Rázovitý vesnický chlapík Bohuš Stejskal žije sám v rozpadající se chalupě, pracuje jako dřevař, většinu času tráví s kumpány popíjením slivovice. Jeho život se změní, když mu advokát Ulrich oznámí, že zdědil obrovský majetek. Druhý den mu tetka ze sousedního domu oznámí, že se mu uškrtila koza. Nešťastný milionář se rozhodne uspořádat na její počest velkolepou smuteční hostinu. Kamarády, navlečené do svátečních šatů, odveze do brněnské luxusní restaurace, kde parta způsobí ostudu. Večer Bohuš navštíví s kamarádem Košťálem masážní salón, kde je tak nadšen službami prostitutky Ireny, že ji přesvědčí, aby se k němu nastěhovala. Pro dívku, uvyklou luxusu, je však Bohušova chalupa šok, stejně jako jeho chování. I když je pro peníze ochotná udělat téměř cokoli, nakonec ho opustí. Bohušovi se podaří přesvědčit Vlastu, aby se k němu vrátila, a zaplatí celé vesnici zavedení plynu. Všichni mu závidí a každý něco chce. Když se objeví zuřivý Ulrich se zprávou, že Bohuš nic nezdědil, protože byl jen nevlastní syn, odvrátí se od něj kamarádi, Vlasta i ostatní. (TV Nova)

Arsenal83

Absolútna legenda, ktorú pochopí len našinec. Kedysi som si myslel, že keby to bol americký film a Američania ho aj chápali, mohol byť aj nomináciu na Oscara. Ale kdeže! Komédie nebývajú nominované a okrem toho vo filme je strašne málo inak orientovaných alebo transrodových postáv, hoci černosi tu svoje miesto našli. Keďže k filmu sa nedá nič povedať, čo už povedané nebolo, pobavili aspoň odpadové recenzie. Napríklad: "Polívka se ztrapnil před celým národem." Alebo: "Neviděla jsem. Odpad!" 🤣 ()

Rocky62

Osobně u mě tenhle film vyvolává rozporuplné pocity. Zatímco některé vtípky dají řádně zabrat divákově bránici, tak u některých je z trapnosti do pláče. Jakoby paní Chytilová v jeden moment věděla o komedii naprosto všechno a poté vůbec nic. Asi mám zkrátka jiný smysl pro humor než většina Čechů. 65% ()

klerik

No pre mňa to bola vždy hovadina... Bohušu sem Bohušu tam... A možno ma zdeformovalo, že hlášky z filmu vypúšťa z huby každý tretí lesník, ktorého poznám... Podľa mňa otestovanie publika, či znesú "ľudovú" zábavu typu KAMEŇÁK... ()

Chrustyn

Film první polovinu překypuje dokonalými hláškami. Škoda, že druhá už je značně pomalejší. Přesto legendární a kultovní záležitost. ()

raroh

Že by Dědictví byl film jen pro obyčejné lidi - zrovna od takové echt feministické intelektuálky Chytilové (jejíž apokalyptické sklony se opět projeví v závěru)? Osobně se mi Dědictví jeví jako reflexe polistopadové reality (koneckonců angažmá Chytilové nejprve kolem ČSSD, později i jinde hovoří jasně) a zhnusení z vulgarizace společnosti (ostatně o tom Chytilová i Polívka několikrát hovořili), nikoliv adorace vulgarity. ()

Šandík

Děj je pravda poněkud vetchý, herecké výkony ovšem excelentní. Vlastně mě nenapadá nikdo, kdo by se mi ve filmu nelíbil. Poslední Chytilová, která rozhodně stojí za vidění. Čím to? Ať je to tak či onak, Chytilová není režisér, který by se jednotlivými filmovými záběry takříkajíc kochal, mazlil se s nimi. Třeba jenom vítání Ireny s muzikou a lampiony, to by si takový preamerický Forman nepochybně užil úplně jinak. Chytilové chybí poesie, (bá)snivost, schopnost dívat se kolem sebe. Její režie stojí na hercích. Na výborných hercích, kterých je tu jak máku a kteří dostávají skvělé příležitosti projevit komediální talent. Za všechny kongeniální scény tu s nastavováním satelitu: technik: "víc doleva" - na obrazovce se objeví Vladimír Mečiar - "to je moc" reaguje geniálně trojsmyslným fórem Bolek Polívka ;o) ()

heyda

Jedna z nejvtipnějších komedií Československé produkce. Už jen ta část, kdy jde Bolek na kontrolu do restaurace si zaslouží tak 10 hvězdiček. Tady je šak maximum jen 5. Jo a anglický překlad nemá chybu. :-D ´´The Inheritance or Fuckoffguysgoodday´´ ()

helianto

„Tak… A teď si vás kúpím, všecky…“ Tož nastavili nám to zrcadlo, pani režisérka Chytilová a valašský král Bolek „Bohuš“ Polívka. To je smutný obraz naší společnosti totok. No, ale dobře nám to ukázali. Šak buran zvostane buranem, s penězima, ai bez nich. A néhorší je, že sa to až do včil nijak nezměnilo, enem teda tých nenadálých zbohatnutí za pomoci dědictví už tolika néni, takže i prostý lid začíná konečně tušit, že pořád se bude muset… makat a naivních snů o sladkém životě v kapitalismu nejspíš poněkud ubylo. Filmová výzva 2015 – filmy, doporučené uživatelem kajda.l Děkuji mu, že mě konečně „donutil“ se na tenhle film podívat :o) ()

Stanislaus

Kultovní Dědictví jsem odkládal velice dlouhou dobu, a jelikož jde o jednu z nejvíce citovaných českých komedií, tak už mě film ani neměl moc čím překvapit. Scénář Chytilové a Polívky je plný nezapomenutelných perel, o tom není pochyb, avšak na druhou stranu jsou v něm i jalovější místa s nadmíru trapným nádechem, která jsou k vidění především v první třetině filmu. Dědictví by určitě nebylo tím, čím je, pokud by nebyl v hlavní roli Bolek Polívka, kterému se podařilo ztvárnit vypitého burana Bohuše velice přesvědčivým způsobem - dost možná ho ani hrát nemusel a byl prostě sám sebou. Vedle něj jsou ve filmu k vidění další nezapomenutené postavičky - od mini-tety, přes Bohušovy kumpány až k jeho dvěma "femme fatale" Irence a Vlastičce. V závěru mi film přišel neskutečně absurdní - nápaditý, to ano - ale už poněkud bizarní a mimo celkový koncept filmu. U Dědictví chápu rozhodně jakékoli hodnocení - na jednu stranu se mi snímek líbil jako humorná sonda do života vesnických křupanů, kteří jsou konfrontováni se svody materiálního světa, na druhé straně jsem měl zpočátku chuť film několikrát vypnout právě kvůli těmto nadmíru buranským postavám. ()

Ivoshek

Luxusní buranská komedie. Polívka je pro role těchhle zaostalých křupanů ideální, jakoby ani nemusel tak moc hrát. :-))) Hlášky jako "Irenko, já ťa mám rád aji bez peněz" nebo "Všechny si vás kúpím" jsou vynikající. ()

poz3n

Co říct k takový klasice... Nekonečno hlášek, který se u mě zařadili do kategorie legendárních, stejně jako samotnej film. ()

anais

Dřív mi ten film přišel opravdu hloupý, dnes už se na to tak kriticky nedívám. Takhle zpětně je to vlastně celkem autentický zážitek. ()

honajz

Tenhle film člověk mohl docenit teprve po letech od premiéry, jak je geniální. Jaké je to vynikající podobenství buranů a veksláků, kteří začali „podnikat“ po roce 1989, a jak to vedli a vedou dodnes. Vesnický synek je přesným předobrazem všech těchhle buranů, kteří dnes patří do vyšší třídy a zvýšky shlížejí na tu lůzu kolem sebe a sem tam hodí drobek. Smějeme se vidlákovi z vesnice, a přitom kolem nás chodí hromady lidí v obleku, kteří si hrají na elitu, a jsou přitom uvnitř stejnými burany jako tenhle chlápek v teplácích. ()

MM11

Skutečně zajímavá komedie režisérky Chytilové, která razantně po revoluci změnila směr, ale naštěstí jí to neublížilo (jako třeba Soukupovi). A na tenhle film se můžete dívat dvěma pohledy. Buď jako na nebývale trefnou a zábavnou podívanou, jež jde do hloubky, nebo jako na jalovou a špatně natočenou pitomost, co nemá soudnost. Musím říct, že po každé, když Dědictví vidím, u mně převažuje jiná varianta... Po skloubení bych Dědictví charakterizoval jako trefnou komedii s nenaplněným potenciálem, přepálenou stopáží, jejíž občasné kiksy v režii zachraňuje skvělý Bolek Polívka. Konec je nezvládnutý a jen napomáhá nižšímu hodnocení, ale po pravdě - takových filmů bylo na začátku devadesátých let jako šafránu. ()

Zemřel zpěvák Karel Gott

Zemřel zpěvák Karel Gott

02.10.2019

Ve věku 80 let zemřel nejznámější a nejúspěšnější český zpěvák Karel Gott. Gott se na hudební scéně pohyboval od roku 1958, kdy se přihlásil do soutěže amatérských zpěváků. Právě tady započala jeho… (více)

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů