Srdečné pozdravy z Ruska

• slovenský

James Bond: Srdečné pozdravy z Ruska

Akční / Dobrodružný / Thriller

Velká Británie, 1963, 115 min

Tahle bondovka má podle mě nejlepší scénář, minimálně mezi "Conneryovkami". Krásná dvojitá agentka Tanya Romanova (nejkrásnější Bond-Girl šedesátých let - pryč s Ursullou Andress, budiž sláva Danielle Bianchi) nevědomky vedoucí Bonda do pasti nalíčené Blofeldovou organizací SPECTRE, přesně podle plánu vymyšleného agentem SPECTRu číslo 5, geniálním šachistou Kronstenem (podle scénáře Čechoslovák:)) a prováděného pod dohledem nejošklivější ženské, která se kdy v bondovkách objevila, Rozou Klebovou z KGB (SPECTRE číslo 3). Její bota s otráveným vystřelovákem se stala takřka kultovním módním doplňkem:). Ale tím hlavním soupeřem, se kterým se Bond střetne skutečně tváří v tvář, není nikdo jiný než skvělý Robert Shaw coby drobet vyšinutý vrahoun Grant, jak jinak než ve službách SPECTRu. A ještě tu je Ali Kerim, možná ještě zajímavější postava než Žukovskij v Brosnanových bondovkách. A když se přidá ještě zázračný kufřík od pana Q, skládací sniper puška s tehdejší novinkou - IR zaměřovačem, sametová stužka kolem krku krásné Rusky a exkurze do života rumunských cikánů, je zaděláno na super film. From Russia With Love je prostě nadčasová klasika mezi bondovkami. Howgh!(24.1.2003)

Bohužel. Viděl jsem spousty a spousty silnějších a lepších filmů. Je to moc ukecané a když nemáte zrovna náladu přemýšlet tak vás to unudí. Tři hvězdičky je taky dobrý film. Občas mě štve a nerad dávám filmu s dobrým hodnocení tak špatné, protože tuším že jsem ho asi trošku nepobral z mé strany. Že v něm je něco, na co jsem prostě nepřišel. Děj je ovšem vynikající. Myslím si že filmu chybí malinko více akčnosti. Na můj vkus je to suché. Inu každý si každopádně musí udělat obrázek svůj, svůj vlastní pohled na film a ne nikdo jiný. Přeju příjemnou zábavu.(16.7.2007)

Srdečné pozdravy z Ruska mají jednu obrovskou výhodu - jejich předchůdcem je Dr. No, který v porovnání s nimi působí spíše jako dražší absolventský film. Tentokrát je scénář mnohem propracovanější, akce je přece jenom více, takže se místy přestanete jen koukat po ženských (roztomilá Daniela Bianchi) a necháte se pobavit i při nějaké té pořádné rvačce (a ono to jde dokonce i skloubit dohromady - viz cikánská vesnice). Tím však nechci říct, že je druhý Bond nějaký zázračný film. Jde stále jen o plytkou zábavu, která dokonce místy není ani zábavná - bezduché béčko, které těžilo jen z tehdy aktuální "Studené války" a bez ní by si Bond ani neškrtl. Celkově však film působí přesvědčivě a kompaktně a místy se mu daří diváka pohltit či rozesmát. Lepší nadprůměr, ale na čtyři je to pořád málo. [květen 2006](22.5.2006)

Jedna z mých pěti nejoblíbenějších Bondovek. Někomu možná nesedí méně odlehčené pojetí - i já byl z prvu znásilněn pozdějším Bondovským obrazem. Děj je perfektně vymyšlený (zneužití západního a východního agenta organizací SPECTRE ve vlastní prospěch, Bond je v podstatě drsňák), napětí se dá krájet, akční scény (za všechny rvačka Bonda s Grantem) a záporáci (zrůda Klebbová a chladný vrahoun Grant) nemají chybu. Vynikající Sean Connery, nádherná Daniela Bianchi (jedna z nejhezčích Bond girl) a naprosto přesný Robert Shaw. 100%.(15.4.2006)

Je vůbec možné, že tenhle film byl natočen v roce 1963? Chytrý scénář, solidní napětí, dobré lokace, velmi dobře využitá hudba. Tentokrát dojde v lokacích na Benátky a Istanbul, což je skvělý výběr, zvláště Konstantinův rezervoár ze 4. století vypadá úchvatně. Kamera vážně kouzlí, kde se dá. Není to trapné, jako moderní thrillery, a rozhodně vše dává smysl, na rozdíl od moderních thrillerů. Přitom tady stačí dva výbuchy, a ne demolování celého města superhrdiny. Návštěva u cikánů se mi rovněž moc líbila, dobré využití tradičních prvků. Vůbec postava Aliho Kerima v určitých chvílích Bonda dokonale zastíní, ty suché hlášky a jeho postoj nad věcí jsou dokonalé. A samozřejmě mne jako našince mrzelo, že Čechoslováka zabili. Ano, pod M pracuje nejlepší československý šachista! Když se nad tím zamyslím, navíc měl pravdu - on vymyslel geniální plán, který fungoval skvěle v několika vrstvách, ale lidi to pokaňhali. Někteří agenti Spectre se dokonce chvílemi chovají jako najatí idioti. Skutečně mistrovsky natočený thriller, který ve scéně nahánění Bonda vrtulníkem dal vzpomenout i Hitchcockova Na sever severozápadní linkou.(29.4.2016)

• - Uvedení filmu v USA bylo odloženo s ohledem na politické klima po atentátu na Johna F. Kennedyho. (džanik)

• - Na obrázku na stěně v ruské ambasádě je Jurij Gagarin. (džanik)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 21. (Zdroj: ČSFD.cz)