Rázovitý vesnický chlapík Bohuš Stejskal žije sám v rozpadající se chalupě, pracuje jako dřevař, většinu času tráví s kumpány popíjením slivovice. Jeho život se změní, když mu advokát Ulrich oznámí, že zdědil obrovský majetek. Druhý den mu tetka ze sousedního domu oznámí, že se mu uškrtila koza. Nešťastný milionář se rozhodne uspořádat na její počest velkolepou smuteční hostinu. Kamarády, navlečené do svátečních šatů, odveze do brněnské luxusní restaurace, kde parta způsobí ostudu. Večer Bohuš navštíví s kamarádem Košťálem masážní salón, kde je tak nadšen službami prostitutky Ireny, že ji přesvědčí, aby se k němu nastěhovala. Pro dívku, uvyklou luxusu, je však Bohušova chalupa šok, stejně jako jeho chování. I když je pro peníze ochotná udělat téměř cokoli, nakonec ho opustí. Bohušovi se podaří přesvědčit Vlastu, aby se k němu vrátila, a zaplatí celé vesnici zavedení plynu. Všichni mu závidí a každý něco chce. Když se objeví zuřivý Ulrich se zprávou, že Bohuš nic nezdědil, protože byl jen nevlastní syn, odvrátí se od něj kamarádi, Vlasta i ostatní. (TV Nova)

DaliX

"Veríte v Boha?! "Nie, veď nikto ho nikdy nevidel." Skvelé, zábavné, originálne a výbornými hláśkami nadupaná komédia o netypickom hlavnom hrdinovi alkoholikovi (bol vôbec v nejakej scéne triezvy?:)), ktorý zdelil obrovský majetok. Pre mňa jedna z najlepších českých komédií:))) ()

JohnnyD

Od dokonalosti to má ďaleko (je to strašne strojené, mnohé vtipy sú samoúčelne dolepené do dialógov a celkovo štýl, rozprávanie a strih je aj na svoju dobu zastaralý), ale je to dozaista neskutočne autenticky zachytený zeitgeist doby nielen tesne po revolúcii ale celých 90tych rokov. A zároveň ideálny materiál pre Sashu Barona Cohena! ()

Boogeyman

Poprvé jsem tento film nenáviděl. Byl to ten klasický porevoluční spektákl plný peněz, kurev a možností, stejně jako čtvrtí Básníci, druhý Kamarád do deště atd. Jenže časem jsem si na něj zvykl a už se mi snad i líbí. Ale ne moc. ()

Madsbender

Buranem býti, bujarý život vésti. Spomedzi českých komédií si Dědictví uzurpovalo vpravde výsostnú pozíciu neohrozeného klenotu. Nedoceniteľný prameň pre budúce generácie kulturológov a historikov. "Irénko proč?! Prosim tě řekni mi proč?! Vždyť já tě miluju i bez peněz!!!" ()

Hromino

Ať už Bolívka řekne jakýkoliv vulgarizmus, z jeho úst to snad nikdy nemůže vyznít vážně. A ve filmu je to znát, proto by asi nikdy nedostal nálepku "kultovní komedie". ()

petaspur

Film, který předběhl svou dobu. V době vzniku bych ho hned hodnotil jako odpad, protože to bylo primitivní, přehnané a rádobyvtipné. S postupem času najednou začal potkávat podnikatele, kteří neuměli mluvit, nedokončili základní školu a pouze na základě snadno získaných peněz se z nich stávali velcí šéfové. Z tohoto filmu je patrné, že paní Chytilová je potkala dřív. ()

Stegr

80% - U filmu jsem se až na několik hluchých míst skvěle bavil a nasmál se u něj víc, než jsem čekal. Nezapomenutelný Bolek Polívka! ()

salahadin

Ohodnotit tenhle filmek je dost obtížný, buď vám buranství přijde vtipný, nebo ne. Ale ejhle, ono je tu za buranstvím skryto i něco jiného, něco víc. Chytilová se přes zdánlivě samoúčelnou a jednosměrnou zábavu dostává až do pomalu filozofických témat. Tedy aspoň mně to tak připadalo. Ale nakonec tenhle film je přece jen komedie a já se u toho místy smál dost, zvlášť několik scén je naprosto dokonalých, místní osazenstvo postkomunistické vsi je autentické, některé hlášky (právem) zlidověly. Jen škoda, že je film tak rozvleklý. Když se na place sejde duo Polívka a Donutil a dostanou od Chytilové svobodu, vytvoří na jednu dobrou nezapomenutelné scény...já znám skoro celý film nazpaměť, ale hlášky tu házet nebudu, stejně je znáte všichni (i vy, co se vám to nelíbí). Dědictví je prostě jednoduchá komedie a zároveň složité drama. ()

Aky

Spousta mnohdy kvalitního humoru. Jinak trošku hloupé a rozhodně nepravdivé. Nemít to vtip, není to o ničem - i pro komedii je to handicap. ()

Deimos

DVD/// Obszení 10/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +legendární hlášky, spousta vtipu a zábavy -poslední třetina není již tak zábavná/// Vždy jsem viděl z tohoto filmu tu prostřední část, ale nikdy jsem ho neviděl celý. Až teď. A mohu jedině potvrdit, že je to film kultovní. Asi nejzajímavější je, že jsem moře těch hlášek slyšel ze svého okolí a aniž bych věděl od kud pochází, tak jsem si na ně zvykl a začal je taky užívat. To, že jejich původ patří tomuto filmu je docela dobré překvapení. Ono totiž se na ten film potom díváte jinak. Jen škoda, že v poslední třetině filmu dochází dech a není už tak vtipný a zábavný. Přesto mu dám plný počet./// Celkem 88%/// ()

Cappuccino

Človek vždy pritrafí na niečo nové, niečo pestré. Viete o čom hovorím. __ Bolek Polívka ala Bohumil Stejskal, dedinský ožran, flákač a trošičku vulgárny "non-karierista". Podotýkam, že tak veľkú hŕbu hlášok snáď nevlastní ani Slunce, seno. A to už je co říct! Nebyť však Bohuša & jeho dokonalo-nedokonalého nárečia, začnem uvažovať o odpade..CHLAPY, TOŽ TOTO JE AMERIKA! Kultová česká rarita, ktorej nemám nikdy dosť. ()

Satan

Česká klasika, která díky neustálému omílání v televizi ztratila kus svého kouzla. Správně postkomunistický scénář dodává filmu šmrnc, ale na komedii je to příliš zdlouhavé a utahané (zvlášť druhá polovina zřetelně lapá po dechu). Jinak krásně české a venkovské. Polívka je macho, hlášek přehršel a ani ta dcérka z bordelu nevypadá špatně. ()

Adam Bernau

Film, který nejsem schopen ohvězdičkovat. V jeho době (a mých patnácti letech) jsem ho viděl opakovaně, znal nazpaměť, byl pro nás všechny kultem a bezednou studnicí hlášek. Dnes bych už asi nestrávil jeho škvárovitost, tak typickou pro mnohé porevoluční komedie. Tehdy mě zajímal Polívka, kdežto jméno Chytilová jsem skoro ani neznal. Dnes je tomu naopak. A jestliže i ve Vyhnání z ráje je Chytilová coby autorka jasně patrná (a daří se jí něco podstatného vyjádřit), u Dědictví mám pocit, že se jen propůjčila k tomu, aby Bolkovi natočila "jeho" film. Rozhodně v tom nejsem schopen vidět nějakou satiru buranských rychlozbohatlíků. Raději si to ponechám v paměti jako dokonalou bolkovinu. ()

Vančura

Film, který dozajista trpí příliš častou reprízovaností v televizi. Na druhou stranu, nespoutaný živel Bolka Polívky mě pokaždé rozesměje - asi neznám vtipnější český film z 90. let (byť je to někdy humor blížící se poněkud Troškově trilogii Slunce, seno...). Co je zřejmě největší slabinou tohoto filmu? Paradoxně to, co z něj udělalo takový "kult" - Polívkovo herecké ztvárnění Bohuše a jeho repliky, z nichž mnohé zlidověly. Polívka zde nejen zastiňuje ostatní herce, ale i celkové vyznění filmu, jehož satirický osten je tím otupen. Kdo z dnešních diváků u sledování tohoto filmu vůbec tuší, že měl za cíl vzít si na mušku buranské manýry českých polistopadových restituentů? Chytilová každopádně natočila film, který je dnes skvělou zprávou ze své doby a doslova esencí raných devadesátek. Jako divák, který v té době vyrůstal, na něj proto koukám s čím dál větší nostalgií. UPDATE 22.6.2021 - Je to zajímavé, ale při novém zhlédnutí po letech jsem si tam všimnul některých detailů, které mi dříve unikly (zajímavá je například scéna, v níž chlapi v lese rozebírají své členství ve straně - bylo znát, že události před revolucí ještě byly v čerstvé paměti). A taky mi to už rozhodně nepřišlo tak vtipné jako kdysi, byť mě tam pořád ještě spousta scén dokáže rozesmát. Nejsem si dnes ani jistý, jestli Polívka skutečně otupil satirické vyznění snímku nebo ne - spíš si dnes myslím, že naprostá většina lidí, kteří ten film tak milují, ho prostě jenom nepochopili, což jim ale samozřejmě nebrání si ho užít, a ostatně i já sám mám pro tenhle přisprostlý humor slabost. Jen si prostě myslím, že to bylo celé daleko promyšlenější, než by se mohlo na první pohled zdát, a že to je film, který dost možná nebyl nikdy správně pochopen a doceněn, což samozřejmě o něčem svědčí a je to trochu smutné. (O nepochopení podle mě svědčí i reakce lidí, kterým se ten film nelíbil a kteří nerozumí tomu, o čem ten film je, a postrádají tam nějaký příběh). Btw. závěrečné rozuzlení mi přijde scenáristicky dost hrozné - ta představa, že by někdo něco zdědil, a teprve ex post se ukázalo, že na to nemá nárok, je tak absurdní, až mě to skoro uráží, podobně jako závěrečná scéna, v níž se krajně nepravděpodobný moment závratného zbohatnutí opakuje podruhé. Samozřejmě chápu, jako dramatickou funkci to ve filmu mělo, ale přesto si myslím, že to šlo vymyslet lépe. ()

mchnk

Naprosto perfektně vystižená atmosféra nastupujícího kapitalismu v Československu. Tohle je jedinečnej film, který vystihuje náladu plnou nadšení a plánů z domnělé svobody, která musela panovat v celém státě. Lidé prostě počítaly s tím, že práce a sociální jistoty pojedou v pohodě dál, jenom budou moct cestovat tam, kam dřív nesměly. Dnes, po 20ti letech, raději bez komentáře. Bohúš a jeho mistrovsky buranský skok do světa kapitalismu je možná neplánovaná, nicméně prvotní parodie na "český sen" čili jednoduché zbohatnutí na začátku 90tých let. Film, který utkvěl v paměti celého národa, díky nezapomenutelným hláškám, kterých je zde nepočítaně. ()

pornogrind

Český film který jsem viděl nejvícekrát.A taky díku tomu ho znám úplně nazpaměť.Pro mě je tohle jedna z Best off českých komedií,společně s Kouřem.Pelíškama,Samotářema..... Hláškující Bohuš je prostě nezapomenutelnej a hlavně nesmrtelnej.Tohle mi vždycky zaručeně zvedne náladu. ()

Vavča

Mám slabost pro Polívku a Donutila, humoru je tu spousta. Hlášky z filmu jsou dnes legendární, to už nikdo nezmění. Příběh je fakt jednoduchý i jeho průběh, ale funguje, já nečekal, že mě tenhle film bude bavit i poněkolikáté, ale baví. ()

mzss1

Vynikající česká komedie s výborným Bolkem Polívkou. Ve filmu je dost vtipných scén, většina herců hraje dokonale. Bavil mě i Miroslav Donutil. Neznám nikoho, kdo by zvládl hrát roli Bolka Polívky lépe. Dlouhá stopáž filmu prospěla. Nuda zde rozhodně není. Konec mohl být lepší, ale to je jen detail. Film hodnotím na zasloužených 97% = ***** ()

kingik

Polívka je velkým motorem filmu. A co teprve pan Košťál Jozefa Kronera. Přemíra legendárních hlášek a komických postav, ale také přepálená stopáž a fakt, že zhruba v polovině filmu dojdou nápady, které předtím film chrlil jako o závod, to všechno dělá z tohoto filmu lehce kontroverzní záležitost, která ovšem nemá takový dopad na společnost jako jiné filmy režisérky Chytilové. Film by fakt zasluhoval pořádně prostříhat a celkově zkrátit stopáž, protože se místy zbytečně vleče a nikam nesměřuje, pak by byl po celkovém zkrácení rozhodně údernější. Hlášky z něj se neuvěřitelně vžily. 80% ()

Zemřel zpěvák Karel Gott

Zemřel zpěvák Karel Gott

02.10.2019

Ve věku 80 let zemřel nejznámější a nejúspěšnější český zpěvák Karel Gott. Gott se na hudební scéně pohyboval od roku 1958, kdy se přihlásil do soutěže amatérských zpěváků. Právě tady započala jeho… (více)

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů