Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiální text distributora)

Disk

Film, který určitě stoji zato vidět. Jediný problém vidím v tom, že násilí v něm je idealizované. ()

Cappuccino

Porovnávaniu so "Zkazenou mládežou" by som sa veľmi rád vyhol, pretože "Zlo" bolo natáčané úplne iným druhom réžie. Omnoho farebnejším a pestrejším rozostavaním charakterov, a príjemne pôsobiacim prostredím. Zatiaľ čo "Zkazená mládež" je tvrdá až depresívna, "Zlo" je tvrdé až hrdinské. Boj medzi správnym a nesprávnym, boj medzi morálnym a nemorálnym, boj medzi dobrom a zlom. Výborné drama, ktoré bez akýchkoľvek rečí stojí za povšimnutie a ubehne neuveriteľne rýchlo. ()

S.Quentin QUALE

Hm, dobré, hodně dobré dramátko, ale abych pravdu řekl, podle hodnocení a některých komentů jsem do toho šel s velkým odporem, a čekal jsem podstatně tíživější podívanou. Podle úvodu filmu to tak i vypadalo, ale jak se děj přesunul od internátní školy, víceméně jsem filmu přestal věřit, což mělo za následek pohodové dokoukání bez větších emocí nebo znepokojení. V podstatě bych to zhodnotil jako trochu drsnějšího Dobrého Willa, na kterého to ale celkově skoro celou hvězdu ztrácí. Věřil jsem, že tohle budu doporučovat jen otrlým jedincům, ale ve skutečnosti to můžu doporučit všem, klidně i malým spratkům...85% ()

misterz

Napínavý, zaujímavý príbeh o študentskom šikanovaní a nespravodlivosti. Možno najlepší, čo som na túto tému videl. Niektoré scénky sú smutné a drsné, iné zase vyvolajú úsmev na tvári. Hlavne je to o sebaúcte a nachádzaní odvahy a síl niečo s nepríjemnosťami urobiť. Jednoznačne odporúčam. 85/100 ()

Aidan

Výtečný "Bildungsfilm" o dospívání tváří tvář zlu v podobě institucionalizované šikany a také o statečnosti, bez níž žádná jiná ctnost nepřežije dlouho. Obdobné zkušenosti s hierarchickým utlačovatelským systémem na anglické internátní škole skvěle zachytil C. S. Lewis v prostředních kapitolách své autobiografie Zaskočen radostí. I v zákopech první světové války se mu prý žilo snáz než v jedné z těchto elitních institucí. ()

Adam Bernau

Moc pěkný mravoučný film o postavení se zlu v okolí i v sobě samotném. "Společenskokritický" aspekt mě tady nijak nedojímal, na to to bylo příliš primitivně schématické. Je snadné vytvořit kulisu dokonalého pokrytectví a na tomto podkladě "nemilosrdně odhalovat" pokrytectví. Možná mám taky problém s tím, že se film snaží ukázat něco, co je už dávno očividné. Ale na to, že se jedná o maistreamovou záležitost, to bylo dobré. První půlhodinu jsem stále váhal, jestli se mám vůbec dodívat. Pak už mě to chytlo, jak si hrdina získával mé sympatie. Myslím, že by film byl o třídu lepší, kdyby se ze začátku blíže zabýval Erikovou minulostí. aby bylo na čem postavit jeho přerod. Na druhé straně oceňuji působivost, herectví i dokonalou klasickointernátní kulisu. ()

Vančura

Pro mě osobně trochu přeceňovaný film, který do TOP 300 nepatří. Je mi na nic z té záplavy nepochopitelného zla a násilí, kterým mě tento film zaplavil. Připočtu-li si k tomu občasnou nudu a nejasné dobové zasazení, o kterém se zde zmiňuje POMO, vidím to na tři hvězdy. Ne, prostě ne, nemám z toho filmu dobrý pocit, něco mi tam nesedlo, včetně toho překvapivého happy endu. ()

Snorlax

Zvláštní kouzlo tohoto filmu spočívá v tom, že Erik projde snad mávnutím kouzelného proutku ohromnou změnou, z darebáka se stane obhájce dobra a pozitivních hodnot, a já mu to sežrala i s navijákem. Všechny výkony jsou tak uvěřitelné, že mě ani na chvíli nenapadlo pochybovat o tom, zda je něco takového možné. ()

InJo

Frajer Luke z internátu. Dobrý, ale pro mě ničím objevný film, ve kterém hrají prim skvělí herci, syrovost a patřičná gradace, ale ta neoriginalita a dějová nepřekvapivost mi prostě trochu vadí. Pokud nemáte příliš nakoukáno, budete nadšeni (a možná i zděšeni) ještě dlouho po skončení filmu. 70 - 80 % ()

Ajantis

"Nejhorší pro trenéra je, když vidí, jak obrovský talent přijde nazmar." Obávám se, že mám po skončení filmu stejný pocit jako onen trenér, kdyby se na plavání Erik skutečně vykašlal. V určitých momentech jsem dokonce zvažoval nejvyšší hodnocení, tak dobrý Ondskan byl, než sáhl 10 minut před koncem Erik do kapsy... Fordužel závěr je v tak příšerném kvalitativním nepoměru, že musím dát ***, a mrzí mě to opravdu velice. ()

Webb

Napínavé švédské drama o mladém chlapci (Erik), který přešel na jinou školu z problematického důvodu (neustálé rvačky). Na jiné škole je ovšem úplně jiný "školní" řád. Starší a zkušenější studenti ponižují nováčky, a samozřejmě si došlápnou i na Erika, který se ale rozhodne vzdorovat... Tento snímek má dobrý scénář a díky schopné režii Håfströma mě vtáhl do děje. Občas jsem se přistihl s otevřenou pusou a to je myslím známka dobré kvality. Tento film byl nominován na nejlepší cizojazyčný film, což dokazuje, že i švédové umí točit kvalitní a napínavá dramata. Děj běžel velmi svižně, ani jsem se nenadál a už byl konec. A to byl rozsah filmu téměř dvě hodiny. Pro mě neznámý herec Andreas Wilson do role perfektně zapadl. ()

HoneyBunny

Objektivně chápu nadšené reakce, protože Ondskan je velmi vyvážený a nepatetický snímek o plíživé šikaně na jedné z internátních škol v poválečném Švédsku. Objektivně jsem byla spokojena, ale nadšena už ne. Přestože tu hrají velmi kvalitní herci a Haftrom je bezesporu schopný režisér, který umí točit srozumitelně a zároveň citlivě, film na mě zase tak velký emocionální dopad neměl. Způsoby šikany tu jsou originální, stejně jako hrdinův ne úplně jednoznačný charakter, ale mě to celou dobu tak trochu míjelo. A nikdo tomu filmu neodpáře, že chvílemi se vytasí s pěkně velkým klišátkem (obrýlený nejlepší přítel-šprt, zlý nevlastní otec, neschopná matka, krásná pomocnice v kuchyni...). ()

Anderton

Pokiaľ sa nechávate radi filmami emocionálne uniesť a môže to byť pokojne aj istou manipuláciou tvorcov, tak Zlo medzi nami vo vás nechá dojmy na niekoľko týždňov a zároveň počas jeho sledovania budete maximálne vtiahnutí do deja. Kto je tu tým skutočným vinníkom, nie je až tak ťažké odhadnúť. My v podstate sledujeme iba následky na mladých ľuďoch, a to následky nečinnej, skostnatelej spoločnosti založenej na kvázi konzervatívnych hodnotách. V skutočnosti však ide iba o zbabelosť a aroganciu a neochotu riešiť skutočné problémy spoločnosti a nefunkčnosť systému. Viď zábery na obedujúcich pedagógov za "alibistickým" rohom. Nehovoriac o tom, že problémy ešte skôr začínajú v rodine. ()

Frajer42

K celému filmu mám jednu podstatnou výtku. Když je hlavní hrdina celý film někým terorizován a schyluje se k jeho satisfakci, tak bych byl velmi rád, kdyby se satisfakce neodehrála ,,mimo kameru". Tohle jsou ty nejemotivnější momenty a takhle jsou naprosto neefektivní. Jinak je to film kvalitní. Výborný příběh. Sympatické postavy. A co si budeme povídat, na to že je film ze Švédska, tak herci předvádí bravurní výkony. Přes všechna pozitiva mám však problém ten příběh zbaštit. Nejsem si jistý, kdy přibližně se odehrává, protože o tom je ve filmu jen pár nejasných odkazů, přesto pochybuji o jeho realističnosti. Přesto přeze všechno jsem byl strhnut dějem a zasazený do křesla jsem fandil hlavnímu hrdinovi, kterého snad ani nejde nemít rád. Stejně tomu nejde dostatečně věřit, nevím no ve Švédsku jsem nikdy nebyl a ani mě to neláká. A jestli má film působit jako reklama, aby odehnala ze Švédska dovolenkáře, tak je to reklama povedená. Uvidím, jestli se moje dojmy za pár dní změní. Asi spíše ne. Zatím lepší * * *. ()

boshke

Necítil jsem z toho tu bezmoc, to zoufalství, jako například u Klass. Erik je mohl kdykoli zbušit do kuličky, ale "nechtěl". Klass mělo spoustu much, ale atmosféra byla tak odporná, že by se k filmu měl přikládat papírový pytlík. To u Ondskan nenastává, nemá to prostě ty koule. Poznámka - při záběrech v ringu to na mne působilo jako v táboru HJ - mladí, urostlí, převážně blonďatí mladíci s pěšinkami, germánskými rysy a výrazy křičícími "rozmlať tomu Židovi lebku"... 70% ()

teutates

"Švédsky Gándhí" ma trochu sklamal, pravdupovediac som čakal oveľa viac pästných súbojov, avšak hodnotí sa film a nie očakávania. Príbeh teenegera, ktorému šlo po celú dobu len o pokoj a rešpekt v internátnej škole. Snímok rozhodne nenudí, ale taktiež nejde o "nič extra"... 8/10 ()

oje

Jeden z velmi světlých momentů severské produkce. Pracuje skoro jako vězenský film, představující začleňování osoby do politického systému nápravného zařízení. Tenhle pubescent ale není žádný chudáček, je to tvrďák jak řemen a místnímu systému se jentak nepoddá. Stavebním kamenem filmu je pak šikana a ponižování, která bude hlavního hrdinu pronásledovat přímo i nepřímo. Zpracování bylo parádní. Těží z pěkného příběhu i naturalistického a sugestivního ztvárnění, které vtáhlo do příběhu jak jen mohlo. Díky sympatiím k postavám zafungovalo dobře i emotivní zapojení a kapky krve byly skoro až cítit z obrazovky. Mezi top 200 si místo rozhodně zaslouží. Podobným snímkem, zabývajícím se šikanou, je Zkažená mládež. Alternativa: Klass, Ben X, Dog Pound, Tummien perhosten koti. ()

mil@n.fanatik

No nemám slov... Opravdu mistrovské dílo. Byl jsem mile překvapen tímto švedským dramatem o lidském zlu a šikaně... Skvělý film.. 95% ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz