„Najlepší a najveľkolepejší diel série,“ vyhlasoval pred premiérou X-MEN: POSLEDNÉHO VZDORU Avi Arad (producent filmu a dôležitý muž Marvelu)... a boli to žvásty. Začnime tým druhým. Najveľkolepejší nie. Ak v predchádzajúcich dvoch dieloch sľubovaná "vojna medzi ľudstvom a mutantami“ bola v skutočnosti trápna pouličná šarvátka dvoch blbých bánd, ktorú nám mizerný režisér naservíruje vo finále, potom ďakujem pekne, Brett. Počítačové efekty už minule neboli kvalitné, ale boli použité šikovne (Nightcrawlerov nástup v Bielom dome v dvojke). V trojke, ktorú Singer opustil kvôli SUPERMAN SA VRACIA konkurenčných Warnerov a Foxovci na neho nemúdro odmietli čakať a nerozumne najalo Ratnera, sú však mizerné nielen efekty, ale aj scenár. Dobrý príbeh „s presahom“ (ľudská xenofóbia ako počiatok „nových Hitlerov“, mutantstvo alias homosexualita), kvalitné dialógy, chémia medzi kontrastnými postavami, prekvapenia v deji – to boli plusy predchádzajúcich scenárov. Teraz je všetko jednoduché, priehľadné., neškodné Nie je to odpad – akčné vsuvky väčšinou fajn (ale na „prepad školy“ z dvojky sa nechytá žiadna) a poteší zamordovanie mnohých dôležitých postáv. Ale pre fanúšikov prvých dvoch dielov je to sklamanie a „Fraser v modrom semiši" je dokonca trápny. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/159547/X-Men-Posledny-vzdor-60.html(23.12.2006)

The gay is strong with this one.(23.2.2013)

Tento ohlasovaný záver série filmov o mutantoch mi priniesol presne to, čo som očakával. Po dvoch excelentných častiach, kde akcia nebola vždy na prvom mieste mi to táto časť do posledného písmena vynahradila. Ratner vedel, že po nadhľadovej stránke nebude s filmom siahať predchodcovi Riamimu ani po členky, tak sa vrhol na to, čo on vie najlepšie a tu musím priznať, že sa prekonal. Samozrejme, keby mal sériou začínať, nebolo by mu to nič platné, ale chodníček mal vyšlapaný bravúrne. Navyše zvraty ako smrť Scotta, profesora a Jean, "vyliečenie" Magneta tiež nasvedčujú len o bezradnom upútaní divákov. Ale ja som na to skočil! A záver naznačuje, že by nás Wolverine a spol. mohli ešte niečím prekvapiť. Bol by som rád. 85%.(27.10.2006)

Ratnerovi jsem věřil, když ho ostatní zatracovali a udělal jsem dobře. "X-Men 3" se plnohodnotně vyrovnají oboum předchozím dílům. V porovnání s nimy je ovšem trojka o dost drsnější. Dost se toho změní opět jsou tam nečekané dějové zvraty a při pár scénách mi opravdu spadnul ksicht. Nové postavy jsou hodně dobré, i když třeba Colossus má jen o minimum větší prostor než ve dvojce a Angel se tam taky zrovna moc neohřeje. Z nově příchozích vám, ale asi nejvíc utkví Beast a britsky hláškující Juggernaut. Phoenix v podání Famke Janssen je strašná masérka (a taky je fakt pomrdáníhodná) a vůbec všechny postavy se dost povedly. A abych pořád jen nechválil musím poznamenat, že jsem fakt nestihl finále, když Magneto vezme ten most a je normálně odpolední světlo a asi o sekundu (střih) pozdějc je největší noc. Tohle Ratnerovi fakt ujelo a nechápu, že si toho nikdo ze štábu nevšimnul. Celkově fakt bomba, přesně takhle si představuju pořádný kus žvance poctivého blocbusteru.(27.5.2006)

Ne tak emotivní a takřka dokonalé jako první díl a ne tak comicsové a ucelené jako díl druhý, přesto i přes změnu režiséra adekvátně x-menovské a nezaměnitelné. Wolverine s tváří tradičně nabroušeného Hugha je sázka na jistotu a nelze se divit tomu, že zůstal hlavní postavou. Ostatní za ním tentokrát až překvapivě zaostávají, což zamrzí zejména u tolik upřednostňované Storm, od které se žádného nového překvapení nedočkáme. O to větší škoda je pak nerozvinutí velmi zajímavých postaviček v pozadí (Angel a hlavně Kitty). Před Singerovým odchodem se slibovalo velkolepé finále celé mutantí ságy, což se nakonec překvapivě nekoná. Neměl jsem totiž pocit, že bych sledoval poslední díl, spíše snad jeden z finálních. Po prvních pár projekcích jsem hodnocení vlivem mojí lásky ke škole pro nadanou mládež viděl až někam k 90%, protože jsem po tříletém natěšeném čekání a následném strachu z výsledku cítil vysokou spokojenost s cestou, kterou se Ratner vydal. S odstupem to ale taková sláva není, hlavně kvůli zbytečně slátanému scénáři. Pro díl, kde se skloubí dvě velké zápletky v podobě řádění Phoenix a léku na mutaci, je škoda zahodit takové eso v rukávu jakým je Juggernaut. Jeden z nejkultovnějších záporáků komiksu mohl být tahákem dalšího dílu, takhle je jen řadovým nevýrazným pěšákem. S odstupem a porovnáním se zbývajícími díly (včetně Loganových sólovek, První třídy i Budoucí minulosti) je pak potřeba přiznat, že se skutečně jedná o nejslabší dobrodružství Dětí atomu. Naštěstí to pořád znamená jasnou výhru.(4.6.2006)

• - Halle Berry původně nechtěla potřetí ztvárnit postavu Storm, pokud jí v příběhu neposkytnou dostatek prostoru. (imro)

• - Uvažovalo sa, že do príbehu zakomponujú Sigourney Weaver, ktorá by stvárnila postavu Emmy Frost a Keanu Reevesa ako Gambita. (Greenpeacak)

• - Ve filmu se po prvé objevuje více kultovních věcí z komiksu. Například obří roboti Sentineli, nebo tzv. fastball. To je situace, kdy Colossus hodí Wolverina na nějaký vzdálený objekt. (imro)