Tentokrát je to osobní. Chladná tvář Jamese Bonda prahne po pomstě. Timothy Dalton v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. Britský tajný agent James Bond, který dosud oddaně sloužil zájmům vlasti a Jejího Veličenstva, se poprvé dostane do situace, kdy jedná pouze na základě své osobní motivace. Stane se tak poté, co kolumbijský drogový magnát Franz Sanchez uprchne ze zajetí CIA a pomstí se Bondovu dlouholetému příteli Felixovi Leiterovi. V den své svatby tak Leiter navždy ztratí manželku a sám přijde o nohu poté, co jej Sanchez nechá předhodit hladovému žralokovi. Protože britská tajná služba MI6 nechce mít s americkým případem nic společného, dá Bond výpověď a pustí se do pátrání po Sanchezovi na vlastní pěst. Spojí se s půvabnou pilotkou amerického letectva Pam Bouvierovou. Před Sanchezem se vydává za zabijáka na volné noze. Nabídne mu své služby a zaseje v něm nedůvěru v některé jeho spolupracovníky. Avšak rozložit dobře fungující drogový kartel může být nad Bondovy síly... (Česká televize)

Gromit

Bondovka, která nestárne, ale zraje! Povolení zabíjet se vydalo stejnou cestou, jakou se téměř o dvacet let později vydala bondovka Quantum of Solace. Ale kráčelo po ní ještě elegantněji a stylověji. Jenže diváci na to tehdy ještě nebyli připraveni a zůstali raději doma. Což je opravdu škoda, protože Timothy Dalton patřil k nejlepším představitelům agenta 007 a tu třetí misi si rozhodně zasloužil. Ale na druhou stranu, který bondovský představitel může říct: Natočil jsem sice jen dvě bondovky, ale obě byly skvělé!? ()

Oskeruše

Zabíjet se dá i bez povolení, má-li člověk dobrý důvod a léta praxe navrch. Když jde o pomstu, nezná James slitování ani Její Veličenstvo a starou dobrou Anglii. Stejně jako Dech života nabízí i tato Daltonovka více než jen téměř neprůstřelného hrdinu, který se svým ostrovtipem snadno vetře pod sukně sličným děvám. Tentokrát je agent 007 postavou psychologicky ještě prokreslenější – má svoji minulost, cítí smutek, bezmoc, vztek a soudě dle závěrečné scény i lásku, nejedná „jen“ na příkaz M, ale z vlastních pohnutek. A když dobrodružství končí, je pořádně „zdrchaný“. Právě tato realistická podoba Jamese Bonda se mi náramně zamlouvá… Poznámka na okraj: Bílý kocour se ptá: Hemingwayův dům funguje jako kočičí útulek? Nebo snad hotel? Kolik stojí letenka na Kubu v první třídě pro jednoho kocoura a jeho dvounohou služebnou? (Té by měla stačit přepravka v zavazadlovém prostoru.) ()

MRPitivier

Šestnáctý díl této velkolepé série posouvá tuto legendu ještě dál než díl minulý. Režisér John Glen zakomponoval do filmu psychologický vývoj agenta 007, což v předešlých patnácti dílech nenajdete, protože James Bond je zabiják bez citu. John Glen ovlivněným vývojem akčních filmů to hodlal změnit a nemohl si vybrat lepší příběh. Po akční svatbě jeho celoživotního kolegy z americké CIA Felixe Leitera, dopadení jeho hlavního nepřítele, drogového magnáta, Sanchéze a jeho náhlého osvobození zradou v řadách CIA, si Sanchez vyřídí s Leiterem účty při jeho svatební noci. Jeho manželku zabije a jeho předhodí bílému žralokovi, který mu ukousne nohu a část ruky, ale přežije! 007 jako svědek Felixe Leitera na nic nečeká a hodlá pomstít svého přítele i přes zákaz M, který mu nakonec odebírá Povolení zabíjet a Bond po úniku z centrály MI6 na Key West jedná na vlastní pěst. Pomoci mu má Bondgirl alias agentka CIA Pam Bouvierová a vydává se s ním do Jižní Ameriky, Mezitím akce střídá akci, asi nejvíce dominantní je přepad pašerácké lodi, znehodnocení drog a ukradení letadla plné peněz, se kterými pak Bond provokuje Sancheze v jeho bance a kasinu. Vše s přispěním oddělení Q 007 přežívá a dostává se pod kamufláží pomalu a jistě blíž k samotnému centru dění v Sanchezově organizaci. Sanchez mu uvěří a zavede Bonda přímo k výrobně drog, kde, jak bývá zvykem, 007 nenechá kámen na kameni a po explozi laboratoří se spolu Bondgirl vydávají do závěrečné části filmu, která probíhá na palubě čtyřech kamionů plných benzínu s rozpuštěnou drogou. Agent jejího veličenstva zlikviduje všechny přisluhovače s kamiony a až téměř poeticky skončí samotný Sanchez. Leiter s jeho ženou dali 007 zapalovač s věnováním, kterým Bond zapálil benzínem promáčeného Sancheze! Timothy Dalton hraje skvostně, nehezká Bondgirl předvádí vyrovnaný výkon a záporáci jsou pěkně brutální drogoví dealeři! Motiv výborný, děj plný akce a zvratů! A asi nejdelší a největší role Q alias Desmonda Llewelyna v historie 007. A hlavně, James Bond začíná být promyšlený psychologický thriller s akčním nádechem, což je taková malá revoluce v této sérii! V posledním díle režiséra Johna Glena mi nezbývá než před ním smeknout, protože díky němu mohl Moore se ctí běhat po filmovém plátně po 50 stále ještě jako 007 a po obsazení Daltona provedl velký zvrat v náhledu na tuto sérii. Vytvořil Bonda více akčnějšího, více přímočarého, více chladnokrevného, ale s nebývalým citem! Spolu s Youngem asi nejlepší režisér v historii Jamese Bonda, i díky němu dostala série druhý nádech a velice úspěšné pokračování! ()

Čiban

Povolení zabíjet je šestnáctá oficiální bondovka, druhá a poslední s Timothy Daltonem v roli agenta 007. Tento film patřil z mnoha důvodů k finančně nejméně úspěšným z celé série – ve Spojených státech tržby zhruba vyrovnaly náklady filmu. Jednalo se o první bondovku, která nebyla založena na námětu Iana Fleminga. ()

kyLuke

Povedená bondovka která je sice drsnější než Dech života ale steně potěší.Opět je Timothy Dalton skvělý a přesný(a opět má dabingy Jiřího Štěpničky a Vladislava Beneše) a tentokrát předvedl další skvělý herecký výkon Robert Davi(kterého skvěle mluví Marcel Vašinka a Aleš Procházka),dále má film i skvělou akci a výpravu.Vidím to tak na 70%. ()

TommyDiamond

Bondovka číslo šestnáct. Ještě slabší než dech života. Podle mě asi jedna z nejhorších bondovek (nějaká prostě musí být nejhorší). Timothy Dalton je bohužel nejslabší z dosavadních čtyřech bondů a jsem rád, že končí. Světlé momenty zde sice jsou, ale to nestačí. Dvě hvězdy ()

Godhaj

,,Oh, spare me this sentimental rubish! He knew the risks!“ Poslední předbrosnanovská bondovka je osobnější než ty předešlé, což ji myslím prospělo. Téma pomsty je pro mě totiž rozhodně přitažlivější než nějaké boje proti Spectre. Tato bondovka je také trochu drsnější, je zde dokonce i krev a opět se to více blíží nějakému drsnému akčňáku. Příběh je zajímavý, nenudí a dobře plyne. Akční scény jsou opět napěchované výbornými kaskadérskými kousky, hlavně ty v oblacích byly dech beroucí. Bondgirl tentokrát nic moc, záporák se však docela povedl. Trochu mě mrzely klasické klišé se žraloky a podvodními scénami, které mě už doslova iritovaly. ()

joelly01

A ja si, s prominutim, budu umanute trvat na svem, a to na tom, ze Daltonovky jsou uplne ty nejlepcejsi a nejvic badass bondovky. A dal se na ne budu divat a nejvice je uctivat. Vo tom tedy opravdu zadna. ()

Knor

Po těch posledních několika nudných bondovkách je tento díl příjemným překvapením. Timothy Dalton je hodně dobrej a dává postavě Bonda čerstvou tvář a trochu jinej přístup, kterej v předešlým díle ještě nebylo úplně vidět. Tenhle díl mi fakt sedl, bylo hodně akce, dobrej scénář a slušnej děj s charizmatickým záporákem a ucházejícími bondgirl. S Daltonem přecházejí bondovky do nový modernější éry. ()

Marty7CZ

Tohle je parádní bondovka a vůbec nechápu změnu v dalších bondech(Brosnan samozřejmě skvělá volba). Má to šmrnc, Dalton je ok, příběh vlastní pomsty super a zaporak je charismatak. Tak co víc? 90% ()

Najt

Bond č. 16. Tak už v pořadí 16 Bond, neskutečné. Vyprodukovat 16 dobrych filmů v obdobi 27 let je nálož. Bohužel tento díl oro mě nebyl bůhví jak překvapující. V podstatě šlo o průměrnou bondovku přirovnávající se k muzi se zlatou zbraní, nrbo pozdravům z ruska. Žádný zázračný příběh, ani bondovy hračky zkrátka nic. Dokonce se mi noc nelíbil ani Dalton. Celkově to bylo utahané a nudné. Rozhodně byl Dech života lepší. Scéna s cisternama byla luxusní ale to je jediné co bych mohl pochválit. Malo akce, zadne napětí, žádný humor, nemastný a neslaný Bond. Přidáním se k názoru že povolení patří k těm nejslabším článkům série. Bond hračky prakticky žádné, bond hudba mě taky moc neoslovila, ale prekvapila mě bond girl, která vypadala pěkně i když nemam rád ženský s krátkým harém, tahle mela ale vykouzlený obličej i postavu. Opět ale nedostala žádnou větší pozornost, protože jak několikrát James prohlásil, on pracuje sám. ()

Milda003

Bond v pro mne neznámém kabátě. Je tam vidět, že je taky jenom člověk, který dostane klidně nakládačku.. nemá hodinky s vodotryskem a je v určitých momentech utržený ze řetězu a někoho prostě chladně zabije.. ()

WarholsC

16. bondovka má spád, dynamiku, na svoji dobu ucházející efekty ... jako akční film si tedy nestojí zase tak špatně. V kontextu ostatních bondovek ale postrádám JAKOUKOLI ironii, která vždy dělala každou bondovku bondovkou. ()

Zlaticko1

Celkem slušný bondovský snímek :) Na svou dobu slušná kamera a především efekty a triky ... Kamion na "dvou kolech" (nechce se mě to počítat...) je slušný.. čumel sem :) ()

helrohir

Druhá bondovka S Timothy Daltonom je, podobne ako jej predchodca, drsnejšou a brutálnejšou než staršie filmy. Film má veľmi dobrý príbeh, založený na osobnej pomste a prostredie narkomafie je dostatočne zaujímavé. Je škoda, že Dalton už nenatočil ďalšie bondovky. 75%. ()

WolfIssen

Velké překvápko, hlavně ten závěr s kamionama je výborně promakaný. Pro mě zábavnější než Dech života. S Timothy Daltonem a Danielem Craigem jsou Bondovky více reálné a syrovější než s Rogerem Moorem a Seanem Connerym. ()

Patches1984

Ať si říkají tradicionalisté a Daltonovi odpůrci, co chtějí, Povolení zabíjet je jedna z nejlepších bondovek. Přinejmenším od dob prvních conneryovek. Postupný přechod k akčnějšímu pojetí započatý v Dechu života je zde už naplno zřetelný a nezbývá mi než konstatovat, že tenhle film má oproti posledním Moorovkám prostě koule. A vlastně tu má koule skoro všechno - Daviho sympaticky záporný záporák, jeho poskok v podání Del Tora, a dokonce i Carey Lowell jako bondgirl. A samozřejmě Daltonův Bond jako agent-odpadlík toužící po osobní pomstě. Dalton se tím pro mě stal skoro stejně oblíbeným interpretem Bonda jako Connery, jen škoda, že těch filmů nenatočil víc. Vedle akce je také fajn, že zápletka dává celkem smysl, obejde se bez zbytečných hluchých míst a i honičky jsou konečně udělané tak, že při nich neusínám. 9/10 ()