Jason Bourne se opět vydává na cestu za pravdou a svojí minulostí, ale tajná sekce CIA po něm stále pátrá. Na scéně se objevuje novinář Simon Ross, který pátrá po informacích o projektech Treadstone a Blackbriar. Využívá při tom zdroj z řad CIA a dostává se blízko k důležitým informacím. Neunikne tak pozornosti Jasona Bournea, lačnícího po informacích o své minulosti, ale především pozornosti Národní bezpečností agentury, pro kterou je případný únik informací naprosto nepřijatelný a je připravena mu zabránit za každou cenu. Nikdo tak není v bezpečí. Na mušce je nejen Simon Ross, ale i Jason Bourne, který chce definitivně odhalit pravdu o své minulosti. (TV Nova)

hellstruck

Zajímavý nápad,ale bohužel realizovaný s Damonem.Těžko ho vydýchávám a tady jsem se s tím musela dost prát.Navíc mě to nijak neuchvátilo,kdepak.. ()

kitano

Prvy Bourne bol prekvapenim, druhy bol este lepsi a treti ponukol tu istu skvelu jazdu ako dvojka. Vacsie, lepsie, no uz raz videne. Greengrassova rezia je natolko specificka a ma natolko presne stanovene pravidla (rychly spad a este rychlejsi strih, Bourne behom minut prekonava vacsie take vzdialenosti ako superman), ze na druhy krat ma uz tak nedokazal prekvapit. Vzdy je vsak lepsie dostat druhu davku niecoho rovnako dobreho, ako byt sklamany. A tu sa o sklamani urcite hovorit neda. Dalsi Bourne vsak uz prosim nie. Ani od Greengrassa, ani od nikoho ineho. (8.3/10) ()

Kaka

Takže si to shrňme. Agent Jason Bourne perfektně a bez sebemenšího zaváhání hovoří několika světovými jazyky, řídí lépe než profesionální pilot formule jedna, na několika metrech čtverečních dokáže vyřídit bez mrknutí oka čtyři špičkově trénované agenty, perfektně zná všechny možná místa a lokace, takže nejen že se nikde neztratí/nezabloudí, ale vždycky je o několik tisíc kroků napřed před tamější policií a celou FBI a CIA dohromady (za zmínku stojí Moskva, Londýn, Berlín, Turín, blíže nespecifikovaná místa v Indii, New York, Tanger a další). Nikdy ho nic nezaskoči a vždy uvažuje s chladnou hlavou, i když je mu za zády třeba tisíc lidí s puškami. Dokáže se jako had vplížit do kanceláře zástupce ředitele CIA aniž by byl viděn. Připomeňme, že je to vysokopatrová budova, kde je jedna kancelář vedle druhé a všude je asi tak 165811877 lidí. A k tomu všemu si ještě dovolí mít drzé a ironické poznámky. To je cca hrubý výčet všech vlastností tohoto elitního agenta. Takže kde že je ta realističnost ? A pak že jsou Bond a Hunt přehnaní... ()

Spiker01

Budu upřímný, Matta Damona jsem tehdy moc nemusel, ale jelikož jsem kdysi viděl Agenta bez minulosti, tak jsem chtěl dát šanci i dalším dílům. Celá trilogie je velice tajemná a zejména u tohodle dílu jsem měl pocit, že jenom nabalují a celé to nedává smysl. No ale konečně jsme se dozvěděli původ Jasona Bournea a teď už je jen na tvůrcích, kam se pohnou po Bourneově odkazu, protože konec byl velmi otevřený. Co potěšilo, byl návrat známých postav a Matt Damon mi už také není tak protivný, jako předtím ;) Co mi naopak chybělo bylo málo akce. Pokud někdo není vyloženě fanoušek nebo nezná předchozí díly, bude se nudit, protože akce opravdu není moc...70% ()

Radko

Požiadavkou dňa je rýchle a efektívne vybavovanie zverených úloh na rôznej úrovni. V určených termínoch. Prevedenie týchto mantier úspešnej pracovnej kariéry do filmu je Bournovo ultimátum. Všetko a všetkých odbaviť bystro, účinne a multilingvisticky. Odsledovať so zatajeným dychom akciu a nezaťažiť si veľmi hlavu otázkami. Veď načo, keď to svižne odsýpa? Pri ďalšom prelomovom filme zrejme budú musieť mať diváci v kinách násilne roztvorené oči ako Alex z Mechanického pomaranča, pretože pri prípadnom mrknutí oka by mohla vypadnúť dôležitá polsekundová naháňačka kdesi na spojnici medzi Pekingom a Kapským mestom. ()

Eddard

Jeden z nejsilnějších zážitků, jaký jsem si z kina kdy odnesl. Definitivní definice Inteligentní Akce. Film, který vás přibije do sedadla silou pneumatického kladiva, napne nervy a rozproudí krevní oběh. PŘED úvodními titulky. A po nich podřadí a dupne na to ještě víc, přičemž na střechách Maroka už letíte takovou rychlostí, že nestačíte chápat, co s vámi Greengrass provádí - víte, ale, že jste nikdy necítili filmovou akci a pohyb mocněji než tady. Bubny zběsile vřou a sípají, prolínající se do Powellova ústředního hudebního motivu, Damon proskakuje okny marockých domů a nejintenzivnější bitka muže proti muži filmových dějin je pak něco jako orgastický vrchol této sekvence. Hm. Že to s tím nadšením přeháním? Pravda, je jedna věc, kterou bych udělal jinak. Ten černobílý plakát se mi moc nelíbí. P.S.: Greengrassovi patří holt taky za velmi citlivé propojení všech tří dílů - krásně nastříhané vzpomínky na Marii či citace Limanovi scény v koupelně (když se náhodou Niki ostříhá a obarví stejně jako kdysi Marie) jsou vymazleným mrknutím na fanoušky Bournovy cesty. Díky Paule. 100% ()

Falko

BAFTA Awards - 2: Strih / Zvuk + 4 nominacie: Najlepsi anglicky film / Rezia / Vizualne efekty / Kamera _______ Co k tomu dodat! Po Smrtonosnej pasce 4.0 dalsia akcna pecka, ktora mi nedala ani na chvilu vydychnut. Klobuk dolu pred reziserom Greengrassom, perfektnym scenarom alebo dynamickou, sviznou hudbou Johna Powella, ktory ma na konte aj TVAROU V TVAR - FACE/OFF (1997), SHREKA (2001) alebo HAPPY FEET (2006). Rytmus bubnov v ultimate mi v niektorych chvilach pripominal styl hudby SAFRI DUO. Matt Damon je ako agent Jason Bourne stale lepsi, ale mozno je to aj tym, ze je o par rokov starsi ako v prvej casti, tam na mna posobil prilis mlado. Proste, nemal som ziadne ocakavania, ale tato tretia cast ma dostala a prijemne prekvapila, uz dnes sa tesim na dalsi Greengrassov film :-) _______ Matt Damon - (Jason Bourne) +++ Julia Stiles - (Nicky Parsons) +++ David Strathairn - (Noah Vosen) +++ Scott Glenn - (Ezra Kramer) +++ Joan Allen - (Pam Landy) +++ Edgar Ramirez - (Paz) +++ Albert Finney - (Dr. Albert Hirsch) +++ Produkcia: Doug Liman, Frank Marshall +++ Hudba: John Powell +++ ()

castor

Jason Bourne. Jeho nejpřirozenějším prostředím pro přežití se za poslední tři roky stalo skákání ze střechy na střechu, osobní souboje a honičky (tentokráte z akce potěší zejména rvačka v marockém bytě nebo naháněná na londýnském nádraží Waterloo). Neustále sledovaný nejen útržky vlastní minulosti, ale zejména padouchy s nejmodernější technikou, se vrací v plné síle a tentokráte mu tvůrci umožní nalézt další střípky vlastní identity. Matt Damon, který skóruje na plné čáře ve své hlavní disciplíně – zabíjení, je opět slušný, i když mu jeho nasazený chladný výraz zakazuje hlubšího emocionálního prožitku. Paul Greengrass, jak už jsme u něj ostatně zvyklí, dokázal relativně chytrému scénáři vtisknout víc než jenom šedivě rutinní tvar. Vedle příznačné paranoidní atmosféry se mu podařilo za pomoci chladného ladění obrazu a dezorientujících záběrů ruční kamery natočit celistvý a nadprůměrný thriller, ze kterého nejistota doslova sálá. A z Bournea dotvořil ikonu, které se v žánru akčního thrilleru budeme ještě nějakou dobu klanět. Než se objeví jiný bourák. Anebo taky nepřijde. Světe, div se, ale Limanův první příspěvek do téhle skvostné trilogie si mě přeci jenom získal o malý krapet víc. ()

D.Moore

Tempo, tempo a ještě vyšší tempo od začátku do konce. Příběh přímo navazuje na předchozí díl a pustit si oba dva po sobě byl, myslím, dobrý nápad, protože všechno do sebe krásně zapadá. Greengrassova režie nemá konkurenci a hned první sledovačka je natolik skvělá, že se může bez obav měřit i s velmi podobnou scénou z Francouzské spojky. Matt Damon výborný, ale stejně jako jeho výkon se mi líbilo soupeření Joan Allen a Davida Strathairna, kteří si zahráli s očividnou chutí. ()

Niktorius

Rozhodně nejlepší díl série. Oproti Bourne Supremacy se zklidnila kamera a došlo k přidání akce, která je více eye-candy, než bývala dřív a přitom se drží v jakž takž realistických mezích (ale slečna vedle mě se třeba bitce s Dashem strašně smála :-)). Na pětihvězdí ovšem rozhodně nepůjdu, na to je film po scénaristické stránce příliš triviální a ty dobré momenty jsou jen variace na to, co už jsme v předchozích bourneovkách viděli ("Kdybyste byl ve své kanceláři..."). V Bourne Ultimatum jde totiž hlavně o tu Greengrassovu filmařinu - režisér jde proti trendu doby a prosazuje syrový, fyzický styl - k 'ultimátnímu' filmu však vyzralá režie nestačí. ()

Spooner

Tak aspoň jeden třetí díl se letos vydařil. A to pořádně! A to se toho od dvojky vlastně moc nezměnilo. Ale to vůbec nevadí. Film začíná přesně tam kde dvojka skončila, Bourne hned utíká Rusákům a hraje k tomu známý nabušený hudební motiv. No a to už stačí k tomu, abychom se naladili na Bourneovo tempo. I když tentokrát je to celé ještě rychlejší, energištější, drsnější....no prostě je to celý víc akční (i když samotných akčních scén je asi 5, ale o to tu nejde). Bourne je prostě jedna velká adrealinová jízda, která by ale bez Greengrasse a jeho režie byla poloviční. Greengrasse totiž i tentokrát předvádí bezchybnou práci a filmu nemám prakticky co vytknout. I ta jeho věčně rozklepaná kamera je o trochu klidnější, a to je jen dobře. Také herci předvádí přesně to co se od nich očekává. Bourne pro mě asi navždy zůstane životní rolí Matta Damona, a to i přesto že před několika lety bych mu akčního hrdinu asi nežral. Julia Stiles a Joan Allen předvádějí své obvyklé nadstandarty, Ramirez je docela obstojným nástupcem Urbanova zabijáka a David Strathaim je vynikající. Po všech směrech vynikající akční podívaná, kterou ještě povyšuje výš vynikající konec ( i té Mobyho pecky jsme se nakonec dočkali). ()

Davies182

Bál jsem se, že mě to zklame, a dostal jsem pěknou pecku přímo mezi oči. Takový nářez od začátku do konce se ve filmovém průmyslu jen tak nevidí. Skvělé zakončení trilogie, Damon si to klidně může rozdat s Craigem v nějakém béčku - slintal bych blahem. ()

Wacoslav1

Jediným pozitivem tohohle dílu oproti tomu předchozímu je, že se tady aspoň nechodí zase furt jenom kolem horký kaše a něco se tady aspoň rozsekne. Našel bych tu i jednu či dvě vydařený sekvence. Greengrass se tu trochu zklidnil a je to o něco přehlednější, ale furt platí, že ten styl mi nesedí holt nic pro mě.35% ()

petero

Opäť začína naháňačka na Bourna, opäť sa ho snaží zneškodniť kopa super agentov po celom svete a Greengrass nám opäť predvádza svoju roztrasenú réžiu z ktorej som bol pri Supremacy úplne nadšený, no tentokrát by som povedal že by sa hodil iný režisér. Greengrass sa neprekonal, automobilová naháňačka bola v Supremacy lepšia, fight v kúpeľni bol tiež lepší v Limanovej jednotke a tak ostala len akcia na motorke. A to rozuzlenie? To malo byť akože všetko? Takéto slabé zakončenie trilógie som teda nečakal. ()

gogo76

Po vynikajúcom úspechu druhého dielu sa Greengrass pustil do záverečnej časti a laťku kvality posunul tak vysoko, že prekonať ju nebude také ľahké,pretože takáto pecka príde v priemere raz za päť rokov. V súčasnosti je len málo režisérov, ktorí dokážu natočiť za sebou tri-štyri úspešné filmy napr. Nolan, Iňarritu, ale práve Greeggrass je tým, u ktorého mám pocit, že sa neustále zdokonaľuje a spolupracovníci, ktorými sa obklopil sú často ochotní ísť s ním za hranicu možností a to prináša ovocie. Bournovo ultimátum nadväzuje na druhý diel a začína tam, kde druhý končil- čiže v Moskve.Od samého úvodu film nasadil divoké tempo a to si udržuje po celý film. Kvalitná, realistická kamera, kvalitný strih- to znamená, že aj keď sú prestrihy rýchle, presne vieme, čo sa na plátne deje, a to si cením, pretože dnes sa to v mnohých filmoch len tak hemží bleskovými strihmi flashbackmi,krikom a krvou, ale ukočírovať ten zmätok, to chce talent. S Bournom sa opäť veľa nacestujeme a davové scény sú plné života a reality, pretože sa natáčalo v skutočných davoch, či už na uliciach alebo staniciach. Naháňačka po strechách v Tangere je moja najobľúbenejšia scéna, okorenená skokom zo strechy do budovy cez otvorené okno a ukončená kvalitným súbojom v spreche. Posledné sekundy súboja sršia skutočným adrenalínom a zmohol som sa len na tiché a otvorené ústa, podobne ako Bournova prizerajúca sa kolegyňa. Po všetkých stránkach výnimočný akčný,chytrý thriller a zároveň vynikajúce DVD s otitulkovaným komentárom režiséra. Otvorený koniec niečo naznačuje, ale osobne si myslím, že Greengras už do ďalšieho pokračovania nepôjde, hoci by som bol veľmi rád. DVD obsahuje kopec kvalitných, ale naozaj kvalitných a zaujímavých bonusov. Čo dodať? Snáď sa trochu stotožniť s výrokom zo Cinemy 9/2007, kde v recenzii na tento film A.Prokopová napísala pozoruhodnú poznámku. A to, že po tomto filme vám asi všetký akčné filmy budú pripadať pomalé a priblblé. Nuž niečo na tom bude. Film 100%. ()

Xmilden

Třetí díl po skvělém druhém již trošku, ale opravdu trošku sesadil nohu z plynu. Přecejen je o 10 minut delší než předchozí, takže je zde trošku více vatičky. Neříkám že je špatná. Jen prostě děj tolik neletí vpřed. Nejlepší scénou je pochopitelně honička v Tangeru, která je zakončena skvělou bitkou Bourne/Dash. Trošku s obavami vyhlížím plánovaného čtvrtého bratříčka. Nemyslím si že je třeba k tématu Bourne ještě něco dodávat. PS: Úplně jsem zapomněl pochválit hudbu, která je v celé sérii skvělá a výborně dotváří atmosféru. 90% ()

FlyBoy

Beštiálne opulentné zavŕšenie bournovskej trilógie ktoré povyšuje akceleračný i frekvenčný pohyp na úkon hodný zavedenia do kinematografických memoárov. Byť v tomto pekle zakempený v pozícii voyeura je slasť najväčšia, distribúcia informácii tu má výsostné privilégia ktoré si zakladáju na násobení informačných zdrojov a spochybňovaní relevantných stanovísk z až šachovo zoskladanej naratívnej štruktúry. Stačí sa len napojiť na onu rozpohybovanú prietrž naháňačiek/bitiek podchytených dômyselným vedením P.G. a vychutnať si jedno doslova ultimátne špionážne bukkake. Damon sa definitívne usídľuje v tele Jasona Bourna - ustanovuje jeho neohroziteľné postavenie jedného z najvychytralejších agentov pod Slnkom a Greengrass sa už nadobro usadzuje v lige výnimočných - vedec, blázon, kúzelník. ()

lesumir

Jason Bourne – novodobý hrdina všech! Už potřetí s ním prožíváme akční jízdu plnou bojových scén, automobilových honiček, přestřelek a především emocí! Já to s (výborným) Matem Damonem prožíval naplno a nevypustil snad ještě dvě hodiny po skončení. Bourneovi může závidět i takový frajer, jakým je John McClaine nebo James Bond! A finální soundtrack je lahůdka! To musíte prostě vidět, škoda něco psát. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

19.03.2016

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

29.07.2015

Zatímco se stále doufá, že v pátém bourneovském filmu uvidíme Vigga Mortensena (měl by se ucházet o roli hlavního padoucha), špiónský comeback Paula Greengrasse a Matta Damona nabral jinou hereckou… (více)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (více)