V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

YNWA

Tak včera jsem We weŕe soldiers viděl opět po dlouhé době. Dříve by to bylo za jasných 5hvězd, avšak dneska bojuji se čtyřmi. Jednoznačně oceňuji neustálý masakr vojáků, který trvá přes půl filmu. Bohužel sráží to klasika amerických vlasteneckých filmů, jako že umírající voják rozstřílený na kusy nebo opečený jak kuře, místo toho aby brečel a řval, že nechce umřít, tak chce, aby vyřídili, že miluje svou ženu:-)))))fakt úsměvný a dokážemě to neuvěřitelně pobavit......Jj Mel Gibson je Patriot a projevuje se to ve všech jeho filmech. Ty 4 hvězdy však dám, tohle mám prostě rád:-)) ()

damned

Film kde umírají lidé po desítkách k tomu hraje vítězoslavná hudba a obraz se prolíná s vlající americkou vlajkou. Slušná agitka...až se mi dělá špatně. The Ride Of The Valkyries na ně. ()

Rattlesnake

Místy až úsměvně nerealistické a tep rozhodně nezvyšující poválčeníčko pod jedním chlupatým pahorkem uprostřed Vietnamu. Žádná varlata, patetické vymrčování do všech směrů, suchar na sucharovi.........nebrat! ()

Walley

Nebýt Gibsona, mohl z toho být velmi dobrý film, plus jeho pobočník kosící Vietnamce pistolí, ale fuj. Typický americký patriotistický paskvil. ,,Řekněte mé ženě, že jsem hrdý, že jsem mohl umřít za svou vlast" Pche, to určitě!!! ()

clep

Kdyby to tvůrci nepřeháněli s tim patriotizmem, vlastenectvím a vším kolem toho bylo by to za 4* takhle se jedná pouze o průměrné válečné drama s pár dobrými momenty(napalm), které svým starším bratříčků nesahá ani po kolena. Jednou stačilo ()

pelegryna

Jeden z mála filmů, kde podvod na americkém vlastenectví snese i velké plátno.Výborné v mnoha ohledech , samozřejmě, že válečný film je sousto pro kritiku, ale rozhodně to bylo více než průměrné. ()

P/\/EL

možná by stačilo fakt jenom napsat něco, jak: Janek **, ale tak..... No, šílený Mel, Australan, Američan z Vysočan, ale né tak, Patriot už byl dost, no, je to zvláštní, Vám asi neni divný to datum 2002, válka proti teroru, Afganistán, pozdějc Irák, :), víte, co, bylo natočeno už spousta filmů o Vietnamu (možná víc než dost :), 70. tý léta, 80. tý, většina dost drsná (opravdovější emoce, atmosféra strachu a válečnýho šílenství), žádnej lacinej patos, v podstatě protiválečný záležitosti, ale tohle zavání zas propagandou, jasně, lidi tam sice umíraj, Mel slzí a slzí, ale jako pořád to je trošku propaganda, akční výbuchy, krvavá obsese (kosení nepřátel, Vietcong si skoro neškrtne, příletí vrtulníky a ratatatat, to dělá děckám dobře), né, neni to sice jak nějaká sra*ka s Johnem Waynem, kde vlastně krve moc neni, aby to mladí kluky neodradilo, ale na druhou stranu je tohle pořád pěknej patos, já nejsem klasicky protiamerickej, beru, že Amíci pomohli dost v 1. a ještě víc 2. světový v Evropě, až na to, že nezastavili komouše, ale Vietnam byl pěknej šit, Amíci tam ničili, devastovali přírodu, miliony civilistů, jo, Vietkong měl hlavní podíl viny, to nepochybně, ale prostě to bylo šílený a přehnaný a Amíci se měli na to včas vykašlat, celou generaci to poznamenalo a k čemu to bylo. Beru, že tenhle film je pocta obyč. vojákům, nakonec je to pocta i vietnamskejm (ikdyž těch pocet už bylo...), jo, stejně to beru, ale prostě příliš americký vlajky, přílišnej apel na patriotismu, trapnější dialogy, kecičky o vlajce a vlasti (jakej boj za vlast, Vietnam byl daleko, ale jasně, je fakt, že komunismus se šířil sakra...víc než by bylo zdrávo :), pak ty akční scény jsou pro mě trošku nevkusný... Je to těžký, jeden ze slabších filmovejch Vietnamů.... né, Mel je stále populární, ale přecijenom je to jenom herec, tak řada lidí asi neregistrovala, že tak trochu i pěknej magor, nj, tak tady hraje katolíka, kupa dětí, v reálu taky katolík, no, i ta žena tady podobná tý jeho skutečný kočce Ukrajince, co tak trošku týral, ale tak, co, Křesťani, muž je hlava rodiny, né, tak, to s filmem nesouvisí, ale........když Melova kariéra a vůbec on sám v posledních letech nic moc.... ()

Paladin78

Není to nejlepší film Mela Gibsona, není to ani nejlepší válečný film ale ani náhodou to není úplně špatný film. Některé scény si budu pamatovat stále.(Francouzská trubka po deseti letech u vietnamců) Podle mě ten film nemá nějaké hlubší umělecké ambice. A jako válečný film funguje velmi dobře. ()

armymen

Pro mě osobně bylo většinové hodnocení uživatelů, zprvu velkým rozčarováním. Ale pak jsem se nad tím trochu zamyslel, a bylo vše jasné. Ne každý se touto problematikou zabíval, tak hluboko aby mohl tento film hodnotit pod mým úhlem pohledu.... A proto diváku, ktery jsi tento film, čerstě zhlédl, věz že: Postava Plukovníka Hala Moora, je nanejvíš skutečná. Dnes je teneto generál poručík ve výslužbě druhým nejvýše vyznamenaným vojákem v historii armády U.S.A (jedná se o kombinaci ruzných vysoce ceněných metálů, z nichž některé má vícekrát, navíc jde o vyznamenání která lze obdržet pouze za prokázané vlastnosti jako odvaha a čest, při střetu s nepřítelem, a ne jen za přínos státu nebo armádě... ) a toto samotné mnohé napoví o charakteru postavy, již DOKONALE zahrál Mel Gibson. Tento voják skutečně prohlásil, že bude první kdo vstoupí na bojiště, a bude poslední kdo ho opustí a také to byl voják, který to udělal. A tím se dostavám k tomu hlavnímu. A to je to, že co se masové většině může zdát jako hrdinský režisérský patos, násilně vložený do filmu, nemusí být tím čím se zdá, ale je to z velké části skutečnost. Mohl bych se ještě zdlouhavě rozepsat o detailech filmu, ale to není třeba. Je velmi přesně natočen podle skutečné bitvy s velmy přesně stvárněným průběhem, která je dodnes přednášena ve west pointu jako ukázková strategie, vedení bitvy proti silnějšímu protivníkovi(každý kdo se o tom chce přesvědčit, bezproblémů najde širokou paletu informací o těchto událostech na internetu, nebo v knihách o vojenské historii). Tento film je nesrovnatelně reálnější než oceňovaný ryan. Ale fakticky se dotýka pouze americké společnosti. Všechny tyto argumenty, spolu s oblibou tohoto žánru mě vedou k jedinému hodnocení, ***** a na žebříčku filmů do TOP 3. Doporučuji tento filmový zážitek každému fandovi válečných filmů, sledujte ho bez předsudků, a než ohodnotíte film, který má popisovat historické události, zjistěte si i fakta než ohodnotíte. To vás možná zaskočí, a povede k zodpovědnějšímu hodnocení. ()

Necrophobic

Tak tady žasnu nad vysokým hodnocením filmu.Ten film je z mého pohledu tak podprůměrný ,že místních 70% beru snad jako recesi.Když to přirovnám třeba k filmu Válečníci, který mě opravdu rozsekal a měl jsem ho v palici ještě dlouho,tak tuhle reklamu na americký patriotismus prostě dodnes nemůžu zkousnout :-( ()

melursus

Slušná akce, kdy scénář není až tak špatný jak tu někteří lidé píší. Pravda s českým dabingem je to děs a hrůza. Ale co mi opravdu vadí, že to tam vůbec nevypadá jako ve Vietnamu. Jasná americká příroda. A ani nepoužití žádné dobové hudby tomu moc nepřidalo. ()

Kajuga

Hezký film, bohužel všudypřítomný patos ho sráží dolů. To je neštěstí spousty i jinak vynikajících amerických filmů. ()

Legonard1

Veľmi dobrý vojnový film s prostredia Vietnamu, v ktorom sa odohrali asi tie najkrvavejšie boje. Film je z väčšej časti zameraný práve na boj, ktorý je spravený v skutku dobre a podľa mňa mu veľa nechýba. Čiže krvavý Vietnam s vodcom Melom Gibsonom je v skutku dobre pojatý a podľa mňa mu nič nechýba. Dobrá realita vojny vo Vietnamu, city vojakov a krvavá bitka. ()

mcac88

Nejlepší výkon Mela Gibsona, tedy podle mého názoru. Tenhle film určitě ještě s chutí shlédnu několikrát. Opravdové peklo Vietnamu, Apokalypsa, Četa ani Hamburger hill se tomu nepřibliźují, nejlepší film o válce ve Vietnamu ()

Profík

Film se spoustou kišé z válečných filmů, který přesto nebo možná právě proto výborně funguje. A je tam oproti jiným filmům z Vietnamské války jedna změna, domácí vojáci jsou pravidelná armáda a nepůsobí jako démoni z džungle. Docela mě zaujala i hudba. 85%. ()

LDvorak

Fakt spatny, jestli mate radi Gibsona a poradnej americkej patos, tak si opravdu budete uzivat. Gibson ma hrat americkeho ultra alfasamce, nadcloveka takoveho kalibru ze si s tim ani on sam nevi rady a to je co rict :D Dve hvezdy jsem dal proto, ze jsem tam zahlidl Skyraidery jak zehli vietnamcikum puky na kalhotach. A ja mam rad letadla. Jinak bych dal jednu hvezdu. ()

jossC

Zklamání...Při tom rozpočtu jsem čekal víc.Slušná řežba,pár dobrých scén,ale naprostá absence příběhu... ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?