Bojuje se zločinci i s místními politiky... Policejní poručík Frank Bullitt (Steve McQueen) dostává velmi důležitý úkol: ochránit po dobu 48 hodin klíčového svědka Johnyho Rosse, který má vypovídat před senátním výborem proti mafiánské organizaci. Tímto úkolem ho pověřil ambiciózní politik Chalmers (Robert Vaughn), který chce rozkrytím této organizace získat kladné politické body pro svou plánovanou kandidaturu do Kongresu. Svědek Ross je bývalým členem této organice a před klíčovým slyšením se ukrývá v hotelovém pokoji, který má Bullitt střežit společně se svými kolegy. Brzy ovšem do pokoje vniknou dva muži, strhne se přestřelka a Ross na následky postřelení umírá. Poručík Bullitt se rozhodne zprávu o jeho smrti zatajit, pouští se do nebezpečného vyšetřování a na vlastní pěst pátrá po pozadí celého podivného případu... Akční kriminální snímek Bullittův případ se v době svého uvedení v roce 1968 setkal s velkým úspěchem a byl oceněn Oscarem za nejlepší střih. V současnosti lze snímek zařadit mezi klasiky kriminálního žánru, proslulý je zejména automobilovou honičkou v ulicích kopcovitého San Francisca a hereckým výkonem Stevea McQueena v roli mlčenlivého a zatvrzelého policisty. (Česká televize)

klúčik

Film, ktorý sa stal klasickým kriminálnym filmom. S. McQueen nesklamal, Fort Mustang nesklamal, jedna z najznámejších naháňačiek v uliciach San Franciska uchvátila divákov. V mnohých neskorších filmoch sa túto časť snažili napodobniť ( Skala). Dnešným pohľadom je to dosť priemerný film, ale na film sa musíme dívať očami divákov v roku 1968. Preto dávam 70%. ()

Wally

Film, který je zcela přímočarý...tohle mám u filmů rád. Jenže tento je tak trošku bez pořádného napětí a ve finále nic nevysvětlující, bez pointy a to mne trošku zklamalo.Přece jen si to zasloužilo víc si s ním pohrát. Nejlepší byla automobilová honička a to je trochu málo... ()

borec999

Stará, tempom veľmi pomalá kriminálka s na tú dobu, určite dosť inovatívnou a dychberúcou- a i dnes stále dobre vyzerajúcou automobilovou naháňačkou v uliciach San Francisca. Okrem nej je však Bullittov prípad ťažký priemer vo všetkých ohľadoch. A áno myslím tým aj Stevea McQueena, ktorý mi neprišiel v tomto filme tak božský ako niektorí tvrdia. 55% ()

Han22

Slavný Bullittův případ jsem kdysi viděl a moc mě nezaujal. Ono není úplně divu. Zapomeňte na škatulku akční, tohle je naopak dost pomalá a popisná kriminálka. Režisér nechá titulního hrdinu v podání zaťatého Steva McQueena pátrat co stojí za smrtí svědka, kterého měl chránit pro soud s mafií. Na paty mu šlape slizký senátor (skvělý Vaughn) i kapitán, jeho přítelkyně ho oprávněně považuje za bezcitného a divák přemýšlí, kam hrdinu pátrání zavede. Musím uznat vyústění mě celkem překvapilo, stejně jako nekompromisní zakončení. Jak jsem psal, je to dost pomalý film, ale relativně chytrý a režisér na správné místě ukáže tu nějakou brutalitku či naháněčku. A k tomu slavná desetiminutová honička hrbolatých uličkách San Francisca, která sice byla určitě mnohokrát překonaná, ale na dobu vzniku je to pecka. Je to dobrá kriminálka a s mírným váháním krimi/thriler roku 1968. Jen podle pověsti o honičce vážně nečekejte akční film. ()

Devadesát Dva

Jeden z prvních snímků, kterým se Tarantino ve svém 'Cinema Speculation' věnuje je "nejvíc mcqueenovský" film Stevea McQueena 'Bullitt' (1968), který je, řekněme jednoduše, "kdyby Steve McQueen byl film". Nejdříve je nutno opravdu pochopit status Stevea McQueena. Tehdy byl #1. Herec, který si upravoval dialogy na minimum, protože ho nebavilo je předříkávat a nechával si platit tím více, čím více se musel naučit textu. Coby přední, největší hvězda doby, se nepodřizoval, ale věda svého statusu si diktoval, co chce. Jeho přítomnost, jakoby prodávala přesně to, co chce, aby prodávala o "akční celebritě a ikoně doby". Muž, který měl rád ženy a rychlá auta, měl vzhled a dbal v každé scéně svých filmů na vypulírovaný look, aby dobře vypadal a byl dobře oblečený (a koneckonců měl ten nenucený styl, mužství, vzhled, kterému skoro žádná žena neodolá, obzvláště v jeho osobní přítomnosti). V tomhle ohledu je sledovat film jako je 'Bullitt', opravdu něco přinejmenším netradičního, protože dostávate v roce 1968, prime time, peak "mcQueenovského" McQueena, jakožto pojem, který poté už zopakoval pouze jednou, a to v Peckinpahově nekompromisním thrilleru "The Gateway" (1972), který je osobně mým nejoblíbenějším filmem s McQueenem (foto z natáčení je na obálce knihy 'Cinema Speculation' a o to víc mě to nadchlo, protože i Sama Peckinpaha absolutně zbožňuju). Pobavila mě rovněž i zmínka, že mnoho lidí "zkrátka ani po deseti zhlédnutích nemůže pochopit, o čem tenhle film do háje vlastně je?" Nemyslím si, že by filmu chyběl drive, že by mu chyběl "purpouse", nebo byl scénář primitivní; spíš jen, stejně jako se McQueen nechtěl srát se zbytečným dialogováním, se tu nesere s nějakou hloubkou, jako spíš se stylizací... v tomhle snímku se moc nenadělá v podstatě s ničím, co "nesedí a co se nehodí do krámu" a když mluvíme o krámu: Steve si před jedním otevře a vezme zadara noviny a pak si koupí v krámě (čerstvej) pórek, jablko a kopu polotovarů, jako kdyby s tím chtěl trávit "co nejmíň času, protože to chlapa jako on přece nezajímá", protože je během toho schopnej si i ty noviny číst. McQueen je ten polda, co ho ostatní probouzí po flámu, protože ho potřebují, kterýmu se hází klacky pod nohy a on ví, jak je odkopnout, aby se přitom ani nemusel zastavit, a kterýho každá ženská (každá krásná ženská, nutno říct, od barmanky, přes krásky v restauracích, po sestry v nemocnici), v každým záběru, zbožňuje, nebo mu pomáhá, nebo vychází vstříc, protože on ví přesně, jak s něma zacházet. V McQueenově universu je McQueen fundamentálně kladný (ale ne perfektní, nicméně perfektní ve svém mcqueenovství), ale nekompromisní, stejně jako když v Peckinpahově "The Getaway" v dnes již (nechvalně) "slavné" scéně profackuje svoji ženu (což má ale u Peckinpaha mnohem hlubší kontext), i tak je ale scéna působivá, McQueen, čekající se sevřenou pěstí, udeřit, pokud by se brečící žena vzpouzela a bránila (coby symbol toho, že nepochopila svoji chybu). Muž mála slov ženám neřekne víc, než musí. V dnešní době už nic z tohohle neuvidíte, ať už proto, že s tím nesouhlasíte, nebo protože se tvůrci snaží být politicky korektní a náhodou se někoho nedotknout, podle mě je cancel culture skutečnou rakovinou doby, pokud si nedovedeme najít vykoupení ani v humoru, nebo interpretaci našich démonů; nevěřím, že strkání hlavy do písku a předstírání, že neexistují, je z našeho podvědomí vymaže, nebo nám pomůže se s nimi naučit lépe žít. McQueen zachraňuje situace, pronásleduje vraha, rozbíjí sklo, McQueen ničí ulice San Francisca ve svém 1968 Ford Mustang GT, v jedné z "nejlegendárnějších honiček kinematografie" a můžete pokračovat... když McQueen ženě poděkuje, ona ví, že to tak myslí, a vnímá to jako velikou poklonu, protože McQueen nechodí jen tak, rozdávajíc díky, McQueen nechodí a jen tak rozdává úsměvy, McQueen dělá i kaskadéra, protože jeho vlastními slovy: "You can't trick it no more when you do a job, right?". Člověka to přiměje se zamyslet nad vlastní integritou a hodnotou a jaká je z něj dnes děvka, která se všem podbízí, aby se líbila, mluvíte, ospravedlňujete se. Samozřejmě, nelze srovnávat pozici mužů, jakými byli třeba Sean Connery, nebo Steve McQueen, s tím, že jste tady, v podstatě nikdo, v roce 2023. Je to odlišný kontext, odlišná osoba. Ale jistý archetyp přetrvává. Rovněž musím uznat, že je na filmu patrný i "anglický styl kriminálek". Kdo v mládí sledoval show jako 'The Professionals', tak dostane asi hodně podobné vibes i zde, koneckonců i režisér Peter Yates byl z Anglie. Tím nechci film jako je 'Bullitt' přirovnávat k něčemu jako jsou Ritchieho gangsterky, ale spíš k věcem, jako Hitchcocovské thrillery, pro jejich styl, dress code, nádech a ten McQueenův rolák se sáčkem a botkama, co nosí v poslední půlce filmu. Styl. Ale samozřejmě, musí vás to zajímat a bavit, řekl bych, že film mohl být trochu kratší, ač právě za střih dostal Oscara, což opět, přidává k jeho stylizaci. Závěr na letišti mezi letadly je skoro tripózní. () (méně) (více)

Giggs

Klasika nad klasiky. Nie najlepšia krimi, ale zato najslavnejšia automobilova nahaňačka na filmovom platne. Žiadne triky, žiadne ateliery, žiadne upravene auta, žiadny kaskader. Iba MacQueen, Mustang GT a ulice San Franciska. (nie nadarmo bol MacQueen reprezentantom USA v automobilovych pretekoch). Takto sa kedysi točili filmy. Kdeže su tie časy?! ()

cab

Zase jednou skvely (Steve McQueen) v roli neotreleho policisty jdouci si svoji cestou za dopadenim kriminalniku. 70% ()

Mazlik4

Jeden z nejoblíbenějších filmů mého otce - komentář je věnován jemu! Proč tohle průměrné Krimi-Drama přežilo až do dnešní doby? 1) Dobrá kamera 2) Steve McQueen 3) Jedna z nejlepších automobilových honiček všech dob. 1968 MUSMANG GT prý tenkrát řídil sám Steve McQueen, 1968 DODGE CHARGER R/T řídil Jackie Icks. ()

vorenus

V 68 to nejspíš byla bomba, ale po těch letech to bylo na mě zdlouhavé.Ovšem Steve má charisma i po těch letech a samozřejmě legendární honička v autech. ()

Teg

Ta honička, to je peklo :) přistihl jsem se, jak se držím opěradla, abych nevypadl z křesla a opakuju kletby :) ()

peetriss

Je až s podivem jak realisticky vypadá především legendární automobilová honička na konci filmu, mnohem realističtěji než dnešní digitálními efekty přebušené spektákly se zmateným střihem. Bullittův případ však není pouze autohonička, je to také výborná drsnější kriminálka, ve které excelují Steve McQueen, Robert Vaughn, ale i všichni ostatní včetně skvělé režie Petera Yatese, hudby Lalo Schifrina i hravé a zvědavé Frakerovy kamery. Všechny tyto aspekty mají zásluhu na tom, že film vypadá velmi nadčasově a v mnoha záběrech divákovi ani nepřijde, že se kouká na dílo z roku 1968, a dílo opravdu výborné. ()

vander19

Richard Hammond v Top Geare toľko kecal o úžasnej nahánačke aút z Bullitovho prípadu, že som si to proste musel pozrieť. Osobne som sa dosť pomaly a opatrne dostával do deja. Chvíľku trvalo kým sa film rozbehol a na môj vkus to bolo až príliš dlho. Drsné čerty McQueena sa ideálne hodili na rolu drsného policajta, čo ide po prípade a vinníkoch ako stopovací pes po trafenom srncovi. Avšak potom príbeh dostáva rýchly spád, ktorý vyvrcholí už spomínanou legendárnou nahánačkou. Brútálne muscle vozidlá Made In USA, tak šetrné ku ľadovým medveďom a globálnemu otepľovaniu si to rozdávajú v uliciach San Francisca. Práve ideálna stavba mesta umožňuje autám predvádzať akrobatické kúsky v obrovskej rýchlosti. Film ku koncu nachádza to povestné gradovanie deja a vyvrcholenie zápletky, na ktoré som čakal ako beduín na dážď. Ale podľa mňa príliš neskoro. Do tej doby nebol film pre mňa osobne až tak výživný ako by som očakával od podobných žánrov. Jedna z vecí, ktorá ma tiež mrzela je fakt, že Jacqueline Bisset pri nosení tých dlhých košiel bez nohavíc neukáže viac ako len svoje sexi nohy. Len kúsoček vyššie a bolo by to dokonalé. Od Bullitovho prípadu som čakal podobný film ako Drsný Harry. Viedlo ma k tomu aj to, že sa odohráva v identickom meste. Lenže Harry bol napínavejší a aj záživnejším filmom, prosto viac ma bavil. ()

prezdivaka

Nechápu kult tohoto filmu, který je místy k uzoufání nudný. Scénář má mnoho děr a nesmyslů, Bisset je tam jen na ozdobu a zádumčivý McQueen to nezachrání. Lepší honička je ve Francouzské spojce. ()

Foxhound#1

Tenhle film nezachrání McQueenovo modré oči, černý mustang, charismatický Vaughn ani krásná Bisset. I jako detektivka je to celkem nudný průměr. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

18.11.2022

Smrtící Zvěrokruh Davida Finchera

Smrtící Zvěrokruh Davida Finchera

15.06.2006

Pravděpodobně nejznámějším skutečným sériovým vrahem v Americe je the Nash Bridges. Ti všichni a mnoho dalších jsou více či méně ovlivnění Zodiakem. V Bullittově případu se Steve McQueen inspiroval… (více)