Jmenuje se Bond. James Bond. A vyráží do své první akce. Tři zabijáci, maskovaní za neškodné slepé žebráky, zavraždí na Jamajce agenta britské tajné služby i jeho sekretářku. Londýnská centrála MI6, vedená odměřeným šéfem M, pošle na Jamajku jednoho z nejlepších agentů s povolením zabíjet – Jamese Bonda. Jde totiž o mnohem víc než o zmizelého spolupracovníka; z oblasti Jamajky podle všeho pochází rádiové rušení, které má za následek vychylování amerických raket z jejich původního kurzu. James Bond neboli agent 007 se hned cestou z letiště musí vypořádat s útočníkem, který se vydává za řidiče z britského konzulátu. Zanedlouho se v centru jeho pozornosti ocitne nenápadný ostrůvek Crab Key, který je ve vlastnictví bohatého čínského podnikatele jménem Dr. No. Ten na Crab Key údajně těží bauxit. Bond však zjistí, že je zde tajná jaderná základna, s jejíž pomocí chce šílený Dr. No ovládnout západní i východní mocnosti... První filmová adaptace literárních předloh Iana Fleminga, natočená s relativně nízkým rozpočtem, odstartovala jednu z komerčně nejúspěšnějších filmových sérii v dějinách kinematografie. Snímek, jemuž za svou hvězdnou kariéru vděčí charismatický představitel Jamese Bonda, skotský herec Sean Connery, vznikl v roce 1962. (Česká televize)

Anderton

Tak som sa dostal k prvej Bondovke až teraz. Možno som očakával niečo trochu odlišné, ale v podstate má Dr. No tie klady a zápory, aké otvorenie takejto mohutnej série mať musí. Je to trochu kostrbaté, príbeh nedáva príliš zmysel, chýba tomu napätie, drive, akcia a možno aj lepší záporák, ktorého by sme nevideli iba na konci. Že tomu chýba logika, je jasné, otázkou zostáva, či to patrí ku kladom alebo záporom. Má to ale už ten klasický svojský štýl, nadhľad a krásne ženy. Dialógy sú občas na hranici trápnosti, viaceré by mohli skončiť dobrou hláškou, ale iba prešumia. Postava Ursully Andress je absolútne zbytočná, na rozdiel od tej kvázi číňanky. Arachnofobické číslo som musel prepnúť. ()

Frajer42

Čas od času i filmový expert mého formátu narazí na situace, kdy si musí doplnit filmové vzdělání. Rozhodl jsem se tedy ponořit se do bondovek, a to hezky od začátku. Věřím, že v 60. letech to mohla být skutečně pecka, ale dnešním rozmlsaným divákům už tento snímek (snad kromě nestárnoucí hudby) nemá co nabídnout. Nejvíce ze všeho mi vadily naprosto dementní dějové zvraty a obří scénáristické kličky. Nepříjemný kýč, který nezachránil ani charismatem překypující Sean Connery, před kterým se musí mít na pozoru každá majitelka vaginy v okruhu 5 km a ani Ursula Andress, která sice nehraje, ale když je zrovna v plavkách, tak se to v jejím případě snad i dá přehlédnout. [40 %] ()

boshke

Takhle tedy začínala slavná 007. Zhruba první polovina je dost slušná, po zajetí Doktorem No začíná být Bond poměrně nezáživný. Suma sumárum - 70% ()

Kothy

Tak jsem se konečně dostal k této Conneryho klasice. Dlouho jsem starým Bondovkám odolával, ale má to své kouzlo. Dnes už to asi na člověka takový dojem neudělá díky spoustě zažitých klišé. Ani tady nemůžeme čekat nějakou složitou zápletku. Bond je poslán na Jamajku, kde má překazit plány zákeřného Doktora no. Pomáhá mu v tom jeden rybář a úžasná Ursula Andress. Její úvodní scéna na pláži je dnes již kultovní. Nechybí ani klasický bondovský suchý humor. "Jedou na pohřeb." :D ()

nascendi

Fragmenty z tejto bondovky som vídaval kedysi na ORF. Ani ako teenagera ma nenadchla, takže s nostalgickým skreslením pohľadu na ňu nemám problémy. V žiadnom prípade to nie je mizerný film. Stačí niečo prehliadnuť a celkový dojem je potom znesiteľný. Scéna, pri ktorej Ursula Andress vystupuje z mora sa stala legendárnou a pripomenú si ju aj tí, ktorí na všetko ostatné z tejto bondovky zabudli. Neviem koľko ďalších bondoviek dokážem sledovať až do konca. Iba dúfam, že to nedopadne tak, ako s mojou snahou dopozerať všetky Rohmerove filmy. ()

PetrPan

Moje první setkání s agentem 007 dopadlo snesitelně, jako odrazový můstek k dalšímu zkoumání (možná) mohutné série filmů Dr. No posloužil vcelku dobře. V jednoduchosti tkví krása a James Bond je přímo jejím prototypem, tady je však ještě takovým stydlivým chlapečkem, v dalších dílech očekávám akčnějšího, ukecanějšího a sebevědomějšího chlapíka.. ()

silentname

Asi konečne nastal čas, aby som si pozrel všetky Bondovky. Dlho som sa filmom vyhýbal, až dokým im nedal trošku nový nádych Daniel Craig. Ale povedzme si teraz, ako sa drží po rokoch "Dr. No." Podľa mňa ide stále o veľmi dobrý, nápaditý a dobre natočený film. Nemyslím si, že sa drží úplne, napríklad scénky v aute alebo niektoré bitky už vyzerajú veľmi neprirodzene, no to nie je to, na čo sa film sústredí. Sú to detaily, za ktoré film nemôže. V 60-tych rokoch bola trošku iná doba. Každopádne si rozoberme pozitíva. Sean Connery je absolútne fantastický. Keď sa na neho pozriete, nevidíte človeka, ktorý hrá Jamesa Bonda. Vidíte Jamesa Bonda. Až tak silný je v tejto role a funguje to skvele. Ursula Andress je rovnako vynikajúca ako prvá Bond girl. Dobre sa na ňu pozerá a nemá z nej človek pocit, že by išlo len o hlúpu blondínku. Osobne mi to pripomína štýl, akým bol točený Fantomas. A myslím si, že to funguje skvele. Film vyzerá a je natočený veľmi dobre a všetko sa deje buď v reálnych exteriéroch alebo v ateliéroch s vytvorenými setmi. Preto aj dnes mám pocit, že sa reálne v tých miestach môžem ocitnúť.Čo viac by som mal dodať? Asi fakt, že James pôsobí aj relatívne zraniteľne a uveriteľne. Je asi iba jeden väčší problém, ktorý tento film priniesol, a to je náš záporák Dr. No. Nemyslím si, že patrí medzi zaujímavých zloduchov a najmä v závere sa s ním absolútne nepohrali. Veľmi dobre ho vybudovali a aj scénka počas večere je skvelá, no bez toho, aby som spoiloval dej pre tých, čo film nevideli môžem povedať, že záverečný súboj medzi Bondom a No je veľmi rýchly a nie veľmi zaujímavý. A tento súboj alebo záverečné vyvrcholenie by malo byť vynikajúce. Využiť jeho schopnosti, jeho možnosti... veď aj samotný film sa volá "DR. NO." Tak prečo sa rozhodli tvorcovia na záver urobiť tak mizivé vyvrcholenie? Okrem toho ide ale podľa mňa o zaujímavé a silné filmové dielo. Preto si myslím, že film aj po rokoch stále funguje. Má určite svojich starých divákov, ale stále môže prilákať aj nových. A rok s Jamesom Bondom sa ešte len začína a uvidíme sa nabudúce pri From Russia With Love Hodnotenie: B+ ()

dopitak

Bondovská série je prostě vždycky o něco napřed před ostatními. I kdyby to pro tentokrát nebyly nejnovější prototypy technických "hraček" či luxusní sporťák, ale "jenom" ošetřování intimních ženských partií, které o mnoho let předešlo dobu. Ano, ta scéna s dekontaminací. Ursulu Andress si budu ode dneška pamatovat____ Je mi stydno, ale tohle byla má první bondovka v originále. Sean má neuvěřitelný hlas, který prostě nadabovat nelze!____Nechybělo nic, krásná přírodička, dobrá akcička a jak už to tak vždy u nula nula sedmičky bývá, pohledné slečinky. Víc si přát nelze. (jen mě trochu mrzí, že počet hodnocení Dr. No a Casino Ryale = 1910:5292...) ()

klerik

Staré bondovky som začal pozerať spolu s Brosnanovými, takže ma moc neohúrili. Je to síce retro klasika so zaujímavou atmosférou, ale Connery pre mňa asi nikdy nebude obľúbený Bond. Navyše nechápem, ako sa niekomu môže páčiť Ursula Andress v tak príšerných bikinách... Ale je to klasika... ()

SeBig

Nemůžu napsat, že mě to nezaujalo. Naopak, tato bondovka mě celkem bavila. Začátek se mi zdál takový zdlouhavý a ke konci to nabíralo grády. Líbilo se mi prostředí, herečky a hlavní záporak (i když tam byl hodně krátkou chvíly). Zápletka je jednoduchá, ale myslí že více akce by vůbec neuškodilo. ()

Scalpelexis

Kdeže nám to začala ta přeslavná šňůra britského agenta s povolením zabíjet? Přesně tady! Šarm Conneryho dělá víceméně celý film a nejedno mužské oko potěší i Ursula Andress, která vypadá v staromódních plavkách sexy jako ty nejnovější bond-girlz s tunou make-upu. Rozhodně to není zdaleka dokonalé, člověk se oproti jiným Bondovkám moc nezasměje, ale co bychom vše chtěli od prvního dílu? ()

Yardak

První "bondovka" je velmi dobře natočena, sice Bond nemá ještě svoje hračičky, ale i tak nenudí a Sean Connery se pro tuhle roli snad narodil. (2. 10. 2012 viděno v kině na speciální projekci k 50. výročí v digitální kvalitě, byla to fakt síla!) Titulní song: Byron Lee And The Dragonaires - Kingston Calypso, hudba a slova: Monty Norman + James Bond Theme od Johna Barryho. Film roku 1962. ()

mcb

Dokonale naivní bondovka. Pozvolná a velmi pomalu odsýpající konverzačka, která uvedla na scénu charismatického Conneryho a typické bondovské propriety, které se využívají dodnes. Jen už nemá, až na elegantní styl, dnešnímu divákovi moc co nabídnout. ()

sharky

Prví díl nejlepší a nejdelší filmové série všech dob. Má jenom jedinou chybu chybí v něm nepřekonatelný Q. ()

honajz

První bondovka se ještě docela drží Flemingových knih - jako bych měl před sebou dovedné ztvárnění čteného, ale již s jemným ironickým přesahem a šťastně zvolenými trademarky pozdějších filových bondovek - protřepat, nemíchat; bondgirls (i když zde docela macaté); drahé auto a honička v autě; záchrany na poslední chvíli včetně pár šťastných náhod; exotické lokace. Tento film se celý odehrává na Jamajce a přebírá místní zasněnou atmosféru, písničky (někdy až moc), a je legrace vidět ta auta z 50. let, v nichž se tam podle mne jezdí dodnes. Trochu mi vadil střih, jenž občas přechází do další scény mírně rušivě. A pak záporák mi přišel takový málo záporácký, na to, jak byl démonicky naznačován (a vážně řídil Spectre?). Jinak slušné vyšetřování, a Sean Connery si Bonda zjevně užívá. Asi nejzapamatovatelnější scény: zabijácký pavouk, "drak" v bažinách, prolézání rozpálenými rourami. A samozřejmě úvodní tři slepé myšky. Jo, a skvěle využitá hudba - jak souzní třeba s chvílí umlácení pavouka! ()

Ivoshek

Bond je absolutní macho. Má supr káru, supr vybavení a spí se supr kočkama. A taky má supr protivníka. A furt chlastá Martini. Tomu se prostě nedá odolat. ()

Othello

Sestavování chlapácké antalogie 'Hříchy našich otců' mě konečně postavilo na startovní čáru padesátileté existence tohoto monstrózního šovinisty, jež ve svém volném čase si porcuje kasína i játra v přestávkách mezi klácením čehokoli, co před ním přejde ulici a ve svém pracovním čase střílí nepřátele do zad, snídá smirnoff, létá první třídou a drží se zásady vohnout všechno, co je v černošský zemi bílý. Koloniální arogance z toho smrdí víc než kombinace tabáku a kolínské, jež jsou prakticky hmatatelné z každé interiérové scény a upřímně řečeno rozhodně zde nesdílím ani sentiment ohledně obsazení necharismatického hulvátského dřeva Conneryho v roli ústředního fešáka. Nicméně ta dobrodružná naivita spojená s okouzlující vyvolenou svobodou a zároveň pitomostí doby (ženské a etnické postavy zde mají mentalitu osmiletých dětí, mužské pak dvanáctiletých) pod kůži leze pořád. ()

eraserhead666

Je až úžasné, jak tenhle film působí, když máte nakoukané další Bondovky. Bond tu je prostě starým známým, kterého máte prokouknutého. Mám rád Bondovky, mám rád starší Bondovky, snad pro tu archaičnost, neskrývanou naivitu, ale hlavně proto, že ač ne moc akční (a Dr. No je ve srovnání s některými dalšími pokračováními takřka neakční), přesto zajímavé, napínavé a nenudné, což se o některých pozdějších (přeakčnělých, přetechnizovaných a přetrikovaných) bondovkách říct nedá. Dr. No je fajn, hlavně část odehrávající se na ostrově a v jeho útrobách, už jen pro to prostředí. Co mi připadá hodně přeceňované je klasická scéna výstupu Ursully Andress z moře, ve své době to možná koule mělo, pro mě je ale Ursulla jen další barbína, která (a to je hlavně i vinou jednak své doby, tak i bondovského pohledu na ženy jako takové) nepředvede takřka nic zajímavého, je to jen takový hezký bondovský přívěšek.... V pomyslném žebříčku bondgirl by u mě byla určitě někde v závěru druhé desítky..... ()

Ilicka

První Bond ještě neměl žádné vychytané hračičky, jen starou dobrou Berettu a schopnost zvládat krizové situace. Rozjezd filmu je sice trochu pomalejší a trvá asi hodinu, druhá polovina filmu je už pak svižnější a napínavá. A Sean Connery JE Bond, omylný, chybující, ale také houževnatý a lidský. Hudba legendární. ()

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

08.04.2022

Chtěli jste si někdy dát kompletní bondovskou sérii z pohodlí domova, bez toho, abyste utráceli za blu-ray kolekci, nebo museli sahat po nelegálním stahování? Pak pro vás má streamovací služba Amazon… (více)

Bude studio MGM na prodej?

Bude studio MGM na prodej?

23.12.2020

Zatímco studio MGM zoufale vyhlíží premiéru další bondovky, jeho finanční situace se zdá být den ode dne kritičtější. Nyní jsme se tak dozvěděli, že už se společnost obrátila na několik známých bank,… (více)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Jonny Quest jako akční velkofilm?

Jonny Quest jako akční velkofilm?

18.03.2009

První zmínka o plánech na hranou adaptaci kresleného seriálu z dílny Hanna-Barbera Jonny Quest prosákla ze studia Warner Bros. už někdy v létě 2007. Pak se na ní tak trochu zapomnělo. Těžko ale najít… (více)