Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

gizi

Další výborná stará bondovka, kterou jsem shlédl poprvé teprve 25.1.2015. Půl roku zpět jsem četl knihu a nutno říct, že ač většinou kniha nad filmovým zpracováním vítězí, tady je to naopak. Suché, zdlouhavé, prázdné knižní vyprávění se podařilo převést na plátno s humorem, nadsázkou, akcí a zábavou. 80%. ()

Moredogs

Pre mna najlepšia Bondovka ma všetko čo ma film o agentovi 007 mat špoionske auto, superzloducha, zlovestny plan a bond girl no važne skvele za mna 5. ()

DannyBurino

Dobrý díl, ale podle mně trochu přeceňovaný. Neříkám, že je to špatný, ale pár much by se tam našlo. Souboj s Odd jobem byl dost slabý, kulomety v autě použije zbytečně a věta " néé pane Bonde já doufám, že vás to zabije" nedává moc smysl, když ho chtěl zabít mněl to udělat rychle, jinak je to dobrý film. ()

werny

Skvělý Bond, skvělý Auric Goldfinger, skvělý Odd job, skvělá Bondgirl....mě se Goldfinger líbí velmi, ale nebudu hodnotit jestli je lepší ten nebo ten. Je to akční klasika.... ()

Dr.dogous

Scénář 4 režie 4 herci 4 výprava 4 celkem 16 hodnocení 80 % Touha po zlatě je vĕčná silnější než strach ze smrti. ()

blemcak

Skvěle, skvěle... Tohle se povedlo. Connery opravdu výborný. Celý film je výborný, nedá se mu nic vytknout. A nejlepší hláška filmu : ,,Očekávate že promluvim?" ,,ne očekávám že zemřete pane Bonde" ...nejlepší ()

Danny.cz

Je pravda, že je tento film má první starší bondovka. A musím přihlédnout i k tomu, jak starý je. Buhužel se na něm jeho stáří příšerně projevuje. Connery je perfektní, hlášky vtipné, atmosféra ujde, auto je vynikající a některé scény jsou prostě perfektní... Ale jsem jediný, kdo vidí, že ta věc nedává smysl? Nechápu, kde přišel Goldfinger k takovému majetku a mocí nad tolika lidmi, když naprosto neuvěřitelně podělá cokoliv, k čemu se připlete. Proč vysvětluje takovou dobu celý svůj plán lidem, které má od začátku v úmyslu zabít? Proč jednoho z nich nechá odjet a později ho složitě lisuje i s jeho autem, když ho mohl odpravit s ostatními? Proč s sebou neustále tahá Bonda a nechává se jím na každém druhém kroku přelstít, když mu evidentně vůbec k ničemu není? A proč se vlastně i sám velký legendární James místy chová jako blbec? A to nemluvím o proklatě ostrém vrhacím klobouku, ohromně rychle se šířícímu a pekelně účinnému uspávacímu plynu, nebo o tom, že se zde umíra prakticky výhradně na šok. Děj je navíc zbytečně chaotický a polovina stopáže je naprosto samoúčelná a nemá pro příběh sebemenší význam. - 55% ()

Jekyl

Zcela právem je tato Bondovka hodnocena jako jedna z nejlepších z celé série (zde na csfd dokonce nejvyšší procentové ohodnocení ze všech). Je to pro to několik důvodů. Důležitý je už samotný originální příběh s dábelským plánem na znehodnocení zlata. Dále zde vystupuje charizmatický Goldfinger a jeho poskok OddJob, což je spolu se Zubem možná vůbec nejlepší řezník ze všech dílů. Všechny Bondgirl jsou zde zatraceně atraktivní a velký prostor taktéž dostanou konečně vychytávky oddělení Q včetně představení Aston Martina. Skvělá je i hudba a hlavní song Shirley Bassey. Hláškuje se zde o stošest a prim hraje hlavní záporák a jeho notoricky známé: "Ne pane Bonde, očekávám, že zemřete." Taktéž délka filmu mi v éře Conneryovek vyhovuje, jelikož třeba u Craigovek mám pocit, že to je až příliš nastavovaný. Plný počet je zde tak zcela zasloužený, protože tenhle díl má všechno, co má správná Bondovka mít. Čím více se na staré Bondovky vždy po roce podívám, tím více mi přijde, že zrajou jak víno a mají v sobě kouzlo, kterým ty novodobé zatím nejsou tolik zasažené. ()

Shaman1135

určite nie najlepšia bondovka, pre mňa ani nie najlepšia štace Conneryho, ale aj tak veľká pohodovka s enormným množstvom skvelých momentov, vrátane dvoch zaujímavých zloduchov, nádherného Aston Martin DB5, či scén na golfovom ihrisku ()

soukyd33

Velice dobrý akční a zábavný film s Jamesem Bondem. Nemám žádné negativní připomínky. Super a velice zajímavý příběh. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Bragi66

Je to sice klasika a je to myšleno jako akční pohádka, ale to vršení hloupostí jako auto ze zlata a ty hody hody doprovody kloboukem - to nejde. Aj a ty ochotnické herecké výkony a prostoduché dialogy - inu přes tu snahu o odlehčenosti je na tom příliš vidět ten pozdní filmový středověk zábavných filmů. ()

Mr.Jokker

Tak tady ten díl mě rozsekal na maderu jako ten ostrej klobouk co s ním čonk hazel. Neuvěřitelne vtipné pasáže střídají akční scény (jako když se představí pussy tak jsem málem vylil čaj co jsem popíjel do mojí manpussy.) Goldfinger je geniální padouch na kterého mě bavilo se koukat. Connery zde hrál asi zatím nejlépe a celý sleeping setup mě vyrazil dech. Tohle je prostě majsterstich ()

Baroque

potom, ako dvojka povyrástla oproti prvému bondovi, mám dojem, že spolu so silnejšími momentmi sa goldfinger nevyhol aj dosť neohrabaným chybám, charakteristickými skôr pre výkony ochotníckeho divadla, značnému preháňaniu, ktoré ubralo na dôveryhodnosti čím prinúti diváka skôr k úsmevu ako k presvedčeniu o autenticite, hoci prvé diely stoja skôr na fantazírovaní, ako realite. u mňa goldfinger skrátka nezabodoval. príde mi ako pomerne priemerný akčný film s nevýraznými výkonmi hercov, conneryho nevynímajúc. ak je označovaný tento film za snáď najlepší zo série, alebo aspoň jeden z naj, razantne nesúhlasím. ()

-rooney-

Hodně zdařilá bondovka,Sean se zase vytáhnul,parádní scény s auty,bondovský humor,skvělý záporák se super sluhou co háže ostrý klobouk jen ta Bondgirl se mě moc nelíbila ´=). A taky mě trochu zklamal konec,to že se vojáci probudili z ničeho nic a z inscenovali otrávení mě překvapilo,scénáristi asi nevěděli co s tím dál dělat. Tak to zahráli na to že 007 použil své kouzlo a ukecal zlobivou slečinku ať se dá na jeho stranu. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)