Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Film je pojatej spíš jako průlet životem a osobností Jesseho Jamese a musim říct, že mě to teda moc neoslovilo. Přišlo mi to dost nudný, děsně pomalý a vyprávění nezajímavý. Snad jen Pitt je opravdu výbornej a Casey Affleck se taky snaží, ale na skoro 3 hodiny fakt málo a někdy to je fakt skoro až ubíjející jak se nic moc neděje a všechno se zaměřuje na osobnost Jasseho Jamese a nejrůznější vysvětlování.(8.2.2008)

K westernu to má docela daleko. Atmosféra se pohybuje spíš někde mezi anglickou detektivkou a procházkou v KRNAPu. Když jsem shledala, že má oblíbená scéna z Fullerova I shot Jesse James (Jesseho koupel) je tu jen lehce naznačena, těšila jsem se, kdyže tedy tentokrát nastane ta velká chvíle. Ale bylo to čekání dlouhé a marné. Předání koltu proběhne tak, že by si ho člověk pomalu nevšiml. Sama vražda je na tom jen nepatrně lépe. Spíš než o silných momentech a žánrových kreacích je tento film o umění dlouhých záběrů a výborné hudbě (a Nick Cave je ve své miniaturní roli snad z celého filmu nejstylovější). (hodnocení zatím spíš 3 a půl)(21.3.2008)

"A tak jsem zabil Jesseho Jamese." Záhadná věta. Neberu jistou kvalitu filmu, ale zklamání bylo znát, příběh se táhnul a čekání v nějaký filmový zážitek se děj rozhodně neproměnil. ( Hodnocení: 5/10 )(12.5.2012)

Myslím, že tento film je ve své kráse trošku nedoceněný. Když to vezmu popořádku Casey Affleck životní výkon. Brad Pitt odvádí opět svůj vysoký standard a ostatní role jsou také zaplněny poměrně známými a zkušenými herci. Pak je zde režie, o které nemůžu říct ani jedno špatné slovo. Děj je sice trošku utahanější a prakticky všichni vědí od začátku k čemu směřuje. Málem bych zapomněl na skvělou hudbu, která se vryje do paměti svou příjemností. Po skončení filmu sem měl tedy pocit pustit si film projistotu znovu abych načerpal všechny věci, které mi v ději ze začátku unikly. PS: Označení western se asi pro tento film moc nehodí.(9.7.2008)

K nejlepšímu westernu počátku 21. století dodám jen dvě věci. Pokud si Casey Affleck svým výkonem vysloužil nominaci na Oscara, tak Brad Pitt ho za ten svůj měl dostat. Pro milovníky žánru pohlazení po duši, pro odkojence Michaela Baye znamení, že mají jít o dům dál a nepřekážet.(24.9.2010)