Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

sadlokan

Se tam mydlí nějaký obrovský plechový troubové a do toho hraje symfoňák jak z Titanicu.To asi proto,aby se divák dojal když umře robot? ()

John8

Je v tom jasně cítit Spielbergova ruka, i když je to fantasmagorie, pod vším tím plechem a explozema je cítit jakási duše filmu, a pozorný dívák vyčte to co nám chtěl autor říct, pro ty ostatní je to výborná podívaná a úžasná akce. ()

Majkak

Perfektní relax, který nenudí. Autoboti jsou neodolatelní. Výborné po technické stránce a také hlášky, které nemají chybu. To neplatí o místech, kdy autoboti deklarují, jak milují lidi a co jsou schopni pro ně udělat. Patetické proklamace, které se tlučou s tou zábavnou částí. Tady to chtělo použít trochu jiné dialogy. ()

Olík

Jak malý kluk jsme také vlastníval červený motocykl, který se několika šikovnými tahy přímo před očima měnil v robota připraveného k boji. A ačkoliv jsem z něj nikdy (ani pod nátlakem) nedostal, jestli volí Optimuse nebo Megatrona, užil jsem si s ním o kapánek více zábavy než s jeho filmovými bratránky. Je určitě dobře, že Michael Bay nadále baví lidi a nedal se na léčbu rakoviny, jak kdysi trefně reagoval na nepříliš lichotivou kritiku, ale někdy všeho moc škodí! Bay se měl vydat přímočaře hlava nehlava stylem robot, raketa, robot, výbuch, robot. Zkrátka, snažit se díky velkolepým efektům zapomenout na přihlouplý příběh, na jehož začátku nebylo slovo, ale krychle :) a neupozorňovat na své tápání pomocí humoru ala Víla Zuběnka, záběrů na polonahou Megan Fox v západu slunce, „Scary Movie“ postav (Anderson, Mac) nebo hrdinsko-patriotických prohlášení o sebeobětování z úst (nebo otvoru v kapotáži) žirafoidního robota. Ty tři hvězdy jsou za……….…………nevím, asi jako memento mé dávno ztracené dětské hračky. ()

RedDuck odpad!

Asi je zbytečně se o takovém filmu nějak rozepisovat. Ten film z mého pohledu absolutně nefunguje. Tuny klíše stokrát viděných, téměř neexistující scénář, nezajímavé postavy hrané ještě dost prkenně, podivuhodná umělost a sterilita prostředí a grafiky, dialogy na úrovni po vypití deseti piv, zoufale vážné nasupené ksichty bez jakéhokoliv humoru a nadsázky. I přes všechnu nudu jsem se snažil dokoukat, ale nešlo to. ()

Hapretor

Asi po 20-ti letech jsem se konečně dočkal. Transformers byli zfilmováni. Comiks dobře neznám, kreslený seriál mě nebavil, tak konečně ten film. Na chatě u fotra na nechutně zaprášené půdě jsem onehdy našel jeden výtisk. Bylo to psaný německy. Netušil sem o co jde, ale ty obrázky mě doslova fascinovaly. Bay mi tímto splnil můj dětský sen. A byl to sen hezký. I když ten děj mohl být o dost více drsný než takový popcorn romanťák. Když ale hlavní roli hrajou high-tech roboti, které vede sympaťák jménem Omega Prime, jenž pobral díky digitální technologii více charismatu než všichni živí herci dohromady, není co řešit. Nepomohla tomu ani silně šukézní Megan Fox, ani velmi se snažící a jako rodící se nová star "She-male La-Baf". Za roboty a splněný sen 4 *. Jinak bych to nepobral. ()

katzo

Transformers, hračky môjho detstva sa stali hlavnými hrdinami filmu. Nápad super. Miestami som sa dokonca na tých amerických vtpíkkoch schuti zasmial. Herecké obsadenie taktiež na vysokej úrovni. No a konečne akcia... Áno o akciu nie je núdza, ale ku koncu bolo tej akcie toľko, že som sa začal nudiť. ()

Ydrosten

Neznám žádné hračky ze série transformers - tohle mě nějak minulo. Když jsem četl někde jakousi dlouhou recenzi na tenhle film , začal jsem pátrat co to vlastně je a o čem že se to celé bude točit. Hmm , hm , hmm tedáááá ?? Co to ? Udělat film kde jsou emzáci roboti a ještě se budou měnit v auta - todle nemůže dobře dopadnout. Michale Michale , do čeho jses to pustil. Pak jsem ( asi na třetí dotírání ) uposlechl volání kamarádů a vydal se do kina. Seděl jsem celej film jak jelito a nechtěl jsem vůbec odejít domů. Tadle hračkářská akční jízda mi totálně vyrazila dech. Tý jojo , tak takhle si představuju film o emzácích - dobrá , není to zase jako ostatní filmy o ufonech , leč to funguje líp než u těch dalších. Michale , teda kloubouk dolů. Hluboká úklona tomu , kdo z obyčejné hračky vytřískal milionkrát víc než by se dalo čekat. ()

char_t

Perfektně vyvážené. Každý bot má své místo, Megan Fox lahodí oku, Bumblebee je roztomilé Camaro atd. Jen škoda, že se na konci Bay trochu utrhl z řetězu a nepřehlednou akcí připravil film o pátou hvězdu - zřejmě jako předzvěst dalších dílů, které se nesou právě v tomto zběsilém duchu... ()

Akana

Infantilní příběh, bombastické efekty, hrdinský patos a pro vyvážení i nějaký ten "humor". Sympatické je, že si Transformers nehrajou na nic, čím nejsou, ale míra hlouposti je tady překračovaná až příliš často. I vyfešákovaný blockbuster se dá udělat chytřeji/zábavněji. A nebo je to tím, že nemám vztah k bourákům, ať už skutečným nebo hračkářským? ()

alambert

No, musím říct, že mě to uplně nezasáhlo. A to přesto, že mám rád auta, která tu mají skoro hlavní roli, a přesto, že přesně tohle, auto, ze kterého se dal několika pohyby udělat robot, jsem jako dítě měl (cca v roce 1998?) a tudíž by mě měla zcela rozdrit nostalgie. Bohužel se nestalo. Co mi vadilo nejvíc bylo asi to, že to je natočené až moc jednoduše-jde to skoro až do stupidity, aby se na to mohly koukat i osmileté děti, které až uvidí upoutávku nebo plakát, budou mámu tahat za sukni tak dlouho, až vyplázne pětikilo za kino. Co naopak nemůžu neocenit, je ta teenagerovská dějová linka se Shiou a Megan. Jednak je to prostě příjemné a pěkně zahrané a druhak Megan je neuvěřitelně nádherná a ty scénky s ní a tím Camarem jsou právem téměř legendární. Nebýt Megan, bylo by to za tři. Miluju Tě Megan, miluju Tě za to, že se můžeme koukat na tvou krásnou tvář a že nám předvádíš své dokonalé tělo. Jsi nejkrásnější umělecké dílo, jsi div světa... :-* :-D ()

animario

Jednoduše p-a-r-á-d-a. Tvůrci se tohohle materiálu nemohli zhostit líp. Z původní série hraček pro kluky a animáků vytvořili vymazlenou akční robojízdu pro všechny věkový kategorie, s dostatkem vtipu a nadsázky. Zábavný od počáteční invaze až po finální battle. Vytýkat filmu vzniknuvšímu podle hraček zacílených na věkovou skupinu cca 5-12 let stupidní scénář a patos je vážně přitroublý a zbytečný (obojího tam bylo přiměřeně s ohledem na "předlohu" a všechno bylo naprosto pod kontrolou). Škarohlídi by zasloužili headshot Ironhideovým kanónem mezi voči ... ()

clump

V podstate dokonaly velkofilm. Sceny jako prvni transformace a nasledna destrukce zakladny nebo roboskorpion v Kataru patri bezpochyby do zlateho fondu kinematografie! ()

Nerd4Dreaming

Překvapivě mnohem lepší film než jak si ho pamatuji.. Originální znění je holt jiný kafe. Jinak se samozřejmě jedná o kvalitní blockbuster, takový jaký si západní společnost žádá, dechberoucí akční scény, klišovití hrdinové, pompézní hudba, americké vlastenectví čiší ze všeho... Zručná filmařina naštěstí klišovitost přebíjí, Michael Bay zná svoje řemeslo.. A nesmím zapomenout na krásnou Megan Fox! ()

BeranSon

Skutečně Michael Bay je režisérem pouze velkých filmových sérií a tímto to jen ztvrdil.Výborná akční podívaná s perfektním využitím techniky a dobrou zápletkou. By do hlavní role vsunul Shia LaBeoufa, který jako nadržený, neklidný mladý hoch působí působivě a co se týče půvabné Megan Fox tak ta ve své roli zlodějky aut působí taktéž velmi jistě. Všiml jsem si ale toho že v určitých pasážích herci ve vedlejších rolích začnou přehánět své reakce, až se mi dokonce zdá že se jeden snaží druhého přehrát. Zábavná podívaná která neomrzí. 7/10 ()

MickeyStuma

Co dodat ke snímku, o kterém již bylo řečeno vše. Vizuální zážitek je astronomický, velkolepý, gigantický. Režisér Michael Bay dokázal z námětu vymáčknout vše co se dalo za podpory kouzelníků z ILM. Zopakoval si tu všechny postupy z předchozích svých snímků a vznikla podívaná, jakou asi málo kdo čekal. Na ničem se nešetřilo a je to znát na každičkém záběru. Dějové zvraty občas ulítnou, ale ty se hbitě v monstrózní akci lehce schovají. Zajímavá je hudba odkazující na jiné snímky, připomínající skutečnost, že něco podobného tu už někdy bylo. Příchod robotů, (těch hodných) je doprovázen melodií podobné z E.T. Mimozemšťana. Při robotických soubojích se zase objeví dva motivy z Terminátora. A mohl bych pokračovat. Vykrádání? Mě to přijde jako zajímavý nápad. Použít do hlavních rolí neokoukané tváře byl výborný tah na branku. Dostává to tak daleko větší punc originality. Hollywood opět popošel vpřed a je to ohromná výzva pro ostatní studia, jestli tak vysokou laťku překonají. ()

Anduril

Tento film som videl už tretí krát a stále ma baví. Pekný príbeh aj s dotiahnutými detailami, skvelé neopozerané herecké obsadenie a výkony (proste ich vzťahy fungovali skvele), dych vyrážajúce efekty na vysokej úrovni (super spomaľovačky, výbuch, lietajúce kovy...) a to všetko dotvára skvelá hudba so skvelým soundtrackom. Trocha ma tam vyrušovala postava agenta Simpsona, prišla mi až nasilu a zbytočne komická. A potom mi prišlo ako hendikep, že som človek. Pretože ľudia tu boli skoro bezmocný a civilisti tu padali za obeť ako muchy, proste len tak... Ale aj tak, podľa mňa, je to proste jeden z najprevratnejších filmov svojej doby.Odporúčam ho pozrieť všetkým chalanom, každého veku, čo ho ešte nevideli. Pre dievčatá to asi nieje moc lákavý štýl filmu. ()

Luk Skywalker

První díl byl pro mě zklamání, já čekal roboti vs. roboti (jako kdysi v tom animovaném seriálu) a hle tady důležitou úlohu hráli lidé. Nechápu, jak to mohli takhle zmršit. ()

Eeuanmainyaq

Američania neveria na evolúciu a na globálne otepľovanie, ale čo takto mimozemské autá? Stereotypom tento film nepomôže. No je prekvapivo prínosný, nakoľko takúto reklamu na americké automobilky by som na predkrízové obdobie neočakával, no a tiež som prekvapený ako jednoducho sa dá aktivovať toľko pestovaný patriotizmus a kam až to katapultovalo tento film. Asi je ale priekopnícky, pretože logiku nahradzovať smiešnymi výbuchmi a prehnanými efektami je rozšírená móda až neskorších rokov. Orgie primárnej senzorickej sústavy začali. Škoda, že som to vzhliadol až tak neskoro, keď už je latka vyššie, možno by ma to kedysi nudilo menej. ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)