Harold a Maude

• USA Harold and Maude (více)

Život, láska a smrt v kultovním americkém filmu... Americký scenárista a režisér Colin Higgins (1941–1988) absolvoval filmovou fakultu Kalifornské univerzity (UCLA) scénářem, který nazval Harold a Maude. Dílo mladého autora zakoupila společnost Paramount, která ovšem nevyhověla Higginsově požadavku snímek také režírovat a angažovala přece jen o něco zkušenějšího Hala Ashbyho, jenž byl renomovaným střihačem (Oscar za V žáru noci) a měl už také za sebou první režijní zkušenost (Pan domácí, 1970). Křehký příběh zasmušilého mladíka Harolda (Bud Cort), který tráví většinu času na cizích pohřbech, a života plné osmdesátnice Maude (Ruth Gordonová) byl na hony vzdálen běžné hollywoodské představě o diváckém filmu, což se samozřejmě projevilo v jeho nedostatečném marketingu, když byl před Vánoci 1971 uveden do kin. Film divácky propadl a příliš vlídně se k němu nezachovala ani odborná kritika, která ho většinou nepochopila. Např. recenzent známého týdeníku Variety ho označil za nevkusnou komedii a svůj článek zahájil slovy: „Harold a Maude má v sobě rozvernost hořícího sirotčince.“ Žánrově těžko zařaditelný snímek, který osciluje mezi černou komedií, sociální satirou a milostným příběhem, si své diváky našel až s časovým odstupem díky jevištní dramatizaci (která se hrála i u nás) a uvedení v televizi. Režisér Hal Ashby (1929–1988), jehož počtem nepříliš rozsáhlé dílo (dvanáct filmů pro kina a jeden pro televizi) obsahuje takové klenoty jako Poslední eskorta (1973), Šampón (1975), Cesta ke slávě (1976), Návrat domů (1978) nebo Byl jsem při tom (1979), do titulních rolí obsadil Buda Corta (představitel titulního hrdiny z Altmanova Brewstera McClouda) a Ruth Gordonovou (laureátka Oscara za vedlejší roli sousedky v Polanského hororu Rosemary má děťátko), kteří podávají životní herecké výkony. Film, který vznikal pod zřetelným vlivem bouřlivých dobových událostí (vietnamská válka, masakr na univerzitě Kent State), v sobě obsahuje značný odpor vůči autoritám, zejména těm v uniformě (postavy strýčka–vojáka či policisty na motorce), a stejně jako např. Bezstarostná jízda je především příběhem o svobodě. Atmosféru snímku působivě dokreslují písně Cata Stevense. (Česká televize)

myschenka

„Jestli chceš zpívat, tak zpívej! A jestli chceš být volný, tak buď!“ Úvodní slova z písně od Cata Stephense, jejíž melodie prochází celým filmem a zarývá se do kůže. Harold je jiný než ostatní, má matku, která mu absolutně nevěnuje pozornost a nedokáže ho přijmout takového, jaký doopravdy je. A tak pro ni neustále předstírá různé sebevraždy, aby v ní vzbudil alespoň trochu pozornosti, anebo ze vzdoru? Miluje pohřby a na jednom z nich potkává Maude, osmdesátiletou vitální stařenku, která ale svým duchem připomíná roztomilou patnáctiletou puberťačku, a která má otevřené srdce a mysl naprosto všemu. Stráví s ní společně spoustu času a zažívá věci, které doposud neznal, vysmívají se společně všem zažitým předsudkům autoritám. Na Maude mě uchvátila její spontaneita, způsob, jakým si dokáže užívat každičký den života. Vždyť on je tak krátký na to, abychom ho strávili věcmi, které nemáme rádi! A když pak na konci života nelitujme toho, jak jsme ho celý prožili, že jsme šli do všeho s plnou parou a beze strachu, navzdory tomu, co si o nás myslí druzí, pak víme, že jsme ho prožili, jak nejlépe jsme mohli. ()

Argondia

Tak tohle mě fakt chytlo za srdce. Pecka! Odzbrojující, absurdní i laskavý humor, dva potrhlí sympaťáci v hlavních rolích, skvělá atmosféra sedmdesátých let, podtržená pohodovým soundtrackem. Sedlo mi to po všech stránkách, je to hrozně milý, lidský film a pro mě velké překvapení. Takhle to vypadá, když se točí film s láskou, nadšením a hloubkou. ()

TheRay97

Svým způsobem kontroverzní příběh, který po sobě zanechává spoustu filozofických a psychologických myšlenek. Téma života a smrti představuje velký paradox, který se vtělí do dvou hlavních hrdinů. Povrchně může tento vztah pro společnost představovat nepochopení. Jakmile se ale člověk vžije do jejich myslí a propojení, pochopí, jak dokáže být život neskutečně zvláštní. Bez zábran si každý může vybrat, v jakém rozpoložení den prožije. A tento film ukazuje krásu připomínajicí jing a jang. Jeden z nejpozoruhodnějších snímků, který kdy vznikl. ()

Erian

Tenhleten film prostě miluju:) Tak zasmušilého mladíka se zálibou v bizardních předstíraných úmrtích, pohřebních autech a revolverech, aby pohledal...Bud Cort řekla bych, ve své životní roli, sehrál životem ochuzeného a smutného chlapce-muže a ruth gordon v roli energické, podivínské a kouzelné bábušky, která mu vrátí chuť do života a naučí jej žít naplno. Láska, která mezi nimi není nijak zvrhlá, neboť je v ní něha a pochopení dvou bytostí, které se přes rozdíly věku dokázaly napojit na stejnou vlnku. Je to hluboce osvobozující zážitek, s hudbou Cata Stevense (Trouble, oh trouble set me free, I have seen your face, And it's too much too much for me), která umocňuje tenhleten veskrze okouzlující zážitek, plný lásky, naděje, dobra a ač se může zdát, že film je bizardní snůškou fingovaných sebevražd a smrtí, tak je převážně o životě, o tom, kterak žít naplno. ()

Bartoloměj

Od začátku jsem tvrdil, že skončí v posteli.... Manželka se mi smála. Pak usnula a ráno mi nevěřila.... Ve filmu se mino jiné dozvíte, jak odradit partnerku, kterou vám dohodí maminka... ()

Bounded

Po spoustě kvalitních hodnocení jsem čekal mnohem víc. Ústřední dvojice se ke mně přes počáteční odtažitost dostala až v samotném závěru, tudíž jsem to celé nějak neprožíval. Pár vtipů bylo skvělých, ale jinak to bylo celé takové moc komorní, malé a docela předvídatelné. Není to žádné umění, přes třicet let starý film dokáže prohlédnout skoro každý, kdo má něco nakoukáno. Tím spíše, že jsem čekal něco originálnějšího, mnohem více o dialozích a také s trošku delší stopáží pro rozpracování charakteristik, které si sice může vnímavý divák dotvořit k obrazu svému, ale také se na ně může úplně vykašlat. Nějak jsem si s tím odcizením musel vzpomenout na Absolventa, který mě chytnul daleko víc a který ticho a hudbu využil o poznání lépe. Ale to už je holt otázka preferencí. ()

kittyMITTY

Můžu dodat jediné - doufám, že podobně na tom budu ve věku hlavní hrdinky taky - fyzicky, ale především duševně. Vlastně - proč se starat o lidské mínění, zákony a podobné "výplodky civilizace", když "konec šlape na paty"? Hlavní je jedno - užít si naplno a po svém každou minutu. ()

Ronee

Mne sa hudba Cata Stevensa páčila, aj keď znie gýčovo.Z filmu spravila na niektorých miestach až hudobný videoklip. http://www.youtube.com/watch?v=NDq36YD1ESM Film má však aj úžasný príbeh, Perfektnych hercov. Vtipno-smutný - pre také mám slabosť. Tá optimistická hudba v spojení s optimistickým príbehom popretkávaným neznesiteľnou brutalitou, ktorej je však život až preplnený, to bol jednoducho zážitok. Mám rada ľudí, ako je Maud. Nechodila so svojimi problémami vytetovanými na čele - hoci si toho prežila toľko, čo si nikto z nás nevie ani predstaviť. A Harold, ten bol celý úžasný - čo záber, to úžas. Harolda som si hneď obľúbila! On bol stratená existencialistická duša a bol úplne nadpozemský. Chcem ho vidieť znova! ()

Margerie

Vezměte dva skvělé herce, hodně černého humoru, trochu té perverznosti, hrstku laskavosti, jeden zelený mozek, pár psychiatrických iracionálních pouček, frigidní snobku středního věku a kotel životního nadhledu, smíchejte vše dohromady, nechte přes noc uležet v lednici... a máte jednu z nejlepších satirických komedií, jaké jste kdy viděli! Harold a Maude jsou excentrickým příběhem o tom, že neexistuje jeden správný vzorec, jak má vypadat láska a kde hledat štěstí. Vezměte si žlutý deštník - a budete vyčnívat z davu. Zamilujte se do něho, i když jste už jsou vaše kroky na téhle planetě skoro sečteny a jeho skutečný život teprv začíná; nebo se zamilujte do ní, i když teprve vyrůstáte z depresí dospívání a ona tropí kousky, které by vzhledem k jejímu věku kdekdo přičetl stařecké demenci - a dav se kolem vás s poklepáním na čelo rozestoupí. Ale co vám je do ostatních, pokud jste dosáhli vrcholu blaha? Takové vrcholy jsou tím jediným, co by nás v životě mělo skutečně zajímat - a já si díky tomuhle filmu jeden z nich neskutečně užila. Aaach. ()

denulik

Humor tohto filmu ma zjavne minul. Nepochopila som konanie postáv, ktoré mi prišlo dosť vykonštruované (SPOILER! Babka, ktorá miluje život sa z čírej radosti napchá liekmi?!). Ten film je síce absurdný, ale úplne iným spôsobom ako by som si želala. ()

Scorn_

Trochu to zestárlo a celkem mě mrzí, že jsem tenhle film neviděla jako puberťák. Nicméně čtyři hvězdy si to zaslouží za ty naprosto kouzelný černohumorný momenty. ()

Belsazar

Harold mluví se strýcem Viktorem, generálským zeleným mozkem. Za strýcem je obraz prezidenta Raegana. Poté mluví se svým psychoanalytikem, za kterým je obraz Sigmunda Freuda. A pak s římsko-katolickým knězem. A co je v pozadí? Obraz papeže Pavla VI. Dokonalé. Ale nejen tahle sekvence - celý film je dokonalý. Mladý chlapec, kterému očividně něco chybí, se seznámí s úžasnou dámou, pro níž je věk... pro níž věk není ničím. A Harold najednou to "něco" najde. / Smál jsem, plakal jsem, zkrátka mě to dostalo. Říkám si, že až moc. / Nebuď příliš mravný nebo o hodně přijdeš. Nad morálku se povznes. ()

existimi

Je vůbec v pořádku, že se mi něco tak morbidního líbilo? Harold and Maude je jeden z těch filmů, který vám změní pohled na život. To především, díky druhé jmenované. Impozantní černá komedie o vztahu dospívajícího chlapce posedlého smrtí k 80-leté stařence posedlé životem. Po zhlédnutí jsem v sobě cítil neskutečnou radost a chuť do dalšího dne, tak velký vliv na mě hippísačka Maude měla. Americký filmový institut zařadil Ashbyho skvost na seznam 100 filmových pokladů a to určitě nejen díky úžasnému soundtracku od Cata Stevense. ()

IvonaK

Myslela jsem si že už jsem viděla všechno. Lásku ke stejnému pohlaví až po lásku mezi ženou a monstrem, ale zamilovanost mládence do ženy které už bylo 84 let, tak to bylo naprosto originální. Super, nádherný romantický film který si třebas ještě někdy pustím. :-) ()

Amonasr

Dva poněkud vyšinutí lidé, které svět pro jejich excentričnost nechápe, a kteří v sobě i přes dvougenerační věkový rozdíl najdou osudové zalíbení. Film i přes neustálou blízkost smrti má neobyčejně optimistický náboj lásky k životu díky humornému nadhledu. ()

Anianna

Mládí a stáří, život a smrt, radost a smutek, láska a největší hity Cata Stevense... Boží koktejl, který se mně nikdy neomrzí pít do dna! ()

pepino

Geniální ztvárnění dvou naprosto protikladných lidí-první je mladý kluk který naprosto ztratil chuť k životu a "libuje" si v smrti-bavi ho pohřby cizích lidí, inscenuje sebevraždy atd. Druhá osobnost je stará žena která naopak vyždímává poslední šťávu ze života a chce si ho jaksepatří užít.Tihle dva lidské protiklady se jednoho dne spojí, vznikne mezi nimi silné přátelské pouto a žena(Maud) začne vtahovat mladíka(Harold) do tajů radostí života. Skvělý film který vás chytne a do konce nepustí. Vše doplňuje krásná hudba. ()

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie