Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

"Zabití Jesseho Jamese..." není film pro každého. Formou vyprávění i délkou stopáže zásadně odkazuje k filmům Terrence Malicka (Tenká červená linie, Nový svět). Ale pokud přistoupíte na pravidla hry, otevřou se vám dveře do nevídaného 'nového světa'. Fascinující kamera, podmanivá hudba... scéna příjezdu vlaku, ve které světlo pomalu prostupuje houštinou, je dokonalou ukázkou "moving picture". Scénář je do puntíku vypiplané dítko; snad jedině prostřední část je až příliš zdlouhavá. Ale posledních 30 minut smete ze stolu veškeré výhrady - od hypnotizující scény zabití Jesseho Jamese až po epilog, který bravurně slovy opsal Adrian: "V smrti druheho nachadzas smutok, odcudzenost a vlastnu samotu, ktora je ti najobjektivnejsim sudcom." Brad Pitt sálá neuvěřitelným charismatem, ale až téměř rouhačsky musím poznamenat, že celý film si pro sebe krade Casey Affleck - až doteď jaksi pozapomenutý ve stínu svého staršího bratra. Jeho Robert Ford je slizký, odporný, ale přitom nesmírně pochopitelný - kousek Roberta Forda si v sobě nese snad každý z nás, pokrytecké by bylo si to nepřiznat. Neboť každý máme své idoly a toužíme se hřát v jejich přízni, ačkoli bychom zároveň chtěli překročit jejich stín. Mladší z bratrů Afflecků je pro mě objevem roku a příslibem ještě mnoha zajímavých hereckých výkonů. Jen se obávám, že deglorifikace Jesseho se asi nikdy úplně nepovede, ostatně ani jiných "desperátů" - Robinem Hoodem počínaje a Al Caponem konče.(18.6.2008)

Na začiatku som mala so zvláštne pomalým tempom trochu problém, ale postupne som si zvykla a film naberá grády až v druhej polovici, kde sa neviete dočkať, ako to skončí, napriek tomu, že koniec je prezradený už v názve filmu. Zbožňujem experimentálne filmy a rozhodne tento meditatívne orientovaný western nezhodím len preto, že nejde o akčné napínavé eastwoodovské kúsky z dielne Sergia Leone. Brad Pitt je vynikajúci najmä v zobrazení svojej vlastnej vnútornej vojny a ako herca ho mám stále radšej, hypnotické prostredie očarúva každým záberom a poetickej atmosfére sa tiež nedá nič vytknúť. Nie sú to úplne čisté 4*, ale som spokojná.(22.5.2011)

Melancholická, citlivá, trpělivá filmová báseň.(9.5.2008)

Již z charakteru názvu tohoto neobvyklého westernu je patrná aluze k hagiografii, ale zároveň i k jarmareční písni (která je prezentována přímo ve filmu v neodolatelném podání Nicka Cavea). Akt zrady přenesený z mýtického světa do westernového rámce. Střet dvou tak rozdílných rastrů - unaveného zralého muže světské slávy a mladíka, který po světské slávě touží. Souboj člověka-legendy a člověka s ambicemi stát se legendou. Variace prototypů Ábela a Kaina. Umělecká dekonstrukce mýtu. Artové přesahy (především příjezd vlaku temným lesem charakterizovaný jen světlem a závěr snímku). Pomalu plynoucí hluboký film s nádhernou minimalistickou hudbou Nicka Cavea & Warrena Ellise. Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. Podobné filmy: 3:10 Vlak do Yumy, Nesmiřitelní, Až na krev(1.3.2010)

Asistovaná sebevražda Jesseho Jamese zmanipulovaným Robertem Fordem. Správně nasměrovanou reakcí na obdiv a servilitu lze u druhých vybudovat zášť a u sebe věčnou slávu, ví to i Mozart a jeho Salieri z Divokého západu.. Deakinsova kamera evokující dobové fotografie, se svým nasvícením prostřednictvím plápolajících ohňů či petrolejových lamp a tónovaná paletou hnědých a černých barev, toť čirý divácký požitek. A.Dominik vymačkává z jednoho herce vedle druhého to nejlepší a obrazovou poetizaci starého amerického západu používá jen jako líbivou kamufláž dekonstrukce mýtů kolem jeho hrdinů, brodících se v bahně amorality, slabosti a hanby. Vytknul bych knižní jazyk, potažmo voiceover spjatý s Hansenovou novelou či malickovský nepoměr délky a dění, ale s ním to máte jako u projížďky s Jesse Jamesem, když on je ten vpředu. Pokud jste si vědomi věcí, co mohou přijít, budete se cítit komfortněji..(19.11.2015)