Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Spěchat není třeba, tohle rozhodně není jen o čekání na jednu střelu do týlu. Ale co si budeme nalhávat, výsledek je na diváckou vstřícnost náročný. Vše je pochmurné, vizuálně nádherně stylizované do otevřené krajiny, herci jsou fajn, jejich charaktery netriviální, stopáž se dá zvládnout. Scénárista a režisér Andrew Dominik nicméně ještě nepřesvědčil, protože jeho mladší stylové dítko Zabít tiše nutí hodně sledovat hodinky a zívat. Takže uvidíme příště.(18.8.2014)

SKVOST. Absolútny SKVOST. Dokonalé v každom ohľade. Je neuveriteľné, koľko je v tých dlhánskych dialógových scénach, z ktorých film pozostáva, napätia. A koľko sa v nich deje pod povrchom. A je to spoločná zásluha scenára, precíznej réžie a bravúrnych hereckých výkonov. Každá tá scéna je tak parádne komponovaná a gradovaná, že som celý čas ako zhypnotizovaný zízal a nemohol odtrhnúť oči od obrazovky. Škoda, že to nebolo plátno.(29.6.2008)

Mělo to naprosto hroznou stopáž, bylo to pomalé, ale přesto mě to ohromě bavilo, výborně to podbarvovala ta hudba, Pitt byl slušný a Casey Affleck vyloženě výborný, líbil se mi ten vypravěč... prostě to ve mně celé zanechalo opravdu dobrý dojem.(23.2.2008)

„Can't figure it out. You want to be like me or do you want be me?” Westernová poezie o přátelství, lásce, nenávisti, zradě a smrti. Cassey Affleck, pravděpodobně největší talent své generace, jako úlisný Ford září. Jeho gestikulace, hlas a pohled staví film nad rámec svého žánru. Jeho výkon je tak dokonalý, že zastiňuje i samotného Brada Pitta, jehož Jesse, maniak - bezcitná stvůra a zároveň šarmantní gentleman - chladný vrah je učebnicová ukázka vytříbeného herectví. Hudba dvojice Nick Cave a Warren Ellis, dovoluji si označit za jeden z nejlepších soundtracků historie, pomalu plyne skrze děj a pouze dokončuje celkovou emocionální hloubku snímku. Vrcholem se pak spolu s hlavními představiteli stává sama obrazová stránka, umělecké dílo v každém detailu. Pára od přijíždějícího vlaku, zasněžené jezero, obilí políbené sluncem. To vše zakončeno v intenzivně gradujícím finále, které pouze potvrzuje moje přesvědčení, že tohle je nejlepší western 21. století.(30.11.2007)

Pozoruhodný snímok, ktorý keď budete brať ako životopisnú drámu, mapujúcu život svetovo známeho psanca v súmraku divokého západu, a odhliadnete od faktu, že žiadny pokus o klasický western (plný bankových, vlakových prepadnutí, či nemilosrdných odplát) sa konať nebude, budete zaručene spokojní. Srdečne nadelená dávka napätia a prekliate strhujúceho rozprávania ma strhla vždy vtedy, keď pomalá réžia, melancholická kamera a podmanivo hypnotizujúca hudba začali hrať prvé husle. Westernový nádych má však film nepochybne a to mu dáva nevídaný šmrnc, vyváženosť a pocit, že westernový žáner sa ešte stále hlási o slovo. Herecky s prehľadom a ja som až po skončení filmu zistil Caseyho oscarovú nomináciu, ku ktorej môžem len dodať, že bola oprávnená. 85%.(6.3.2009)

• - Roli bratra Roberta Forda měl hrát původně Garret Dillahunt, ale nakonec roli získal Sam Rockwell a Dillahunt si střihl malou vedlejší roli. (Ai.ma)

• - Natáčelo se převážně v Kanadě, poblíž města Calgary, ale také v americkém Utahu. (orkadimenza)

• - Jeremy Renner se původně ucházel o roli Roberta Forda, ale nakonec produkce dospěla k názoru, že je pro tuto postavu příliš starý. Místo toho od režiséra přijal roli Wooda Hitea. (Morien)