Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Mělo to naprosto hroznou stopáž, bylo to pomalé, ale přesto mě to ohromě bavilo, výborně to podbarvovala ta hudba, Pitt byl slušný a Casey Affleck vyloženě výborný, líbil se mi ten vypravěč... prostě to ve mně celé zanechalo opravdu dobrý dojem.(23.2.2008)

SKVOST. Absolútny SKVOST. Dokonalé v každom ohľade. Je neuveriteľné, koľko je v tých dlhánskych dialógových scénach, z ktorých film pozostáva, napätia. A koľko sa v nich deje pod povrchom. A je to spoločná zásluha scenára, precíznej réžie a bravúrnych hereckých výkonov. Každá tá scéna je tak parádne komponovaná a gradovaná, že som celý čas ako zhypnotizovaný zízal a nemohol odtrhnúť oči od obrazovky. Škoda, že to nebolo plátno.(29.6.2008)

Spěchat není třeba, tohle rozhodně není jen o čekání na jednu střelu do týlu. Ale co si budeme nalhávat, výsledek je na diváckou vstřícnost náročný. Vše je pochmurné, vizuálně nádherně stylizované do otevřené krajiny, herci jsou fajn, jejich charaktery netriviální, stopáž se dá zvládnout. Scénárista a režisér Andrew Dominik nicméně ještě nepřesvědčil, protože jeho mladší stylové dítko Zabít tiše nutí hodně sledovat hodinky a zívat. Takže uvidíme příště.(18.8.2014)

"Zabití Jesseho Jamese..." není film pro každého. Formou vyprávění i délkou stopáže zásadně odkazuje k filmům Terrence Malicka (Tenká červená linie, Nový svět). Ale pokud přistoupíte na pravidla hry, otevřou se vám dveře do nevídaného 'nového světa'. Fascinující kamera, podmanivá hudba... scéna příjezdu vlaku, ve které světlo pomalu prostupuje houštinou, je dokonalou ukázkou "moving picture". Scénář je do puntíku vypiplané dítko; snad jedině prostřední část je až příliš zdlouhavá. Ale posledních 30 minut smete ze stolu veškeré výhrady - od hypnotizující scény zabití Jesseho Jamese až po epilog, který bravurně slovy opsal Adrian: "V smrti druheho nachadzas smutok, odcudzenost a vlastnu samotu, ktora je ti najobjektivnejsim sudcom." Brad Pitt sálá neuvěřitelným charismatem, ale až téměř rouhačsky musím poznamenat, že celý film si pro sebe krade Casey Affleck - až doteď jaksi pozapomenutý ve stínu svého staršího bratra. Jeho Robert Ford je slizký, odporný, ale přitom nesmírně pochopitelný - kousek Roberta Forda si v sobě nese snad každý z nás, pokrytecké by bylo si to nepřiznat. Neboť každý máme své idoly a toužíme se hřát v jejich přízni, ačkoli bychom zároveň chtěli překročit jejich stín. Mladší z bratrů Afflecků je pro mě objevem roku a příslibem ještě mnoha zajímavých hereckých výkonů. Jen se obávám, že deglorifikace Jesseho se asi nikdy úplně nepovede, ostatně ani jiných "desperátů" - Robinem Hoodem počínaje a Al Caponem konče.(18.6.2008)

• EdaS

Můj život je příliš krátký na tak ZBYTEČNĚ DLOUHÉ a ZDLOUHAVÉ filmy. Z vypravěčova otravného voiceoveru (zejména ke konci) mě málem trefil šlak. FEBIOFEST 2008(29.3.2008)

• - Původní délka filmu byla 240 minut, ale na žádost studia byla délka sestříhána na 160 minut. Každopádně jednou byl v celé délce film promítán, a to na filmovém festivalu v Benátkách, kde Brad Pitt získal cenu za Nejlepšího herce v hlavní roli (a kde kritici film po jeho shlédnutí nazvali slovem "majestic"). (Ai.ma)

• - Ron Hansen, jako jeden z mála tvůrců předloh, aktivně pomáhal při přípravách a úpravách filmu. (Karlos80)

• - Ľudia v salóne si spievajú pieseň "A Bird in a Gilded Cage", ktorá bola napísaná v roku 1900, no dej filmu sa odohráva v roku 1892. (Fejpof)