Srdečné pozdravy z Ruska

• slovenský

James Bond: Srdečné pozdravy z Ruska

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1963, 115 min

2. bondovka - SPECTRE se na agenta OO7 nakrkla a připravila důmyslnou pomstu za Dr. No. Geniální šachista Kronsteen naplánuje důmyslný plán jak se zbavit "sexistického dinosaura" v čemž mu pomáhají takový poskoci jako Rosa Klebbová, Morzeny (Walter Gottel se později objevil jako generál Gogol - šéf KGB) a hlavně Rudý Grant. Vraždící stroj s vypracovanou muskulturou. Nádherná bond-girl, památná rvačka ve vlaku a skvělý scénář slibují skvělý zážitek. Ale to by tu nesmělo být tolik uňuděných scén - hlavně těch v cikánském táboře. Bylo skvělé, že za rok přišel Guy Hamilton, protože s Youngem by z Bonda zbyla maximálně trilogie.(26.7.2006)

Young tentokrát vykradl co mohl z Alfreda Hitchcocka, takže tahle bondovka se trochu liší od ostatních. Méně humoru, ale zato perfektní thriller o zabijákovi ve vlaku v podání legendárního lovce žraloků Roberta Shawa. Navíc se zde poprvé objeví Desmond Llewelyn a na jednom nádraží čeká na vlak dokonce i samotný Bondův otec Ian Fleming.(13.8.2005)

#2 - Scenár je upletený majstrovsky, no vidno, že v druhej bondovke sa Connery ešte stále len stotožňuje s rolou agenta a tvorcovia ešte stále nemajú namiešané to pravé, orechové. Cez to všetko je tu akcia, odstupný anglický humor aj v tých najvážnejších situáciách a bondovské hračky ako sa patrí. Bond ale ešte nemal svoje auto, na dievčatá zabudnúť nemohol a znova mi chýbala fráza 'Vodku s martini. Potrepať, nemiešať!'. To všetko ale už nabudúce. 75%.(9.9.2007)

Sean Connery je v roli Jamese Bonda jako ryba ve vodě. Úloha šarmantního galána mu náramně sluší a jak jinak, dámy na něj letí všude, kde se objeví. Stačí laškovný úsměv a pozdvihnuté obočí. Producenti si zkrátka nemohli pro zrod jednoho z prvních akčních hrdinů vybrat lépe. Sean hází charisma na všechny strany a tradičně plně a důstojně vyplňuje každičkou ať už bojovou, tak milostnou scénu. Bond Girl si tentokrát střihla půvabná blondýnka Daniela Bianchi, která svým naivním kukučem musí zákonitě oslnit každého muže. Postava rusky jí padla jako ulitá, plnohodnotně doplňuje ženský element k mužnému protějšku. Příběh svým vtipem, akcí a napětím velmi dobře navazuje na první díl, ba co, řekla bych, že ho v lecčem překonává. Scénář je velice kvalitně zpracovaný, příběh má smysl, vyvaruje se nelogičnosti a nereálnostem a dělá s postavy agenta člověka, který je šikovný, chytrý a důvtipný a umí si poradit za každé situace. A když ne on, tak se na scéně objevují "strážní andělé" a pohotově zasahují. Záporných hrdinů je tu tentokrát mnohem více, avšak ne všichni dostávají stejně velké pole působnosti. O to víc jsou scény s těmi nejdůležitějšími takřka hrozivé a nahánějící husí kůži. Svou tajemností oplývající Číslo Jedna je jedním z nich, a přestože mu za celou dobu není vidět do tváře, tak dokáže v divákovi vzbudit nevšední zájem o jeho osobu. Chladnokrevně uvažující a intrikující - toť jeho vizitka. Nastrčená loutka v podobě vypracovaného blonďatého čahouna (Robert Shaw) je vcelku nicotná a nevýrazná. Naopak elitní ruská zrádkyně, tzv. Číslo Tři (Lotte Lenya) je od pohledu odporná ženská bez špetky sexappealu a citu. Škoda, že nedostala více prostoru. Včetně špičkové ústřední stejnojmenné písně se dle mého úsudku jedná o velice kvalitní a komplexní snímek a po trošku líném začátku čeká diváka příjemně ostrá a třaskavá nálož akce a romantiky.(10.11.2012)

Neuvěřitelně svižná bondovka s vydařenou akcí, nádhernou bondgirl a solidním scénářem. Odhaluje se, kdo tahá ve SPECTRE za nitky a kdo je pouze malá ryba. Pokud člověk nepřemýšlí nad tím, proč Bonda nechají zabijáci vždy žít, aby mu vyžvanili celý plán a on je pak následně odkrouhnul, bude se skvěle bavit. Já se bavil. Connery je výborný a přesně dotvořil 007 tak, jak ho mám rád: Drsný, ale vtipný a schopný nadsázky. Navíc výbavička od Q ve stylovém kufříku ruluje (takovou bych taky chtěl).(29.12.2006)