No tak Ratner me mile prekvapil, ale az zas takova bomba to neni. Akce je naprosto bombasticka s vynikajicima trikama (az misty na most a na mutanta s usekavanejma rukama), takovou rezbu uz sem dlouho nevidel, ale to je vse. Ratner z latky rozhodne moh vytezit vic (treba z rezby na mostu nakonec nic neni), ale udelal jen komiksovej film s vybornejma scenama, ale ne nic vic, jako to dovedl Singer. Clovek, pokud uz nezna postavy z minuleho dilu, tak se tu o nich nic noveho nedozvi. Zadna poradna zapletka nebo vysvetlovani dalsich tajemstvi okolo Wolverina, jen jednoduche rozliseni na hodne a zle mutanty. Sice tu je spousta novejch mutantu, ale vetsina z nich se ani poradne nepredvede a fungujou jen jako anonymni armada a tech par novejch dulezitejsich zname jen jmenem a udelaj jen jednu nebo dve akce a par mutantu je vylozene zklamani (Angel). Navic par scen je predvidatelnejch a par scen je jak vykradenejch z jinyho filmu a jsou tu i chyby z nepozornosti (Wolverinovo triko). Ratner zkratka vypravi film po svem a na to, ze existujou nejake dva predesle dily, kasle. Ale aspon to dela mega efektivne a mega cool, takze jsem se vubec nenudil a uzival si perfektni akci doplnenou o perfektni hudbu. Myslim, ze Ratner to v ramci svejch moznosti zvlad dobre a ackoliv je to slabsi nez oba dily od Singera, stejne musim dat 5*.(26.5.2006)

X-Meni se posunuli trochu jinam, než kde byly předchozí díly, ubyla jim trocha inteligence a přibyla spousta akce. Takže z mého pohledu malinký pokles kvality, ale přesto jde v žánru o hodně vysoký nadstandart a spolu s Batmanem jednoznačně o nejlepší komiksovou sérii.(7.12.2006)

• ORIN

Ve "velkolepém" finále Ratner podkopává vše, co Singer v předchozích dvou dílech tak pečlivě budoval. Některé postavy doslova smazává (Profesor X, Scott, Mystique), některé násilně a s ohledem na předešlé nesmyslně vrací a mění (Jean) a některé hrubě nevyužívá (Warren, Rogue). Pak k tomu přidejme několik nelogičností (banální osvobození Mystique, postava Josefa Sommera je jednou prezident, podruhé ministr) a uměle napasovaných dílčích zápletek (večerní bruslovačka Bobbyho a Kitty a následný odchod Rogue ze školy, dvojí konfrontace Logana a Jean) a megapaskvil je na světě. Každopádně je vidět, co si po Budoucí minulosti Singer o tomhle Ratnerově veledíle myslí.(13.6.2015)

Ne tak emotivní a takřka dokonalé jako první díl a ne tak comicsové a ucelené jako díl druhý, přesto i přes změnu režiséra adekvátně x-menovské a nezaměnitelné. Wolverine s tváří tradičně nabroušeného Hugha je sázka na jistotu a nelze se divit tomu, že zůstal hlavní postavou. Ostatní za ním tentokrát až překvapivě zaostávají, což zamrzí zejména u tolik upřednostňované Storm, od které se žádného nového překvapení nedočkáme. O to větší škoda je pak nerozvinutí velmi zajímavých postaviček v pozadí (Angel a hlavně Kitty). Před Singerovým odchodem se slibovalo velkolepé finále celé mutantí ságy, což se nakonec překvapivě nekoná. Neměl jsem totiž pocit, že bych sledoval poslední díl, spíše snad jeden z finálních. Po prvních pár projekcích jsem hodnocení vlivem mojí lásky ke škole pro nadanou mládež viděl až někam k 90%, protože jsem po tříletém natěšeném čekání a následném strachu z výsledku cítil vysokou spokojenost s cestou, kterou se Ratner vydal. S odstupem to ale taková sláva není, hlavně kvůli zbytečně slátanému scénáři. Pro díl, kde se skloubí dvě velké zápletky v podobě řádění Phoenix a léku na mutaci, je škoda zahodit takové eso v rukávu jakým je Juggernaut. Jeden z nejkultovnějších záporáků komiksu mohl být tahákem dalšího dílu, takhle je jen řadovým nevýrazným pěšákem. S odstupem a porovnáním se zbývajícími díly (včetně Loganových sólovek, První třídy i Budoucí minulosti) je pak potřeba přiznat, že se skutečně jedná o nejslabší dobrodružství Dětí atomu. Naštěstí to pořád znamená jasnou výhru.(4.6.2006)

X-Men: Poslední vzdor je klamavá reklama. Jak to myslím? Jednoduše. Znáte tu epizodu Simpsonových, kde si Marge otevře preclíkárnu? Preclíky nejdou zrovna na odbyt, tak si Homer najme pomoc Tlustého Tonyho a jeho mafie, aby ze Springfieldu odklidila všechny konkurenty v potravinách. Na konci dílu nemá Homer na zaplacení, tak ho přijdou mafiáni zabít. Ale místo toho dojde ke konfliktu mezi mafií Tlustého Tonyho a Yakuzou kterou si pro pomoc najaly děvčata se stánkem Pita chleba. Homer s Marge se koukají na to, jak se všichni řežou jako diví. Až na jednoho malého čínského chlapíka, co postává v pozadí, tváří se zle a nic nedělá. A Homer se třese, aby viděl, co ten chlapík udělá. Tak, vraťme se k X-Menům. Lákají na návrat a řádění Phoenix, jednu z nejmilovanějších figur téhle série. Ta se sice vrátí, ale většinu filmu postává zrovna jak ten Číňan. A to je zatracená škoda. Famke Janssen je v roli Phoenix božská i ďábelská, a ač je prý film celý o ní, je přitom zoufale nevyužitá. A to je velká chyba, která dělá ze třetích filmových X-Menů nejslabší díl. Přesto je to příjemná akční podívaná s docela hlubokým sociologickým přesahem, takže 70%(11.11.2010)