Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

Lucasion

Live and Let Die říká Roger Moore, který se představuje jako James Bond. Nástupní Moorova bondovka není zlatým vrcholem všech příběhů o agentovi s povolením zabíjet. Vlastně není ani stříbrná. Film má pomalý rozjezd a Roger Moore se v roli neuvěřitelně dlouho rozkoukává. Scéna na člunech či zajímavá zápletka s voodoo vyznavači film vyzdvihuje. Nicméně postavy jako seržant Pepper dávají předzvěst tomu, že Bondovky v podání Rogera Moora budou pomalu spadat do komediálního žánru. (72 procent) ()

ScarPoul

Prvá Bondovka s Rogerom Moorom prekonáva všetko čo sme doposiaľ u Bonda mohli vidieť. James Bond zmenil absolútne svoj image, a je ťažko povedať, či je to dobré alebo nie. Tam kde Connery vsadil na svoj šarm a pokojnú chôdzu vo vypätých situáciach, Roger Moore nahrádza väčšou dávkou akcie a mladíckeho entuziazmu. Live a let Die je omnoho akčnejšie, výpravnejšie ako jeho predchodzovia. Záporák už nie je člen zločineckej organizácie SPECTRE ale drogový barón veriaci v osud a voodoo. K tomu všetkému prirátam fantastickú réžiu Guya Hamiltona, ktorý stál pri zrode série a ktorý vie nasnímať, či už akciu tak aj emócie. Kopec rôznych vychytávok a úvodnú pieseň od Paula McCartneyho. a keď k tomu prirátame krásku v podani Jane Seymour a jednu z kultových postavičiek, ktoré séria o Bondovi vyprodukovala - šerif Pepper - dostávame jednu z najlepších bondoviek vôbec. Nezostáva mi nič iného len tlieskať. ()

Lacike

Tak stareho Conneryho vystriedal este starsi Moore. Neuviedol sa zle. Ma charizmu, zvadzanie zien a hlasky mu idu perfektne, v bitkach pôsobi neohrabanejsie ako Connery, ale hlavne sa nesnazi Conneryho imitovat a vydal sa svojou vlastnou cestou. Horsie je na tom zapletka. Bond je na stope nejakeho drogoveho krala. Co by este nemuselo byt uplne zle, ale ten narkobaron sa nachadza v Harleme, takze biely tajny agent medzi vsetkymi tými negrami prilis tajne nepôsobi a hned vsetci vedia, ze je agent. Takze namiesto nejakeho spionskeho patrania maju prim akcne sceny. Vrcholom je nahanacka na clnoch, ktoru komentuje buransky serif Pepper. Celkovo to nepôsobi ako spionsky film ale ako blazniva akcna komedia, ktora je bohuzial okorenena voodoo tematikou, ktora mi vôbec nesedi. Hlavny zaporak Yaphet Kotto nie je prilis vyrazny ani prefikany. Jeho poskok s umelou rukou je priemerny. Bondgirls su dve. Hnusna cernoska a mladucka Jane Seymour, ktora posobi az prilis nevinne. Nepacilo sa mi, ze zredukovali az prilis vela Bondovskych trademarkov a medzi nimi aj postavu Q. Asponze sa vydarila ustredna McCartneyho pesnicka. Vysledkom je pre mna doteraz najslabsia Bondovka a prva podpriemerna. 4/10. ()

BoPo

Moore mi teda ako agent 007 veľmi nesadol a jeho agentské dobrodružstvá tak nedodávajú potrebnú dávku gentlemanského testosterónu. Zato mladučká Jane Seymour sa určite radí medzi najpôvabnejšie voľby Bond girl. ()

Terva

CITÁT - Bond. Roger Moore.......... V tomto filmu se poprvé v roli Jamese Bonda představil Roger Moore. Paul a Linda McCartnyovi získali za úvodní píseň - Live And Let Die - nominaci na Oskara. Scénář : Tom Mankiewicz. Kamera : Ted Moore. Hudba : George Martin - Ocenění 1974 - Oscar - nominace (za píseň "Live and Let Die") http://www.youtube.com/watch?v=ZCq8EQHkUNI 1974 - Grammy Awards - nominace (za nejlepší soundtrack) CITÁT - Ja vím, kdo jste, co jste a proč jste přišel. Udělal jste chybu. Nečeká vás úspěch.......... ()

MrCreosote

Mám slabost pro Bondovy mise, které se odehrávají v exotických prostředích (například Žiješ jenom dvakrát, kde se agent 007 vypořádává s Blofeldem na Japonských ostrovech). Zde elegantní Roger Moore objevuje záhady voodoo, likviduje černochy pomocí štípacích kleští nebo nábojů proti žralokům a svede sexy vykladačku karet. Samozřejmě nemůže chybět ani komická vložka v podobě louissianského "redneck" šerifa Peppera. Škoda zbytečně kouskovaného finále, jinak se totiž jedná o odlehčené dobrodružství přesně podle mých představ. ()

PanCitron

Nutno říct, k mému překvapení, že Moorovi role celkem sedla a celkově Bondovy hlášky konečně mělu tu správnou šťávu. Škoda, že tomu bylo na pozadí celkem nezáživného příběhu, ovšem to (na Bonda) decentní ač dost pitomé finále bylo celkem fajn. ()

JohnCZ

Obsahově hodně slaboučká bondovka, kterou nezachrání ani hlavní motiv od Beatles či doposud bezkonkurenčně nejkrásnější bondgirl (Doktorka Quinnová byla za mlada sakra kost!). Chvilkama je to sranda, ale někdy je humor až moc nucený a trapný (šerif, konec hlavního záporáka). Moore je ale poměrně sympaťák, takže jeho dalším bondovkách někdy v budoucnu šanci dám. ()

Zeebonk

Live and Let Die aneb ještě víc Ameriky a ještě víc koblihožroutů. Kde mě sral předchozí díl, tam mě tenhle sere dvojnásob. Bondovo vybavení je omezeno na pouhé magnetické hodinky se zabudovanou cirkulárkou, což je slabota. Akce je žalostně málo. Veškerá akce je vlastně jedna děsivě dlouhá, zoufale nudná a ohromně vyčerpávající honička na člunech. Dobrá zpráva je, že i Roger Moore míval ve svých nejlepších letech cosi jako charisma. Ovšem srovnávat ho s tím Conneryho by bylo, jako by si negr s rejžožroutem měřili ptáky. Naopak velký klad filmu je záporák - negr, který si své životní křivdy kompenzuje na Britských agentech v utajení. Osmý díl se ukázal jako další rozvleklá Bondovka bez špetky invence a navíc s mým nejmíň oblíbeným představitelem Bonda. A bylo tu můj vkus moc černo. ()

Padme_Anakin

Zlý cynik ve mně by zřejmě nechal zemřít všechny zúčastněné, herecký ansámbl je jedna velká tragédie. Postrádám humor, zejména ten černý, nezasmála jsem se ani jednou, no a Roger Moore je tu očividně jediný herec a ač ho moc nemusím, jsem nucena mu složit poklonu. Vytlemení vúdú ostrované dostali pro mě jistý rozměr až s pochopením (drogy, co jiného?). ()

corpsy

Jamesovi Bondovi sa asi v Spojených štátoch páči, keďže rovnako ako predchádzajúce DIAMANTY SÚ VEČNÉ sa príbeh odohráva na Severoamerickom kontinente. A je filmu štýlom dosť podobný. Odľahčený a vtipný. Z neveľa akčných scén spomeniem len jedinú. Naháňačku na motorových člnoch. Je nesmierne zábavná a plná humorných situácií, až si myslíte, že nesledujete bondovku, ale akčnú komédiu. No a čo sa týka hlavného predstaviteľa, jeho prvé popasovanie sa s postavou tajného agenta dopadlo celkom dobre. Ponechal si klasický Bondov zmysel pre humor a sexuálny apetít a obdaroval ho ladnosťou a sebanadhľadom . Príjemný kúsok. ()

ConanVJ

Opět povedená bondovka, tentokrát poprvé s Moorem. Je zde spousta pěkné akce a nějaký ty bondovský hračky. Bondgirl je pěkná číča. Příběh je povedený a nemá šanci nudit. Za mě 85% :) ()

ledzepfan

Moore je prostě nejlepší Bond, protože kromě zkostnatělého chlapáctví přidává své postavě přirozené šviháctví, lehkost a (velmi důležitý)humor.... Nulanulasedmičkovky nemám moc v oblibě ale na ty Moorovy vždy rád kouknu, protože i když je to pořád ten šovinistický agent onanující si nad vlastním frajírkovstvím-jde mu vidět na očích, že je to jen taková srandovní póza, kterou netřeba brát příliš vážně... Tenhle díl je hezky politicky nekorektní(z dnešního přizdisráčského pohledu), plný hlášek jak z dílny Monty Pythonů a s parádním úvodním songem.. V rámci bondovek nadprůměr, i když do skorogeniálity "A View to a Kill" to má ještě daleko :) . ()

Adman

3hvězdičky + 1hvězdička = 4hvězdičky _Postarší a trošku sešlý, leč stále velice duchaplný a energický gentleman, anglický agent s označením 007, James Bond, se nám opět vrací, aby ukázal co umí. Začíná doplácet na svou suverenitu a drzost, občas už opravdu přehání. Nekonečně veliká síť mafiánů (převážně černochů) která ovládá všechno kam se podíváte si na hlavního hrdinu, který se snaží vypátrat kdo a kde zabil jeho pobočníky, vyšlápne. U toho to dílu mi dost vadí jeho tajemnost. Hraničí to s děravým scénářem jak řešeto. Tajemnost ve smyslu absolutně nedokončených scén a otevřených okolních příběhů. Vůbec divák netuší jak, co a proč se stalo. Chybělo mi více jeho skvělých vychytávek, zlepšováků a pomůcek. Jedny hodinky to opravdu nezachrání. Ale jinak je to stále stejný fešák, který i díky svému proklatému štěstí vždy vyvázne s naprostou elegancí živ a zdráv. Za film dávám 3*. Tu jednu si vysloužil Gregore Martin se svou geniální skladbou: "Live and Let Die". ()

Z0oMb3E

Hmm veľmi vydarený ťah s angažovaním R. Moora. Povedzme si, že veľmi ťažkú úlohu nemal. Štyri roky po Lazenbyho otrasnom výkone a dva roky po udýchanom Connerynom sa chopil agentského remesla v službách britskej tajnej služby. Je však sranda, že generačná výmena neprišla aj u ostatných rolí. Do Monny Penny sa už tak isto zahryzol zub času, a tak sa už ani nepokúsila o nejaký flirt s Bondom. J. Seymour ako bondgirl? Vtedy ešte neznáma herečka, no v súčastnosti už s výsačkou doktorka Quinnová, mi pripadá dosť neprirodzene. Prostredie New Orliensu a časti Harlem, nedával inú možnosť ako angažovať černochov, no na môj vkus ich tam bolo trochu viac. Aj flirt s černoškou vyznel tak silovo a neprirodzene, že by mu uveril asi len slepec.Svieža bondovka nadväzujúca kvalitou na prvé. Farma aligátorov, vynikajúce naháňačky na člnoch charizmatický záporák a akčný dej vyniesol tento snímok medzi tie lepšie. ()

MartinezZ

Roger je mi Bondem jen tak napůl. není úplně špatný, ale Seanovi a Piercovi se postavit nemůže. ~~~ Úvodní píseň se k bondovce dost nehodí (nominace za co?). Navíc dabing se nepodařil :( Samotný příběh mi přišel, jako by se někdo snažil naroubovat Bonda, jako "návštěvu" na nějaký díl amerického komediálního krimiseriálu, tentokrát s woodoo tématikou. Znovu, za mě se nepodařilo. ()

javak810i

Starý bond je mrtev, ať žije nový. První bondovka Rogera Moora a hned skluz k průměru. Nový bond ztratil trochu svého šarmu, zato ale nabyl na chlípnosti a humoru. Moc se o Live and Let Die říct nedá. Má některé opravdu dobré scénky (krokodýli, honička v lodích), ale dohromady nevytváří kvalitní celek. 3* ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto