O myších a lidech

• USA Of Mice and Men (více)
TV spot

salahadin

Jestli vám nebylo líto Lennieho, štěňátka a starého psa, máte srdce z kamene. Krásný film, krásný, smutný, jako skutečný. Literární předlohu od Steinbecka jsem nečetl, o ději jsem věděl, jak zhruba skončí, ale přesto - 80%. Když je kvalitní předloha, špatný film snad ani vzniknout nemůže. ()

Allien.9

No, kde začít? Nejprve bych asi měla říct, že jsem tuto překrásnou novelu nemohla nečíst. John Steinbeck je spisovatel, který do svých knih vkládá část sebe sama, a to samé udělal i Gary Sinise... Pro člověka který tuto knihu četl má film ještě další rozměr. Není to jen film - je to klasické knižní dílo, které je převedeno na plátno tak věrně, že tomu ani nejde uvěřit. Všechny postavy, všechny obrazy, všechny dialogy jako by doslova vypadly z knihy. Pouze začátek a konec mírně odbočují od knižní předlohy... Příběh vypráví o dvou mužích, kteří spolu cestují po všemožných rančích, kde pracují. Zatímco George je malý a chytrý, Lennie je přesný opak. Je to nemotorný kolohnát, který svým myšlením připomíná velké, zranitelné dítě. Díky Lennyho nevědomosti se však často dostávají do problémů a jsou nuceni utéct. Když přicházejí na Tylerův ranč, je jim již od začátku jasné, že tady je štěstí nečeká. Ale nedá se nic dělat. K tomu, aby si splnili svůj sen a koupili si svou vlastní farmu s krávami, koňmi, ovcemi a králíčky, o které by se mohl Lennie starat, potřebují peníze... Musím se přiznat, že mě Gary Sinise obrovsky překvapil. Nikdy by mě nenapadlo, že dokáže tohle téma tak bravurně zfilmovat (nádherné scény, kamera, dokonalá hra s obrazem). Sám se také zhostil hlavní role George a spolu s Johnem Malkovichem (Lennie) jsou nepřekonatelní. Oba podávají životní výkony a musím říct, že Garyho hra očima mě asi dostala ještě upřímněji než výkon Johna Malkoviche. Neumím si představit nikoho lepšího. Z obou přímo čiší jejich podivný vztah. Georgovi leze Lennie na nervy a nejraději by začal skutečně žít, ale ví, že ho nemůže opustit a musí ho chránit až do posledního okamžiku. A Lennie považuje George za svůj vzor a miluje ho jako svého bratra... Ale když už jsme u postav, tak musím poznamenat, že všechny postavy (kromě hlavního zmetka) jsem si představovala přesně takhle! Pomalá hudba pouze dokresluje atmosféru tohoto roztomile naivního a přesto odporně realistického snímku. Nemám výhrady proti žádné scéně. Od počáteční až po tu závěrečnou sedíte a čekáte, co se z toho všeho nakonec vyvrbí. Konec je pro nečtenáře nečekaný, já vám pouze mohu říct, že není pozitivní.:-( Mnoho lidí tvrdí, že film podle knihy ji nemůže předčit a já s tím nesouhlasím. Ostatně "O myších a lidech" je toho důkazem... ()

misterz

Vynikajúco spracovaný román Johna Steinbecka, ktorý si zakladá hlavne na výborne vykreslených charakteroch hlavných postáv a dokonalom výkone Johna Malkovicha. Tak krásne clivou atmosférou sa môže pochváliť iba málo filmov, hlavne od momentu dohody ohľadom spoločného bývania vo vlastnom medzi ústrednou dvojicou a starým pánom. 85/100 ()

kingik

Je to snad až příliš citlivý a až příliš pomalý film, jehož pojetí mě až tak moc nedostalo. Gary Sinise si vede na režisérském poli docela dobře, ale nedá se říct, že by měl nějak výrazný režisérský rukopis. Velkou výhrou pro něj bylo obsazení Johna Malkoviche do role retardovaného Lennyho, který tu všechny zastiňuje a nebýt jeho, unudil bych se k smrti. Až tak moc je tohle drama utahané. Až v závěru George přikládá pistoli k hlavě Lennyho v bezvýchodné situaci, nebylo mně ho skoro vůbec líto. Spíš jsem byl rád, že zdlouhavý film dokráčel ke svému konci. 50% ()

Snorlax

Původně jsem Garyho Sinise podezřívala, že se zhostil režírování, aby si konečně zahrál v hlavní roli. Jestli tomu tak bylo, pak jen dobře. Prokázal, že je dobrý herec, ale především výborný režisér. Málokdy se podaří převod knihy do filmové podoby a v případě klasiky je to ještě horší. Sinise se úkolu ujal parádně a natočil perfektní snímek. Škoda, že od té doby se mu do režírování nechce. ()

Legas

Nejprve bych se zmínil o českém dabingu, který mi vysloveně prznil dojem z filmu. Nebyl zas až tak špatný, ale výkon Johna Malkoviche byl natolik výborný, že jsem si během filmu neustále přál slyšet jeho hlas a intonaci v originále. Gary Sinise jako režísér překvapil. Film je příjemně výpravný a má patřičnou atmosféru. ()

Webb

Tak toto není vůbec špatně natočené drama, které vypráví příběh o dvojici přátel George Miltona a Lennie Smalla, kteří musí neustále putovat od farmy k farmě aby si vydělali peníze na živobytí. Není to však vůbec snadné, jelikož Lennie Small má na každé farmě problémy se ženskýma. Tím pádem musí spolu vždy utíkat a na samotné živobytí moc peněz nezbývá, natož na jejich společný sen - mít vlastní statek, kde bude Lennie chovat králíky. [7,5/10] ()

dzej dzej

Ve všech ohledech přesná a naprosto odpovídající adaptace literární předlohy, která zachovává náladu, hořkost i silné postavy své předlohy. Přesto tento film nedojímá tolik jako Steinbeckova novela, těžko říct proč, těžko zjistit co se "ztratilo v překladu"... ()

ed_wood

Nie som veľký literárny znalec ale o tejto knihe som počul, takže na film som bol zvedavý. Musím povedať, že som bol veľmi milo prekvapený. Jednoduchý dej za skoro dve hodiny vôbec nenudí a uplynie dosť rýchlo. To bude asi vydarenou Siniseho réžiou. Postavy dvoch hlavných hrdinov veľmi dobre zahrané, hlavne Malkovichova, ktorá určite bola jeho životnou rolou. Záver filmu som očakával, takže som nijak prekvapený nebol. Film to bol ale výborný, a preto ho veľmi odporúčam. ()

Vodnářka

Příběh je výborný, ovšem zpracování typu "každí věta z knížky musí do filmu" mi přišlo strašně nudné. Zvlášť, když znáte děj knížky a výborné Steinbeckovo vystižení situací. To pak jenom počítáte, kolik scén ještě zbývá do konce... ()

Anderton

Doslova krásny film. Knihu som nečítal, ale počas filmu som zistil, že príbeh je mi povedomý. Povedal by som, že sa jedná o akýsi exemplárny príbeh, taký, ktorý formuje kultúrne dejiny, spoločne napríklad s Hamletom, Pýchou a predsudkom atď. Gary Sinise ho natočil pomerne konvenčne, ale v tom dobrom slova zmysle. Scenár je totiž výborne napísaný, stačilo, ak ho dostane do rúk iba inteligentný režisér. Tým mám na mysli, že sú nám postupne prezentované udalosti (zastrelenie psa, uškrtenie myši), ktoré sa neskôr znova dejú v iných variáciách a dodávajú filmu nesmiernu hĺbku. 90% a po dlhšom uložení v hlave možno zaokrúhlim hore. ()

Frajer42

Knihu jsem nečetl a přesto jsem její obsah znal. Někdy nechápu, jak takové věci zvládám. Úspěšnosti tohoto snímku se ani nelze divit, protože jakmile ve filmu hraje někdo nějakého retardéra, tak je film na půli cesty k úspěchu. John Malkovich tu svoji roli retardovaného hladiče všeho co má srst zvládl výborně. Trošku se tu ovšem zapomíná na rovněž úžasný herecký a režisérský výkon Garyho Sinise. Nijak zážitek nekazil ani zbytek hereckého obsazenstva. Příběh je takový jaký je - lidský. Za žádný superskvost ho nepovažuji. V rámci žánru jsem spokojený. Nenadchlo mě to, ale ani nenudilo. Slabé 3*. ()

swamp

Po dlouhé době jsem zbaven prokletí - ano, filmovou adaptaci knihy lze zpracovat na jedničku. O myších a lidech Johna Steinbecka se mi strašně líbilo a tento film Garyho Sinise (který si současně zahrál postavu George) mu vzdal hold se vší grácií. Velkou měrou se na výsledné kvalitě podílel i představitel jeho společníka, pomalejšího Lennieho, kterého ztvárnil skvělý John Malkovich. Děkuji a doporučuji! ()

DwayneJohnson

O myších a lidech je další z mnoha filmů, na které jsem si počkal poměrně dlouho dobu. Dojemný a smutný příběh s výborným Gary Sinisem a ještě lepším Johnem Malkovichem. Někdy je asi lepší víno nevypít hned a dát si ho třeba i po 20 letech. Tohle mělo opravdu velice dobrou chuť. ()

Ant

Přesně převedená kniha na plátno, stránka po stránce. Což možná ani nebylo nutné, pár scén by se dalo klidně oželet. Největší devízou filmu jsou vynikající herci. Malkoviche bych si do role Lennieho nikdy nepředstavila, ale hodil se pro ni skvěle. Velmi lidský příběh s nezapomenutelným koncem. ()

nascendi

Steinbeckovu predlohu som čítal tak dávno, že som ňou pri sledovaní filmu nebol ovplyvnený. Príbeh Georgea nútene striedajúceho prácu na rôznych farmách, pretože vláči so sebou trestaneckú guľu v podobe retardovaného Lennyho ma síce zaujal, ale nenadchol. Oni mi tí americkí filmoví retardovia pripadajú príliš šablónovití, a to bez ohľadu na to, či ich stvárňuje Dustin Hoffman, Bobby Lee Thornton, Tom Hanks alebo John Malkovich. Od diváka sa očakáva, že ich budú chápať a prehliadať dôsledky ich neschopnosti žiť medzi ostatnými. To je však možné iba dovtedy, kým hladkanie kožúšku nezačne myšku, šteniatko alebo zatúlanú nevestu majiteľa farmy obťažovať. Potom je nutné príbeh uzavrieť, aby divák nezačal rozmýšľať nad užitočnosťou prevencie. Inak Gary Sinise sa ako koproducent, režisér a herec osvedčil, ale viac vyťažiť z predlohy asi nebolo možné. ()

Tomco

tak musim aj ja uznat, ze sledovat vykon johna malkovicha je doslova uchvatnym zazitkom. vyborne mu vsak sekunduje aj gary sinise, ktory si okrem herectva velmi dobre poradil aj so samotnou reziou. velmi mily film o nezlomnom priatelstve bez vychodiska. ()

Pedestrian

Taková americká Vesničko má, středisková. Přišlo mi, že s Lenniem a Georgem strávíme příliš málo času na to, aby nám přirostli k srdci, ale film má dvě hodiny, uteče jako voda, takže asi dobrý. Přesto bych se rád dozvěděl víc o jeho charakterech a film mohl jít i víc do hloubky. Postavy a herce na to má. 2 překvapivé konce potěšily. ()