poster

Harold a Maude

 • USA

  Harold and Maude

 • slovenský

  Harold a Maude

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1971, 91 min

Režie:

Hal Ashby

Scénář:

Colin Higgins

Kamera:

John A. Alonzo

Producenti:

Charles Mulvehill

Scénografie:

Michael D. Haller
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Faye
  *****

  Harold je fascinován prozkoumáváním možností, jak být vyškrtnut z evidence živých. A kromě toho se vyžívá ve všech podobách zmaru (pohřby, demolice). Jeho mládí, samo o sobě, není vůbec předpokladem pro štěstí, protože „ být mrtvý ho baví“. Naopak Maud je okouzlující i když hodně odkvetlá „slunečnice“, která žije naplno a kterou těší každé nadechnutí, každá maličkost, každý přestupek „mám ráda pestrost, nové zážitky“. Film je úchvatným sledem absurdních situací a krásné hudby „Trouble, oh trouble set me free. I have seen your face And it's too much, too much for me. Trouble, oh trouble can't you see You're eating my heart away And there's nothing much left of me..“(2.8.2005)

 • Radyo
  ****

  Zajímavá konfrontace dvou zcela odlišných lidí, kteří k sobě naleznou cestu i přes značný věkový rozdíl. Výborné herecké výkony obou hlavních představitelů. Každopádně velmi nevšední podívaná.(19.4.2004)

 • Oskar
  ****

  Harold se jako asi každý teenager zaobírá posledními věcmi člověka, inscenuje rozmanité formy sebevražd a chodí na pohřby lidí, které neznal. Maude se jako asi ne každá stařenka snaží vyždímat ze života poslední kapky legrace, sbírá vůně, vytváří podivné skulptury, krade auta a... chodí na pohřby lidí, které neznala. Jeden odmítá život, jaký mu nalinkovala afektovaná matka, druhá využívá toho, že jí už nikdo nic takového udělat nemůže. Ti dva mají cosi společného... Tehdejšímu americkému publiku se to ovšem nezdálo, film vzbudil značné pohoršení a hysterii. Teprve po letech se stal součástí zlatého fondu. To se tak někdy stává, že film předběhne dobu... 80 %(19.4.2005)

 • AngelAngie
  ****

  Hned úvod filmu diváka překvapí... vidíme postavu (aniž by nám byla odkryta tvář), jak jde ze schodů ke stolu, zapaluje svíčky, chystá oprátku... bum... to vše v doprovodu úvodních titulků. Velmi originální, nadnesené přitom velmi lidské a citlivé, i když snažíc se tvářit, jako hl. hrdina sám, že city nemá... že je nepotřebuje. Maude je jeho opakem, i když stejně bezprostřední, opakem v tom, že si život užívá tolika doušky, že je pro ni každá vteřina využitím veškeré energie. Film má nespočet nádherných scén, které jsem nikdy v jiných filmech neviděla, nespočet zajímavých a krásných nápadů, které nejdou ani zopakovat, protože by to ani z daleka nebylo ono. Harold mě z počátku hrozně štval a byl nesmírně nesympatický, stejně tak když se seznámil s Maude, tak ani ona si mé sympatie nezískala... to se ale postupně měnilo s ubíhající stopáží...(2.8.2009)

 • Matty
  ****

  "Harold a Maude je legrační asi jako hořící sirotčinec" (copyright: nejmenovaný dobový kritik) Pozitivní film o umírání a neodvratnosti smrti, skvěle dynamizovaný soundtrackem Cata Stevense, kontrastním ústředním párem a Haroldovými inscenovanými sebevraždami. Jen málo děl, která tak pregnantně vystihují určitou éru, zůstává i po letech stejně živými jako Harold a Maude, oslava různorodosti, svobody a autenticity, která neplýtvá záběry ani slovy. Nádherně podvratná alternativa k veskrze konzervativní Love Story (rovněž od Paramountu). 85% Zajímavé komentáře: Oskar, jahol(28.6.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace