Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom

Western / Krimi / Drama / Životopisný

USA / Kanada, 2007, 153 min

Pomalu, ale zato plynule, vyprávěný příběh osudovosti, kde konec všech hrdinů tušíte už ve chvíli, kdy se vám na začátku představí jako obyčejná banda primitivních buranů lačnící po penězích. Dominickova režie, ve spojení s Deakinsovou kamerou, má téměř až hypnotický účinek a film se veze (taky díky hudbě Nicka Cavea) spíše na pocitové vlně než třaskání koltů proklatě nízko. Pitt hraje ‚pouze‘ tím, že je a Affleckovu slizkou krysu neustále lituje, nenávidíte, chápete, a stále dokola. Tak jako tak, je to on, komu tenhle film patří. Škoda, že ve vytváření vztahů mezi postavami (zbrklost) není režisér stejně tak dobrý jako v atmosféře, pak by to bylo geniální, takhle zůstal těsně pod vrcholovými body.(2.2.2009)

„Can't figure it out. You want to be like me or do you want be me?” Westernová poezie o přátelství, lásce, nenávisti, zradě a smrti. Cassey Affleck, pravděpodobně největší talent své generace, jako úlisný Ford září. Jeho gestikulace, hlas a pohled staví film nad rámec svého žánru. Jeho výkon je tak dokonalý, že zastiňuje i samotného Brada Pitta, jehož Jesse, maniak - bezcitná stvůra a zároveň šarmantní gentleman - chladný vrah je učebnicová ukázka vytříbeného herectví. Hudba dvojice Nick Cave a Warren Ellis, dovoluji si označit za jeden z nejlepších soundtracků historie, pomalu plyne skrze děj a pouze dokončuje celkovou emocionální hloubku snímku. Vrcholem se pak spolu s hlavními představiteli stává sama obrazová stránka, umělecké dílo v každém detailu. Pára od přijíždějícího vlaku, zasněžené jezero, obilí políbené sluncem. To vše zakončeno v intenzivně gradujícím finále, které pouze potvrzuje moje přesvědčení, že tohle je nejlepší western 21. století.(30.11.2007)

Dekonstrukcia mytu o Jesse Jamesovi nevyvazenim spracovanim od Andrew Dominika. Parafraza nazvu, z ktorej Vam v prvej hodine bude dlho, ovsem v zavere hlavne luto, ze to mohlo byt vyborne, keby strihac dostal viac priestoru na zasahy. Krasna kamera, vyborne minimalisticky soundtrack, presvedcive herectvo vsetkych zucastnenych v prvej polovici narazaju na reziserove ambicie byt "art", aj ked to nie je vobec potreba. Dokazom je nielen ambivalentnost uzitia voiceoveru, ale i posledna hodina, ktora putavo vyuziva nacrtnute charaktery nielen Jesseho a Roberta. Najvacsim uspechom snimky je pre mna to, ze dokazala vo mne vyvolat pochopenie a precitenie Fordovych motivov, ako i neidealizovanie Jesseho postavy. V smrti druheho, nachadzas smutok, odcudzenost a vlastnu samotu, ktora je ti najobjektivnejsim sudcom. 7/10(18.10.2007)

Brad Pitt předvedl jeden z nejlepších výkonů své kariéry a kdyby to Andrew Dominik nepřehnal s délkou, mohl být i jedním z jeho nejlepších filmů. Zbytečná rozkošatělost příběhu ubírá na jeho intenzitě a odvádí pozornost od toho hlavního. To je asi to jedinné co mi vadilo. Ostatní herci předvedli taky jen to nejlepší a Casey Affleck je buď výborný herec nebo je takový uťápnutý trouba i ve skutečnosti. Ford je hnusná postava a ani závěr mi ji nedokázal nijak přikrášlit. Udělal to co udělal a to, že toho lituje mi bylo srdečně jedno. Mladý naivní hlupák co se chtěl stát slavným a zabil svého přítele. Zbaběle, zezadu a bez jakéhokoliv zásadního důvodu. Naše hrdiny bychom přece neměli zabíjet, měli bychom k nim vzhlížet. Hodně silné 4*.(18.3.2008)

• Bebacek

... aneb pokus o zabití filmového diváka. Při sledování jsem prožívala jedno z největších utrpení a téměř došlo k umučení mé osoby (zlatý Terrence Malick). Kdybych u sebe měla lak na nehty, stihnu si udělat manikúru (i francouzskou) a vyluštit celý časopis křížovek, aniž bych o něco přišla, neboť během těch skoro 160 minut vlastně k ničemu nedojde. Jo a ten voiceover je opravdu stupidní a stejně tak zbytečný jako celý film vůbec.(12.8.2008)

• - Brad Pitt si dal jako producent do smlouvy, že Andrew Dominik nesmí změnit žádným způsobem název filmu. (Ai.ma)

• - Na casting do role Roberta Forda se dostavil i Shia LaBeouf, ale roli nedostal, protože se režisérovi zdál až moc mladý. (Ai.ma)

• - Jeremy Renner se původně ucházel o roli Roberta Forda, ale nakonec produkce dospěla k názoru, že je pro tuto postavu příliš starý. Místo toho od režiséra přijal roli Wooda Hitea. (Morien)