Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

„Can't figure it out. You want to be like me or do you want be me?” Westernová poezie o přátelství, lásce, nenávisti, zradě a smrti. Cassey Affleck, pravděpodobně největší talent své generace, jako úlisný Ford září. Jeho gestikulace, hlas a pohled staví film nad rámec svého žánru. Jeho výkon je tak dokonalý, že zastiňuje i samotného Brada Pitta, jehož Jesse, maniak - bezcitná stvůra a zároveň šarmantní gentleman - chladný vrah je učebnicová ukázka vytříbeného herectví. Hudba dvojice Nick Cave a Warren Ellis, dovoluji si označit za jeden z nejlepších soundtracků historie, pomalu plyne skrze děj a pouze dokončuje celkovou emocionální hloubku snímku. Vrcholem se pak spolu s hlavními představiteli stává sama obrazová stránka, umělecké dílo v každém detailu. Pára od přijíždějícího vlaku, zasněžené jezero, obilí políbené sluncem. To vše zakončeno v intenzivně gradujícím finále, které pouze potvrzuje moje přesvědčení, že tohle je nejlepší western 21. století.(30.11.2007)

To máte jako s Monetem. Ten taky využíval svoje schopnosti k tomu, aby přivedl lidi do nirvány pomocí očního vjemu. Ale zatímco jeho Sunrise visí někde, kdo ví kde, Dominikovo Jesse James střílí, kouří a hlavně zanechává dojmy, který ocením daleko více. Jsou překrásný a mám ještě milion superlativů, ale tohle chce prostě zažít na vlastní oči a vytvořit si vlastní stav blaženosti. Největší problém je asi právě v tom krásnu, protože herci jsou vedlejší, příběh nevnímáte, jen tu přírodu. Nevím. Je to klad? Roger Deakins (kameraman) by řekl, že jo :)(23.8.2009)

Dekonstrukcia mytu o Jesse Jamesovi nevyvazenim spracovanim od Andrew Dominika. Parafraza nazvu, z ktorej Vam v prvej hodine bude dlho, ovsem v zavere hlavne luto, ze to mohlo byt vyborne, keby strihac dostal viac priestoru na zasahy. Krasna kamera, vyborne minimalisticky soundtrack, presvedcive herectvo vsetkych zucastnenych v prvej polovici narazaju na reziserove ambicie byt "art", aj ked to nie je vobec potreba. Dokazom je nielen ambivalentnost uzitia voiceoveru, ale i posledna hodina, ktora putavo vyuziva nacrtnute charaktery nielen Jesseho a Roberta. Najvacsim uspechom snimky je pre mna to, ze dokazala vo mne vyvolat pochopenie a precitenie Fordovych motivov, ako i neidealizovanie Jesseho postavy. V smrti druheho, nachadzas smutok, odcudzenost a vlastnu samotu, ktora je ti najobjektivnejsim sudcom. 7/10(18.10.2007)

• choze

Strašlivě rozvleklé, ale oplatí se nato podívat už kvůli vynikajícímu Casey Affleckovi.(2.6.2008)

Vizuálně dokonalé vyprávění o životě legendárního zločince Jesseho Jamese. Název vypovídá úplně o všem, takže není na místě očekávat nějaký zvrat nebo překvapení, prostě "jen sledovat" herecký koncert Pitta a Afflecka (a rovněž Rockwella a dalších) a atmosférickou baladu snímku. Andrew Dominik a kameraman Roger Deakins vytvořili opravdu krásnou podívanou, nicméně zřejmě nevěděli, kdy to ukončit. Divák od začátku ví, že Jesseho zabije Bob, ale přesto se rozhodne podívat se na tento snímek. Tak proč ho ke konci tak nudit a natahovat děj? Tvůrci snad chtěli na poslední chvíli překvapit, nicméně to se nepodařilo (víme, že Robert byl zbabělcem), spíš diváka unavili. Každopádně kvůli závěrečným scénám nemůžu zavrhnout celý snímek, protože ten mě opravdu zaujal - kamera úžasná (i když některé záběry, zejména při přestřelkách, byly podivně prostříhány), atmosféra napjatá a tajemná (scény při konfrontaci s Jessem byly perfektní, napětí se dalo přes obrazovku krájet), charismatický Pitt alias nedotknutelný, nepřístupný a podezíravý James a Affleck jako naivní Ford toužící po uznání a obdivu byli úžasní, rovněž prostředí působivé..., nicméně z plného hodnocení ten natahovaný závěr hvězdičku sráží.(3.6.2009)