Akta X - Film

The X Files

Akty X - Film

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

Kanada / USA, 1998, 117 min

Pravda není tam venku, má ji Mulder. A Scullyová místo toho, aby se o ní na vlastní oči přesvědčila, raději předstírá bezvědomí.. Nafouknutější rozpočet oproti seriálu jde poznat, konspiruje se do buněčného rozkladu těla, kukuřicí se utíká na Sever severozápadní linkou a včela je tu za bezcitného kazišuka. Pravdou je, že se znalostmi seriálových souvislostí vplujete do Bowmanova celovečeráku elegantněji a možná vám i pomohou při mhouření oči nad některými logickými lapsusy. Ač nejsem Timothy McVeigh, hvězdu navíc přidávám za dokonalou scénu s demolicí dallaské federální budovy (perfektní kombinace napětí i humoru). A taky chválím Bubáka Muldera, že dobře ví, na jaký filmový plakát nasměrovat moč ze svého měchýře..(19.12.2014)

V rámci "mytologie" seriálu dokonalé dílo. Jako film sám o sobě však obstojí také na výbornou! Scénář Chrise Cartera zase jednou předčil moje očekávání, Rob Bowman se režírováním seriálu hodně vypracoval a když k tomu všemu připočtete ústřední dvojku s Martinem Landauem a Arminem Muellerem-Stahlem v zádech vychází skvělý film. Třešnička na dortu - scéna na chodbě...(21.7.2003)

Přesně jak to píše gouryella - seriál měl v době natočení filmu jednoznačně upadající tendenci a i proto je film takovým překvapením. Je ale třeba podotknout, že pokud někdo nesledoval seriál, může občas u filmu "vypadnout z rytmu", jelikož se zde vyskytují některé vazby na seriálový děj (viz Anthonyho komentář). Každopádně je ale nutno zdůraznit, že jde v rámci žánru o špičkovou podívanou.(18.1.2004)

Vzhledem k tomu, že celovečerní dobrodružství Muldera a Scullyové přišlo po mnoha odkladech, a to v době kdy již seriál započal po svých pěti sezónách cestu do pekel, tak je jeho kvalita vlastně velmi příjemným překvapením. Dokonce i ty konspirační teorie tu v rámci možností fungují a není třeba se nijak výrazně orientovat v mytologii seriálu. Přesto by jistě většina diváků ocenila kdyby se místo honby za zelenými mužíčky, řešil nějaký samostatně stojící případ odproštěný od všech těch konspiračních kočkování.(6.10.2007)

Nepamätam si, pred kolkymi rokmi som videl tuto prvu kinoverziu Akt X, ale pamätam si, ze zazitok bol omnoho väcsi, nez pri vcerajsej reprize. Nerozmyslal som vtedy nad roznymi politickymi intrigami alebo agentmi FBI, nechal som sa unasat napinavym dejom, ktory ma vtedy velmi bavil. Dnes sa mi to zdalo byt o nieco rozvlacnejsie, ale stale si myslim, ze je to omnoho lepsia cast, ako o 10 rokov neskor natocene pokracovanie AKTY X: CHCEM UVERIT (2008), ktore bolo este nudnejsie, aj preto zostavam u 4*. Ale som rad, ze som si tieto Akty mohol opät zopakovat. Myslim si, ze Armin Mueller-Stahl sa pre tieto ulohy narodil, naposledy mi utkvel v pamäti pri politicko-spionaznom thrilleri INTERNATIONAL (2009) a v tomto filme klul opät nejake tajne veci, pri ktorich moze ist opät o zivot :-) _______ David Duchovny - (Fox Mulder) +++ Gillian Anderson - (Dana Scully) +++ John Neville - (The Well-Manicured Man) +++ Martin Landau - (Alvin Kurtzweil) +++ Blythe Danner - (Jana Cassidy) +++ Terry O'Quinn - (Darius Michaud) +++ Armin Mueller-Stahl - (Conrad Strughold) +++ Glenne Headly - (Barmanka) +++ Produkcia: Chris Carter +++(25.5.2011)

• - Scéna, kdy Mulder a Scullyová běží přes pole a pronásledují je helikoptéry, je odkazem na film Na sever severozápadní linkou. V obou filmech navíc hraje Martin Landau. (novoten)

• - V chronologii televizního seriálu je film dějově mezi pátou a šestou sérií. (cariada)

• - Hlavní tvůrce Akt X Chris Carter chtěl původně zakončit seriál pátou sérií a v hlavní mytologii pokračovat pomocí série celovečerních filmů. Společnost Fox mu nicméně nakázala, aby Akta X – Film bylo dějové přemostění mezi pátou a šestou sérií, což byl úkol vpravdě nadlidský. Nakonec do sebe ale příběhově všechno zapadá. (novoten)