Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

Lucasion

„Domů, do Prahy, do Podolí, do lékárny, do prdele, to je mi smutno…“ „Jdu normálně, normálně jdu na sever… a už jdu na jih! – Já si to musím ještě zkusit. – Klidně, to se neochodí.“ Tahle hra z DJC prostě nemá chybu. Jak seminář, tak hra je prostě narvaná těmi nejlepšími gegy a hláškami. Spojení Smoljak a Svěrák je zkrátka k nezaplacení. „Já tomu možná nerozumím… ale za sebe bych řek, že tu nic tak extrovního nevidím… Když to srovnám s tím výletem na Kokořín…- Prosímtě, to se vůbec nedá srovnávat! - Jaktože ne, byly tam skály pískovcový, vobčerstvení… co je tady? Prd!“ „Mně to taky zmejlilo, natož takového primitiva, jako je tady Fryštenský…- Děkuju ti, náčelníku, že ses mě zastal.“ (84 %) ()

maseer2

BEZKONKURENČNÍ ... první a zatím i poslední cimrmanovská hra, co jsem viděl.. pokusím se to ale co nejdřív napravit :) co hláška, to perla! ... "navrhuju sníst psy!" ()

Terva

Dobytí severního pólu: Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909 - Severské drama. Jdu na sever, jdu na sever a už jdu na jih!! A jóóó!!! Úvodní seminář: Cimrman a mráz. Nově objevená báseň: Školní brašnička. ()

hous.enka

Napoprvé mě tahle ničím neoslovila, nevím. Jasně, je tu celá řada vtipných momentů, narážek a vtipů, ale není to nic, co by vynikalo z průměru cimrmanovských her. Možná časem zkusím reprízu, ale zatím se na to nechystám. ()

Krissty

Vynikající začátek s básničkou a živými obrazy. Hra byla taky dost dobrá, jak už to u Cimrmanových děl bývá, ale něco mi tam chybělo. Skvělých hlášek byla spousta, ale o veškerou zábavu se tentokrát staral jen pan Smoljak a ostatní se v podstatě vezli, aspoň tak mi to připadalo. Nebýt jeho postavy, nedosahovala by hra ani zdaleka takových kvalit. Na cimrmanology mi to sice připadalo slabší, vzhledem k jiným hrám to ale stále patří k tomu nejlepšímu. ()

Terter

Společně se Záskokem a Aktem je tohle moje nejoblíbenější hra DJC. Výborný seminář a samotná hra prošpikovaná množstvím hlášek, z nichž je opravdu těžké vybrat nějakou prvotřídní, neboť všechny jsou téměř dokonalé. "Mráz, nejlepší děda." ()

Wysch

Já se přiznám, že humor Járy Cimrmana, resp. pánů Smoljaka, Svěráka a dalších docentů jsem nikdy nepobral. Nevím, jestli jste se všichni opravdu řehnili celou dobu, já tedy ne, některé "vtipy" mi přišly "nevtipné", ale závěrem kolem a kolem to je přesto jediný Cimrman, který se dal zkonzumovat celý bez přeskakování hluchých míst. ()

Historik

Moje první setkání s Cimrmanem. Kdysi, ještě na MC kazetách. A možná jejich nejlepší kus. I když tohle se těžko hodnotí. ()

vorheese

"Tak já jsem to tady celé pozorně vyslechl a udělal jsem z toho ten závěr, že bude-li ještě někdy příležitost a budu požádán o nějakou další rekonstrukci, že se vám na to vyseru." ()

Maq

Smoljak a Svěrák, kteří se ujali rekonstrukce, toto pokládali za Mistrovu nejzdařilejší hru. Snad... Pravděpodobně nejlépe shrnuje Mistrův styl a jako takovou ji lze doporučit začátečníkům. ()

Damiel

Toto je pro mě absolutní vrchol tvorby DJC. Jestliže ostatní hry jsou na 100 % (Vražda na 99,9 %:-), tahle je na 101 %... Tupý Smoljak jako Varel Frištenský, to je prostě tak neuvěřitelně podaná figura, že nemám slov. Jen mě mrzí, že pánové Smoljak a Svěrák tuhle hru nehrávají společně... ()

stration

Geniální. Dokonce jsem neváhal a za hříšný prachy koupil dárkovou edici všech her. U některých se směju víc, u některých míň. Ale směju se vždycky, vždycky mám dobrou náladu a nevěřícně kroutím hlavou, kde na to chodí. Tolik nápadů, odkazů, parafrází a chytrosti jsem snad nikde jinde neměl tu čest vidět. "Jdu na sever, jdu na jih" ()