Srdečné pozdravy z Ruska

• slovenský

James Bond: Srdečné pozdravy z Ruska

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1963, 115 min

Rozhodně lepší než předchozí bondovka Dr. No, ale přesto... Ve filmu mi chybí větší gradace, film zkrátka skončí bez nějakého vybroušeného nebo velkolepého finále. Za sebe nasekané akční scény mi zkrátka nestačí, i když je táhne ultracharismatický Connery. Možná je problém i v záporácích, protože kumpanie z organizace SPECTRE v čele s kočkofilem Blofeldem, čarodějnicí Klebbovou a šachmistrem Kronsteenem (který mimochodem vypadá jako Vladimir Putin) působí jako banda břídilů, kteří se stanou obětí svého překombinovaného plánu. Jinak je ale veškerá akce natočena hodně zručně, ve filmu není jediné vyloženě slabé místo a nejvíc pozornosti na sebe strhne blonďatý chladnokrevný zabiják v podání Roberta Shawa. Příště bych uvítal více nadhledu, protože díky tomu mám většinu ostatních bondovek tak rád.(6.2.2011)

Nejlepší bondovka se Seanem Connerym. Respektive... Nejlepší bondovka vůbec. Výrazně jiná než ty zbylé a spíše klasický špionážní film. Sice nejvážnější, ale zároveň napínavá, s nadsázkou, dostatečně akční a místy docela i reálná. Třeba rvačka v kupé je typ fyzické akce, který bondovky standardně prostě nenabízejí (tedy až do příchodu Craiga).(17.11.2004)

Snad až nebondovská bondovka, ve které není místo pro typický béčkový odér který byl jinak filmům o agentovi s povolením zabíjet vlastní, a veškeré odlehčující vsuvky jsou postavené jen na Conneryho charisma a jeho laškováním s každou sukní v dohledu. Jinak jde, možná jako následek Kubánské krize, o překvapivě velmi vážný a komorní špionážní film s minimem akčních scén, ale zato spoustou intrikaření, napjaté atmosféry a... mluvení. Na seriózní thriller srovnatelný s etalony žánru jako North by Northwest či novější Day of the Jackal je ale ve scénáři až příliš mnoho děr a nedomyšleností, stejně jako se do příliš dlouhého děje místy vkrádá nuda. Od Doktora No svým způsobem posun k lepšímu, jako film fungují Pozdravy z ruska lépe, ale od povrchní jednoduché zábavy se šílenými záporáky, fantastickými vynálezy a opulentní akcí, jakou vždy bondovky byly, je stylem až příliš daleko. 7/10(5.7.2008)

Tahle trochu nedocenena Bondovka je lepsi nez Goldfinger nebo Thunderball Tady se to teprve zacina rozjizdet ja osobne ji povazuji za 3 nejlepsi s Connerym Bond se tu stava Bondem poprve na scenu vstupuje Q poprve mame co do cineni s legendarnim sefem Spectre Blofeldem film ktery po slabym Dr No tak nejak definoval Bondovky aby se tohoto vzorce drzeli dalsi rozhodne nezapomenutelny je souboj Conneryho s Robertem Shawem ve vlaku ten je jeden z nejlepsich v historii bondovek dobre natocena je pak i prestrelka u cikanu a zaverecne explozivni finale a taky se konecne zacina hlaskovat v Anglii mame prislovy neni koure bez ohynku(27.2.2012)

"Bond. James Bond." "Martini s vodkou. Protřepat, nemíchat." Myslím, že tohle si pamatuje o Jamesi Bondovi snad každý. A taky to, že je tento agent vždy obklopen krásnými ženami, rychlými auty a supermoderními vynálezy. Pokud si odmyslíme poměrně jednotvárnou charakteristiku všech jeho soupeřů, lze konstatovat, že u každého jeho filmu jde o solidní akční podívanou, která rozhodně nezatíží mysl, ale ani diváka neunudí k smrti.(7.8.2002)

• - V tomto filmu Bond neříká "Bond, James Bond" navzdory faktu, že v knize, která byla předlohou k filmu, ano. (džanik)

• - Natáčelo se ve skutečném Orient Expressu. (džanik)

• - V době uvedení filmu v USA (duben 1964) se už natáčel Goldfinger. (džanik)