Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

Vercinix

Divadlo Járy Cimrmana mě naučilo co je to (v)tip, co je to inteligentní vtYp a jak takový inteligentní FtYp je častokrát více než tisíce mouder a vznešených citátů a to jak pro běžný život, tak pro jeho pormýšlení! Tedy VZHŮRU KAMARÁDI!!:) ()

manonfire

Zajímavé je, že i ve hrách plných inteligentního humoru zůstávají nejlepšími ty nejpřiblbější gagy. Ve hře je ale dostatek obojího. 80% ()

SG-1

"Frištenský, ty seš takovej vůl. Já se s tím tejden šiju a on to do mě našije, kretén!" -Václav Poustka- ()

Rousse

Heleďte pánové, až zase příště pojedete na nějakej ten pól, tak se mnou už nepočítejte - já jsem tím zájezdem vysloveně zklamanej! Co tady je? Mlha, vánice, rampouchy...:oD Když jsem viděla Záskok, myslela jsem si: "To je bomba! Nejgeniálnější Cimrman!". Když jsem viděla Akt, říkala jsem si: "Tak tohle je vážně smělá konkurence Záskoku.!" A když jsem viděla Dobytí severního pólu, tak jsem ho musela zařadit také mezi nejlepší díla z Cimrmanova pera. Scénky se psy apod. mě prostě dostaly do kolen - prostě opravdu the best of Cimrman "uf to je ale zima, ještě že mě hřeje to peří" :-) ()

BMAJTZ

Jednoznačně jedna z nejlepších her divadla Járy Cimrmana. Hláškama se to jenom hemží takže se smějete od samého počátku až do konce. A herecké duo Smoljak & Svěrák opravdu nezklame. ()

tempus

zde chybí jen dokončit větu: Tam by to bylo naopak, šel bych na na jih - a už bych šel na sever. Jinak je to dokonalost sama ()

herr_carter

"Člen naší výpravy Varel Fryštenský silou sice nahradí několik tažných psů, ale nevím zda jeho duševní schopnosti stačí na náročný úkol polárníka. Zatím se chová, jako bychom jeli na odpolední výlet do Průhonic. Již od Náchoda se neustále ptá, kdy už tam budeme. Kdekomu z cestujících slíbil, že mu pošle z točny pohlednici a ze všechno nejvíc se těší, jak se v oblasti věčného sněhu zkoulujeme.", "Domů, do Prahy, do Podolí, do lékárny, do prdele, to je mi smutno…", "Tak bylo to hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát…", "Jdu normálně, normálně jdu na sever… a už jdu na jih!"......................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Melios

Moje úplne prvé stretnutie s Cimrmanom. Lepšie je už len začať so Záskokom. Humorovo sú, ale porovnateľné. "Ja být taky čech, ale primitiv. Za náčelníkovými zády sme mluvili o požáru národního divadla. A je to tady! Trúdomyslnost! Už jí má! Polárni noc, má zvláštni moc, každého přepadne smutek...." A mnoho ďalšieho, čo si naší oddaní Cimrmanologové prerobili pre dnešné publikum. Škoda, že som sa narodil ako Slovák....Chcel by som to mať ako povinné čítanie... ()

Raevan

Tak tohle je FAMÓZNÍ jesli ne ještě lepší.... Celá hra plná nezapomenutelných hlášek. Ne nejlepší seminář, nahrazuje jo nejlepší herní část!! :) ()

Autenticita

Zamýšlela jsem se, jakou chybu bych našla na téhle hře, protože ji mám od Cimrmanů nejraději a nechtěla jsem hodnocení odbýt.... Ale v tomto případě jsem prostě žádnou chybu nenašla. Geniální. ()

Devadesát Dva

Možná úplně nejlepší cimrmanovská hra, které ale v mých očích konkuruje Švestka. Kadence humoru už v semináři je oproti ostatním značně vysoká, hned co Svěrák spustí, prakticky nemáte šanci se nudit. Smoljak "Blesk" Frištenský a legendární česká výprava. "No, tak už to nebudeme tajit, bydlí na Kulaťáku..." (...) "Opona je hezká... ale omrzí." (...) "Všichni byli da bé premiéře, jenom ty jsi debil." ____ 91% (1985) ()

Zagros

Pro mě jedna z top her Divadla Járy Cimrmana. Vtipem a humorem je doslova našlapaná a já se smál celou hru. Nemá cenu vypisovat do komentáře úžasné dialogy, věty, poznámky, slova či "hlášky", byl by pak hoooodně dlouhý. Hned po prvním podívání jsem si téměř celou hru dokonale zapamatoval a po pár dnech jsem neodolal a pustil si ji znovu. Takovou moc nemá mnoho divadelních záznamů a filmů. Jen za to by si Dobytí severního pólu zasloužilo maximální hodnocení, je to zkrátka jedna z mála věcí, u které se mi nedostává hvězd. ()