Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

Pitrsss

Jsme to my, pražští otužilci, kteří jsme stanuli na vysněném místě všech otužilců světa. - Karle, zkrať to, je tu zima. Co k tomu dodat? Brilantní hra, která pohladí po filmové duši snad každého diváka. Divadelní komika vybroušená k dokonalosti. Genialita. Je to jedna z mých nejoblíbenějších "Cimrmanovek". Zvláště Ladislav Smojlak tu přímo exceluje svým (pří)jemným humorem. Díky za autorskou dvojici Svěrák-Smoljak. Díky za Járu Cimrmana! 85% ()

Hepy13

Je až neuvěřitelné jak Zdeněk Svěrák dokáže mluveným slovem pobavit tak že vaše bránice trpí. Mě více než samotná hra (která je samozřejme naprosto perfektní) dostalo do kolen sestavovaní živého obrazu pojišťovací banky Slávie, nebo zacvičování nového pracovníka divadla. ()

waits

Jak se nám tahle hra hodila při lyžařských zájezdech do Laponska! S trudomyslností věru nebyly problémy, a to jsme, prosím, neměli sebou míč...Stačilo patřičnou situaci okomentovat glosou "Pravdu má náčelník" nebo "Když to srovnám s tím výletem na Kokořín" a bylo veselo. Součást moji cimrmanovské Top 5 (vedle Záskoku, Hospody na mítince, Vraždy v salonním kupé a Vizionáře). Oblíbené obsazení Dobytí pak Svěrák, Smoljak, Kašpar, Brukner. ()

PanPes

Jedna z mých nejoblíbenějších Cimrmanovských her a pro mě dost možná i jedna z nejlepších. Na tenhle kousek se můžu kouknout kdykoliv a užiji si ho pokaždé jako by to bylo poprvé... Spolu s tímto legendárním snímkem mi taky navždy zůstane příjemná vzpomínka na pana Smoljaka... ()

bonifac

další naprosto geniální cimrman...můj osobní oblíbenec je potah primitiv Varel Frišténský a jeho:"no když to srovnám s výletem na kokořín..." ()

gombarix

DJC-10, u mě #1. Seminář ani hra nemají chybu, což u jiných nemohu říct. Tady je zásekem skoro jakákoliv citace, takže to vezmu od začátku: Má školní brašničko s penálem dřevěným... ()

agassi68

Milujem diela Svěráka a Smoljaka. Na Slovensku L+S alebo RND. Keď títo chlapíci odídu, ostane tu veľmi smutno.. Čo sa týka Cimrmana, k mojim naj patrí Vyšetřování ztráty třídní knihy, však som pedagóg :) ()

Adm.Nelson

Ak sa raz náhodou dostanem na Severný pól (čo je jeden z mojich cestovateľských snov), tak si určite niekoľkokrát vyskúšam to, ako sa ide na sever.. na sever... a potom zrazu na juh! 10/10 ()

Folky

K tomuhle se hodí jen jedno slovo: dokonalé. Jedna z mála cimrmanovských her, kde mě hodně baví i přednáška. 100% ()

rekkky

Záznam divadelního představení Dobytí severního pólu v podání divadla Járy Cimrmana ohromí svým poeticky situačním humorem, který se jeví jako neurážlivý, ale za to trefný natolik, že při sledování se dá zažít několik záchvatů smíchu a to jen díky stylu hraní hlavních protagonistů. Jednoduché kulisy, nenáročně provedené jednotlivé scény společně s minimalistickým vzhledem kostýmů hrají všemu do karet, protože o tomhle to opravdu není. Jedná se o skromnou ukázku toho, jak hlavní práci odvádí slovo a je důležité bedlivě poslouchat, co bylo právě řečeno. Pozornost nahrává k ještě většímu zážitku, protože unikátní asociace a kompozice vět skutečně přenáší výpravu na severní pól se všemi těmi poznámkami a znaky typického čecháčkovství v ryzí podobě. Ostatně, kdo jiný než Svěrák se Smoljakem by se mohl pokusit o výpravu na severní pól na prknech a je jedno, že se jedná o prkna divadelní. ()