Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

silentname

Asi som mal od filmu dosť vysoké očakávania, pretože musím povedať, že toto bol trošku krok vedľa. "Live And Let Die" bude Bondovkou, ku ktorej sa už určite nevrátim a môže najmä za to fakt, že sa to tvorcovia rozhodli poňať úplne iným štýlom, než boli predošlé filmy. Kým tie sa dali sledovať a človek ich mohol brať seriózne ako špionážne filmy svojej doby, pri "Live And Let Die" mám pocit, že tu sa z toho tvorcovia rozhodli urobiť komédiu. A nebudem klamať, to je aj najväčší problém tohto filmu. Ale k tomu prejdem až za chvíľu. Povedzme si pozitíva. Jane Seymour v role Solitaire je absolútne vynikajúca. Tú rolu som jej uveril všetkými desiatimi a ani raz nesklame. Potom tu máme dvoch pomocníkov hlavného zloducha - Whisper a Tee-Hee. Tí sú tiež veľmi vtipní a zaujímaví. Plus sa mi páči aj titulná skladba a výbuchy sa na trošku lepšej úrovni, než v minulých filmoch. Na druhej strane si ale teraz povedzme o najväčších problémoch s filmom. Komediálny podtón akosi nesedí do James Bond žánru. Dokázal by som akceptovať niečo, ale toto pôsobí, ako keby sme z filmu urobili dobrodružstvo v štýle filmov ako Go For It alebo Muž Z Acapulca. A pokiaľ čakáte trošku serióznejší tón filmu, tu ho moc nenájdete. Roger Moore ako James Bond sa snaží dať správnu charizmu. No často to nefunguje a pôsobí dosť slabo. Oproti Seanovi Connerymu sa absolútne nechytá a nemá to ani potrebný šarm a dokonca ani nepije svoje martini. Je to dosť divné poňatie agenta 007. Hlavný zloduch nie je veľmi zaujímavý a ani jeho plán som nejako úplne nevnímal ako nejaký výnimočný. Veľmi ľahké a nezaujímavé. A potom je tu šerif Pepper, ktorý je veľmi špeciálnou kategóriou filmu, ktorú by som nazval - "Absolútna otrava." Nie je vtipný a len človeku lezie na nervy. Okrem toho tu tvorcovia využili v jednom momente dvakrát tú istú scénku spolu s osobou, ktorá bola pred minútou zabitá. Čo to bolo? A nič tu nepôsobí uveriteľne a nápadito. Je to proste len špionážna komédia s agentom 007 v podaní trošku dreveného herca. Ale možno svoj talent presadí v neskorších tituloch. Takže uvidíme sa opäť pri hodnotení The Man With The Golden Gun. Čo sa však týka tohto Bonda, myslím si, že patrí medzi veľmi slabé. Hodnotenie: C- ()

Vitason

Jedna z nejslabších a nejnudnějších bondovek a navíc velké zklamání od Guye Hamiltona, jehož ultra-stylového Goldfingera jsem si nedávno zopakoval. Problém rozhodně není v Moorovi, který zde oproti pozdějším bondovkám vypadá opravdu mladě. Moorův Bond je šarmantní, vtipný a umí zahrát i na ostřejší strunu. Hlavním problémem filmu je černošský ,,vůdů" kabátek, který skopičinám britského fešáka moc nesluší a druhý problém je dost nudná akce, kdy třeba honička člunů je chvílemi až ubíjející. Za pochvalu snad stojí jen běh přes aligátory. Mimochodem se nejedná o žádný trik. Při jednom pokusu dokonce přerostlá ještěrka chytla kaskadéra za nohavici. Z nudného oparu film nevytáhne ani otravný (Navíc v české verzi příšerně nadabovaný) seržant Pepper. Na atmosféře se tak podílí jen hudba, která ale na druhou stranu vaří prakticky celou dobu z main theme. Jediné štěstí je, že se jedná o hodně kvalitní theme. Ale já se prostě nebavil. ()

SeBig

Parádní bondovka! Na Bondovky s Moorem jsem se těšil a vůbec mě to ničím nezklamalo. Žádná nuda, film furt jede, jedna akce za druhou, honička s čluny a skákání přes aligátory nemělo chybu a parádní hlášky! ()

Crocuta

S Rogerem Moorem přišla do bondovek větší dávka nadhledu a smyslu pro humor, který ovšem nechyběl ani Connerymu. Tenhle film má navíc patřičně temnou tématiku, což dává dohromady velmi zábavnou a napínavou podívanou. ()

Chrustyn

Roger Moore poprvé jako James Bond a docela se mu daří. Skvělé honičky se čluny, atraktivní prostředí a maldičká a sexy Dr. Quinnová. ()

classic

„Čože je to štyridsiatka” ...? Po Seanovi, Georgeovi, je Roger Moore tretí Bond v poradí s tým, že je z týchto pánov zároveň i najstarším predstaviteľom, čo by až tak extra vadiť nemuselo, pretože tento charizmatický chlapík sa riadi heslom : „Vek je iba číslo” . “Mooreovky” , čiže (konkrétne jeho bondovky) sú mi zatiaľ neznámym pojmom, ktorý sa čochvíľa rapídne zmení, a tak som zvedavý, ako sa nakoniec - vykryštalizujú, kde sa svojou úrovňou vyšplhajú ? _ Tentokrát ma zaujal nielen otvárací song od Paula McCartneyho, ale aj samotná réžia Guya Hamiltona, ktorá bola predtým absolútne bezradná, samoúčelná, obyčajná, a taktiež extrémne nudná (hovorím o poslednom šteku s Connerym-Diamanty sú večné), a tak už len z toho hľadiska je povznášajúce, ako sa markantne polepšil z filmu na film (mimochodom, Guy režíroval celkovo 4 bondovky, keď medzi nimi je aj pozoruhodný Goldfinger...). Obsadenie dopĺňajú, budúca Dr. Quinnová a Parker z kultového Votrelca. _ Scenárista s poľsky znejúcim priezviskom, Tom Mankiewicz, pre zmenu úplne vynecháva nebezpečnú organizáciu SPECTRE, keď ju šikovne nahrádza hádam ešte nebezpečnejším Dr. Kanangom, ktorý má svoju základňu v Karibiku, alebo sa budeme zdržiavať i v New-Yorku, tesne pred „dvojičkami” , či trebárs aj v New Orleanse nebude núdza o napätie. Neustále som bol obklopovaný : samým veštením od nádhernej Solitaire , čiernou mágiou s woodoo, i s návykovým heroínom, ale aj exotikou, keď do toho si ešte pridajte - extra rýchle člny, hladné krokodíly a veľkého sympaťáka, čo vyzerá, ako kapitán Hook, že možno to vyznie divne, ale toto všetko do seba naprosto dobre zapadá, ako ozubené koliesko do hodín, kde režisér Hamilton to parádne ukočíroval, až to funguje na výbornú. Roger Moore sa skvostne etabloval do postavy, ktorú stvárnil najviac-krát zo všetkých. PS: Takýto pohrebný sprievod, v dvoch sekvenciách, je dokonalý ! ()

Yardak

Titulní song: Paul McCartney & Wings - Live And Let Die (na Oscar nominovaná), hudba a slova: Paul McCartney / Linda McCartney. ()

jojinecko

Výborný vstup ďalšieho Bonda na scénu, Roger Moore je sympaťák, Live and Let Die akčná a dynamická zábavka, scéna s člnmi jedna z naj scén v rámci bondoviek a suchohumorné hlášky potešia tiež. Celkovo určite nadpriemerný 007 film, ktorý vonkoncom nenudí a dáva zabudnúť na Conneryho... ()

sharky

Roger Moore skáče po hřbetech krokodýlů, pere se s černochem se železným pařátem a likviduje hlavního padoucha kulkou na žraloky, všechno přesně jak to předpověděla tajemná Solitaire. Dokonce se podíváme i k Bondovi domů...Ovšem páni scénáristé, nezapomněli jste náhodou na někoho!? (Myslím toho pána co furt něco kutí a bez jehož přítomnosti ztrácí bondovky 10% svého kouzla) ()

Flego

Ako prvý film nových Bondov sa mi páči aj tento. A soudtrack Paula MacCartneyho je úžasný ( zložil ho s Lindou ). ()

Jinny

"When you were young and your heart was an open book, you used to say live and let live (you know you did, you know you did) but in this ever changing world in which we live in makes you give in and cry, say live and let die. Live and let die." ()

honajz

Líbilo se mi to. Sice to jamajské voodoo mi přijde jako přehypovaný nesmysl, ale v té době docela frčelo, i když spíše v hororech (Wes Craven by mohl povídat), ale jako zajímavá kulisa zde funguje. Scénář má hlavu a patu, a dokonce je mi sympatické, že se tentokrát nezachraňuje svět. On ten chlápek s neomezenou armádou niggaz stačil pouštět hrůzu sám o sobě, včetně své velmi dobře organizované sítě. Jane Seymour sice hraje stejné sladké dřevo jako jinde, ale naštěstí zde ji do tohoto dřeva nastylizovali její rolí dřeva - vykladačky karet, takže to funguje. Velmi dobré nápady akčních scén, propracované do detailu, vynikající honička na lodích, výborné "pohřby" v New Orleans, a tuna vtipných hlášek a hříček se slovy ("Byl poněkud nafoukaný.") či parodie buranských policajtů. Inu, a kongeniální písnička Paul McCartneyho, ta celkový pozitivní dojem jen dotváří. ()

eraserhead666

Tahle bondovka se měla jmenovat Druhý dech, protože oproti předchozí slabé šedivě conneryovské jí fakt někdo přilil benzín do nádrže. A možná to byl samotný Roger Moore, jehož podání Bonda ne že by bylo lepší než to počáteční Conneryovské, nebo Lazenbyho, ale je prostě jinačí. Moore se nebere zase tak moc vážně, jeho bondovky postupně získávají až - a teď se mi chtělo napsat sebeparodický nádech, což by bylo špatně, sebeparodické jsou brosnanovky - , prostě, Moore se nebojí udělat si srandu sám ze sebe. Žít a nechat zemřít je dobrá bondovka, s dobrou zápletkou, zajímavými záporáky. Jen s ohledem na zapojení kultu voodoo do děje mohla být trochu temnější. Mimo to má tahle bondovka nejlepší titulní píseň ze všech bondovek. ()

Othello

S novým Bondem přišlo chvályhodné nové pojetí, aby starý pán držel pořád prst na tepu doby. A vzhledem k boomu blaxplotací v té době bylo rozhodnuto, že další průšvihy bude agent 007 řešit v pimpkárách v Harlemu a jazzových klubech New Orleans. Tento tah vyšel, zejména díky kontrastu suchého britského staromilce s divoce oblečenýma houpavýma černochama, kteří zbavují celý film jinak se celkem nabízející ztrouchnivělosti. Tu zde pečlivě zastupuje ústřední duo, kdy Roger Moore působí jak figurína, která po stisknutí tlačítka vypálí robotickým hlasem suchou hlášku a hrůzná Jane Seymour, která zde působí tak prkenným dojmem, že zbavování jí jejího panenství tak působí jako zatím rozhodně nejnáročnější Bondova mise. Zábavné scény postavené na kontrastech typu "dobře oblečený James Bond jde nenápadně zjišťovat informace o drogovém bossovi do zaplivaného baru v Harlemu", pak fungují hlavně tím způsobem, že si dokážete představit, jak dobře a pyšně vypadaly na papíře než je Moorovo podání nechalo implodovat do jeho dřevákovosti. Každopádně přístup producentů Saltzmanna a Broccoliho v tom, neopakovat díl co díl tu stejnou úspěšnou formuli a ducha série průběžně obměňovat (krom záporáků zde například i trvali na omezení Bondových gadgetů, takže se zde výjimečně nesetkáme s Q) by si měli rámovat producenti dnešních blockbusterových sérií místo svých ročních bonusů. ()

Ištván87

No, nevím, nevím. Nějak mi tam neseděla ta ústřední zápletka a hlavní záporák už vůbec ne. Prostě se mi k Bondovi nehodí černý klan ovládající nejen celý Brooklyn, ale i celý trh s opiem.... Ale ty pohřby byly docela roztomilý.... ()

Necrotongue

První Bond Rogera Moorea se tak úplně nevydařil,Moore se snažil být drsný jako Connery v prvních Bondovkách,scénář se snažil tvářit,že je mnohem lepší,Jane Seymour se snažila tvářit jako panna a Gloria Hendry se nesnažila vůbec o nic,takže výsledek je patřičně neslaný,nemastný. ()

ARI50

Já se prostě pořád dobře bavím ano každý nabídne jiné kafe a chtěl by jsem jít fakt víš ale tohle rozhodne jenom Bond ()

Bauer

První bondovka s Rogere Moorem a je to celkem dobrá bondovka.Roger Moore je dobrý představitel Jamese Bonda ale Connery je Connery. ()

luka4615

007-8 James Bond dostál změny v podobě charismatického Rogera Moora, který je pro tuto legendární postavu více než důstojnou náhradou. Co se příběhu týče, opět zde dostaneme kvalitní špionážní podívanou, která je tentokráte okořeněna o skvělého antagonistu a jeho motivace. A na samotný závěr zde musím zmínit nádherné vozidlo 1973 Chevrolet Corvette 'Corvorado' Superfly Custom Dunham Coach a samozřejmě i výtečně nasnímanou lodní sekvenci, která je díky jistému šerifovi i neočekávaně vtipná. (HBO GO) „He always did have an inflated opinion of himself.“ ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto