Harold a Maude

USA, 1971, 91 min

Hal Ashby

Colin Higgins

John A. Alonzo

Šedesátiletý věkový rozdíl mezi milenci není, v době upřímné lásky k penězům, žádnou mimořádnou záležitostí. Pokud jsou však finance na straně muže a věkový náskok na straně ženy, tak se jedná o značně neobvyklou situaci, ze které nepříliš úspěšný sebevrah Harold s obstarožní zlodějkou aut Maude dokázali vytěžit nekompromisně pozitivní zážitek.(13.12.2011)

(1001) If you wanna be free, be free. ♥♥♥ My bledí mladiství intelektuálové s myšlenkami jednostrannějšími než Svaz sovětských socialistických republik se musíme podporovat. Druhý břeh, ach druhý břeh. Kdo by se tam nechtěl podívat. Občas si ovšem člověk říká, že se to zase nemusí uspěchat. Nicméně si myslím, že kdybych se s Haroldem potkala, tak si s ním moc nepokecám... on zkrátka potřebuje svou Maude a já zase jiného extroverta. Ale takhle zpovzdálí se nám po sobě dobře pokukuje.(22.3.2009)

Delikatesa. Nemám rád hřejivé filmy, které poučí o tom, že lidská jinakost je hrozně roztomilá. Ale Harold a Maude jsou nejen excentrickým párem, ale i neodolatelně excentrickým filmem (jak říkal ve Varech seňor Bart). Nelze jim odolat právě proto že nelepí.(7.7.2007)

„Chlapec si podvědomě přeje spát s vlastní matkou. Vy s babičkou.“ V 70. letech museli Harold s Maude spustit pořádný poprask, o pár desítek let později spustí lavinu optimismu. Scény s nápadnicemi geniální! 90%(16.4.2009)

Dajte dohromady ten najnepravdepodobnejší filmový pár, "najživší" čierny humor, politickú korektnosť nechajte doma a vznikne vám toto. Vskutku veľmi rád by som prijal možnosť zájsť na divadelnú adaptáciu. 85%(9.7.2014)

• - Post režiséra měl původně obsadit scenárista filmu Colin Higgins. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Režisér Hal Ashby se ve filmu na chvíli objeví v zábavním parku u hracích automatů. Je to ten muž s vousy. (HellFire)

• - Písně k filmu napsal a nazpíval Cat Stevens ještě před tím, než konvertoval k islámu a stal se z něj Yusuf Islam. Jednu z nejznámějších písní "Trouble" složil poté, co téměř zemřel na tuberkulózu a kolaps plic. Hospitalizace a následná rekonvalescence zabraly celý rok. (alonsanfan)