Zlověstné ticho

• USA Dead Silence (více)

Novomanželé Jamie a Lisa Ashenovi si vybudovali nový život daleko od svého rodného města Ravens Fair v ospalém, skoro zapomenutém místě, kde je pozdě v noci slyšet podivné šeptání a kde se vyprávějí strašidelné historky z minulosti. Jednoho večera dostanou podivný balíček. V něm je dřevěná loutka Billy, která je spojena s legendou o břichomluvkyni Mary Shawové, zavražděné před mnoha lety v jejich rodném městě. Ještě tentýž večer je Lisa brutálně zavražděna. Jamie ji najde na posteli s vytrženým jazykem. Stává se hlavním podezřelým, ale vyšetřující detektiv nemá dostatečné důkazy, tak ho musí propustit. Jamie je rozhodnut, že Lisino tělo pohřbí v rodném městečku, kde se po příjezdu usmíří s nemocným otcem a seznámí se s jeho novou mladou ženou. Jamie je stále zdrcen ztrátou své ženy a pořád nechápe, proč a kdo by ji mohl zabít. Všechno se mu zdá podivné a zahalené tajemstvím, a když mu hrobník připomene pověst o Mary Shaw a ukáže mu snímky mnoha zavražděných, kteří dopadli stejně jako Lisa, je odhodlaný záhadě přijít na kloub. (TV Nova)

Rogue

Kupodivu dokázal Wan vybudovat atmosféru a vyhnout se všem kravinám, které se do hororu vkrádají posledních několik let. Na první smrt se nemusí dlouho čekat, příběh se rozjíždí a hlavní hrdina nemarní čas oplakáváním své ženy. Přesto však snímek nepostrádá atmosféru, občas sice něco trochu uletí a poslední půlhodinu už to není úplně ono, ale nakonec přijde pointa, která není zdaleka tak zlá, jak by být mohla. Pečlivě gradovaná atmosféra je narušovaná vpády protivného detektiva, ale i tak - už dlouho jsem se takhle příjemně nebála. Celkově je to opravdu příjemné překvapení v podobě poctivého hororu staré školy s výbornou kamerou a hudbou. ()

MM_Ramone

Malajský režisér, žijúci v USA, James Wan na seba upozornil v roku 2004 sadistickým thrillerom "Saw". Zabodoval ním najmä u mladšej generácie. "Zlovestné ticho" je síce horrorom z úplne iného súdku (duchárčina), ale určený je tej istej cieľovej skupine. Mňa Wanove filmové postupy (stabilne temné scény, prestrihy, švihy kamerou, detaily na predmety,...) nejak moc neberú. Dobre natočené, ale moderne chladné. *** ()

Faustka

James Wan natočil dobrý horor s celkem mrazivou atmosférou a určitě neprohloupil, když se vrátil ke klasice a zvolil loutku, jako posla zla. A ta dětská říkanka mi utví v paměti asi napořád. "Dej si pozor na pohled Mary Shaw, neměla děti jen loutek sto a když ji uvidíš ve svých snech, věř že křičet už nikdy nebudeš." ()

Spooner

James Wan je hned po Ajovy druhý nejlepší hororový režisér současnosti, o tom není sporu. A zde svůj talent pro hororový žánr opět dokázal. Atmosféra je totiž vynikající, Ryan Kwanten v hlavní roli je sympaťák a lekačky jsou po delší době taky fajn. Je jenom škoda, že tempo je místy až moc pomalé a ten rádoby "saw" závěr tady naprosto nefunguje. I tak ale rozhodně jeden z těch lepších amerických hororů dneška. ()

MMR

Přestože jsem se nenudil, tak je to pro mě nejslabší Wanovo dílo, ale svým závěrem mě to dostalo. ()

petero

Podobne ako v roku 2004 ma James Wan potešil filmom Saw aj teraz ma rovnako potešil filmom Death Silence. V dnešnej dobe nepodarených remakov (Black Christmas), tuctových priemerností (The Hills Have Eyes II) a nevyužitých šancí (1408, Black Sheep) je Dead Silence príjemným prekvapením a zistením že Wan je jeden z tých ktorý vedia budovať atmosféru, zaujať neopozeraným scenárom a fungujúcimi klišé. Death Silence je úplne iný ako Saw. Takže kto bude od toho očakávať krvák ako Saw alebo Hostel bude horko sklamaný. Kto sa chce príjemne báť ako napr. pri Skeleton Key, toto je tá správna voľba. ()

Davies182

Parádní konec, jinak však jedno hlasité "ale". Wanovi jsem dnes ochotný odpustit hodně, ovšem takto hloupoučkého, drze naivního hororového zplozence opravdu ne. Tohle nezachrání ani pomrkávající provázání mytologií s parádním (Jig)SAW - sorry. Snaží se to být spíš děsně napínavé než strašidelné, ničemu potom nepomáhá ani zbytečná digitalizace několika panoramatických scén. Jo, bez kina to holt asi není ono. ()

Xmilden

Loutky mají něco do sebe to nezapírám. Konec svou nečekaností mi moc nápadně připomněl původní SAW. Zajímavý hororový námět, který určitě stojí za nějaké to zkouknutí, nicméně pozdější Conjuring nebo Insidious jsou se strašením trošku dál. Tady se James Wan teprve rozkoukával na poli hororu. Trošku tomu všemu navíc ubližují slabší herecké výkony. 60% ()

-bad-mad-wolf-

James Wan si ze Saw ponechal loutky, jinak už ale trénoval na budoucí Insidious. Pečlivý byl především ohledně vizuální stránky, která si libuje v hororových rekvizitách všeho druhu, zatímco kamera šikovně buduje napětí v jednotlivých scénách. K dobru přičítám i vskutku děsivé vzezření Mary Shaw a vtipný vztah policajta s hlavním podezřelým. Hlavní roli obstaral Ryan Kwanten, což je jakýsi laciný plagiát Jamese Franca a vyznačuje se tím, že se pro jistotu hrát ani nesnaží. Zřejmě mu už po přečtení scénáře došlo, že jsou všechny postavy buď iracionální pitomci, nebo zhola pomatení magoři. Budiž. Dal bych i tři hvězdičky, protože navzdory přímočaré story je Dead Silence hezkým hororovým pokusem se spoustou osvědčených prvků, nicméně to by nesměla přijít závěrečná cca dvouminutovka. V první chvíli mi hlavou probleskla myšlenka, jestli si někdo nedělá srandu (možné to je), každopádně se bojím, že to Whannell s Wanem mysleli vážně. Zatímco v Saw byl poslední zvrat pouze zbytečný a malinko úsměvný, tenhle je vedle své zbytečnosti vyloženě praštěný a samoúčelně šokující; logika věci si po něm definitivně šla dát šlofíka. To je mi tedy móda... ()

darkrobyk

Po dlouhých letech od premiéry musím uznat, že se pro mne jedná zatím o nejlepší Wanův horor, který natočil, a tak původní hodnocení zvedám o jednu*. Atmosférický a ve své formě i podstatě gotický příběh si drží prostřednictvím kamery a temné hudby neustávající napětí. Panenky jsou v hororech oblíbené a tahle vypadá opravdu znepokojivě. Smrti jsou kruté, jazyk snad ani není obětem vyříznut, z jejich výrazů se spíše zdá, jako by byl vytržen. A pokud některé postavy zůstávají s loutkou o samotě, člověk už jen čeká, kdy vše utichne a začne vraždění. Temně modré filtry, blesky, hřbitov v lese, nízká mlha plazící se po zemi a opuštěné divadlo obklopené vodou, jehož vzhled se viditelně inspiroval ve známém obraze Arnolda Böcklina Ostrov mrtvých. A konec? Výborný! ()

Hrabka

Tento film je podle mého názoru velmi skvělý a zároveň velmi marný. V čem vyčnívá je určitě atmosféra, která by se dala místy i krájet. V čem se dotýká dna jsou některé naprosto antihororové scény, které člověka vyvádí z děje. Prostě a jednoduše se ve filmu vyskytují místa, která totálně nabourávají svojí naivitou a plytkou jednoduchostí hororovost a divák si musí klást otázky, co je to proboha za trapnou scénu... Jinak bych film hodnotil mírně nadprůměrně se vzpomínkou na flasbacky, které jsou vykresleny opravdu skvěle. 60% ()

juta

Nechápu, proč jsem se shlédnutím Zlověstného ticha tak otálel. Loutky jsem neměl nikdy rád, měl jsem jednu, klauna na houpačce a jednou se mi o ní zdál hnusný sen, tak jsem jí dal do krabice a tam doteďka zůstala, doufám :D James Wan se asi brzo stane mým oblíbeným hororoým režisérem, protože jeho filmy mě vždycky dostanou. I tady se našlo pár béčkových momentů, ale Wanovi to rád odpustím. ()

TedGeorge

Véééélikánskej rest, kterej sem někde v hlavě nosil, ale škrtl sem ho až předevčírem. A paráda. Jak tak koukám na ty průměrný hodnocení na CSFD, tak mám pocit, že sem viděl úplně jinej film. Ano, Ryan Kwanten je hrozný dřevo a právě on ten film kazí, co může. Ale v tomhle snímku můžeme jasně vidět esenci "Wanismu". Děsivé neživé věci, lekačky dávající si na čas, zrcadla v nějaké formě a děs děs děs. A o čem to je? Znáte ty "loutky", které používají břichomluvci a mluví jejich prostřednictvím? O tom to je. Kwantenovi se stane tragédie, je z ní podezřelej, a tak logicky jede navštívit starého otce do zapadákova. S detektivem v patách... Ježíši jak já tohle miluju. Wana uctívám, to možná víte. Všechny ty jeho děsivé propriety na mě tedy fungovali naprosto výborně. Ale tady se k tomu přidala pointa, která mě zase po delší době naprosto dostala. Jak my sme rozmazlení. Všechno už sme viděli. Ale tohle je tak geniální a přitom jasný, že to prostě stojí za to. Jak se to na konci začne rozplétat, tak si řeknete: "O čem to ten Ted sakra mluvil, normální pointa". Jenomže normální pointa se převrátí v ten jeden opravdu nečekanej šok, po kterým máte chut zatleskat. Ale neuděláte to, protože někdo by mohl ze sklepa zatleskat nazpátek... 9/10 ()

Pepinec

Mám pocit, že náš obecní výbor ještě nemá kompletně hotový program na vánoční besídku. Za sebe navrhuji loutkové divadélko Jamese Wana. Když vynechá to zbytečné střílení do ručně vyrobených hraček, bude z toho krásný dětský karneval. ()

Madsbender

Poctivý horor s dobrým námetom, dobrým obsadením, dobrou atmosférou a skvelou audiovizuálnou stránkou. Výborný záver navyšuje o 1*. ()

salahadin

Znáte Jeffa Dunhama? Mary Shaw je jeho předchůdce a její Billy mi několikrát pěkně nadzvedl tlak nad hodnotu maxima. Od chvíle, kdy jsem shlédl Dead Silence, se budu bát Dunhamovy loutky Achmeda :) Ale loutky jsou vlastně hrůzostrašná stvoření...jsou stvořeny lidmi, máme zafixováno, že jsou - neživé...ale co když se stane něco, co jim umožní - "ožít". Mám rád staré temné legendy. A tahle o Mary Shaw, co neměla děti, jen loutek sto, se mi líbí. Tenhle nádherně hrůzně-atmosférický film vymačkává látku jako citron. Nebýt hereckého polene jménem Kwanten, byl by to skvělý strašidelný film...no ne? Jenže Kwanten těžko vyjadřuje emoce a s jedním výrazem nelze ustát celý film. Škoda i jazyku Mary Shaw, potřebovala by ho zkrátit, protože působí přinejmenším úsměvně. Tak kdo je tu vlastně loutka? 70%. ()

Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 5/10 Hudba 7/10 Efekty 4/10/// +dobrá atmosféra, která postupně získává na síle, zaujme Ryan Kwanten -občas hodně podivné a hlavně jsem čekal mnohem víc, i v ději jsem se ztrácel a jednotlivé motivy postav mi byly záhadné/// Na Zlověstném tichu je hodně znát rukopis režiséra. Je to hororová "loutková" duchařina, ale je o něco složitější na chápání než je obvyklé. Za tu atmosféru si to zaslouží třetí hvězdičku, ale nic výjimečného to není./// Celkem 50%/// ()

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

12.04.2013

„Vroom Vroooom..." napsal na Twitteru James Wan, momentálně asi nejuznávanější hororový režisér. Vyděsil nás s prvním Saw i Zlověstným tichem, ale opravdu se proslavil až za pár babek natočeným, ale… (více)

James Wan – hororový král léta 2013?

James Wan – hororový král léta 2013?

21.11.2012

MacGyver míří na plátna kin

MacGyver míří na plátna kin

14.11.2012

A na rozdíl od neúspěšné a ne moc povedené parodie MacGruber se tentokrát ponese ve vážnějším duchu. Tedy, pokud jste schopni brát vážně příběh o chlápkovi, kterého vysadíte s ešusem a nožem… (více)

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům