Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

Eeuanmainyaq

Američania neveria na evolúciu a na globálne otepľovanie, ale čo takto mimozemské autá? Stereotypom tento film nepomôže. No je prekvapivo prínosný, nakoľko takúto reklamu na americké automobilky by som na predkrízové obdobie neočakával, no a tiež som prekvapený ako jednoducho sa dá aktivovať toľko pestovaný patriotizmus a kam až to katapultovalo tento film. Asi je ale priekopnícky, pretože logiku nahradzovať smiešnymi výbuchmi a prehnanými efektami je rozšírená móda až neskorších rokov. Orgie primárnej senzorickej sústavy začali. Škoda, že som to vzhliadol až tak neskoro, keď už je latka vyššie, možno by ma to kedysi nudilo menej. ()

GOREGASM

Ne, že bychom nevěděli, jaký je Bay hračička, každopádně až Transformeři ho nechali se naplno vizuálně vyřádit a hned napoprvé to dopadlo na výbornou. Bay opět na nějaký čas nastavil laťku vizuálních efektů dosažitelně, ale nezdravě vysoko, a když k tomu připočítám jeho režisérský drive a ďábelské oko, je se celých 144 minut nač dívat. Vše podpořeno teenagerovskými decibely, Stevem "Gears Of War" Jablonskym a (ne)chutně dokonalou Megan Fox. Jedinou brzdou není výkon Shia LaBeoufa, ale obecně pojetí jeho postavy, která je tím nejklasičtějším klišé outsidera, který nakonec tu princeznu z Nedostupnova přecijen klofne a navrch nablýskané Camaro k tomu... Shiiiit. Bay navíc dokáže z jakéhokoliv kýče udělat opravdovou monstrositu a smysl pro humor v jeho filmech mne od nepaměti míjí s až děsivou nepřesností. Dost ale bylo remcání, Transformers jsou totiž spektakulárním nářezem v tom nejlepším slova smyslu, a protože Michael Bay jiný nebude, buďme rádi, že dokáže svou nenapodobitelně bezlimitní akcí pokaždé ulevit našim křečovitým úsměvům, které vlastně taky způsobil :-). 90% ()

Heroine odpad!

Asi se projevím jako typická holka. Ale tohle je taková blbost, že nemůžu najít jediné světlé místo. Přišlo mi to nudný, trapný, nereálný, dokonce chyběla i jakákoli metafora či symbolika. Prostě bum bum, prásk prásk, zábava pro jednoduchý. A Megan Fox je odporná. ()

cuish

Audio-vizuální SKVOST. To je asi tak vše. Takže kdo potřebuje na chvíli vypnout a kochat se, bude nad míru spokojen. Je to něco podobnýho jako Edge of Tomorrow s tím, že je to jednoduší dějově. V kině jsem si to užíval, ale při druhém zhlédnutí v horší kvalitě jsem se nudil tak polovinu filmu. Hlavně v akčních sekvencích, které jsou nepřehledné a přepyplané. ()

Rathalos

Podla mna Transformers je jedna z najlepsich akcnych sci-fi serii v historii filmu,Michael Bay urobil vynikajucu pracu,sklanam sa pred nim,je to akcne,vtipne,vizualne dokonale,skvela hudba a triky,vyborni herci,dobry pribeh,no niet tomu co vytknut,pre mna absolutna spicka...:-) ()

GMVajgl

Form over function. Vizuál je moc pěkný - roboti se skládají a rozkládají a všechno možné vybuchuje, ale příběh je zklamáním: otřepaný souboj dobra se zlem a záchraně světa. Není důvod se na to dívat 2,5 hodiny. ()

Karasman

Uprimne vazne nevim, co se na tomhle filmu kazdemu libi. Pro me osobne velke zklamani, nekolikrat behem filmu jsem si dokonce rikal, ze to snad ani nedokoukam. Vizualni efekty jsou sice na vybornou, ale vse mi prislo tak zmatene, ze jsem casto nevedel, kdo s kym bojuje a jestli prave dostali hodnyho nebo zlyho. Skoda, cekal jsem vic... ()

Xatrix

Hned z kraje se přiznám, že jsem Transformerům nevěřil. Přitroublá premisa o robotech morfujicích do aut na mě mohla působit v dětství, ale nyní působile přinejmenším přitrouble. Naštěstí ale pod nápisem režisér vysí jméno Michael Bay - největší hračička a akcí ostřílený hráč, kterého jedni nenávidí a druzí vyzdvihují do nebes. Ano, už vám asi začíná svítat, čeká na nás tuna patriotismu, vojáčků a nelogických jednání. A světe div se, mě to vůbec nevadí. Bay se tentokrát soustředil více na vtipné hlášky a komické situace a vychází mu to. V jednu chvíli jsem dokonce začal mít pocit, že tenhle film je spíš komedie, než akční film. Příběh hlavních lidských postav drží pohromadě hlavně díky Shiovi LaBeoufovi, který hraje jako o život. Megan Fox naštěstí nedostává moc prostoru k hraní a tak se jen tak promenáduje Shiovi po boku, což jí sedí nejvíc. Ostatní lidské obecenstvo má příliš málo prostoru, aby se dal hodnotit jejich výstup a je to dobře, protože hlavní dvojice společně s partou plecháčů perfetkně táhnou celý film. Ano, roboti se Bayovi podařili na jedničku, takže občas si zahláškují, rozesmejí, když se shovávají hlavnímu hrdinovi na dvorku, ale hlavně pořád něco (Deceptony) střílí a rozráží. Je doslova neuvěřitelné, že tenhle film stál "pouhých" 175 miliónů, protože triků je ve filmu víc jak v třetím Spider-manovi a Pirátech dohromady. Žádné zakopnutí (špatný trik) se tu nekoná, vše je tu pastva pro oči doplněné o výbornou orchestrální i písničkovou hudbu. Nevěřil jsem tomu co vidím, akce působivá, roboti a postavy vás dojímají a příběh jednoho klučiny a bandy robotů vás drží připoutaný do sedaček a ve vás se ozývá to dětské já, které řve na celé kolo, že chce víc. Celý článek jen chválím, takže budou i nějaké zápory? Přiznám se, že tomuhle filmu promíjím až nezdravě mnoho. Logika odejde hned při první minutě, ale tohle tomuhle blockbusteru to nemůžu vytýkat. Zde se snad všechny postavy chovají komicky a nikdo je nemůže brát vážně. Občas krapet zamrzí, že Bay neměl ještě o nějaký milión víc, aby ukázal naplno boje robotů (zde se nejvíce šetří pomocí třepavé kamery a minimem pomalých záběrů), ale rozhodně se akce povedla. Shrnuto a podtrženo - nejlepší blockbuster za poslední roky. A teď mě nyní omluvte, půjdu spát společně s maketou Bumblebeeho a zítra hodlám vymést nějvětší hračkářství ve městě. 9/10 ()

Fulham

Tak o tom, ze tenhle film je pro me Bomba tohoto roku, asi nema cenu psat. O tom ze je Spielberg buh tady vime uz vsichni a taky o tom ze Michael Bay je jeden z nejlepsich reziseru sveta vime taky... a kdo nevi, tak tenhle film ho 100% presvedsi. Myslim si ze videt tento film cesky, nebude ani nahodou takovy zazitek jak kdyz ho vidite v puvodnim zneni.... Skvele zahrali i herci, nejen "roboti" Shia LaBeouf byl super a o Megan Fox nemluve. Proste od zacatku filmu vas to tak pohlti, ze se nemuzete nikdo nudit ani jednu minutu ve filmu a ze neni zrovna nejkratsi. za zminku tady stoji jeste Soundtrack, ktery je ve filmu, ten je taky super... Proste ten film nema chybu, akcnak se vsim vsudy a jeste se u toho i zasmejete... proste BOMBA FILM!! Doporucuju vsem kdo nevideli, urcite to nebude chyba. ()

Nšoči

Za málo peněz hodně muziky.... Nádherní roboti, které by jste chtěli mít v životní velikosti doma, scéna kdy zajímají Bumblebeeho trhající srdce, nádherná hudba od Steva Jablonskyho, ministr obrany, kterého by chtěli v každém státě a perfektně propacované transformace, to vše stojí za opakované shlédnutí. ()

salamandrr

Už nevim co sem sem napsal minule neb havárie servru mi uťala tipec....prostě je to super určitě se podívejte a nejde jen o akční sračku, ale je to vcelku i vtipný ()

bolf!k

kdyby mi bylo opravdu neco kolem deseti tak to hltam ani nedutam ale takle to na me bylo moc, imbecilni hudba a dementni, k ponauceni vedouci dialogy mezi robotama me deptali celou dobu. jediny co mi to nechava na 3* je shia a vizualni zpracovani robotu, ktery je uchvatny...jednoho bych taky chtel. ale jinak bayovka jak prase, na ktere sem si tentokrat prilis nesmlsnul. 60% ()

Joeey

První polovinu filmu jsem si užíval, což ale bylo podmíněno tím, že mě nevyvedl z míry známý Bayův styl, kdy si z diváků dělá trochu legraci. Začátek byl fakt roztomilý. Scény se prolínaly zhruba v tomto sledu: Boje v poušti, škola - teenageři, setkání s ministrem obrany, romantický odvoz - a vzápětí jsme se podívali do samotného Air Force One, kde se transformovalo nenápadné rádio v robota, co umí hackovat kompjútry. Transformers není pohádka, ale efekty přesycená ptákovina. Nebo scéna, kdy se Sam v přítomnosti ministra obrany dozví, že vymoženosti jako laser nebo mikročip existují díky jeho pradědečkovi... To snad tvůrci nemohli myslet vážně... Jestli je tenhle trhák něčím fakt hustej, pak jedině svým ozvučením. Zatímco první polovina mě i vcelku pobavila, o té druhé snad je toto - už tu zaznělo něco o nepřehlednosti akcí - to je dost velký problém tohoto filmu. Díky tomu by se tato druhá polovina hodila tak akorát do trenažerové buňky někde v lunaparku, kde by to s divákem házelo, jako když by ho drželo v ruce jedno z transformovaných aut... Konstatování, že film trpí naprosto fatální absencí jakékoli myšlenky a příběhu, už asi není třeba rozvádět. ()

Narayan

rada: pred filmem si nechte vyoperovat mozek, jinak by se mohl zdesenim roztect..bez mozku je to slusna podivana s kvalitnimi efekty na jedno podivani ()

Cruchot

Michael Bay prostě umí bavit. Neskutečná vizuální pastva pro oči a bombastické akční orgie proložené více či méně vtipnými až komickými scénkami a hláškami a člověk se vůbec nestačí ani na chvíli nudit. Snad s výjimkou závěru, který je až moc dlouhý a také poněkud nepřehledný, co se týče především samotných Transformers. Když k tomu všemu připočteme velmi slušné herecké výkony, zvláště pak je třeba zmínit vynikajícího Shiu LaBeoufa, máme tu pro mě (prozatím) asi nejlepší blockbuster letošního roku. ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)