Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

MeaCulpa

Kop mezi nohy všem co tvrdí, že český film má to nejlepší dávno za sebou. Herecký koncert především Ivana Trojana a Davida Novotného (jejich opomenutí na lvech je trestuhodné a nepochopitelné). Za tímto duem však nijak nezaostávají ani herci, které znáte z perel české televizní tvorby jako Ordinace nebo Ulice. Vynikající záležitost ()

Perr

Velice kvalitní divadelní hra s dobrými herci, zajímavou hudbou a kulisou, ale bohužel ty vedlejší děje, od kterých jsem očekával, že z toho udělají víc než divadelní hru, se příliš nepovedli, nic nepřidaly a ještě brzdili skvělé představení. ()

smack

Pohltilo mě to takovým způsobem, že sem místy nevnímal přechody mezi scénami probíhajícími mimo představení a představením samým. Budu potřebovat čas, abych mohl obsah vstřebat a vymanit se z momentální letargie. ()

gemi

Tohle tedy opravdu, ale opravdu není můj šálek čaje. Pokud máte rádi klasické autory v klasickém divadle, přeji příjemnou zábavu. V opačném případě ruce pryč! ()

matt85

Někdo si tady dovolil upravovat/vylepšovat Dostojevského... naštěstí to byl Zelenka. Právě on, herci a občasná dokonalá hustá atmosféra vás zařežou do sedačky a přinutí vás na to koukat s neuvěřitelným zaujetím až do konce. Btw. Koho zajímá, že je to reklama na Dejvice, když je to tak super?! ()

milaneg

Výborný nápad na 'archivaci' hereckého koncertu-představení Bratří Karamazových! Vedlejší linky příběhu (nutný odjezd Davida Novotného,...) trochu kazí dojem. ()

stromekk

Top 12 českých filmů a Zelenka s Lipským, jsou v mém žebříčku jako jediní režiséři zastoupeni dvakrát! Imtimní osvětlení, Happy end, Spalovač mrtvol, S čerty nejsou žerty, Jáchyme, hoď ho do stroje, Na samotě u lesa, Kouř, Knoflíkáři, Postel, Nuda v Brně, Karamazovi, Pouta. ()

Chip89

Pro Čechy dost neobvyklý snímek. Každopádně diváka zatáhne do děje a spojení divadla a filmu v tomhle provedení je pro mě velice přitežlivé a koukatelné. Výborný příběh s dokonalými herci, každopádně Ivan Trojan je opět někde nahoře a ostatní schovává v pozadí... Určitě se podívejte ať máte radost z toho, že se Čechům zase něco povedlo..... ()

Akaja

Fascinující. Stačí jen pomyslet na hřímajícího Trojana v železárně a srdce začne bušit rychleji. Zelenku mám jako režiséra ráda, o to víc mě překvapil jeho "odklon" od filmů o každodenních malých úchylárnách, které jsou kolem nás, ale děláme, že je nevidíme. Jedinečný film přesahující bojácné české hranice. ()

Lenart

Rozsiahle Dostojevského dielo, kde hlavným motívom je vzťah troh bratov, otcovražda, ale najmä úvahy o morálke, povahe človeka, ruskej duši, vine, treste a svedomí, sfilmoval Peter Zelenka strhujúco. Dvojica rovín (jedna z prostredia románu, druhá z reality) je zaujímavo prepojená formou skúšky, kde do deja zasahujú udalosti odohrávajúce sa mimo javiska a najmä osobná tragédia jedného z divákov, ktorý, aj napriek bolesti, nemôže od hry odtrhnúť oči. Veľký ruský román tak dostáva ďalší rozmer. Divák, ktorý sa v tomto románe nevyzná, bude mat pravdepodobne na začiatku trocha zmätok v postavách a nepochopí mnohé odkazy, avšak dej, podporený hudbou, strihom a hercami, má rýchle tempo a využíva klady oboch umení: filmu i divadla. Herci (na čele s geniálnym I.Trojanom) predvádzajú expresívne divadelné herectvo a dialógy v ich podaní nenechajú nikoho chladného. Len ten záver nemusel byť taký doslovný. 9/10 ()

junxi91

Takový pěkný film, jehož hlavním obsahem je zkoušení sedmi českých herců v dost neobvyklém prostředí - v průmyslové hale oceláren v Nové Huti. Zde herci zkoušejí Dostojevského klasiku Bratři Karamazovi, takže kdo to nečetl nebo neviděl v divadle se s tímto dílem může dost dobře seznámit. Herecké výkony byly dost přesvědčivé. Na pozadí jejich zkoušení se však odehrává drama jednoho z pracovníků těchto oceláren, jehož syn je těžce nemocný a během sledování zkoušky se dozví, že zemřel. Navíc jsou tu jisté peripetie samotného hereckého souboru, kdy chtěl jeden herec odejít ze zkoušky, ale režisér mu to chtěl zatrhnout. Takže takový vedlejší příběh herců a jednoho pracovníka na pozadí jejich divadelní zkoušky. ()

Nix

V tomto filmu mne uhranuli herecké výkony, které mne nechají se koukat na film s otevřenou hubou dokořán. Pan Trojan je prostě pan herec a je to velice zajímavý koncept divadla ve filmu, ale i tak to je mimo moji komfortní zónu a nedalo by se říct, že to považuji za veledílo ale své kvality to rozhodně má. Na zkoušku zase něco jiného, proč ne. ()

excite

Lars von Trier po česku s perfektní kamerou a dokonalými herci. Filmovější, divadelnější a stravitelnější. ()

D.awi.d

Možná je to jen tím, že jsem dlouho nebyl v divadle.... ale na tom nesejde, stejně jsme všichni Karamazovi.Jen té skvostné hudby se mohlo použít víc. ()

Erian

Karamazovi, jejich jméno mrazí, Dostojevskij je nejlepším ruským spisovatelem a dokáže si s osudy lidiček krutě pohrát. V režii Petra Zelenky však dostávají Karamazovi lidštější ráz, jsou to "jenom" herci, kteří si přišli zahrát do polských oceláren, které však ve svých útrobách krom dunících a funících strojů skrývají i osudy lidí, skutečně zasažených krutostí světa. A právě polský dělník, jehož osud sledujeme, je dle mého názoru kamenem úrazu. Je nevýrazný (otázka nakolik je to záměr, aby svým lidským neštěstím nezastínil tragiku příběhu samotného), neuvěřitelný a tak trochu nadbytečný. Tahleta odbočka od herců v jejich občanské podobě mi přijde zbytečná....nápad zasadit samotnou hru do rámce generálky v ocelárnách, kdy můžeme sledovat herce v jejich přirozenosti, je zajímavý, vnímáme, kterak se na svou roli připravují, že mají i jiné starosti, zaobírají se i lecčím jiným než Dostojevským, ale dělník a jeho umírající syn...příliš moc patosu. Proč tak vážně? (slovy Jokera:) Tahleta odbočka příliš nemrazí, spíš zdržuje od skutečně skvostných výkonů herců v čele s Trojanem, Chmelou a Novotným. Film je to dráždivý a zapíše se ve mně, ale svou snahou o jakousi paralelu Dostojevského s osudem obyčejného člověka....tím si u mě srazil pětihvězdičkové skóre na čtyři. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy