. A náležitě si to "užívají". A s tím souvisí asi jediná věc, která mi na filmu nějak více vadila. A to přílišné polidštění opů. Vím, že to má být obraz naší lidské společnosti, ale opice švindlující při kartách či problémy opic s ochránci lidských práv mi přijde trochu moc. Také bych ubral moralizování typu "neubližujte opicím, vám by se také nelíbilo, kdyby vás šikanovali", která se dají číst mezi řádky. Jinak je to však svižně plynoucí, akční sci-fi s překvapivým závěrem... 80% ()

Kothy

Nechápu nízké hodnocení. Mně se Burtonovo zpracování s Markem Walhbergem líbilo. Akorát to moc nekoresponduje se Zrozením Planety opic... Všimněte si, že začátek je úplně stejný, akorát role jsou obrácené. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner