Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Po skončení filmu u mě převládaly mrazivé, melancholické pocity. Bylo mi i trochu úzko. Působí to na člověka opravdu hodně, i když stopáž je přepálená a chvílema je to i nuda. Celé je to dělané skoro až formou jakéhosi dokumentu a pocity a nutkání jednotlivých postav film rozebírá opravdu do detailu. Obrazy odehrávající se v exteriérech jsou krásné, ale vidíte, že postavy tu přírodní nádheru nevnímají a jen si krejí záda. Brad Pitt rozdává nekonečnou porci charismatu a tu roli si fakt zasloužil. Casey Affleck mi byl hrozně protivnej. Toho Forda zahrál dobře, ale hned od začátku byl ztělesněním antipatie, hrozně protivnej. Mrazivou a pomalou atmosféru dokresluje minimalistická hudba. Říkám, ten film je dobrý, ale už se na něj nikdy nepodívám.(16.4.2008)

Děti nevěděly, čím se jejich tatínek živí, ani proč se tak často stěhují. Neznaly dokonce ani jeho jméno. A kam vkročil, tam houstl vzduch…. Nic pro ty, kteří čekají tradiční western. Tento scénář dává vyniknout hercům, kameře, možná i režii, ale divák MUSÍ CHTÍT soustředit se na to, jaký byl Jesse James, co a jak dělal a proč vlastně přišel o život. Malý (velký) podivný životopis. Pro mě. Skvělý B.Pitt a hlavně C.Affleck, který je zbabělcem k pohledání a jsem zvědavý, jestli se touto rolí ,,nezaškatulkoval“. Perfektní je také hudba N.Cave a W.Ellise. A příběh? Dovolím si jej rozdělit na dvě části: část první o J.Jamesovi – mne nijak neuchvátila. Pomalé vyprávění na mne působilo tak, že několik celebrit zatoužilo natočit film pro filmový klub, film, který nezevšední a ponese přes ,,vybrané“ obecenstvo svoji výpověď po mnoho let. A část druhá o R.Fordovi (po smrti J.J.) – která je perfektní a poutavé vyprávění mi připomínalo filmy L.von Triera. Bohužel jen na chvíli.(26.4.2008)

rozpočet : $30 million otvárací víkend : $147,812 tržby celosvetovo : $15,001,776(27.4.2008)

Melancholická, citlivá, trpělivá filmová báseň.(9.5.2008)

Pro mě obrovské překvapení. Westerm pojednávající o jednom z nejlegendárnějších desperátů Jessy Jamesovi je vyprávěn velmi citlivě a poeticky. Brad Pitt v roli arogantního, podezřívavého a nepředvídatelného Jesseho Jamese podává perfektní výkon. Ovšem nejlepší výkon podává "zbabělec" Cassey Affleck, který působí jako kdyby měl každou chvíli zkolabovat, ale mě se jeho výkon prostě líbil a dokonale se na roli Boba Forda hodil (myslím, že celkem zasloužená nominace na Oscara). Andrew Dominik nejen usedl na režiserskou, ale sám si napsal i scénář. Samozřejmě někdo může namítat, že děj ubýhá příliš pomalu, ale to je přesně to co se mi nejvíce líbilo. Pomalu ubýhající příběh dolněn překrásnou hudbou a kamerou mě sednul i přesto, že s takovými snímky mám většinou problém. I když Zabití Jesseho Jamese není úplně bezchybné dílo, tak tady hvězdičku přidám..........(9.3.2008)

• - Jeremy Renner se původně ucházel o roli Roberta Forda, ale nakonec produkce dospěla k názoru, že je pro tuto postavu příliš starý. Místo toho od režiséra přijal roli Wooda Hitea. (Morien)

• - Původní délka filmu byla 240 minut, ale na žádost studia byla délka sestříhána na 160 minut. Každopádně jednou byl v celé délce film promítán, a to na filmovém festivalu v Benátkách, kde Brad Pitt získal cenu za Nejlepšího herce v hlavní roli (a kde kritici film po jeho shlédnutí nazvali slovem "majestic"). (Ai.ma)

• - Na casting do role Roberta Forda se dostavil i Shia LaBeouf, ale roli nedostal, protože se režisérovi zdál až moc mladý. (Ai.ma)