Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

maratom

"mám housera"-"zatni zuby a táhni"-"pořád mám ještě toho housera"-"ještě slovo bačkoro a zapíšem tě do deníku".....co dodat jedna z nejlepších(ne-li nejlepší) cimrmanovská hra......vsadím se, že kdyby jste mě v noci budili každou hodinu, pokaždé by se mi vybavila jiná hláška z této hry..."svlékněte doktora Pence" ()

Bolletta

Neubráním se tomu a i můj příspěvek bude obsahovat nejoblíbenější hlášku: „Navrhuji sníst psy!“ :-) Ze všech shlédnutých Cimrmanovek funguje chemie mezi členy souboru nejlépe právě v tomhle kousku. 100% pro mou nejoblíbenější divadelní hru. ()

Sylvisek

Vynikající hra a výkony herců.A super hlášky jako je třeba:Domů,do Prahy,do Podolí,do lékárny,do prdele to je mi smutno. Toto je nejlepší hláška na celé hře.Ale i je tam spousta dalších dobrých. ()

Wolta

,,Pečený Beran, to nezní tak špatně. Ještě, že se nejmenuje třeba Kratochvíl... To bych nemoh. - Já bych sněd i Kratochvíla!" Určitě jedna z nejlepších a mých nejoblíbenějších her od Járy Cimrmana. Smoljak jako potah, nosič a primitiv Varel Frištenský je geniální. ,,Já tomu možná nerozumim, ale za sebe bych řek, že tu nic tak extrovního nevidim. Když to srovnám s tim výletem na Kokořín..." ()

JIRKKA

Václave, jak dlouho ještě budeme driftovat ? Ještě tak deset až jedenáct dní. To vám teda nezávidím......Cimrmany zbožňuju, jsem ten, jak říká Zdeněk Svěrák, co je poslouchá ušima. Akorát v posledních letech už i vizuálně. Občas je trochu nezvyk jiné složení, třeba Vraždu v salónním kupé, mám radši do uší. Ale tohle jsem si nenechal teď na Silvestra ujít v TV a byla to pecka. ()

Krasnoludek

Na téhle hře mi vadí jediná věc, a to že jsem ji nikdy neměl možnost zhlédnout v divadle. Pro mě dokonalost, která se nikdy neomrzí. Spolu se Záskokem nejlepší Cimrmanovy hry. ()

Sadova302b50

Sněžný člověk, Přetržené dítě, prohlídka Ermitáže, navrhuju sníst psy, jdu na sever a na jih... Hlášky a fóry jsou tu v takové hustotě, že z Rákosníčkovy mlhy dělají řídkou polévku. Naprostá špička, tohle spolu s Poslem z Liptákova a Záskokem jsou pro mě nejlepší kousky. ()

Ehrmantraut

Pokud Vám sedne poetika Cimrmanů, není co řešit. Inteligentní humor, který se sice rámcově stále opakuje, ale na mě vždycky spolehlivě funguje. Pánové tvůrci a herci se baví společně s diváky, což je cítit od začátku do konce. Dnes už klasika, možno vidět vícekrát se stejně intenzivním příjemným prožitkem. Není možné než doporučit ()

Pejvlik

Svěrák se Smoljakem v nejlepší formě! Pokud někdo začíná s Cimrmanem, rozhodně by měl začít tímto národním bohatstvím. ()

verbal_cohle

Cimrmana jsem viděl poprvé. Velmi se mi líbilo rozdělení představení na dvě části - přednáška a hra. Přednáška měla nápaditou formu, bohužel obsah a vtipnost značně zaostávaly. Samotná hra se mi také příliš nelíbila, protože největší hlášky už jsem znal od kamarádů a ostatním forum jsem se jen usmál, nebo nad nimi zakroutil hlavou. Příběh ve hře v podstatě minimální a o ničem. Radši mám Svěrákovu a Smoljakovu filmovou tvorbu. ()

Welington

Dobytí severního pólu je zkrátka nejlepší dílem v Cimrmanově komediální říši. Tento skvost vyhrál na plné čáře. Rozhodování bylo velmi složité a vedlo v sebehádku, která, kdybych se včas nezarazil, mohla vést až k sebervačce, ale nakonec bylo rozhodnuto... Je to opravdu zlatá klasika a pro jednou jsem na něco opravdu ze srdce pyšný. Je to nápadité, inteligentní a nesmírně humorné. ()

Plchavej

Asi zde budu jediný komu tahle hra k srdci nepřirostla. Vadí mi, že se tam střídá pultík s divadlem a navíc ještě se čtením deníku. Dvojnásob literární a nedramatické. Zachránila to postava Fryštenského, kterého hrál Smoljak do roztrhání těla a nádherně. ()

Tafee

97%... Lepší než Shawshank??? No, kdybych měl vybírat, v 95% svých duševních rozpoložení si raději vyberu DJC... Vysokou fistulí vyčítá a obviňuje... Všichni byli na prebiéře, jenom ty jsi debil... Do Prahy, do Podolí, do lékárny... ()

Verbudrak

Co se filmů apod. týče, tak se já v podstatě nikdy v ničem neshodnu s obecným vkusem, a vlastně si na tom i docela zakládám. U Cimrmanových her ale, tam to mám posazený stejně jako všichni. Jednoznačně. Nejlepší je Záskok, druhý je Severní pól a číslo tři je Zlatovláska (s Dědem Weiglem). No ale, když tak o tom přemýšlím, přece jen jsem nakonec v něčem svůj. Zatímco jiní učůravají i u ostatních jejich her, ty já považuji za odpad. Skutečně. Vážně. Bohužel. Tak propastný ten odstup top trojky od zbytku je. A nejodpadovější je České nebe, to je čirá trapárna. ()