Srdečné pozdravy z Ruska

James Bond: Srdečné pozdravy z Ruska

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1963, 115 min

• PogoJoe

Tohle že má být jedna z nej bondovek? Absolutně ne! Jedna velká nezáživná nuda! Stejný názor jsem měl před lety, kdy jsem film shlédl dabovaný v televizi a nezměnil jsem ho ani teď, když jsem ho zkouknul v originálním znění a v mnohem lepším obraze. Můj názor: Srdečné pozdravy z Ruska řadím mezi bondovky nejhorší.(7.6.2010)

Srdečné pozdravy z Ruska mají jednu obrovskou výhodu - jejich předchůdcem je Dr. No, který v porovnání s nimi působí spíše jako dražší absolventský film. Tentokrát je scénář mnohem propracovanější, akce je přece jenom více, takže se místy přestanete jen koukat po ženských (roztomilá Daniela Bianchi) a necháte se pobavit i při nějaké té pořádné rvačce (a ono to jde dokonce i skloubit dohromady - viz cikánská vesnice). Tím však nechci říct, že je druhý Bond nějaký zázračný film. Jde stále jen o plytkou zábavu, která dokonce místy není ani zábavná - bezduché béčko, které těžilo jen z tehdy aktuální "Studené války" a bez ní by si Bond ani neškrtl. Celkově však film působí přesvědčivě a kompaktně a místy se mu daří diváka pohltit či rozesmát. Lepší nadprůměr, ale na čtyři je to pořád málo. [květen 2006](22.5.2006)

#2 - Scenár je upletený majstrovsky, no vidno, že v druhej bondovke sa Connery ešte stále len stotožňuje s rolou agenta a tvorcovia ešte stále nemajú namiešané to pravé, orechové. Cez to všetko je tu akcia, odstupný anglický humor aj v tých najvážnejších situáciách a bondovské hračky ako sa patrí. Bond ale ešte nemal svoje auto, na dievčatá zabudnúť nemohol a znova mi chýbala fráza 'Vodku s martini. Potrepať, nemiešať!'. To všetko ale už nabudúce. 75%.(9.9.2007)

Minimálně Conneryho nejlepší Bondovka a jestliže si někteří myslí, že je to Goldfinger se svým Korejcem, který vrhá klobouk a popravuje s ním samičky na útěku, tak to nemáte v hlavě v pořádku. From Russia With Love je jediná Conneryho Bondovka, která po takřka padesáti letech neztrácí na působivosti (tuto větu berte s rezervou). Druhý díl se pyšní nejhezčí Bondgirl, hlavním zabijákem z kterého by se sevřeli půlky i Chucku Norrisovi, Seanem Connerym na vrcholu sil a legendárním Bloferdem se, zaplaťpánbůh, zahaleným ksichtem. Ryzí Bondovka bez všech rušivých elementů, které mě sraly v pozdějších dílech (infantilní zabijáci, trapné hlášky, nezáživné přestřelky na konci apod). Souboj ve vlaku byl naprostá špička, Taťáně jsem přál žití víc komu jinému a tomuto filmu jsem propadl od první vteřiny a každý další zhlédnutý Bond mě utvrzuje v přesvědčení, že mu může těžko něco konkurovat.(12.1.2012)

Je až neuvěřitelné, jak mne film z roku 1963, tedy filmařsky již úplně jinde, dokázal nadchnout a pohltit. Hlášky a grimasy Bonda nestárnou ani po 50 letech. Některé efekty jsou samozřejmě kostrbaté, ale při takovém tempu a tak úderném scénáři tohle nelze netolerovat. Výborní záporáci, fantastická rvačka ve vlaku a hlavně spalující tempo. Oproti prvnímu dílu je to mílový posun kupředu. Čekal jsem, že to absolovuji spíše z povinnosti, ale slupl jsem to s chutí nečekanou. Už tehdy dokázali filmaři krásně využít kulisy - Istanbul a Benátky s citem pro vynikající kameru.(23.12.2013)

• - Poprvé se zde objevil herec Walter Gotell (v roli Morzenyho), který hrál v dalších bondovkách pravidelně generála Gogola. (džanik)

• - Prsten, který Blofeld (Anthony Dawson) nosí na malíčku, se v různých záběrech stěhuje z levé ruky na pravou. (superbond007)

• - V románové předloze od Iana Fleminga se šifrovací stroj Lektor jmenoval Spectortvůrci filmu ho ale přejmenovali, aby se název divákům nepletl s organizací Spectre. (superbond007)