Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Film je pojatej spíš jako průlet životem a osobností Jesseho Jamese a musim říct, že mě to teda moc neoslovilo. Přišlo mi to dost nudný, děsně pomalý a vyprávění nezajímavý. Snad jen Pitt je opravdu výbornej a Casey Affleck se taky snaží, ale na skoro 3 hodiny fakt málo a někdy to je fakt skoro až ubíjející jak se nic moc neděje a všechno se zaměřuje na osobnost Jasseho Jamese a nejrůznější vysvětlování.(8.2.2008)

Strhující charakterové drama nebo artistní předehra k vraždě, uchylující se k dnes už zoufale klišovitým časosběrným záběrům zamračených nebes? Něco z obojího – ovšem už jenom ze shovívavosti nad tím, že film jak umělecky, tak zéjmena komerčně zaspal dobu, si zaslouží spíš obdiv než odpis. Dost možná platí, že co se dnes jeví jako artový, výběrový film, by před nějakými čtyřiceti lety mohl být v Americe mainstream a před dvaceti lety nikoliv nemožný kandidát na Oscara z kategorie NESMIŘITELNÝCH…(10.4.2008)

Takhle uspávací film už jsem dlouho neviděla. Jak říkal můj taťka: "Mně pomalu plynoucí filmy nevadí, ale..." Ale tenhle film není pomalu plynoucí, tenhle film nikam neplyne. Vždycky, když se tedy jakože "něco" stane, tak hned potom tam zase frknou obilí chvějící se ve větru a řeku plynoucí k temnějším zítřkům nebo slunce zapadající za kopec a nějaký proklatě poetický voiceover (a repetitivní hudba pro mě byla jako rány kamenem do hlavy). Tento film je tak "umělecký" a do sebe zahleděný, že mě jako diváka vůbec nepotřebuje a ani nebere v potaz. Ovšem zbabělcův herecký výkon oceňuji.(8.7.2012)

Kill your idols. Veľmi, veľmi zvláštny film, ktorý zaujme najmä prácou s postavami. Tie vám spočiatku sympatické nebudú, ale zrazu, akoby mávnutím povestného čarovného prútika, im budete dokonale rozumieť. Budete dokonale chápať prečo robia to, čo robia a ako sa cítia. Napriek prílišnej roztiahnutosti prvej polovice dávam tejto nenápadnej štúdii paranoje a herostratovského komplexu na pozadí dekonštrukcie desperádovského mýtu 10/10 P.S. pasáž 3.apríl 1882 je natočená na 11/10(16.1.2008)

• B!shop

Neskutecnej vopruz, ze sem mel co delat, abych to dokoukal. Vypravet o jedny z nejvetsich postav divokyho zapadu a dat do filmu jedno mizerny prepadeni vlaku na uvod, to fakt nemohli tvurci myslet vazne. Ve filmu se totiz celejch tech silenejch 160 minut jen keca, absolutne nic se nedeje a dej by se klidne vesel do pulhodinovyho kratasu, navic kolikrat jsou ty dialogy dost stupidni, chybi tu jakakoliv silnejsi scena, neni tu zadna sympaticka postava nebo nekdo, komu by clovek fandil, takze mi v podstate bylo uplne jedno, co se s kym stane a to jediny zajimavy je prokecly uz nazvem filmu. Navic sem ani moc nepochopil, kdy se z nejvetsiho obdivovatele Jesseho - Roberta Forda, kterej se tvari, jak kdyz by mu nejradsi vykouril, stal jeho vrah. Pulku filmu ho neskutecne obdivuje a najednou prask a je najmutej nakejma flojdama a chce ho zabit. Navic se toho i pres tu desnou hromadu kecu clovek moc o postavach nedozvi. Brad Pitt se vetsinou tvari zadumane a kdyby clovek nevedel, kdo ze to je ten Jesse James, tak by to z jeho chovani moc nepochopil. Nicmene kdyz se tu a tam nasere, tak je paradni. Co se tyce Afflecka, ten vypada jak uchylak a hovadko od pohledu a tvari se tak celou dobu filmu. Aspon, ze je film celkem slusne natocenej, i kdyz takovy ty divne zamlzeny zabery se po case okoukaj.(11.2.2009)