Zlověstné ticho

• USA Dead Silence (více)

Novomanželé Jamie a Lisa Ashenovi si vybudovali nový život daleko od svého rodného města Ravens Fair v ospalém, skoro zapomenutém místě, kde je pozdě v noci slyšet podivné šeptání a kde se vyprávějí strašidelné historky z minulosti. Jednoho večera dostanou podivný balíček. V něm je dřevěná loutka Billy, která je spojena s legendou o břichomluvkyni Mary Shawové, zavražděné před mnoha lety v jejich rodném městě. Ještě tentýž večer je Lisa brutálně zavražděna. Jamie ji najde na posteli s vytrženým jazykem. Stává se hlavním podezřelým, ale vyšetřující detektiv nemá dostatečné důkazy, tak ho musí propustit. Jamie je rozhodnut, že Lisino tělo pohřbí v rodném městečku, kde se po příjezdu usmíří s nemocným otcem a seznámí se s jeho novou mladou ženou. Jamie je stále zdrcen ztrátou své ženy a pořád nechápe, proč a kdo by ji mohl zabít. Všechno se mu zdá podivné a zahalené tajemstvím, a když mu hrobník připomene pověst o Mary Shaw a ukáže mu snímky mnoha zavražděných, kteří dopadli stejně jako Lisa, je odhodlaný záhadě přijít na kloub. (TV Nova)

Lucasion

První pravý horor od krále hororů. James Wan vysílá poselství, že né každá loutka je tu k smíchu. A po Jigsawovi tvoří další děsivou loutku. Která možná není děsivá od pohledu, ale až na Vás bafne ze skříně, tak budete mít co dělat, aby…. (No však to znáte) Začínáme ultra děsivou a geniální muzikou a můžeme sledovat tužku na papíře, která tvoří design loutek. Jako v případě Sweeney Todda (2007) jsou úvodní titulky vlastně pilířem celého rozuzlení. O tom, ale později. Když se po skvělé úvodní hudbě přesuneme k hlavní postavě, Jamie (Ryam Kwanten) dostává panenku chlapce, aby se mu následně začala smůla lepit na paty. A to smůla v podobě smrti jeho blízkých. Určitě potěší i přítomnost Liptona (Donnie Wahlberg), který tam jako detektiv zapadne. Dobrých lekacích scén je sice jako šafránu, přitom jsou ale tak dobře rozmístěny a zakomponovány do děje, že je divák v neustálém napětí. Krom divného nasvícené scén musím pochválit atmosféru, která je přinejmenším dost znepokojivá. Myslím, že už se nikdy nemohu podívat na show Jeffa Dunhama, aniž bych si nevzpomněl na děsivý výraz Billyho a dalších 101 loutek. A v tom je tohle super. Kromě správně hororového zakončení Wan vlastně stvořil i parádní atmosféru hororu, nad kterou musím přemýšlet a kterou si jistě pustím i znovu. (72 %) ()

Mordenroth

Vďaka kvalitnej napínavej atmosfére a relatívne šokujúcej záverečnej pointe je pre mňa Dead Silence nadpriemernou záležitosťou. James Wan sa v hororovom univerze asi nestratí. 70%. ()

Shaqualyck

Pod rukama (zatím) trestuhodně nedoceněného Jamese Wana ožívá na plátně ta nejčernější noční můra Matěje Kopeckého. Inu, není loutka jako loutka, že... ()

ScarPoul

Dr.horrible a ja sme sa raz zhodli na tom, že najdesivejšie horory sú práve tie, ktoré sú plné duchov, alebo sú postavené na mýtoch, alebo na miestnych legendách. Hneď sme aj museli zhodnotiť, že nájsť poriadne pecky v tomto žánri je z roka na rok ťažšie, ale keď sa to už podarí, tak to stojí za to. James Wan bude pre mňa stále majster súčasného hororu. Whannellové scenáre sú postavené na atmosfére, zaujímavých postavách a prekvapivých zvratoch. Čo je dôležité tak sa variujú. Dead Silence má v sebe kúsok zo Saw, kúsok s Conjuring, a tie majú zase iné podobnosti s Insidiusom. A pritom je každý iný, každý vychádza z iného predpokladu a každý vytvára iný pocit. Nebudem hovoriť, že je tento film horší ako vyššie spomínané. Hlavne preto, lebo je to žánrovka ako vyšitá a celkovo funguje tak ako má. Neprináša síce nič nové, ale funguje bez hluchých miest a ja som si ju užil. Nie ani tak kvôli strachu, ale kvôli samotnému prevedeniu a určitému nadhľadu. Páči sa mi, že Wanove postavy nie sú pasívne. Častokrát neuniknú svojmu osudu, ale aspoň sa snažia. A keďže toto je presne môj šálok čaju, a za oknami dážď, som viac ako spokojný. ()

HateBreeder

Paráda !! V době kdy jsem si myslel, že americká produkce už rezignovala nad tvorbou originálních horrorových počinů přichází tento téměř dokonalý snímek od Jamese Wana. Je to zvláštní, ale v poměrně krátkém období jsem viděl tří filmy s tématem břichomluveckých loutek. Zdá se, že i Jamese Wana loutky učarovaly :) ale není se moc čemu divit, neboť do horroru se skvěle hodí a já z nich mám velice silné mrazení v zádech. Dead Silence je opravdu velice precizní v budování atmosféry. Od začátku je divákovi jasné, že tohle nebude žádné trapné béčko. Ve filmu je vše tak jak by mělo v dobrém horroru být a vše směřuje k velkolepému finále, které se ale nedostaví. Jediná slabina filmu je až na jeho úplném závěru. Není to nic, co by divák nepřekousnul, ale ten závěr je zkrátka jakousi ranou pod pás. ()

PROROK14

Noo tak na tom som si ozaj zgustol. Hororik ako stvorený pre mňa. Atmosféra a ľakacie momenty parádne. Tá loudka vyzerala fakt desne. Jak tam otáčala očami alebo celou hlavou to bolo fakt dobré. Dĺžka filmu akurááát. To napodobovanie hlasu je trošku pritiahnuté za vlasy ale nevadííí. Veď to je horor a nie film podľa skutočnej události. Fakt dobré - 85% ()

Litsarch

Film mě upoutal již svými titulky, které byly nádherně udělané... Následující děj se celkem silně opírá o SAW... Je tam hodně podobností... V první řadě loutka, která je zde víceméně hlavní postavou, pak dá se říci kriminálka a konec... Podobností je samozřejmě více... Nicméně je vidět, že jde udělat horor, který způsobí mrazení v zádech, nepříjemný pocit a i ten strach tam je... A to vše bez potoků krve s využitím "otevřených hub" z Kruhu 1.... Atmosféra byla parádní, loutky také... Celkový pocit nadprůměrný.... Nicméně pro mě byly přitažené za vlasy scény s jazykem Mary a také ta Mary tam nemusela vůbec být a mohlo to jít celé jen přes loutky... Ale i tak tento snímek ve mě zanechal velice kladné pocity... Málokdy se u hororů, dá se říct, bojím či se cítím nejistě... Tomuto se v některých scénach povedlo a zato osobně smekám... ()

st.ranger

Rukopis režiséra Saw je znát. Až do konce nevíme úplně o co jde a když už si to myslíme, je opět vše jinak. Příjemný horror na jedno shlédnutí. ()

erl

Já nevím je to takové celé vyumělkované a rádoby cool. Atmosféra taky nic moc , herci na facku , příšerné triky a snad jen ten závěr je dobře zpracovaný. A dvakrát jsem u toho usnul. ()

Dale

Toto mal byť akože horor? Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale nejaký Pinocchio mi strašidelný teda nepripadá, môže sa ksichtiť ako chce. Navyše keď už na začiatku Jamie vie, že za to môže drevená bábka, tak je logické ju spáliť a je pokoj, nie ju niekde pochovávať. Aspoň ten koniec to trošku zdvihol, aj keď až také prekvapko to nebolo. Ten, kto má fóbiu z bruchomluveckých bábok, si tu asi užije desu dosť, ale inak je to taká rozprávočka bez atmosféry (tma atmosféru nerobí) a s veľmi naivným dejom. ()

JohnCZ

Pozdější horory Jamese Wana mám fakt rád, ale toto se snaží být cool tak strašně moc na sílu, že je to ve výsledku nefunkční nuda plná klišé, trapného přehrávání a otravných hlasitých klipovitých střihů. Měl jsem dojem, jak kdybych sledoval takovou tu over-the-top parodii na horor, na které obvykle koukají postavy v hororových filmech. O neexistující psychologii hlavní postavy ani nemluvě. A i přes nečekanou pointu mě to proto fakt mega nebavilo. ()

Nick Tow

Štvrtú hviezdičku si Dead Silence vyslúžil najmä vďaka "oldschoolovej" atmosfére a vizuálnej stránke, ktorá nie je samoľúbo zahladená do seba, ale slúži príbehu a prepožičiava mu správne mysterióznu charizmu. Práve vďaka nej mu odpustíme vrodené chyby krásy, keďže z hľadiska logiky a originálnosti by Dead Silence neobhájil ani advokátsky pánboh Perry Mason. Hm...a ten koniec sa trošku vymkol z rúk... Každopádne ide o síce váhavý, ale predsa len zrejmý krok po jednej z cestičiek, ktorá by mohla viesť k rehabilitácii žánru. ()

Pegas1632

takovejch slušnejch 70%. Nejlepší je na filmu asi začátek a konec, střední část je tak nějak neslaná, nemastná - aneb neurazí, nenadchne. Myslím že na dnešní dobu příjemnej horor, jasnej důkaz toho, že nejlepší horory nejsou s hektolitry krve, ale tichá a plíživá Poeovská hrůza. ()

corpsy

Naozaj dobrý nápad s tým ´´mŕtvym tichom ´´, avšak tento horor pôsobí dosť ťažkopádne a postráda svižnosť a údernosť, ktorú od takéhoto námetu predpokladáme. Záver je skvelý. ()

liquido26

Hodně povedený atmosférický horor se super děsivými loutkami. Mary Shaw byla opravdu odporná babka, obzvlášť po smrti :-) ()

Pishin

Velice prijemne prekvapeni. Horor s prichuti ''oldschoolu' se zajimavym vizualnim stylem...ktery je postaven na budovani dusne atmosfery (tedy az na zaverecnych akcnejsich 20min) narozdil od dnesnich hororu, kde se jen predhaneji v ostrejsim zobrazeni nasili, k tomu pripocteme zajimave zakonceni a velice dobry zvuk(kdyz se me z reproduktoru za zady ozvalo zaseptani, musel jsem se ujistit ze tam opravdu nikdo neni :-) Hudba se take povedla velice napomaha celkove atmosfere a mame zde zaverecne hodnoceni prijemnych 70% ()

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

12.04.2013

„Vroom Vroooom..." napsal na Twitteru James Wan, momentálně asi nejuznávanější hororový režisér. Vyděsil nás s prvním Saw i Zlověstným tichem, ale opravdu se proslavil až za pár babek natočeným, ale… (více)

James Wan – hororový král léta 2013?

James Wan – hororový král léta 2013?

21.11.2012

MacGyver míří na plátna kin

MacGyver míří na plátna kin

14.11.2012

A na rozdíl od neúspěšné a ne moc povedené parodie MacGruber se tentokrát ponese ve vážnějším duchu. Tedy, pokud jste schopni brát vážně příběh o chlápkovi, kterého vysadíte s ešusem a nožem… (více)

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům