Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

Gilmour93

Bělouš James se postaví xenofobnímu tlaku tak, že on bude ŽÍT a všechny, co nenosí sukni a jsou černí voodoo parchanti NECHÁ ZEMŘÍT.. Roger jak ho mám rád - ozbrojen Waltherem, sžíravým sarkasmem a cynickými hláškami - postupně znesvětí tělo věštkyni, projde se po krokodýlí vodní stezce a ukáže padouchovi, že není radno býti nafoukaný. Škoda některých hluchých, až zbytečných míst (např. part extrémně dementního šerifa Peppera). ()

Psema

Jedna z nejslabších bondovek. Vážně netuším, co si o tom mám myslet. Berou to vážně nebo je to jen nadsázka? Tahle věta my celou dobu vrtala hlavou, jelikož některé momenty vyloženě hrají na temnější strunu, jako tomu bylo u některých filmů s Connerym. Ale některé části už jsou ovlivněny nasazením nového agenta, Moorea. Na tom je znát, že si zatím hledá svojí pozici v bondovském světě a tak trochu neví, jestli by radší vtipkoval nebo hrál vážnou hru. Osobně mu tvrdou polohu nevěřím ani za mák, zato v komické nadsázkové roli mu oblek skutečně sedí. Dalším zklamáním je neschopnost režiséra Hamiltona vytvořit jakés takés napětí. Scéna s krokodýli je jediná, která stojí za zmínku. Taková honička na člunech je i přes svoji délku velmi nevýrazná a stejně jako většina snímku dost nudná. Od režiséra Goldfingera tedy velké zklamání. ()

TheDarKnig

Zajímavé prostředí a temnější občas až mystické ladění, tentokrát se Bond musí vydat mezi vyznavače voodoo, aby zabránil drogovému králi zničit Ameriku. Pěkná bondgirl, mysteriozní hrátky s kartami, šklebící se padouši a už znatelný Mooreovský styl - tedy plno komediálních prvků, občas sice úplně pitomých (Lousiana a její super šerif), ale přesto často docela zábavných. Ne úplně marné některé akční scény (hlavně ta na vodě), ale jako protiklad také scény dost směšné,jak to už bývá pravidlem. Potěší také detektivně laděné hledání stop a celé pravdy. Tedy znovu nijak vyčnívající bondovka, i díky poslednímu záběru a mladšímu Mooreovi (což dlouho nepotrvá :) 7/10 ()

genetique

#8 - Ak by bondovská séria neprešla touto kúrou znovu navrátenia do starých koľají, nemala by u mňa vysokú mienku. Lepší scenár a Moore dávajú Bondovi novú energiu, len ma mrzí, že nebol nahradený po Connerym namiesto Lazenbyho, vek sa uňho jasne podpísal neskôr. Tu je však skoro dokonalým obrazom a predstavou môjho agenta 007. Prvá polovica skoro bez prestrelky, či bitky, napriek tomu bondovsky klasická, plná napätia. Člny na svoj vek nemajú chybu, rovnako ako lotri. Tí sú asi najlepší z bondoviek dovtedy natočených. 75%. ()

zelvopyr

Nejlepší herec tam byl krokodýl.. Podle mě nejhorší Bondovka scénářem (teda tou spatlaninou) + Roger Moore se ještě vyloženě hledal + až na "Dech života" zde také byly nejméně atraktivní Bondgirls. ()

Hellboy

Jedna z nejslabších bondovek. Nijak mě neuchvátila, dobrá byla snad jen honička kanály na motorových člunech.. Jinak vážně nic moc:( ()

NinadeL

Jane Seymour a její fascinující Solitaire mě udivuje neustále. Tak jiná Bond Girl a přitom tak skvěle zapadající do celého příběhu. Nevídané. ()

Kaka

Trapná rádoby experimentující 70. léta plná vodoo, Harlemu, šílených kostýmů, dobových vypalovaček, s ukrutnou snahu o moderní vizuál. Celé to působí jako taškařice a Moore v hlavní roli je krok zpět jak oproti Connerymu, tak i Lazebnymu. Zoufale nevýrazný herec. Potěší oko jen Jane Seymour v roli bondgirl. Bohužel i akční scény utrpěly kvalitativní pokles minimálně o jednu úroveň - kde jsou ty časy syrové bitky s Connerym ve vlaku (From Russia with Love) - je to pěkných pár let zpět a přitom by byl na místě progres. ()

Spiker01

V chronologickém pořadí nejslabší Bondovka (pochopitelně i z toho důvodu, že málokdo holduje blaxpoitation). Moore na Conneryho příliš neschází, ale ta změna stylu není ku prospěchu. Autor námětu se zřejmě hodně koukal na zoologické dokumenty. Možná sám Fleming měl krokouše v lásce, jsem tedy rád, že se na Jamajku letos vrátíme. ()

castor

Bond č. 8 - Smělé činy, dravý špión, osudové ženy. Bond je větší hvězdou, než herec, který ho hraje. Po Connerym se uvažovalo o několika kandidátech, ale tvůrci se vždy vraceli k Rogeru Moorovi. Nikdy mi k srdci dvakrát nepřirostl. První desítky minut rozhodně nestrhnou, moc se mluví, naštěstí to místy přebije půvab Jane Seymour. Magie, šílené kostýmy, přehrávající seržant. Nervy měly pocuchat scény s krokodýly, bohužel jsou spíš úsměvné a na efekt. Toho času musela být náročnou honička na člunech, potřeba jich bylo 26, hned 17 z nich se už na vodu nevrátilo. Jen je krapet natahovaná. Finále uspokojivé. ()

D.Moore

První Mooreův Bond si zaslouží tak 3,5 hvězdy. Má parádní začátek (scénku s "černošským" pohřbem miluji), ale pak začne být lehce rozvleklý. Píseň manželů McCartneyových je vážně jedna z nejlepších, ale mimo ni filmu pořádná hudba chybí. Neučarovala mi navíc ani jedna z tupých bondgirls. Proč Žít a nechat zemřít vidět? Kromě toho, že Moore vcelku profesionálně přebírá Conneryho otěže, je v téhle bondovce především dloouhá (ale určitě ne nudná) scéna, která začíná na krokodýlí farmě a pokračuje honičkou na motorových člunech, pak praktická ukázka toho, že i s dvoupatrovým autobusem jdou dělat smyky, dále trochu netradiční lekce létání a vcelku slušný závěr, který ovšem zkazí trapná "nafukovací" likvidace hlavního padoucha. P.S. Tak nějak mi tu chyběl pan Q, ačkoliv vím, že Žít a nechat zemřít není jediný Bondfilm, ve kterém se neobjevil. To, že se o něm mluvilo, mi ale tentokrát návštěvu jeho prdlého oddělení nevynahradilo. ()

MM_Ramone

Osmy film, o špeciálnom agentovi v službách Anglickej kráľovnej, Jamesovi Bondovi som si súkromne označil ako afroamerický špeciál. Dej je totiž situovaný na juh USA do oblasti New Orleans a Karibiku. Takže z toho logicky vyplýva tá silná koncetrácia černochov. Najnebezpečnejším z nich je doktor Kananga, ktorý je vodcom mocného drogového kartelu. Práve na jeho aktivity je zameraný James Bond. No nebude to mať s ním ľahké. Zdá sa, že Kananga za pomoci tajomnej Solitaire, ovláda čiernu mágiu a voodoo. V tomto filme sa prvý krát v úlohe agenta 007 predstavil herec Roger George Moore. **** ()

Dan9K

Jsem u téhle Bondovky dost rozpolcen. Je to samozřejmě těžká ptákovina, ale ještě ne tolik, jak jsem čekal. Příběh tu v podstatě neexistuje. Měnění lokací je zcela zmatečné a často jsem pořádně nevěděl, kdy je to v New Yorku, kdy v New Orleans, kdy na jakože Jamajce a hlavně proč. I jednotliví aktéři se mezi těmito místy přesouvali jakoby nic. První hodina je zase ne moc zábavná. Roger Moore mě však poměrně mile překvapil, zatím. Je zajmavé, že "stárnoucího" Conneryho vystřídal o tři roky starší herec, který ale zde vypadá mnohem mlaději, než Sean. Divák se musí soustředit na jednotlivé scény, protože jako celek je to blbost. Překvapivě mi ale docela sednul ten uvolněný styl. Scény se čluny a vidláckým šerifem jsou skvělé, stěžejní bod filmu a je to zde už de facto komedie, ale dobrá komedie. Krokodýli super. Bond girl opravdu pěkná. A jednu hvězdičku navíc si rozhodně vysloužil Paul McCartney za naprosto nesmyslnou a přesto skvělou píseň, která dokonale koresponduje s nesmyslností celého filmu a v rámci titulních písní jí mám určitě v TOP 3. ()

petero

Najhoršia bondovka a to s prehľadom. Blaxploitation, woodoo a Bond nejdú do kopy. A Jane Seymour ako bond girl je tiež výber mimo. Akože pekná je ale sexappeal nikde. Magnetické hodinky, skákanie po krokodíloch a ničenie nepriateľov oblievaním vody na motorových člnoch. Nikdy by som nepovedal že zasadenie Bonda do amerického prostredia tej doby bude tak zlé. Skrátka toto je rajón Shafta a Dirty Harryho. Veľmi zlé uvedenie Rogera Moorea. ()

Xmilden

První Rogerova Bondovka a zpočátku je dost těžké si na něj zvyknout. Yaphet Kotto je sice výrazným hercem, ale jeho záporák patří k těm spíše méně zajímavým. Za zmínku stojí rozhodně vynikající píseň Live and Let Die. Jinak je to docela slabota. 55% ()

sepp

Jeden z mých nejoblíbenějších Bondů vůbec. Mladej Roger, skvělí padouši, nádherná J. Seymour a úvodní skladba od McCartneyových. Prostě top. ()

lesumir

Super bondovka, Moore si nasadil latku vysoko a vzdycky v dalsich dileh shodil. Asi taky tim, ze uz zacal hrat jako starsi. Hvezdicku navic dostava i za titulni pisen, hlavne zacatek songu je uzasny. ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto