Zlověstné ticho

• USA Dead Silence (více)

Novomanželé Jamie a Lisa Ashenovi si vybudovali nový život daleko od svého rodného města Ravens Fair v ospalém, skoro zapomenutém místě, kde je pozdě v noci slyšet podivné šeptání a kde se vyprávějí strašidelné historky z minulosti. Jednoho večera dostanou podivný balíček. V něm je dřevěná loutka Billy, která je spojena s legendou o břichomluvkyni Mary Shawové, zavražděné před mnoha lety v jejich rodném městě. Ještě tentýž večer je Lisa brutálně zavražděna. Jamie ji najde na posteli s vytrženým jazykem. Stává se hlavním podezřelým, ale vyšetřující detektiv nemá dostatečné důkazy, tak ho musí propustit. Jamie je rozhodnut, že Lisino tělo pohřbí v rodném městečku, kde se po příjezdu usmíří s nemocným otcem a seznámí se s jeho novou mladou ženou. Jamie je stále zdrcen ztrátou své ženy a pořád nechápe, proč a kdo by ji mohl zabít. Všechno se mu zdá podivné a zahalené tajemstvím, a když mu hrobník připomene pověst o Mary Shaw a ukáže mu snímky mnoha zavražděných, kteří dopadli stejně jako Lisa, je odhodlaný záhadě přijít na kloub. (TV Nova)

EdaS

Je sympatické, když člověk stojící za boomem hororových jatek zkusí přijít s filmem od první chvíle staromódním, atmosférickým a vizuálně vytříbeným. Škoda, že stejné potěšení jako obrazová stránka, neposkytuje i příběh. Ten je totiž slušně praštěný a přeplněný klišé i na subžánr horor s vraždící loutkou. Výsledkem je tedy čistě fanouškovská záležitost pro hororové znalce. ()

H34D

Au, to bylo opravdu hrozné. Nechápu, že tak - ve své době - originální a svěží tvůrci dokázali po skvělém prvním Saw vytvořit zcela tupý, ohraný, předvídatelný a stupidní pseudohoror, který zkrátka nemá nic, čím zaujmout. Ne, že by na filmu bylo něco tak moc špatně, ale ono spíše nic není ani trochu dobře... 3/10 ()

xxmartinxx

Rutinní, i když precizní vykrádačka. Všechny Wanova plus i mínus včetně toho, že to není ani trochu strašidelné. Koho baví přemýšlet, odkud si Wan "vypůjčil" ten který motiv, bude to pro něj asi o řád zajímavější, mně se ale jeho přístup už okoukal. Film zachraňuje adrenalinový záběr využívající Saw principy náhlé změny tempa - laciné, ale účinné. ()

tombac

Jít Dead Silence do kina, ihned upaluji na premiéru. U mě se mu povedlo získat prozatímní primát nejlepšího neasijského horroru roku. Několik opravdu skvělých momentů plíživého napětí a vzápětí děsu, pečlivě budovaná pochmurná atmosféra, sic od poloviny ochabující, ale bez problémů válcující veškerou horrorovou konkurenci, která letos zatnula drápy do plátna. Už z panenky Chucky šel před lety strach a dřevěné loutky za ní rozhodně nezaostávají. Zakoulejí očima a všichni ti zmutování horníci, duchové a obludy obléhající motel se můžou jít hanbou zahrabat. Výtečná hudební kompozice a výrazný vizuál ukazují prstem na režiséra Saw. A že je pointa ve stejném stylu a příběh klišovitý? No, a co!? Který horror není? Pravda, tohle asi není to pravé ořechové pro horrorovým fandovstvím nedotčené... Přidám se ke zdejší hrstce poznamenaných a mrskám Wanovým loutkám pěkné 4 hvězdy. ()

Shit

Jeden z mála kvalitních hororů co se poslední dobou objevilo, sice bych uvítal ještě víc strašidelnosti a lekaček, ale rozhodně atmosféru to někdy mělo docela dost hustou a já z toho měl tu a tam i bobky. Škoda jen takovýho slabšího předzávěru, kterej ač byl celkem strašidelnej, tak pointa z toho udělala ne ani tak nudnou, ale spíš nezajímavou a přeplácanou záležitost. Ovšem úplně konečná pointa mi zase zvedla náladu, i když se to dalo čekat ()

M.a.t.t.

90 minút solídne natočenej duchariny, ktorá sem tam dopláca na chabý scenár, nie príliš presvedčivé herecké výkony ale predovšetkým na síce efektne predvedenú, no divnú pointu. Celkovo rýchlo zabudnuteľný horor ale jedným dychom dodávam, že James Wan potvrdzuje, že talent má a o to viac nechápem, prečo ním mrhá na takéto filmy. ()

gudaulin

V rámci žánru určitě nadprůměr, který kombinuje jednak nejednou použitý motiv nejlépe rozvinutý v rámci série Noční můra v Elm Street, tedy motiv nenávisti sahající za hrob, jednak motiv hrdiny pohlceného světem temna, který vede zdánlivě rovnocenný zápas, jako tomu bylo v Angel Heart, a který je např. v literárním žánru skvěle rozvedený v povídce Ondřeje Neffa Poselství pro Agla Mathona. Zlověstné ticho, to je především výborná atmosféra vytvářená hudbou, výtvarným provedením loutek i skic a slušnou režií, kterou trochu zhazuje herecky topornější hlavní představitel a některá obehraná žánrová klišé. Celkový dojem: 70 %. ()

choze

Ucházející videohoror od tvůrců SAW s důkladně přefiltrovaným vizuálem, mimořádným hereckým dřevem v hlavní roli a dokonale zbytečnou šokující pointou (a la SAW). Neustálé zlověstné pokukukování loutek a ukrývání věcí pod prostěradla mě mírně nudilo, nicméně jakmile nastoupila samotná Mary Shaw, obvykle bylo o zábavu postaráno. ()

Dudek

Příjemné překvapení v podobě hororu, který nesází na litry krve, ale spíše pořádně budovanou atmosféru pomocí klasických propriet jako je vrzání, podivné zvuky, stíny... První úmrtí ovšem není tak šokující a mrazivé jak jsem čekal a s dějem se to dál veze od desíti k pěti. Samotný příběh je plytký až hanba a chybí mu větší přesvědčivost a údernost, přesto však díky zručné režii dokáže divák film zhlédnout až do samotného závěru, který se pokusí šokovat pointou ala předchozí Wanův film. Ač jsem tuto pointu vytušil již na začátku a jedna část filmu mě v tomto podezření ještě utvrdila, byl jsem na konci rád, že tomu tak opravdu bylo, neboť režisér opět používá klasického flashbacku v vysvětlení a ten znovu působí velmi efektivně. ()

somnar

Nestává se často, že by horor měl tak výbornou vizuální stránku. A něco jako hororová atmosféra ve filmu z roku 2007? Zdánlivě nemožné. James Wan však dokázal, že neumí režírovat jen stříkající vnitřnosti, ale i klasicky napínavý thriller, ve kterém lze najít něco tak mimořádného jako je logika děje i chování postav... ()

genetique

Keď Wan v roku '04 začal mániu so svojím pekelne nerváckym dielkom, možno si mnohí mysleli, že vďaka originálnemu scenáru sa to ani nedalo pokaziť. Potom prišiel debilný nástupca Bousman a tu whoops, nič! A tak Wan spolu so svojim teamom opäť dokazujú, že oni sú tí jedineční, ktorí dokážu spáchať niečo takéto kvalitné, možno inovátorské. A verím, že sa po tomto úspešnom roku (+Dead Sentence) o ich budúcnosť báť nemusím. Podobné smrteľné zimomriavky a mrazenie som nepociťoval dávno, v tomto som bol miliónovo nadšený. Skvelá hudba, skvelé ticho. A tá odpudzujúca bábika! Dizajnovo bezchybná prácička, nechutnejšie zobrazenie sa spraviť nedalo. Tohto všetkého bolo tak akurát, keď do toho vstúpil wanovský koniec a ja som si pripomenul, prečo som dal jeho celovečernej prvotine plné hodnotenie. Škoda, že tu to všetko zablokoval pomerne slabší, béčkovitý scenár a niektoré prázdne medzery. 85%.. ()

sniper18

Je to vydarený horor od Jamesa Wana. Má celkom dobrý príbeh o mužovi, ktorý dostal poštou balík s bruchomluveckou bábkou a po príchode domov nájde svoju ženu brutálne zavraždenú. Všetko nasvedčuje tomu, že to urobila práve bábka, ale samozrejme nikto mu neverí a tak sa vracia do svojho rodiska, kde sa o týchto bábkach šíri legenda, aby zistil, čo sa za celou záhadou ukrýva. So spracovaním som nadmieru spokojný, nikdy by ma nenapadlo, že práve bruchomluvecká bábka je niečo, čo dokáže v tomto žánri fungovať a vyvolať u diváka záujem, ale tu sa to podarilo, dej je celý čas nadmieru zaujímavý, nemá žiadne slabé miesto, ale plno zaujímavých, takže sa celý čas je na čo pozerať a k tomu ešte tá nečakaná a pritom vydarená pointa. Čo sa týka samotných hororových scén, tak sú výborné, našťastie tu nebehá žiadna bábka s nožom alebo niečo podobné, ale prakticky všetky hororovo ladené situácie sú dobre vymyslené, napínavé a správne načasované, s ničím sa neponáhľa a o to je efekt silnejší. Najviac ma zaujal skvelý úvod so smrťou manželky, alebo aj scény so starenou. Veľký podiel na kvalitách nielen ich, ale aj celého filmu má aj skvelá atmosféra. Herecké obsadenie nie je ničím výnimočné, ale to vôbec neprekáža, všetky postavy sú pomerne zaujímavé, hlavnému hrdinovi sa dá fandiť, takže nemám problém. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, James Wan je skutočný hororový talent. Zlovestné ticho svojou zápletkou nepatrí práve medzi moje obľúbené hororové témy, čo je aj jediný dôvod, prečo mu nedám plné hodnotenie, ale čo sa nej týka, tak tu nemám absolútne čo vytknúť a je to jeden z najzaujímavejších hororov nielen posledných rokov. Objektívna kvalita filmu- 85%, film sa páči mne na 78%. ()

Eliott

Bylo mi ctí vidět konečně horor o takto legendární břichomluvecké panence. I když mi první polovina připadala zoufale předvídatelná a poměrně nudná. Závěr má vážně grády a celkový dojem ihned napraví. Musím říct, že rozuzlení zápletky jsem si vážně užíval a finální scény v domě s loutkami mi připadaly i poměrně strašidelné. 70% ()

Botič

Vidět jako prcek byť jen jeden jediný Wanův kousek, asi bych trpěl nočními můrami doteď a to mu v tomhle případě stačí k navození znepokojivé atmosféry jeden pár koulících se zlověstných očí. Z hororové pětice nejslabší kousek, ale i přes to silný nadprůměr. ()

Le_Chuck

Najlepšie ak o Dead Silence nič neviete a čakáte ďalšiu pseudohororovú pásovku "Made in USA". Som milo prekvapený a kliše, neklišé od sopliaka Wana by sa tento rok mohli učiť jak Pangovci, tak aj Shimizu. A ne, že ne. Veliká spokojnosť 90%. ()

Spiker01

James Wan nikdy nezklame. Dead Silence sice nedosahuje kvalit pozdějšího Conjuringu nebo Insidious, ovšem stále jde o výborný horor, který stojí za to zkouknout. Možná, kdyby zde hrál Patrick Wilson, bylo by to ještě o fous lepší...70% ()

akisha

Poslední dobou už vyděsí málokterý horor, takže Dead Silence je vítaná změna, bála jsem se docela pěkně. Režisér si skvěle pohlídal vizuální i hudební stránku filmu a atmosféru se mu podařilo udržet pěkně temnou a chladnou. A nápad s břichomluvci je taky celkem originální. Škoda přeškoda, že v hlavních rolích jsou více méně otravný nebo nedostatečně charizmatický herci (hlavní hrdina, jeho žena a často i Donnie Wahlberg, jehož hlášky mě časem fakt prudily), aspoň teda že se tam objevil Bob Gunton a Amber Valletta. Je ale pravda, že Dead Silence je pořád vysoký nadprůměr a doporučuju všem hororovým fandům. ()

Falko

O napätie tu nie je nudza, hudba je podobne temna, ako aj v serii SAW, ale netreba od scenara nic ocakavat. Ak sa chcete divat na horor, lebo sa tesite, ze vas tu prekvapi scenar, tak sa radsej na to nedivajte. Ak sa chcete len pobavit a jednoducho sa trosku nechat vystrasit, tak tento ducharsky kusok by mohol byt niecim pre vas a okrem toho nie su tu ziadne hektolitre krvi, to plati hlavne pre Madison :-) ________ Ryan Kwanten - (Jamie Ashen) +++ Amber Valletta - (Ella Ashen) +++ Donnie Wahlberg - (Det. Lipton) +++ Michael Fairman - (Henry Walker) +++ Joan Heney - (Marion Walker) +++ Bob Gunton - (Edward Ashen) +++ Laura Regan - (Lisa Ashen) +++ Dmitry Chepovetsky - (Richard Walker) +++ Judith Roberts - (Mary Shaw) +++ ()

ClintEastwood

Po krvavém trháku s názvem Saw, udělal James Wan tímto snímkem dva kroky vzad. Je tady sice pár dobrých nápadů a občas i zamrazí v zádech, ale jinak Zlověstné ticho vypadá spíš jako dražší televizní film. Závěr s lidskou loutkou, je (ne)chtěně komický. Lepší tři hvězdy. ()

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

12.04.2013

„Vroom Vroooom..." napsal na Twitteru James Wan, momentálně asi nejuznávanější hororový režisér. Vyděsil nás s prvním Saw i Zlověstným tichem, ale opravdu se proslavil až za pár babek natočeným, ale… (více)

James Wan – hororový král léta 2013?

James Wan – hororový král léta 2013?

21.11.2012

MacGyver míří na plátna kin

MacGyver míří na plátna kin

14.11.2012

A na rozdíl od neúspěšné a ne moc povedené parodie MacGruber se tentokrát ponese ve vážnějším duchu. Tedy, pokud jste schopni brát vážně příběh o chlápkovi, kterého vysadíte s ešusem a nožem… (více)

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům