Harold a Maude

USA, 1971, 91 min

Hal Ashby

Colin Higgins

John A. Alonzo

Každý so správnym a triezvym úsudkom musí povedať, že čistá myšlinka filmu nie je to pravé, čo sa podpísalo pod jednoznačné hodnotenia. To by svet vyzeral poriadne zvrátene. Ide o formu, akou sa táto myšlienka stane prístupná pre každého a že každý si z nej môže (a aj by si mal) trošku načerpať. Veľmi láskavý, srdečný a čo je lepšie aj smutný a trpký film o živote a o jeho vychutnávaní, prežívaní, dožívaní. No a tie všetky nápady najrôznejších zvrátených samovrážd a samodeštrukčných šialenstiev nemali chybu! Jednoducho, podobných filmov nikdy nie je dosť. 90%.(27.11.2007)

Entrée Ruth Gordonové nemá v tomhle filmu obdoby. Osmdesátiletá babča sedící v povzdálí na obrovskym šutru (či co to bylo) si nehorázně pšíkne. Utře si nos, strčí si do pusy obrovský jablko a s výrazem, který zdůrazňuje její bohémovost si začne ve vzduchu šoupat nohama a upravovat účes. Tahle ženská -ač ve věku, kdy její vrstevnice sestavují fotoalba s názvem "Já a můj život v obrazech" - nic neřeší. Policajti za prdelí či krádež motorky, všechno má na háku. Nehraje si na dvacítku, ale zároveň ze sebe nedělá chudáčka. Je odhodláná svůj život dožít v co největším adrenalinu. S pocitem štěstí. A Ruth? Ta pro mě nebyla v tu chvíli ničím jiným než tou Maude. Postavou, kterou budu ještě dlouhou dobu mít v hlavě zafixovanou jako inspirativní. Tenhle film vám připomene, že život asi vážně stojí za to.....(5.12.2008)

Šedesátiletý věkový rozdíl mezi milenci není, v době upřímné lásky k penězům, žádnou mimořádnou záležitostí. Pokud jsou však finance na straně muže a věkový náskok na straně ženy, tak se jedná o značně neobvyklou situaci, ze které nepříliš úspěšný sebevrah Harold s obstarožní zlodějkou aut Maude dokázali vytěžit nekompromisně pozitivní zážitek.(13.12.2011)

Příběh nesourodé dvojice .. mladého Harolda se sebevražednými sklony přežívajícího v obrovském domě s matkou a po životě lačnící stařence Maude, která hrozně ráda řídí a ještě raději ta auta krade. Jsou tak různí a přesto k sobě celou dobu patří .. ať je to láska nebo jen obrovské přátelství.(12.6.2012)

• Houdini

NFR 1997(30.3.2004)

• - Ve všech záběrech, kde Maude (Ruth Gordon) řidí, bylo auto vlečeno. Důvodem bylo, že se Ruth Gordon nikdy nenaučila řídit. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve chvíli, kdy Bud Cort, představitel Harolda, zvažoval, zda má roli přijmout, požádal o názor svého mentora, režiséra Roberta Altmana. Ten byl přesvědčen, že je pro tuto roli ten pravý, a tak mu účast doporučil. Z tohoto důvodu Cort odmítl postavu Billyho Bibbita (Brad Dourif) ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - "Pro mně byli Harold a Maude symbolem doby. V osmdesátých nebo v devadesátých letech by takový film byl nemyslitelný, tehdy - na konci šedesátých let - k nám ale chodili lidi, často sjetý, s těmi nejbizarnejšími, nejoriginálnejšími a nejskvělejšími náměty na filmy. Harolda a Mauda napsal čistič bazénů," řekl k filmu Peter Bart. (Zdroj: Bezstrarostní jezdci – žuřící býci) (Kristusazapad)