Reklama

Reklama

Harold a Maude

  • USA Harold and Maude (více)
Trailer

Obsahy(1)

Život, láska a smrt v kultovním americkém filmu... Americký scenárista a režisér Colin Higgins (1941–1988) absolvoval filmovou fakultu Kalifornské univerzity (UCLA) scénářem, který nazval Harold a Maude. Dílo mladého autora zakoupila společnost Paramount, která ovšem nevyhověla Higginsově požadavku snímek také režírovat a angažovala přece jen o něco zkušenějšího Hala Ashbyho, jenž byl renomovaným střihačem (Oscar za V žáru noci) a měl už také za sebou první režijní zkušenost (Pan domácí, 1970). Křehký příběh zasmušilého mladíka Harolda (Bud Cort), který tráví většinu času na cizích pohřbech, a života plné osmdesátnice Maude (Ruth Gordonová) byl na hony vzdálen běžné hollywoodské představě o diváckém filmu, což se samozřejmě projevilo v jeho nedostatečném marketingu, když byl před Vánoci 1971 uveden do kin. Film divácky propadl a příliš vlídně se k němu nezachovala ani odborná kritika, která ho většinou nepochopila. Např. recenzent známého týdeníku Variety ho označil za nevkusnou komedii a svůj článek zahájil slovy: „Harold a Maude má v sobě rozvernost hořícího sirotčince.“ Žánrově těžko zařaditelný snímek, který osciluje mezi černou komedií, sociální satirou a milostným příběhem, si své diváky našel až s časovým odstupem díky jevištní dramatizaci (která se hrála i u nás) a uvedení v televizi. Režisér Hal Ashby (1929–1988), jehož počtem nepříliš rozsáhlé dílo (dvanáct filmů pro kina a jeden pro televizi) obsahuje takové klenoty jako Poslední eskorta (1973), Šampón (1975), Cesta ke slávě (1976), Návrat domů (1978) nebo Byl jsem při tom (1979), do titulních rolí obsadil Buda Corta (představitel titulního hrdiny z Altmanova Brewstera McClouda) a Ruth Gordonovou (laureátka Oscara za vedlejší roli sousedky v Polanského hororu Rosemary má děťátko), kteří podávají životní herecké výkony. Film, který vznikal pod zřetelným vlivem bouřlivých dobových událostí (vietnamská válka, masakr na univerzitě Kent State), v sobě obsahuje značný odpor vůči autoritám, zejména těm v uniformě (postavy strýčka–vojáka či policisty na motorce), a stejně jako např. Bezstarostná jízda je především příběhem o svobodě. Atmosféru snímku působivě dokreslují písně Cata Stevense. (Česká televize)

(více)

Diskuze

KIT.HL

KIT.HL (hodnocení, recenze)

dabing:V českém znění: Michal Jagelka - Bud Cort (Harold Chasen), Eva Klepáčová - Ruth Gordon (Maude), Jana Šulcová - Vivian Pickles (paní Chasenová), Miroslav Středa, Bohuslav Kalva, Rudolf Jelínek, Lucie Kožinová, Roman Hájek, Ivo Novák, Michal Guliáš, Jan Hanžlík, Tereza Chudobová, Jitka Moučková, René Slováčková

Překlad: Ilona Hamplová
Zvuk: Jaroslav Kosán
Produkce: Jaromír Šindelář
Dialogy režie: Vít Olmer
Vyrobilo: ČNTS Nova 1999

http://www.dabingforum.cz

na příspěvěk reagoval Circumscriptor

pajula

pajula (hodnocení, recenze)

@prkalil: byla jsem tam.. nádherný zážitek.. skvělý film, plný sál poměrně ukázněných lidi, což se jen tak nevidí.. a na konci se tleskalo..

prkalil

prkalil (hodnocení, recenze)

Kdo chce vidět v kině, tak 18. 8. 2011 v Bio Oko od 18 hodin, vstupné 30 Kč!

sunfreedom

sunfreedom (hodnocení, recenze)

Nevím, jestli se tam ten závěr úplně hodil, ale asi tam musel být tak, jak byl. V každém případě jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Klasický kontrast "líbí se mi být mrtvý" a "líbí se mi žít"... Jestli mě nějaká scéna rozsekala, bylo to, jak objevil na jejím předloktí to číslo, myslím, že v tu chvíli to dostalo trochu jiný obrys...

cineman

cineman (hodnocení, recenze)

Jeden z nejlepších zážitků na letošním KV ročníku - přes 35 let starý film. Skvělá projekce!

Související novinky

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Herec, režisér a oscarový scenárista Ben Affleck (Město, Argo) se po čtyřech letech vrátí za kameru. Napíše a natočí snímek The Big Goodbye, jenž bude vyprávět o pozadí vzniku snímku Čínská čtvrť… (více)

Reklama

Reklama