Zlověstné ticho

• USA Dead Silence (více)

Novomanželé Jamie a Lisa Ashenovi si vybudovali nový život daleko od svého rodného města Ravens Fair v ospalém, skoro zapomenutém místě, kde je pozdě v noci slyšet podivné šeptání a kde se vyprávějí strašidelné historky z minulosti. Jednoho večera dostanou podivný balíček. V něm je dřevěná loutka Billy, která je spojena s legendou o břichomluvkyni Mary Shawové, zavražděné před mnoha lety v jejich rodném městě. Ještě tentýž večer je Lisa brutálně zavražděna. Jamie ji najde na posteli s vytrženým jazykem. Stává se hlavním podezřelým, ale vyšetřující detektiv nemá dostatečné důkazy, tak ho musí propustit. Jamie je rozhodnut, že Lisino tělo pohřbí v rodném městečku, kde se po příjezdu usmíří s nemocným otcem a seznámí se s jeho novou mladou ženou. Jamie je stále zdrcen ztrátou své ženy a pořád nechápe, proč a kdo by ji mohl zabít. Všechno se mu zdá podivné a zahalené tajemstvím, a když mu hrobník připomene pověst o Mary Shaw a ukáže mu snímky mnoha zavražděných, kteří dopadli stejně jako Lisa, je odhodlaný záhadě přijít na kloub. (TV Nova)

Cappuccino

Zmena hereckého obsadenia a zatlačenie na pilu tajomna by Zlovestnému tichu vyslúžilo určite lepšie hodnotenie, pretože inak som s ním bol viac menej spokojný. Atmosfericky to väčšinu času zvládal na jednotku, prostredie malého mestečka a jeho histórie tiež zohralo kvalitne svoju rolu, ale k dokonalosti chýbalo veľa. Podčiarknuté a zhrnuté - námet a prostredie na jednotku, herecké obsadenie si žiada vymeniť (predovšetkým hlavný hrdina a otravný detektív) a v rámci spracovania vychytať menšie chybičky. Myslím, že v Conjuring 2ke svoje schopnosti Wan už vycibril, ale jeho talent bol poznať aj v Dead Silence, takže ho určite nemôžem zavrhnúť. Slušný horor. ()

Allien.9

Hororový žánr od konce devadesátých let značně upadá, čas od času se však objeví zcela nenápadné dílko, které mě neskutečně překvapí a potěší zároveň.:-) Říkejte si, co chcete, ale "Zlověstné ticho" má vše, co by měl správný horor mít - chucky zápletku, vymazlenou atmosféru, sympatického hlavního hrdinu, kterého výjimečně nechcete odpravit od první minuty sami a dokonale nečekaný závěr. Edit: Viděno 3x a stále to funguje, takže přidávám i poslední hvězdu.;-) ()

misterz

Jeden z vydarených hororov od Wana, ktorý dlho unikal mojej pozornosti. Ide o duchársky hororový snímok, ktorý obsahuje všetky atribúty, ktoré by mal mať film tohto subžánru. V prvom rade skvelá atmosféra, napínavá, desivá, využívajúca všetky možné detaily na jej postupný rast a gradáciu, vrátane dômyslenej "práce" s bábikou. K tomu ešte treba prirátať skvelú hudbu, slušné masky a dejovú linku, ktorá vtiahne do príbehu hneď od začiatku, pričom skvelý koniec a pointa na záver úroveň filmu ešte zvyšujú. Skrátka, skvelá duchárska zábavička. 75/100 ()

pornogrind

Mám slabost pro panenky a loutky všeho druhu, takže tohle pro mě byla jasná volba. Tenhle příběh o břichomluvkyni Mary Shawové je celkem solidně natočenej, drží si dobrou atmosféru a po zvukové stránce je to taky povedený. Přesto to celou dobu nebylo nic z čeho bych si sedl na prdel. Z průměru tenhle film vytáhl až luxusní závěr, kterej snímek povyšuje o level výš.Slabší 4 hvězdy. ()

Goldbeater

Narozdíl od Saw mě tenhle film moc nenapínal a nezachránily to ani zajímavé nápady (loutky, zarostlé divadlo, brutální styl zabíjení). Pointu typu ,,měli jsme to přímo před sebou" už jednou tvůrci použili a navíc bych řekl, že tady není naservírována úplně tou nejlepší cestou. Čekal jsem, že se budu bát, bohužel se to nestalo. Snad příště. ()

mzss1

Tak jsem si zaúkoloval zkompletovat si filmy od Jamese Wana. Co mě k tomu vedlo ? Asi to, že jediný film, který jsem doposud krom tohoto viděl byl první díl série Saw. Ten mě opravdu zaujal – byl to opravdu thriller s hororovým nádechem, ty další díly byly už jen vyvraždovačky, což nevadilo – sérii mám ve velké oblibě. No, taky se těším na léto na nový Wanův horor: V zajetí démonů. Takže nyní k tomuto filmu. Rozhodně to není žádný hit, žádný Saw, ale nevadí. Shrnuto v kostce asi takhle: Značně nadprůměrná záležitost na pár shlédnutí (asi tak 3x možná 4x). Záležitost, která nabídne pár lekaček, hororový nádech je zde cítit málo, zase to má mírně zvýšené tempo, které udrží diváka po celý čas shlédnutí. No začnu psát podrobněji trochu. Úvod má snímek normální, hned se jde na věc. Bylo to tak trochu strašidelné ze začátku, žena hlavního hrdiny byla brutálně zavražděna, ale moc to na mě nezapůsobilo. Pak začne hlavní hrdina pátrat na vlastní pěst. Klíčovou rolí bude především tajemná loutka, která má nadpřirozené schopnosti takové, že loutku jak už se pak zjistí bude ovládat někdo (nechci nic konkrétního prozrazovat). Takže celé 2/3 filmu uběhnou lehce, nic významného se dít nebude, ale přesto se tu najde pár tíživých okamžiků – třeba scéna na hřbitově. Film nabídne velkou porci flashbacků, které mám rád. Takže to jasně připomnělo moji oblíbenou sérii Saw, což se cení. Když už se blíží film ke konci tak už je to více hororové, ale pořád tomu něco chybí. Krvavost ? No, vzhledem k tomu, že má tato záležitost přístupnost R, tak ji zde moc není. Vražda manželky hlavního hrdiny bylo trochu krvavá, to platí i o zbytku zavražděných ve filmu, kdy byly na pohled zohavené, ale moc to nenahánělo strach a nebylo to moc krvavé, ale nevadí. Toto je zvláštní případ filmu, který moc slovy nelze popsat. Takže jak to kladně zrekapitulovat ? Zajímavý příběh, poutavá výprava filmu, veškeré neakčné dění bylo zajímavé, pár hororových prvků, nepředvídatelnost, flashbacky do minulosti, kdy hlavní hrdina pátral po držiteli všech tajemných loutek. A hlavně samotný konec snímku mě dostal. Vyvrcholila se tam hlavní pointa a zvrat, který byl hezky sestříhán flashbacky a drobným dovysvětlením. V podstatě to samé co bývalo vždy na konci filmů v sérii Saw. A to mi jasně potvrdilo, že si to tu čtvrtou hvězdu zaslouží, sice tomu něco chybělo, ale přesto budiž. A hudba ? To je opravdu výborný klad. Charlie Clouser je skvělý hudební skladatel. V sérii Saw fantasticky doprovázel veškeré scény. Zde byla hudba hodně podobná a někdy bych řekl, že i některé motivy byly převzaté a trochu upravené z filmů Saw. Hudbu dobře skládal třeba v druhém pokračování snímku Collection. Nebo v třetím Residentu Evilu. Vždy mi jeho hudba připomene skvělý doprovod v Saw. Záporná rekapitulace ? Kladů je zde poměrně více, ale přesto musím něco vytknout. Třeba trochu více krvavosti a strašidelnosti. Více scén by to chtělo, zabrousit hororové prvky, přidat nápady, lehce zvýšit tempo a více osvětlit a velkolepěji doladit příběh. Takže se dá dost vytknout. Prostě to na mě nepůsobilo až tak jako horor, chyběla atmosféra. Ale na slabý rozpočet se z toho vytěžilo asi maximum. Herecké obsazení bylo dobré, s nikým jsem neměl problém. Hlavní hrdina byl celkem dobrý. Potěšila i role policisty, kterou sehrál Donnie Wahlberg, který si ve filmech Saw zahrál v druhém, třetím a čtvrtém dílu. No tak celkově nadprůměrná zábava ke které se ještě párkrát vrátím. Něco tomu chybí, ale nevadí. Celkově hodnotím na dobrých 72% = **** () (méně) (více)

k212

Velmi povedené po stránce technické, atmosféra výtečná, nápad rovněž, nicméně děj má pár opravdu velkých logických děr, které mě osobně rušily ve filmovém prožitku. 50% ()

kingik

Dávná rodinná kletba stihla novomanželskou dvojici Jamieho a Lisu Ashenovi a brutální smrt Lisy donutí Jamieho celému tajemství přijít na kloub, i kdyby ho to mělo stát vlastní život. V patách je mu nesmlouvavý a podezřívavý policejní inspektor (solidně hrající Donnie Wahlberg) a také fakt, že nikdy moc nevycházel se svým otcem. Ten, ačkoliv je upoután na invalidní vozík, synovi představí svou novou atraktivní macechu (dobře vypadající Amber Valetta). K tomu všemu připočteme kvalitní zlověstnou hudbu, dobrou hororovou atmosféru, pár vytrhaných jazyků, zlověstnou břichomluveckou loutku, méně důmyslný scénář Leigh Whannella s neskutečným zvratem na závěr a máme horor, který nebyl vůbec špatný, ale možná jsem čekal víc. A ta dětská říkanka, která se line celým filmem, byla celkem směšná. ()

Anderton

Trochu škoda, že tento veľmi originálny horor nebol o niečo lepšie napísaný. Aj pri krátkej metráži mám z neho pocit miernej rozťahanosti. Jeho záver je však skutočne šokujúci, a tom som bol na to vopred pripravený. V tomto musím scenáristov pochváliť. Tvorcovia to už majú odskúšané zo Saw. Taktiež som sa niekoľkokrát zlakol a nemám pocit, že to bolo lacnými ľakačkami, ale plíživou, dusnou atmosférou. Intuícia mi ale stále hovorí daj tri. ()

Carol Pifková

Horrory väčšinou hodnotím podľa toho koľko dcl vyžmýcham z docikaných nohavičiek... kecám nosím boxerky. No ale tak či tak nie je pre mňa horšej kombinácie ako duchovia a desivo vyzerajúce bábky, no a ešte keď si aj tie svine samovoľne hýbu s očami tak to je u mňa konečná. Prvý krát som prespala pol filmu (chvalabohu), druhý krát som bola tak došťaná, že som tiež išla radšej spať ale počkala som si kým nenabehla reklama aby ma náhodou niečo nestiahlo pod posteľ. No a na tretí krát som to konečne dopozerala ale radšej cez deň. Samozrejme ono to nič výnimočné nebolo a niektoré scény boli nudné ale aj tak som pre istotu i cez deň zadržiavala dych aby som pri zľaknutí nevyletela na plafón a tam sa držala ako mucha (Je síce pravda, že k tomu dopomáhala i tá hnusná ale zároveň skvelá hudba a v podstate tie ľakačky boli jasné kedy nastanú no ale aj tak! Istota je guľomet. Ta ne?!). Takže také slabšie 4* ()

Frajer42 odpad!

Jedinou silnou složkou filmu je hudba, protože tu dělal mistr v oboru. Hororovost zde absolutně schází. Vraždící loutky a jedna postarší paní s dlouhým jazykem? No, to snad ne! Film nemá potenciál vyděsit ani malé děti. Je příliš schématický a stereotypní. Chování postav je naprosto zarážející. Nejzajímavější jsou vyšetřovací postupy kníra v ksichtě, které by slušný divák označil za nepravděpodobné. Na každém kroku je kupa nesmyslů. V závěru jsem téměř usnul. Pěknější odpádek. ()

AppleCore

Hmmm, opravdu chvílema dost děsivá záležitost, nikdy bych neřek, že se budu bát loutky. Ono pustit si to v noci je celkem silnej zážitek a do mojí sbírky tak přišel další horor, po kterym asi už nikdy neusnu. Ano takhle moc to děsí. Jinak po režijní stránce nic extra, hudba stejná jako v "SAW", což mě taky vadí a příběh už docela ohranej. Jak ale říkam, má to atmosféru, která vás dostane. Hlavně nekřičte...... ()

MikeCool

Kvalitní thriller s hororovým nádechem a se spousty děsivě vypadajícími loutkami, které na nás hází svoje vražedné očka. Překvapila mě pointa, která se k závěru vysvětlí a hodně se mi zalíbila aj věta: "Pozor na pohled Mary Shaw, neměla děti, jen loutek sto. A když jí uvidíš ve svých snech, buď si jistý, že už nikdy křičet nebudeš." ()

swamp

Další z hororů, který mě ničím nepřekvapil. Nevím, zda už jsem tak přemlsaný, ale já v tom prostě četl jak v nespočetněkrát čtené knížce. Bodíky navíc za loutky.. mně přijdou fakt morbidní. ()

Okara

Komentář rozdělím na dvě části. Objektivní a subjektivní. Zlověstné ticho hodnotím jako neuvěřitelně precizní duchařský thriller. Z počátku jsem si sice slastně mnul ruce, jak ho shodím, neboť rozjezd vypadal na béčkovou detektivku. Poté se ale naplno ukazuje Wanův efektivní způsob natáčení kombinací nekonečně natahovaných a zpomalených záběrů, podpořených z ptačí perspektivy. Ty vytváří neuvěřitelnou a nervy drásající atmosféru. Když ale navíc kamera zajede do nekonečně hrozivých interiérů a přidá se k tomu potemnělá Clouserova hudba, měli byste si pomalu jít koupit nové křeslo a pilník na nehty. Pointa je i přes mírnou odhadnutelnost také povedená. Hlavní role v podání dvojníka Messiho byla střižená dobře, ale když Vám pak jde za zadkem Wahlberg s brokovnicí, tak se není příliš čeho bát. Haha. No a teď subjektivní pocit. Světaznalí logikové a hnidopiši, dejte si voraz. Dead Silence je pro mě nejdéle odkládaný film vůbec. Kamarád mi kdysi ukazoval, že ho má na DVD a ať se na něj podíváme, nějak z toho sešlo. Od té doby, tedy nějakých šest let, nemohu z hlavy vypudit plakát a slogan You scream, you die. Někdy k tomu muselo dojít a řekl jsem si, proč ne dnes. Po předchozím Wanově díle se hezky setmělo, já doma osaměl, a tak jsem měl k dispozici vynikající hororové zázemí. A zmáčknul jsem play. Zpětně teď stoprocentně nedokážu říct, jestli toho lituji a nebo ne. Zaujala mě už úvodní titulková sekvence výroby loutky a spokojeně jsem se ještě v blažené nevědomosti usmíval nad zajímavým nápadem. Poté, jak už jsem výše napsal, jsem si v duchu říkal, že to nakonec nebude tak dobré, jak očekávám. Rozjíždělo se to jako klasická detektivka s trošku zajímavější zápletkou, nic víc, nic míň. Po chvíli mi ale naprosto v hlavě ulpěla podobizna Billyho. Hrozivější výraz snad ani zvolit tvůrci nemohli. Žádné děsivé tesáky, zjizvené masky nebo rozervaný obličej. Ale široký němý úsměv. Krátce před polovinou jsem se začínal vžívat do děje, snažil se prokouknout pointu, najít nelogičnosti. V ponuré legendě jsem se začal pomalu zamotávat do pavučin nevědomí společně s hlavním hrdinou a pokoušel se odhalit onoho tajemného vraha. Atmosféra se dá mnohdy doslova krájet, ale člověk nemůže odvrátit zrak, díky své vrozené zvědavosti. Ta je podpořena atypicky dlouhými přechody kamery a neustále zakrytými předměty. Párkrát jsem se dost leknul a z některých scén i dost zamrazí za krkem. Pro mne ale největší peklo nastalo v poslední třetině. Obecně rozšířený strach z potemnělých opuštěných prostor totiž zdaleka nebylo vše, co mě čekalo. Bojím se už jen dvou věcí. Starých babizen a klaunů. Když se tyto dvě věci spojí a slídivě se schovávají v ponurém polorozpadlém divadle, všude kolem jen pavučiny, stovka šklebících se loutek a děsivé ticho prolínané pouze děsivým smíchem, tak se přiznám. Měl jsem dost v kalhotách. Jako nikdy. Snad ještě nikdy jsem si více nepřál, aby film skončil. A zároveň ne, neboť ještě při projekci, si stav bezedného strachu užívám. Z čeho mám ale opravdový strach, je z budoucnosti. Projde kolem stará paní v hábitu, leknu se. Narazím v cirkusu na klauna, leknu se víc. Půjdu do loutkového divadla, kde bude devadesátiletá břichomluvkyně promlouvat skrze šíleného klauna a dostanu infarkt. Chápu tedy zdejší nepříliš vysoké hodnocení, žádný velký zázrak to není. Zkuste si ale představit všechny Vaše noční můry v jednom záběru a pochopíte, proč zrovna zde jsem měl nejvíce nahnáno. Pravděpodobně za nějakou dobu na Zlověstné ticho zapomenu, ale na co myslím že nikdy, je výraz té loutky. Která se mi do paměti ať vědomě nebo podvědomě vrývá už několik let. Sakra, nevím jestli se na sebe zlobit, že jsem si to pustil nebo se chválit, že jsem se tomu konečně poddal. Tak či onak je pro mne tento snímek asi navždy hororem, u kterého jsem se nejvíc bál. A i když dávám plné hodnocení, už nikdy více. Takže tlačítko "Chci vidět!" se mi tu těžce vysmívá do obličeje. A už mlčím. Remember. Whatever happens, don't scream. Nejlepší soundtrack z filmu 100% () (méně) (více)

Campbell

Nic extra se nekoná, budování atmosféry se vedlo celkem dobře, ale bohužel lekačky byly strašně prvoplánované a nedokázaly mě ani trošku vyděsit. Vždy když měla být nějaká lekačka tak teda prd, protože jsem přesně věděl kdy to čeká. Nicméně film je natočen zručně a natočen parádně. Za zmínku stojí kamera která snímá fakt do detailu. Efekty byly už horší, protože naprosto narušily všechno co se mi líbilo. Herci nebyly nic extra a někteří dost přehrávaly. Aspoň že hlavní babizna byla celkem strašidelná. Pointa byla nic extra. ()

predators

Velice "příjemný" horůrek s dřevěnou loutkou v hlavní roli. To, co mě na něm chytlo nejvíc, nebyl originální a nenucený příběh, slušní herci a ani děsivé scény, ale jako nejlepší složku filmu hodnotím zvuk. Ten je ve všech směrech super a několikrát jsem se sám podíval za sebe, kdo že to tam na mě volá:-)70% ()

silentname

Nebudem rozporovať, že James Wan je skutočne talentovaný režisér a vie natočiť veľmi efektný hororový film. Ale keby mám byť úprimný, tak Dead Silence bude asi medzi prvými, ktoré podľa mňa nie sú úplne super. Atmosféra je skvelá, nápad je veľmi dobrý a niektoré strašidelné scénky sú skutočne efektné. Dokonca musím priznať, že záverečný twist je skutočne podarený a stojí za to. Nečakal som, že to bude tak efektné. Na druhú stranu ale niektoré efekty vedia trošku dráždiť, lebo pôsobia trošku nedotiahnuto a lacnejšie, a vie to trošku uberať atmosféry, keď si je človek vedomý efektov. Plus postava policajta mi tam často vadila, lebo neustále musel mať len svoj názor a holí sa všade kde sa dá. A hoci potom pochopí vážnosť situácie, ujma sa už stihla stať. Všimol som si dokonca v jednom zo záberov aj bábiku z filmu SAW... čo je pekné veľkonočné vajíčko vo filme. Som rád, že som ho videl a nebyť tých efektov, možno by som išiel aj ešte o hviezdu vyššie. Každopádne sú to silné 3* a film rozhodne za pozretie stál. Je tu sice prítomných viac klišé a mnohé desivé momenty sú ľahko predvídateľné, ale aspoň na druhú stranu tu nie sú žiadne fake ľakačky a vizuálne vyzerá film dobre a napriek tomu, že sú strašenia predvídateľné, tak sú aspoň aj reálne desivé. Najmä asi scénka, kde Mary Shaw vypadne z truhly. To bolo spracované geniálne. Hodnotenie: C+ ()

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

12.04.2013

„Vroom Vroooom..." napsal na Twitteru James Wan, momentálně asi nejuznávanější hororový režisér. Vyděsil nás s prvním Saw i Zlověstným tichem, ale opravdu se proslavil až za pár babek natočeným, ale… (více)

James Wan – hororový král léta 2013?

James Wan – hororový král léta 2013?

21.11.2012

MacGyver míří na plátna kin

MacGyver míří na plátna kin

14.11.2012

A na rozdíl od neúspěšné a ne moc povedené parodie MacGruber se tentokrát ponese ve vážnějším duchu. Tedy, pokud jste schopni brát vážně příběh o chlápkovi, kterého vysadíte s ešusem a nožem… (více)

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům