Zlověstné ticho

• USA Dead Silence (více)

Novomanželé Jamie a Lisa Ashenovi si vybudovali nový život daleko od svého rodného města Ravens Fair v ospalém, skoro zapomenutém místě, kde je pozdě v noci slyšet podivné šeptání a kde se vyprávějí strašidelné historky z minulosti. Jednoho večera dostanou podivný balíček. V něm je dřevěná loutka Billy, která je spojena s legendou o břichomluvkyni Mary Shawové, zavražděné před mnoha lety v jejich rodném městě. Ještě tentýž večer je Lisa brutálně zavražděna. Jamie ji najde na posteli s vytrženým jazykem. Stává se hlavním podezřelým, ale vyšetřující detektiv nemá dostatečné důkazy, tak ho musí propustit. Jamie je rozhodnut, že Lisino tělo pohřbí v rodném městečku, kde se po příjezdu usmíří s nemocným otcem a seznámí se s jeho novou mladou ženou. Jamie je stále zdrcen ztrátou své ženy a pořád nechápe, proč a kdo by ji mohl zabít. Všechno se mu zdá podivné a zahalené tajemstvím, a když mu hrobník připomene pověst o Mary Shaw a ukáže mu snímky mnoha zavražděných, kteří dopadli stejně jako Lisa, je odhodlaný záhadě přijít na kloub. (TV Nova)

Pedestrian

Film je propagován jako "od scenáristů a režiséra Saw". Saw byl ale podstatně lepší. Byl originální, napínavý, šokující a zběsilý. Dead Silence není ani jedno. Je to obyčejný béčkový horor se slabým scénářem, topornými herci a pár ošklivě zkroucenými obličeji. Pro režiséra Saw velký krok zpět, a já si kladu otázku, jak mohl tak nadějný tvůrce natočit tak špatný film. ()

Tomco

James Wan má kvality aj potenciál a je tiež vidieť, že ho horor baví a je v ňom proste doma. Prečo potom, podobne, ako v prípade Death Sentence, nevie prekročiť tieň priemernosti? V tomto prípade sa jedná o v celku slušne rozbehnutú akciu (pýtajúcu si štyri hviezdičky), ktorej postupom času dochádza dych. Dúfam, že najbližšie už nebudem ochkať nad tým, čo mohol tento ázijec z danej látky vytrieskať, ale naopak budem tlieskať jeho kvalitám, ktoré už raz tak dobre odhalil v prvej pílke. Dnes 6-7/10. ()

Claw

3 roky před intenzivně hrůzným a děsivým "Insidious" si Wan střihl tento velmi podobný snímek, který mi málem úplně unikl. Musím říct, že jako film, jako celek, se mi film líbil a působil na mne lépe než zmíněný "extreme shocking" "Insidious". Ovšem i tak dávám o hvězdu míň, přece jen jsem se u něj příliš nebál. Ale opravdu jsem se kochal!! Úžasná atmosféra, úžasný vizuál, kamera, hudba, zvukové efekty a naprosto DOKONALÝ závěr!! Film působí docela uceleně, není to jen soubor na sebe navazujících lekaček. Přesně takhle se to má dělat... /80%/ ()

Chrustyn

Nudný horor s nulovou atmosférou, minimem lekacích scén a špatnými herci. Jediné co film trochu zachraňuje je originální zápletka a zajímavá pointa. ()

klerik

Je tam bábka, je tam chytľavý hudobný motív, je tam zaujímavé finále. Presne ako pri (značne preceňovanom) SAW, ale na rozdiel od gulášovej Hry o prežitie, je toto štandardný horor, akých sú stovky a len niekoľko zrniečiek režisérskej šikovnosti mu vynieslo tretiu hviezdu. Tak trochu retro v štýle 90-tych rokov, ktoré príliš kopíruje šablónu vytvorenú svojimi predchodcami. Navyše, keď na filmom začnete premýšľať, zistíte, že tie najlepšie časti z neho robia nelogický zlepenec. Film určený pre pozeranie na DVD so slúchadlami na ušiach. Ja som to videl v letnom kine a aj preto som nedostal práve to, čo som čakal... ()

Crocuta

V dobrém slova smyslu hrůzná podívaná, při jejímž sledování mi chvílemi skutečně naskakovala husí kůže a která nedostatek originality a logiky děje bohatě vynahrazuje kvalitním zpracováním a hlavně mrazivou atmosférou. Snímku by prospělo, kdyby se Wan vykašlal na podobně provařené motivy a postavy, jako je policista - nevěřící Tomáš (čili blb určený k likvidaci) nebo mentálně narušená stará paní (která ví evidentně víc, než se zdá, bla bla), ale vizuální pojetí Ravens Fair a okolí se mu povedlo náramně (kupříkladu jezerní divadlo jakoby vystoupilo z některého obrazu Arnolda Böcklina). Jo, a řeknu vám, že mě přijít poštou panák s podobně kriplovským výrazem jako přišel Ashenovým, tak s ním v tu ránu zatopím v kamnech! ()

Marze

Režisér vybavený decentním rozpočtem dělal co mohl, aby to bylo vzrušivé či děsivé, ale výsledek je poněkud bez pointy a smyslu. ()

heyda

James Wan opět mile překvapil. Ze série SAW si odnesl jen to dobré a naservíroval nám zajímavý horor, kterému jsem příliš nedůvěřoval, protože duchařiny nepatří mezi mé nejoblíbenější typy hororů. Ke všemu horor o vraždící loutce - to zní hodně béčkově. Ale tenhle horor i přes různé chyby a béčkové momenty je nadprůměrnou hororovou podívanou právě díky solidní režii, hercům, mrazivé hudbě a úžasným kamerovým orgiím. No a ten konec!!! To je panečku paráda. Takže celkově shrnuto: horor si po většinu stopáže drží charakter průměrného hororu (3 hvězdičky), ale právě díky super konci si dovolím jednu hvězdičku přihodit navrch. ()

VenDulin85

Další vydařená Wanovina, při které si tak v duchu proberete, kolik loutek/panenek máte na půdě a při nejbližší příležitosti uděláte menší čistku... Jsem skoro v pokušení dát za pět*, protože Dead Silence má přesně ty aspekty, jaké má správný horor mít, aby vás kvalitně vycukal. ()

TheEvilTwin

Film, ze kterého jsem se v deseti letech možná bál, ale kromě povedeného creepy soundtracku tady toho moc není. Nemůžu se zbavit pocitu, že to celé prostě působí moc béčkově a hloupě, ať už kvůli chování hlavní postavy, které je ze škatulky “hororový idiot roku”, absence emocí a vykreslenosti postav (zemře mu žena a jemu to očividně vůbec nevadí) a nebo šablonovitého a sterilního děje. Pár chvilek to mělo, ale celkově se jedná o vcelku nepodařený horor bez atmosféry a jediného prvku, který by si zasloužil divákovu pozornost. Snaha o solidní konec, který se zčásti vydařil, tohle ale stejně nezachrání. ()

SOLOM.

No tak mě tento kousek vůbec nechytl a to mám podobné filmy docela rád. Během jeho sledování jsem měl co dělat, abych u něj neusnul. Režisér se sice hodně snažil, aby vytvořil skličující atmosféru, ale mockrát se mu to nepodařilo. Některé chvilky jsou opravdu hodně dobré, ale jinak docela nuda. Zvláště jak se film blížil ke svému zdárnému konci, tak se mi to začalo zdát čím dál tím více překombinované. Na někoho to zřejmě fungovalo, ale u mě to v žádném případě neuspělo. Nejde o nic víc než průměrný kousek, který zase dlouho nepotřebuji vidět. ()

eraserhead666

Možná to neoplývá originalitou jako Saw, ale tohle je pro mě pořád a dosud nejlepší horrorový Wan. Loutkové horrory mám hrozně rád a když tady utichl prostor, běhal mi mráz po zádech. Rozjezd filmu s manželkou je fakt brrrr.... ()

Sofia

Velmi zajímavé překvapení. Docela originální scénář, i když pár klišé typických pro tento žánr se přece jenom objevilo (návštěva hřbitova a kopání hrobů uprostřed temné noci, natvrdlý policajt atd.). Z filmařského hlediska mě zaujalo výtvarné zpracování – celý film byl natočený v ponuré atmosféře černo-bílých, šedivých a tmavě zelených odstínů a jen chvílemi se objevovala temně krvavá rudá barva – auto, růže apod. Příjemně jsem se bála (jak to u takových filmů mám ráda!) a na konci jsem byla ráda, že jsem si do mého nového bytu nenastěhovala moji kolekci panenek z dětství :-) ()

ARI50

James Wan potěšil opět hodně a dokáže člověka dobře vyděsit, jde tady vlastně rychle na akci a člověk vlastně ani na nic nečeká ale prožívá výborný pocit napětí strachu a čekání odpovědí chválím výborně dobře. ()

veru_needy

Já myslím, že v tomto případě se hodí i potlesk. Ne, že by byl tento film nějak zvlášť velká bomba, ale kdyby se natáčelo více hororů na stejné úrovni jako je tento, úplně by mi to stačilo. James Wan alespoň mě ze začátku dost zmátl. V úvodu to vypadá na slasher podobný Chuckymu, ale během filmu děj získá větší grády a Wan rozjíždí film jako za staré školy. Napětí, lekačky, záblesky, pohybující se stíny a podobné stereotypní triky v jeho podaní ovšem neskutečně pravdivě působí. Co mi nejvíce na filmu líbilo bylo, jak na vás dokázal působit na jednu stranu jako slasher a na druhou stranu duchařina. Každá část funguje perfektně. A fakt, že film má docela předvídatelný scénář, jsem tak moc na vědomí nebrala, protože klišé a podobné aspekty už zkrátka k tomuto žánru patří. ()

MáŠa

Film od tvůrce Saw, čili těšil jsem se, ale z výsledku jsem trošku zmatený. Divák tu má totiž čest s jakousi duchařinou, a pojem duchařina se k Pile rozhodně nehodí - tam jde o příběh, kterému velice snadno uvěříte, že se mohl stát. Naproti tomu zde je vám servírovaný příběh o ženské, kterou ulinčoval lid, ale ona neskončila v pekle, ale přežívá ve svých loutkách, s jejichž pomocí vraždí potomky těch, co jí kdysy zabili. Hm, jak osvětové téma :-) Můžu ale prozradit, že i zde vás čeká poměrně velké překvapení. ()

JASON_X

Vizuálně hodně pohledný "loutkařský" horrůrek, příběhem i výpravou mi připomínající 19.století přenesené do dnešní doby. Myslím, že kdyby třeba E. A. Poe žil dnes, mohl by psát povídky (nebo scénáře) s podobnými motivy. Taky se mi líbila poctivá širokoúhlá kamera, která byla většinou na stativu a ne v něčí klepající se pazouře (jak málo mi stačí ke troše té divácké spokojenosti) a hodně se mi líbila výtvarná stránka filmu, která myslím nebyla o mnoho horší než třeba u Burtona. Jen trochu škoda dost nevýrazných herců ve dvou z hlavních rolí - Ryan Kwanten i Donnie Wahlberg oplývají "charmem" socialistického ministerského úředníka. A pár hnidopišných postřehů - 1.blankytně modrooký pohřebák Henry má coby kluk oči hnědé jako hnědý uhel a 2.když Jamie při jeho první návštěvě starého divadla vyklepe prsty pár tónů na klavír, tóny vůbec neodpovídají klávesám (na to nemusím být klavírista). Ale jinak moc pěkný film s moc pěkným koncem! Silné čtyři. ()

oLí

5/10 Víc zamakat na prostřední hodince, míň uřvaný báby a bylo by to za 3 hvězdy. Děj je pomalý, vláčný a pointa moc rychlá. ()

Morholt

Další z řady amerických městských legend, která se svým průběhem nijak neodlišuje od ostatních, takže vše jede na rovině "otřesný zážitek-brzké zjištění účasti strašidla-boj se strašidlem". Nicméně Dead Silence se liší citlivým obrazovým a zvukovým zpracováním, takže jsem se konečně po dlouhé době mohl mezi lekačkami průběžné bát. Škoda, že stejně kladně nemohu hodnotit protagonisty, kdy zejména hlavní hdina byl neskutečně na pěst. 70% ()

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

Rychle a zběsile 7 v režii hororového krále?

12.04.2013

„Vroom Vroooom..." napsal na Twitteru James Wan, momentálně asi nejuznávanější hororový režisér. Vyděsil nás s prvním Saw i Zlověstným tichem, ale opravdu se proslavil až za pár babek natočeným, ale… (více)

James Wan – hororový král léta 2013?

James Wan – hororový král léta 2013?

21.11.2012

MacGyver míří na plátna kin

MacGyver míří na plátna kin

14.11.2012

A na rozdíl od neúspěšné a ne moc povedené parodie MacGruber se tentokrát ponese ve vážnějším duchu. Tedy, pokud jste schopni brát vážně příběh o chlápkovi, kterého vysadíte s ešusem a nožem… (více)

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům