Komentáře uživatelů k TV seriálu (22)

 • flanker.27
  ****

  Opětovné uvedení mne vyloženě potěšilo. je to už drahně let, co byl seriál naposledy vysílán. Kvalitní těsně poválečný příběh doktora na Liberecku, vzhledem k době vzniku na přelomu 80. a 90. let už nebyl zatížen ideologií minulého režimu a ještě nebyl zatížen tou současnou.(5.5.2014)

 • sportovec
  ****

  Zatímco na lékaře Otu Duba jsem vždy slyšel jen chválu, s jeho literárními aktivitami to tak jednoznačné nebylo. Určitá idylizující tendence i apriorní sklon nadržovat dobru působily poněkud kontraproduktivně vůči záměrům, které do svých románů a novel (převážně) vkládal. Z druhé strany bylo zřejmé, že se vždy jedná (až na akceptovatelné výjimky) o skutečné umění. Román, nazvaný podle českého překladu svrzujících slov klasické akademické přísahy (Spondeo ac polliceor), patří k tomu nejlepšímu, co Dub napsal. Scénárista Bedřich Zelenka - svými kvalitami plně srovnatelný s klasikem Dietlem - i režisér Filip literární předlohu ještě podstatně vylepšili a plně využili její atraktivní námět. Herecké výkony prakticky bez rozdílu toto úsilí dále pozvedly. Zmiňovaná až jednorozměrná kladnost hlavního hrdiny (pomiňme určitovou Dubovu autostylizaci) je v tomto případě plně na místě - tito lidé opravdu žili a opravdu byli obětaví a nezištní. Všeobecně se věřilo a doufalo, že zdrcující zkušenosti z hrůzných let Mnichova, Druhé republiky i protektorátu narovnaly vztahy mezi lidmi, posílily solidaritu a že takto nastolený mír už nikdy nikdo nebude zpochybňovat (sr. v tomto ohledu skvělou Svěrákovu OBECNOU ŠKOLU). Pochopitelně, že skutečnost Třetí republiky byla složitější. Ale protože doba byla černobílá, i padouši byli zavrženíhodnými padouchy a zločinci zločinci. (Přechodů se jaksi nedostávalo, vždyť i válka také ve svém zázemí byla černobílá). Více bych v této souvislosti proto rád zdůraznil přesnost postižení a také odstínění odcházejících německočeských lékařů a zdravotních sester i výstižné postižení regionální atmosféry někdejšího hlavního města samozvané župy Liberce (včetně wervolfů). Klady v tomto případě vysoce převažují nad slabinami. A tak na závěr zbývá jediné povzdechnutí: Proč již dávno toto pozoruhodné, v každém případě nadprůměrné dílo nebylo převedeno na DVD nosiče?(2.12.2007)

 • gudaulin
  ***

  Scénář byl napsán ještě na sklonku éry reálného socialismu a stejně tak byla vlastně zahájena i výroba, takže snímek spadá spíš do produkce pozdních 80. let a odpovídá částečně svým dějem dobově poplatným představám o poválečné etapě počešťování pohraničí. Skutečnost byla trochu složitější a méně černobílá. Abrhám hraje až příliš ušlechtilou, trošku jednorozměrnou postavu. Přes výše uvedené jde o mírný televizní nadprůměr. Celkový dojem: 60 %.(11.1.2008)

 • Ampi
  ****

  Seriál se vyznačuje zajimavou rovnováhou, způsobenou datem vzniku. Není ani antikomunistiský ani propagandistický komunistický.(16.3.2008)

 • Crocuta
  ****

  Téměř zapomenutý a pouze jedinkrát reprízovaný televizní film, který nabízí jak silné téma, tak dobré zpracování a herecké výkony.(28.7.2007)

 • dopitak
  ***

  Začátek seriálu mě celkem uchvátil, a to i přesto, že z něj přímo čišela jeho nízkorozpočtovost. Bohužel později už to tak dobré nebylo. Osobně nemám nic proti Zuzaně Bydžovské, ale tady mi hrubě nesedla a je asi hlavní příčinou, proč hodnotím jenom třemi hvězdičkami. Kdyby děj neutíkal tak dopředu a zůstali jsme pořád v roce nebo ve dvou od konce války, scénárista se zaměřil víc na detaily než na notoricky známý a smutný poválečný politický vývoj, dalo se z toho vytlouct víc.(1.2.2008)

 • honajz
  ***

  Ne všechny scény a motivace postav jsou zde dobře napsány, některá černobílá klišé rovněž zabíjejí zajímavý nápad a myšlenku (tedy že ne všichni Němci byli zlí, že i Češi se chovali hnusně, že v lékařství by nemělo nepřátelství mít co dělat apod.), žel i Abrhám a postavy kolem něho mi přijdou takové nijaké a nanicovaté, Janžurová svými vtipnými vsuvkami je spíše na škodu, a tak nějak není jasné, kam celkově seriál směřuje a co chce přesně říci.(30.12.2014)

 • nervoznideda
  *****

  Přísahám a slibuji tak by měli konat všichni lékaři, nejen v době poválečné, ale i dnes. Dnes se lékaři věnují raději politice,účinkují v televizi lezou na Mont Everest nebo Antarktidu. Pro lékaře jsme pouze zkušební králíci. Hlavně mají u sebe seznam léků a podle toho na nás zkoušejí co zabere. Pokud si neuříznu ruku , tak si tělo samo poradí, uzdraví, rána sroste i bez doktora. Všem lékařům všichni pacienti zemřou tak to na světě je a bude . Pokud se lékař splete a zapomene v těle pacienta špachtli , tak to svedou na instrumentářku, že nespočítala použité nástroje po operaci . No coment :-)(7.12.2014)

 • 6thSun
  ***

  Díky skvělýmu Abrhámovi je to koukatelný. Smutný ale je, že jen díky němu. 60%.(12.2.2008)

 • Lukrecie
  *****

  Moc pěkný seriál z nelehké doby s výborným hereckým obsazením.(17.1.2015)

 • rt12
  *****

  Já mám tenhle seriál ráda a opakovaně se dívám když je znovu uveden v TV.(20.5.2014)

 • cariada
  ***

  Solidní seriál s J.Abrahámen v hlavní roli lékaře v pohraničí v poválečné době. Měl jsem možnost vidět poslední díl a docela mě to zaujalo. ještě v tom není moc cítit nastup komunismu.(1.8.2008)

 • sator
  ***

  Žádná sláva...(12.7.2014)

 • manonfire
  ****

  Režisér Filip a jeho elitní sestava herců v pro mě až překvapivě ne často využívaném tématu znovuosídlování. Lékař s tváří Dr. Blažeje ale duší Dr. Sovy, byl až asketicky bezchybný, Zuzana Bydžovská jako vždy výborná, ale její postava trochu přesložitá pro pana doktora i mě samotného. Problémy doby byly myslím zachyceny velmi dobře. Němečtí lékaři,Jodizace soli a všude persony jimž se netyká. 80%(6.1.2008)

 • klúčik
  ***

  Pekný príbeh z povojnového obdobia z pohraničia. Výborné herecké obsadenie...60%.(11.9.2010)

 • Paity
  ***

  To, že to bylo natočeno těsně po roce 1989 ještě neznamená, že to musí být skvělé a to i přesto, že se jedná o poměrně zajímavé a možná i kontroverzní téma. Co naplat, Přísahám a slibuji někdo nedotáhnul do konce.(27.7.2012)

 • Kovaja
  *

  Sem sice priznivec serialu z tehle doby ale bohuzel me to vubec nechytlo.(12.2.2008)

 • ihonzik
  ***

  trošku neprávem opomíjený celovečerní seriál na téma: poválečné osídlování pohraničí od A do Z. Podívaná je to sice příjemná, nicméně nudně ateliérová (právě exteriéry Sudet by seriál dost pozvedly) a na začátku taky slušně ideologická. Nyní k obsahu: Hlavní postava primáře Alberta je hodným dvojčetem primáře Blažeje a podle toho se taky tak chová, jako souznění všech ctností. Ačkoli je primář Albert na scéně cca 95 % stopáže, jsou ve Starém městě (Týništi) i jiné postavy: intrikující ředitel nemocnice Urban, moudrý doktor Stein, jeho kůň, Olda Bican, který v laboratoři míchá lektvary, účes Zuzany Bydžovské a především Viktor Vrabec v charakterní roli okresního tajemníka KSČ. Jednou z postav je i doktorka Čeňková, která v dalších dílech pojme primáře Alberta/Blažeje za muže. Na závěr seriálu do Sudet přijíždí starý primář Sova, aby v některé zabavené vilce po Němcích vybudoval nový Soví hrad...(17.7.2011)

 • netahlo
  ****

  Kvalitni filmarina a vyborne obsazeni. Tesne po revoluci se tocily jeste dobre veci. Jen ta Bydzovska mi tam moc nesedela, tehdy byla jeste moc teatralni. Rad jsem si ozivil vzpominky na pana Lukavskeho.(30.12.2012)

 • lubospoti
  ****

  Poctivé televizní řemeslo. Od režie až po herce. Jen mi malinko překvapil rok vzniku, tipoval jsem vznik tak na počátek 80. let. Ale to bylo zřejmě způsobeno kulisami a stylizací poválečné doby.(4.5.2014)

<< předchozí 1 2