Akta X - Film

The X Files

Akty X - Film

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

Kanada / USA, 1998, 117 min

You know, one is the loneliest number. Carter dokazuje, že jeho fantazie není vyčpělá ani po čtyřech letech usilovné práce. Společně s Bowmanem se mu podařilo vytvořit film, který dokáže uspokojit hordy fanoušků rozvíjením seriálové mytologie (čemuž značně přispělo i jeho natočení před pátou sezónou), ale zároveň si ho může užít i člověk, který o nějakých X Files v životě neslyšel. Všechno je poctivě vypiplané a dopředu promyšlené, ať už jde o pečlivý výběr písničkový tracků (které taky nemalou měrou přispívají k oné mytologii), Snowovo dokonalé score, tahy jednotlivých hráčů či dokonalou chemii mezi oběma agenty. Vždyť Carter nám dává první nápovědu k nejkladnější otázce ze všech! Třešničkou na dortu ´sou pak podařená camea Martina Landaua, Terryho O´Quinna a Armina Mueller-Stahla. Pro mě osobně největší událost a nejsilnější zážitek roku 1998!(1.3.2005)

Jako samostatný film je první celovečerní dobrodružství nejúžasnější dvojice v dějinách FBI skvělým dobrodružným zážitkem, ale až když jsem ho viděl jako součást většího celku, porazila mě jeho genialita plnou silou. Téměř bezprostředně po skončení páté série funguje Fight the Future jako hluboká katarze. Mulderovo břímě definitivně nese i Scullyová, Syndikát odhaluje prapůvod svého fungování a tím pádem se mezi řádky ukrývá ona Pravda, kterou celé roky hledáme. Filmová X Files tak fungují jako pocta seriálu, jako pozdrav všem fanouškům, ale i jako ta nejlepší návnada pro příští série. Srdce pravého shippera nemohlo plesat víc.(10.8.2010)

Seriál mě tak trochu minul. Sledovali ho bratři, navrch v době, kdy už jsem chtěl spát, tudíž kde je pravda, mě tehdy vážně nebralo. Celovečerní podoba můj názor změnila, takže mě hned od začátku začalo zajímat, co všechno zdánlivě nevinný výbuch v Dallasu roztočí a na co ti chlapíci v bílých skafandrech přijdou. S kůží na trh šli hlavně scénáristé, protože museli dát na papír příběh, který uspokojí jak pravidelné zhýčkané publikum seriálu, tak diváky, kteří tak akorát vědí, že je nějaký Mulder, jehož sestra byla údajně unesená mimozemšťany, a nějaká Scullyová coby jeho racionálně uvažující kolegyně. Právě ústřední duo Duchovny-Anderson, kteří si se svými postavami prožili všechno dobré a zlé, co s sebou úspěšný seriál přináší, je příjemně civilní a vlastně nám i tak trochu dospěli. Stejně jako v případě o deset let mladšího (dalšího) celovečeráku Chci uvěřit na mě dýchla slušná porce napětí a tajemna. V době do bezradnosti upadajícího seriálu to tehdy (1998) byla výhra. A je, když se k filmu vrátím, vlastně pořád.(8.10.2015)

Akta X aneb jak mohl The Thing přežít Kurta?? Mimozemský virus, ultimátum na záchranu parťáka, samé tajné domluvy, spiknutí, pěkně hořící louče 35 tis. BC, spousta konspirací, pseudozápletka podobná McGyverovi, šmrcnutá klasickou moderní mysteriózností. Film Alta X je hluboce průměrný a prvním dílům seriálu se nevyrovná. Chybí atmosféra, trochu silnější logika a přesvědčivost. Konec už byl slabý jak Jemča vedle absinthu. Tenhle Film by se dost dobře hodil jako TV prequel k vlastnímu seriálovému korpusu.(27.2.2010)

Vynikající. Už chápu proč koncem minulého desetiletí byl kolem filmu takový poprask. Odpovídá, ukazuje a ohromuje. Narozdíl od některých posledních dílů (páté řady) seriálu na začátku diváka chytne a až do konce nepustí. Působivé lokace, výborná zápletka, výborní herci v titulních rolích. Dostal jsem přesně to v co jsem doufal.(17.10.2009)