Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

bobrux

Možná trošku přitažené za vlasy a možná i trošku pro děti, ale na tohle všechno zapomenete při první akci. Bay moc dobře ví, jak udělat napínavou a cool vypadající scénu. Lítá snad všechno, transformeři vypadají naprosto uvěřitelně a ze soubojů stroj proti stroji jde cítit každý vytlučený šroubek. Závěrečný akční sprint, který vám nedá vydechnout je pak už jen třešnička na dortu... ()

Kacenka_

sen každého malého chalana [určite nielen môj] kto tento seriál pozerával, Transformeri si ma vyberú, aby som im pomáhal a potom sa udeje strašná bitka, o ktorej ľudia ani nebudú vedieť a ja budem hrdý, že nikomu nič nepoviem..... jednoducho ma tento film pohltil, možno preto že už v detstve mi otec nosil malých plastových Transformerov, ale to nič nemení na tom ,že to je proste skoro geniálny film. a tie hlášky: "čo je to? - to je robot..ale iný, ako nejaký super namakaný robot, z Japonska, hej určite z Japonska". zážitok mi kazili iba 2 veci.. tá sprostá heroická hudba a zopár nelogických vecí, čo mi vadili už v dectve:-) 9z10 ()

Vodny

Od začátku bylo každému jasné, že Transformers budou jiní než všechno co jsme doposud mohli v kinech vidět. Již v trailerech jsme měli možnost zhlédnout pár ukázek toho, co dnešní trikaři a CGI specialisti dokážou. Jenže ve filmu je toho 100x víc ! A překvapivě nejsou to jenom triky, co vás bude po celých 144minut bavit. Nečekaně (pro mě) je ve filmu tolik humoru a vtipných scén, že nebýt explodujících budov, automobilů a tanků, tak by se dalo s nadsázkou hovořit o dobrodružné komedii. Tam kde ostatní filmy svou vážnou a až přehnaně komplikovanou tváří staví diváka do role toho, kdo musí sledovat akci a ještě přemýšlet, Transformers baví diváka akcí, humorem a zase akcí. A není lepší kombinace, než když po megalomanské přestřelce dvaceti metrových autobotů dojde na scénu, kdy malá čivava počůrá jednomu z transformerů nohu, načež ten jí za to chce "terminovat"-zničit se slovy, že mu to teď zrezne. A takovýchto útoků na bránici si užijete několik. Pokud si vzpomínáte na Mizery 2, skvělou akční podívanou, ve které honička na mostech představovala vrchol v akčních automobilových scénách, tak věřte, že Bay si jenom zkoušel, co všechno se dá s kamerou a digitálními triky vytvořit právě pro Transformery. S čistým svědomím mohu prohlásit, že od dob prvního Matrixu jsou Transformeři dalším evolučním (né-li revolučním) stupňem v trikařských možnostech. A to je právě to, co mě po celý film drželo úsměv na rtech, vítězný úsměv nadmíru spokojeného diváka, který tleská a žasne nad tím, čeho je člověk (Bay a jeho tým) schopný. A tak ačkoliv Transformeři jako takový neexistují ve své skutečné podobě, tak díky tomuto filmu si klidně dokážu představit, že by jednou existovat mohli. Když je možné vytvořit jejich dokonalý model včetně do nejmenších detailů zpracovaných animací (rozložení a složení do libovolné podoby), tak jejich mechanické postavení je již jen otázkou technologického a materiálního vývoje. Kromě autobotů hlavní roli s patřičně svérázným zmateným a poblázněným výrazem skvěle zahrál Shia LaBeouf, který se proslavil ve výborném Golfovém snu. O hudbu se také bát nemusíte, Steve Jablonsky je zárukou kvality a ikdyž se mi občas zdálo, že by hudba mohla danou scénu podpořit trochu jinak, víc s citem, jde vcelku o dobrý doprovod. Závěrem trocha kritiky, která je i není na místě. Možná někoho bude štvát zmatek spojený s akčními mega scénami, možná vás bude štvát málo klasických "Bayovských" zpomalovaček anebo si všimnete několika mušek v podobě trošku matoucího střihu, ale nesmíte zapomenout na jednu věc: Kdo hledá chyby, vždycky nějaké najde. Raději se soustřeďte na to, na co chtěl Michael Bay aby jste se soustředili a pak vás film odmění svou vtipnou nadsázkou a dokonalými triky. P.S. Vyměním Peugeout 405 za starý Chevrolet Camaro ve verzi BumbleBee. :O) ()

Joll

Výborná akce, vizuální orgie, to jsou transformers v podání vizuálního Boha Baye.Bohužel nevyhne se to typickým americkým klišé, které zbytečně film srážejí níže.Hacker co bydlí s babičkou a rozlouskne kod za 5 minut zatím co tým vládních tecniků nikoliv, k tomu mu pomáhá modelka která je chytrá jak Einstein, a teenager naprosto ve škole opomíjený sbalí nej kost co se tahá samozřejmě s fotbalistou, kterej je megakretén.Ve filmu je spousta nelogičností, ale zas na druhou stranu je to celé bráno dosti s humorem a nadhledem, záporní roboti hlavně malí se chovaj jak z animáku, kladní vtipkují, prezidontovy jsou tentokrát vidět jen Fusky a jesště ke všemu červený :) Nemůžu se zbavit dojmu, že natočit to po dvážnější taktovkou by to byl nehorázný nářez, takhle je to sice velmi vydařený Blockbuster, na který se skvěle dívá,a le nic víc.Kdyby se nesnažili tolik vydělat a film de facto zřístupnit i pro menší publikum, které nalákají komické vložky tak by film vydělal určitě o dost méně, ale byl by o dost lepší, ale holt takovej je byznis. takže za 4 hvězdy. ()

Puol

Sympatický herecký pár, špičkové triky,veľa neprehľadnej akcie, bezduchý scenar a hlavne "nadsázka". Poteší aj more hlášok typu " To nemohol urobiť Freddy Kruger to bol určite Wolwerine". S prižmúrením oka tak 7/10. Mne sa páčil skôr Ostrov. Ten malý robot-cd prehrávač mi inak dosť liezol na nervy. ()

Darkslayer

Transformers sú spolu s 300 najlepšie tohoročné blockbustery. Áno má to značné hlúpučký pribeh a niektore scény/dialógy sú až infantilné, čo ma núti isť o * nižšie ako by som chcel, avšak pri snímku ako je tento je to len druhoradá záležitosť. Podstatná je dychvyrážajúca akcia od začiatku až do konca, skvelý vizuál (vrátane Megam Fox ),hudba,zvuk a humorné hlašky hlavných predstaviťeľov. Mať o pár rokov menej je to určite za 5*. ()

FilmWave

První půlka je naprosto perfektní a to především nad očekávání dobrým a vtipným scénářem a skvělým Shia LaBeoufem. Ani akce není vůbec zlá. Ale v druhé polovině se ve všech parametrech natolik přitlačí na pilu, že už to bylo na můj vkus moc zmatené a nesmyslné (ano, uvědomuji si, že píši o filmu, kde se stíhačka změní v obrovského robota, který bruslí po dálnici a přitom sbírá ze země brýle, ale i tak). Je to přesně mezi 3 a 4. ()

reaper

je tam spousta blbych hlasek a stupidnich rozhovoru, ale to jsem vsechno schopny odpustit za perfektne rozpohybovane transformery a Megan Fox:-)Takova prima naivni pohadka, kdybych byl mladsi tak jsem z toho asi podelany na rok dopredu. ()

Dement

Je to spíš za 3,5. Triky supeeer, postavy, dialogy a vůbec scenář děs běs, herci neuvěřitelně přehrávají.. [nebo to tak mělo být?]. Zabáva to ale je, to je prostě neoddiskutovatelný fakt, být o 15 let mladší, tak na to koukám celou dobu s otevřenou pusou a ani nemrknu a asi bych dal i 5*. ()

jesus666

Trochu dlhé, trochu veľa pátosu, úžasné vizuálne efekty, skvelá hudba a... Nuž čo napísať o deji filmu, kde sa autá menia na robotov. Moja rada znie, nechajte sa uniesť formálnou stránkou filmu a na obsah radšej nemyslite. ()

paolito

A vám se ten film jako líbil??? :) ta hvězdička je za Johna Torturra a Evil Nokia :) Jinak důkaz toho, že dobrý akční film s ratingem PG-13 opravdu vzniknout nemůže (dalším budiž Live free or Die hard). Americká stupidita zde dostoupila svého vrcholu (achtung, !!SPOILER!!): když mladá slepice-odbornice na analýzu signálu :D s pomocí svého kamaráda-hackera (samozřejmě je tu všechno racial a gender correct) během pár vteřin na domácím pc (tady vlastně Applu, jsme v americe ;) dekóduje mimozemský signál a v něm ukryté obrázky :D, měl sem co dělat abych se nepo... smíchy. A Shia LaBeouf mě neskutečně sr...štval svýma trapnýma hláškama. ()

gumbo

50% Z toho se dalo vytřískat daleko víc. Některé dobré momenty zabíjí scénáristická a dialogová stupidita nejhrubšího zrna. Nejvíc mě pobavil nápad hlavních hrdinů, že se nejlépe schovají ve městě... tam prostě ta snaha autorů pobořit si pár mrakodrapů čišela na všechny strany...Druhý díl už prosím netočit ()

robo7773

musim sa priznat ze od tohto filmu som ocakaval trochu viac!! chvalu si tak zasluži sa špecialne efekty ale inak za nič. Príbeh je o ničom, nič nové zase nejaky boj mimozemštanov a ľudí, no bieda. Samozrejme nemožem zabudnut na taku americku sprostost, že nejaky uplne nezaujimavy nudny chalan zbali super kocku, no uplne mimo reality!! a nesmie chybat americky happy ending story!! no celkovo film slabota ()

Voloda737

Príjemná oddychovka (popcornovka), od ktorej som nečakal žiadne velké herecké koncerty ani scénaristické velkodielo. Dostal som to čo som čakal - pastvu pre oči s trochou príjemného a hlavne netrapného humoru - jednoducho príjemnú zábavu. Raz za čas treba vypnúť mozok od "krutej" reality, ktorá nám je zobrazovaná v rôznych filmoch plných reality. Jednoducho Michael Bay vie čo diváci potrebujú... Bojím sa len ohláseného druhého dielu, aby sa z toho nestala klasická pračka na peniaze bez trošky dôvtipu... ()

ebi

Vizuální stránka na 5+,ale děj místy značně pokulhává, navíc občas Bay film zbytečně zlehčuje.Přesto opět pochvala za převlekové scény-stojí za to vidět některé sekvence opakovaně. Dalo se z toho vytěžit více. ()

Amplifier

Tenhle film se opravdu povedl Bay udělal dobrou práci efekty jsou velmi povedené a herecké obsazení je dobře zvoleno hlavně Megan Fox se hodně povedla :) ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)