poster

Povolení zabíjet

  • CZ název

    Licence na vraždu

  • Velká Británie

    Licence to Kill

  • SK název

    Povolenie zabíjať

Akční / Thriller

Velká Británie / USA, 1989, 133 min

Režie:

John Glen

Hudba:

Michael Kamen

Zajímavosti o filmu (14)

  • Timothy Dalton měl pokračovat bondovkou Property Of Lady, ale špatné reakce na Povolení zabíjet vedly k řadě spekulací (i k ukončení série) a vznikla tak nejdelší (šestiletá) pauza mezi bondovkami, během které Dalton od Bonda odešel. (Sonnery)

  • Úvodní píseň s názvem "Licence to Kill" zpívá Gladys Knight. (Benjamin-L)

  • Povolení zabíjet je poslední film s Bondem, který natáčel režisér John Glen. (Pumiiix)

  • Posledná bondovka natočená s Timothym Daltonom a zároveň prvá, ktorá začala sériu filmov natočených nie podľa Flemingovej predlohy. (stOKYi)

  • Kvůli stávce Svazu amerických scénáristů, která se roku 1989 odehrála, nemohl jeho člen Richard Maibaum svou práci na filmu dokončit. Scénář tak musel dopsat spoluautor Michael G. Wilson sám. (WolfR)

  • Kamion jedoucí jen po dvou kolech na levé straně není žádný trik. Technici sice měli připravené speciální podpěrné rameno, ale zkušený řidič z týmu kaskadérů Rémy Julienne takové „udělátko“ nepotřeboval. Prostě nasedl, nastartoval - a jel. „Vlastně dodnes nechápu, jak se mu to povedlo," tvrdí režisér filmu John Glen. (WolfR)

  • Původně se měl odehrávat v Číně. Vzhledem k tamní politické situaci té doby se místo děje muselo přesunout. (WolfR)

  • Film měl také původně nést titul “Licence Revoked”. Použitý titulní název je první, který nepochází od Iana Fleminga. (WolfR)

  • Ve filmu hraje i Branscombe Richmond známý ze seriálu Odpadlík jako Boby Sixkiller, hraje mini roličku při rvačce v baru. (WolfR)

  • Mike Grell, spisovatel a výtvarník, pracující pro DC Komiks v New Yorku, přepracoval filmovou předlohu do barevného grafického románu. (Terva)

  • Přestože si ve světě vedl snímek dobře, v USA se jedná o do té doby nejméně výdělečným filmem ze série. (Terva)

  • Natáčení probíhalo převážně v Mexiko City a na Florida Keys. (Terva)

  • Jedná se o první film ze série o agentu Bondovi, který dostal pro svou násilné a temné provedení hodnocení PG-13. Některé scény, které byly vystřiženy, aby se snímek vyhnul ohodnocení R-18, jsou k nahlédnutí na Ultimate Edition DVD. (Terva)

  • Ve scéně, kdy Sanchéz (Robert Davi) střílí po Bondovi (Timothy Dalton) na návěsu cisterny, je možné zaznamenat, že zvuk odražených kulek od kovové konstrukce koinciduje s melodií filmu. (Zofan)