Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Strandmon

Příjemné překvapení. Tato pohádka mi dost dlouho unikala a po skouknutí je to překvapení v dobrém slova smyslu. Trojan se po jeho pro mě nejlepší roli v četnických humoreskách se zase dostal výš v Andělu Páně. ()

peetriss

Je mi líto, ale pod nadšené reakce většiny se nemohu podepsat. Podle mého názoru průměrná pohádka, televizních nikoli filmových parametrů, ze které je cítit zakázkovost vánoční pohádky - pohodová dynamika vyprávění, zasněžená krajina, děti zpívající koledy jako hudební podkres apod. Samotný příběh mě však nedokázal plně zaujmout a uspokojit, a dostával jsem pocity nenápaditého napodobování legendární pohádky S čerty nejsou žerty v obrácené podobě: místo čerta je do světa lidí vyslán anděl, jemuž se náprava lidí mu daří stejně krkolomně, jako kdysi čertovi Vetchému. Rozdíl je v tom, že pohádce chybí lehkost, nenásilná vtipnost (i když i v Andělovi Páně se dá na nějaký povedený vtip narazit) či nějaká opravdu zapamatovatelná scéna nebo hláška. Pohádka, která umožnila skomírajícímu českému pohádkovému žánru nadechnutí, o záchraně ale nemůže být řeč. ()

Prochy38

Pecka! Konečně pohádka, která se naprosto trhla všemu, co naši tvůrci nám i dětem rvou už hromadu let. Za mě potlesk ve stoje. Krásné, milé, slušné, vtipné, perfektní herci, krásný příběh. Marně hledám zápory. Pro to, abych ale dal plné hodnocení mi tam neseděla jediná věc, Bohužel dost podstatná... postavy, činy, úmysly - vše je postaveno černobíle. Buď je někdo hodný, nebo je někdo zlý.... tak to ale na světě není.... tečka, film velmi povedený! ()

Viburnus

Opravdu, ale OPRAVDU povedená pohádka. Po všech těch Nesmrtelných tetách a Princeznách ze mlejna, Z pekel štěstích a Jezerních královnách, kde jsem nějak prostě nedokázal najít takovou tu typickou milost, sympatičnost, příjemnost (nebo jak to vyjádřit) českých pohádek, až zase teď. Velice se mi líbil Dvořákův čert Uriáš, možná ještě víc, než Trojanův anděl. Pohádka oplývá nepřihlouplým vtipem a výbornou atmosférou, která dokáže člověka uvolnit, uklidnit a pobavit. ()

spiritus

Po delší době, povedená pohádka. Už jsem si myslel, že neumíme dělat ani pohádky, ale Anděl Páně, mě přesvědčil, že vyjímka se občas najde. ()

fastum

Tož děcka, v poslední době jedna z těch kvalitnějších pohádek. Ivan trojan parádně vtípkuje a zábava frčí v plném proudu. ()

Me6i

jelikož znám prostředí kde se pohádka natáčela a dokonce jsme se i se štábem střetli očekávala jsem jí víc než cokoli jiného - a ne nadarmo - Trojan je také pan herec a zatím zvládá všechny svoje role ()

Zombi

Hezká a vtipná pohádka, která se mezi starší elitou nemusí stydět a to je v dnešní době co říct. Trojan je skvělej a Dvořákův čert je taky fajn. Pěkné exteriéry, scény z nebe jsou zábavné. Slušné 4 hvězdy. ()

Vejrrr

Tohle je jedna z nejlepších pohádek poslední dekády. Hromada vtipu, skvělé obsazení, smysluplný děj a hlavně nesmírně inteligentně vytvořeno Jiřím Strachem. To, že tuhle pohádku napsal člověk, který v Boha skutečně věří bylo cítit nejen v pojetí nebe, ale i v dobráckém poselství celé pohádky. Krásné! ()

kebom

Rozprávka je v porovnaní s tými novodobými výborná, sledovateľná a hlavne zábavná, príjemne ma prekvapil komediálny talent Ivana Trojana vycibrený zapamätateľnými hláškami. Jedinú výčitku mám voči "Dorotke" Z. Kajnarovej, ktorá podľa mňa hrala ako pornoherečka a v jednej z posledných scén v kostole presvedčivo ako zlatokopka (čo netvrdím, že je zlé, i keď v rozprávke o slušnej a hlavne chudobnej sirote skôr vtipné), ale tak vyhrala casting a je tam :-). ()

Sochorisko

Já si nemůžu pomoct, já jsem na tuto českou klasiku hrozně alergický, je z toho vidět ten nízký rozpočet a kostýmy a co ten scénář .. A už úplně nemůžu vystát ta jména(sic je to podle literární předlohy-a to ne lecjaké). Je mi jasné, že anděl se nemůže jmenovat Karel, ale když někdo, "pátým pádem oslovujeme voláme", Petroneli ! Petroneli ! tak si představím tu petrolejovou lampu jak si vesele hoří.. Co?? "Svatý Martínku, pomož nám ! " A ta "hudba" k téhle části, když se domáhají pomoci ze shora..! Lucie noci upije, Lucinko! Slovo hříšník už nemůžu ani slyšet, potom co jsem spatřil tuto "veselou" pohádku .. Vánoce mají v lidech vzbuzovat naději, utěšit je, namotivovat do následujícího období a "donutit" je aby čas Vánoční strávili s rodinou, tento film mě o Vánocích vždy pouze naštve, sebere mi veškerou náladu a sílu.. Navíc fakt, že Česká televize to dává snad už 3. rokem za sebou 23. prosince večer, mě hrozně ubíjí, člověk si strojí vesele stromeček a najednou slyší: " Petroleji !!! " (Teda vlastně Petroneli..) ()

ArthasKarfa

Anděl Páně je pohádka, která je důkazem, že i dnes se můžou a umějí točit krásné pohádky plné legrace, hezkých záběrů s úžasnou zápletkou. Snad ani Hollywood neuměl v žádném svém filmu takhle mile ztvárnit nebe se celou řadou svatých, Pánem Bohem a panenkou Marií. Roli trošku pomalejšího anděla úžasně předvedl Ivan Trojan. Vím, že děti v dnešní době od pohádek asi chtějí něco jiného než my v našich mladých letech a tahle pohádka je přesně ten schůdek mezi starými klasickými pohádkami a novým pohledem na to jak má pohádka vypadat. Jen tak dál pane Strachu, točte tyhle milé věci dál ať české děti vyrůstají na krásných českých pohádkách. ()

laepus

Scény z nebe mi přijdou o dost silnější než scény ze země, škoda že jich není trošku víc. Každopádně po dlouhé době pohádka, která není ani debilní ani infatnilní ani špatná ani hloupá. Asi to nebude úplně pohádka pro ty nejmenší děti, ale o to víc ji dokážu ocenit pro její chytrost, milost, lehkost a nadhled. Dvojku jsem zatím neviděl, trochu mě děsí ten obrovský humbuk kolem ní - počkám si až opadne a uvidím, jak na to je. Na každý pád nám ale ze staršího Bajzovic syna vyrostl kvalitní režisér, který ví, co si publikum žádá, aniž by se mu nějak zásadně a prvoplánově podbízel. ()

Jaro_slav

Nemilý překvapení. Po všech oslavnejch ódách příjde něco, co technicky připomíná první Slunce, Seno a herecky televizní inscenaci na Primě. Jedinej highlight: „Neber svoje jméno nadarmo.“ ()

Kamas

Mezi jedničkou a dvojkou jasně vítězí tato. Možná trochu potemnělá, ale taková klasičtější, středověká, pohádkovější. Je to jedna z pohádek, kterou si na Vánoce znova pustím (oproti dvojce). U obou verzí bych přeskočila úvodní scény z "nebe". ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka