Mahoney, mohutný Hightower, střelec Tackleberry, bláznivý Zed, imitátor Jones, dračice Callahanová, nesmělá Hooksová se tentokrát musí postavit nové výzvě, před kterou je postaví jejich velitel Lassard. Tou je program Občané na hlídce. Myšlenka celé akce je prostá: jedinou cestou, jak se lze vypořádat s pouliční zločinností, je angažovat prostého občana. Lassard se tedy rozhodl přivést vybrané dobrovolníky na policejní akademii, kde by se cvičili v technikách sebeobrany a boji proti zločinu po boku uniformovaných policistů. I tentokrát má však Lassard proti sobě a své občanské "domobraně" zarputilého nepřítele poručíka Harrise s jeho nohsledem a lichometníkem Proctorem. A tak zatímco Lassard odjíždí, aby se zúčastnil výročního mezinárodního sjezdu policejních náčelníků, převezme Harris velení nad Akademií a zcela záměrně a cílevědomě začne Lassardův projekt sabotovat. Jenže v příhodné chvíli Mahoney s kolegy a jejich civilní cvičenci ukáží, co v nich je. Předvedou Harrisovi a všem, jak dokáží využít svých nově nabytých zkušeností. (TV Nova)

ostravak30

Čtyřka tak trochu kopíruje trojku. V třetím díle se objevují nové charaktery, které studují policejní akademii. Čtvrtý díl objevuje opět nové tváře jen s drobnou změnou. Tou změnou je, že se rekrutují z řad občanů a nebudou z nich policisté. Jinak opět vidíme výcvik a najdeme další vcelku vtipné postavy. To jen značí fakt, že tvůrci ještě jednou, a nutno dodat, že naposledy, dokázali vymyslet různé charaktery, povahy a fyzicky odlišné proporce lidí, kteří by ještě mohli být vtipní. Ale je to už na hraně. Jestliže se ve trojce celá řada vtipů opakovala, ve čtyřce je to ještě patrnější. A co je patrné mnohem víc? Že tvůrcům skutečně dochází dech. Lehce je to pozorovatelné i na množství chyb, které štáb udělal. Kromě těch uvedených v zajímavostech. Například tvář pilota letadla se Zedem a Sweetchuckem, což je také uvedeno v zajímavosti, je vidět prakticky celá, což považuju za opravdu velkou chybu diletantských rozměrů. Další kupříkladu když sedí Proctor v kabince WC. Vykonává velkou, dá se předpokládat. Ovšem jakmile na stadionu vstane, ač se tvůrci docela snažili, je mu vidět okraj spodků. A pro změnu jakmile se vydá Harris na plot, na Proctora se spustí doslova liják zatímco na poručíka neprší ani trochu. Roli Sharon Stone jsem nepochopil vůbec. Ano, v každém díle se vedle Mahoneyho objevuje krásná dívka, ale podle mě zde Sharon měla působit hlavně jako propagátor a lákadlo pro diváky. Jako by konec té nejslavnější série Policejní akademie symbolizoval i konec čtvrtého dílu. Steve Guttenberg alias Mahoney odlétá v balónu, v dalších dílech se již neobjeví a nejen on. Spolu s ním i třeba legendární Modrá ústřice. Další díly jsou podle mě už relativně zbytečné. ()

GTS_PUNK

"You know, you look a little like Tom Cruise in Top Gun." "Yeah?" "No!" Ďalší rok, ďalší film z prostredia svojskej policajnej akadémie. Aj tak by sa dala označiť filmová perióda osemdesiatych rokov, z ktorej pochádza aj táto, konkrétne už štvrtá časť zdanlivo nekonečnej série, ktorá svoj vrchol dosahuje hneď v prvom dieli, odkedy jej kvalita už iba klesá nadol. Po tragickej smrti Jerryho Parisa sa režisérskej taktovky v roku 1987 chopí Jim Drake, pričom pracovný ansámbel okolo neho prichádza s ďalšou "skvelou" ideou, ako udržať túto trápiacu sa filmovú sériu pri živote. Do prostredia policajnej akadémie sa herecky opäť vracia "stará garda", ktorá má tentokrát za úlohu zaškoliť bežnú verejnosť, ktorá chce polícii pomôcť v boji so zločinom. Wow, absolútna "novinka", s ktorou sa divák predtým ešte vôbec nestretol. Ale teraz vážne, filmoví tvorcovia opäť raz berú do rúk koncept, na ktorom stavia už prvý diel, mierne ho upravujú, aby pôsobil novo, ale v skutočnosti neprichádzajú s ničím novým. Vytvárajú iba akúsi potemkinovskú filmovú dedinu, tváriacu sa na prvý pohľad ako prevratná novinka. Za oponou prvých úvodných minút však divák vidí, že tu na neho čaká už tradičný, pomerne lacný osemdesiatkový situačný humor odetý do policajnej uniformy. Príbeh nie je priveľmi pútavý, v rámci série možno všeobecne povedať, že tento aspekt je priam zanedbateľný a veľkú rolu na celkovej filmovej kvalite nenesie. Nosný pilier kvality tak predstavuje spomínaný humor, ktorý krivoľako obkresľuje predchádzajúce diely, z čoho na prvý pohľad nevychádza nič prevratné. Pri bližšom pohľade však vidno, že aj keď je humor iba okopírovaný a zmenený, na diváka pôsobí lepším a zábavnejším dojmom, než jeho "pôvodní" predchodcovia. Hoci scén, pri ktorých sa divák úprimne zasmeje, nie je veľa, aj ich malý počet svedčí o miernom posune vpred. Možno aj preto, že tvorcom sa darí lepšie pracovať s výpravou, živším dojmom pôsobí aj kamera a všetko výraznejším spôsobom podfarbuje hudobný sprievod. Samozrejme, že zázraky čakať nemožno, ale aspoň čiastočne badateľné zlepšenie áno. Z hereckého obsadenia už po tretíkrát za sebou rozhodne najviac exceluje dvojica Bobcat Goldthwait a Tim Kazurinsky v roliach Zeda, respektíve Sweetchucka. Bezpochyby najlepšie postavy celej série, ktoré ostatných ľahko strkajú do vrecka. Naopak, napríklad taká "epizódna" postava Mrs. Feldman (Billie Bird) je neskutočne otravnou a nanajvýš nepríjemnou. Z hereckého obsadenia stojí pre zaujímavosť spomenúť známejšieho Davida Spadea, ale aj vtedy mladého skatera, budúcu legendu tohto športu, Tonyho Hawka. Police Academy 4: Citizens on Patrol už ako tretí film v rade v podstate iba "vykráda" pôvodný snímok a buduje na jeho zdanlivom úspechu. Avšak v tomto prípade s týmto konceptom dokážu tvorcovia aspoň ako-tak pracovať, pričom toto "vykrádanie" nie je divácky tak silno badateľné. Film je na jednu stranu v mnohých scénach budovaný na lacnom humore a všeobecne veľmi jednoduchom príbehu, ale na stranu druhú dokáže diváka podľa možností pobaviť. A to je niečo, na čo divák pri tejto sérii už takmer úplne zabudol. Žiaden filmový zázrak tento snímok nepredstavuje, ale do komediálneho priemeru na jedno pozretie ho zaradiť možno. () (méně) (více)

Wacoslav1

Tak pamatuji si, že čtyřka mě kdysi docela dost bavila, ale už to není úplně ono. Nastupuje recyklace ty dokola opakované vtipy už tak vtipné nejsou navíc původní parta z prvních tří dílů už je tu taková upozaděná. Místo nich nastupuje na scénu spousta nevýrazných postav a tak největším kladem je zde návrat Harrise a spoustu vtípků na jeho osobu plus jeho dokonale vylízanej poskok Proctor. Nicméně kouzlo se vytrácí dřív to na mě tak nefungovalo, ale teď už to vidím tak, že s každým přibývajícím dílem se úroveň snižuje. No ještě to bude těsně na ty nejnižší možné tři hvězdy, ale se zavřenýma očima a zkříženými prsty.50% ()

JohnnyD

Oproti hrôzostrašnému predošlému dielu je tu cítiť kvalitatívny vzostup. Má to viac deja ako predošlý diel a ono je to OBČAS aj vtipné! Pravdaže jeden vtipný okamih striedajú 2-3 trápne a jeden skutočne úbohý. Guttenberg má tu väčší priestor a pribudla Sharon Stone a to je len dobré. Čo dobré nie je, je fakt, že sa opakujú vtipy z predošlých dielov - Jones, Hightower a ďalší vykrádajú samých seba a ich blbosti už nie sú vtipné (teda ak niekedy vôbec boli). Obzvlášť u Michaela Winslowa je to vidieť. Ak to zhrniem, v rámci policajnej série je to nadpriemer a je to jeden z troch najlepších dielov (1, 2, 4). Ale stále je to slabý film. Každopádne presne tu sa končí minimálna kvalita série, to čo nasleduje potom, to je už iné kafe ... ()

Zix.

První film kterým Policejní akademie klesla hrozně dolů. První tři filmy jsou super a moc se mi líbí, ale tohle je oproti nim vážně bída. Vtipy tu jsou nic moc, dějově to je úplně o ničem, jen tentokrát místo nových policistů překvapili obyčejný lidé v čele se starší paní, která byla jediná výraznější postava. Bohužel ale překvapila pouze svojí aktivitou na svůj věk, kterou na první pohled nikdo nečekal. Tedy nic novýho ani originálního ve světě filmů i v této sérii. Dále se nám opakují vtipy z předchozích filmů, třeba Zedův uječený hlas a scény s tím, Hooksová není slyšet a poté překvapivě zaječí a další podobný scénky, který už známe. ()

• V jedné scéně Proctor (Lance Kinsey) zastaví u veřejného WC a utíká vykonat potřebu. Jeho auto zůstane nastartované, ale když k němu v další scéně o pár vteřin později přijde Mahoney (Steve Guttenberg), tak už má motor vypnutý. (Pulos)
  • V scéne, keď pani Feldmanová (Billie Bird) prerazí motorkou výklad, aby zachránila Tackleberryho (David Graf), je vidieť, že motorku riadi muž, ktorý z nej potom spadne. Hneď na to je už záber opäť na pani Feldmanovú. (DJ Rocco iNc)