Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Čest poraženým, film zbabělcům..? Tohle se nedá okecávat, musí stačit výmluvné hodnocení - mrkněte na hvězdičky a hybaj do půjčovny - a doporučení: každá minuta filmu je nabitá jiskřivou energií; statická elektřina tahá diváka přímo doprostřed dění po bok skvělého Pitta a Afflecka (Casey se mi zdál možná o chlup lepší). Westernové drama, natočené jako vrcholový poetismus s neopakovatelným kouzlem a atmosférou; dialogové napětí nebylo nikdy hmatatelnější... Marvelously outstanding.(2.4.2011)

• Bebacek

... aneb pokus o zabití filmového diváka. Při sledování jsem prožívala jedno z největších utrpení a téměř došlo k umučení mé osoby (zlatý Terrence Malick). Kdybych u sebe měla lak na nehty, stihnu si udělat manikúru (i francouzskou) a vyluštit celý časopis křížovek, aniž bych o něco přišla, neboť během těch skoro 160 minut vlastně k ničemu nedojde. Jo a ten voiceover je opravdu stupidní a stejně tak zbytečný jako celý film vůbec.(12.8.2008)

SKVOST. Absolútny SKVOST. Dokonalé v každom ohľade. Je neuveriteľné, koľko je v tých dlhánskych dialógových scénach, z ktorých film pozostáva, napätia. A koľko sa v nich deje pod povrchom. A je to spoločná zásluha scenára, precíznej réžie a bravúrnych hereckých výkonov. Každá tá scéna je tak parádne komponovaná a gradovaná, že som celý čas ako zhypnotizovaný zízal a nemohol odtrhnúť oči od obrazovky. Škoda, že to nebolo plátno.(29.6.2008)

Dekonstrukcia mytu o Jesse Jamesovi nevyvazenim spracovanim od Andrew Dominika. Parafraza nazvu, z ktorej Vam v prvej hodine bude dlho, ovsem v zavere hlavne luto, ze to mohlo byt vyborne, keby strihac dostal viac priestoru na zasahy. Krasna kamera, vyborne minimalisticky soundtrack, presvedcive herectvo vsetkych zucastnenych v prvej polovici narazaju na reziserove ambicie byt "art", aj ked to nie je vobec potreba. Dokazom je nielen ambivalentnost uzitia voiceoveru, ale i posledna hodina, ktora putavo vyuziva nacrtnute charaktery nielen Jesseho a Roberta. Najvacsim uspechom snimky je pre mna to, ze dokazala vo mne vyvolat pochopenie a precitenie Fordovych motivov, ako i neidealizovanie Jesseho postavy. V smrti druheho, nachadzas smutok, odcudzenost a vlastnu samotu, ktora je ti najobjektivnejsim sudcom. 7/10(18.10.2007)

Mělo to naprosto hroznou stopáž, bylo to pomalé, ale přesto mě to ohromě bavilo, výborně to podbarvovala ta hudba, Pitt byl slušný a Casey Affleck vyloženě výborný, líbil se mi ten vypravěč... prostě to ve mně celé zanechalo opravdu dobrý dojem.(23.2.2008)