Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

zelda...

Film, který vás vtáhne do sebe a potom, co skončí nevíte co říct. Je smrští skvělých hereckých výkonů dokonale vybrané hudby a emocí, které se ve vás bijí. To vše se skvělě hodí do zapadlé továrny někde v Polsku, která pomalu chátrá. Herci hrající své role v Bratrech Karamazových a zároveň v životech sebe samých. Je to však jenom hra nebo je v tom něco víc. Poté co je do hry života, která se odehrává jen kousek dál zavlečen zaměstanec továrny se obě propojují a vzniká atmosféra, kterou lze těžko popsat. Herci už teď nejsou jen herci ale zároveň lidmi a podle toho se projeví i jejich skutečné povahy stejn ě tak jako v normálním životě. ()

hazaba

Mohu ho s klidem řadit k těm lepším českým filmům, které se za poslední dobu na filmovém nebi vyrojily. Vynikající herecké výkony, ale musím se přiznat, že je poznat, že to je převedení divadelní hry na plátna a ani ten jakoby paralelní příběh to nezmění. ()

Colleague

Chvíli mi trvalo než jsem přešel tomuhle filmu na chuť. Postupně jsem objevoval nové a nové myšlenky, které mi přišly předtím skryté. Z původních 3 hvězdiček jsem to vystupňoval až na 5 a leze to dál (už ale nemá kam). Strašně jsem přál Trojanovi lva za nej výkon, bohužel, alespoň nej režie a film to zachránily. ()

JanKukulín

Když jsem slyšel, že se Zelenka chystá točit Karamazovi, pocítil jsem v sobě jisté zklamání, že se na plátně nedočkám Teremina (představení Dejvic v jeho režii). To se mi líbilo a herecké výkony Martina Myšičky (mého favorita), Ivana Trojana či Davida Novotného byly taktéž vynikající (už jen kvůli nim by si tato hra rovněž zasloužila převedení na filmové plátno). Petr Zelenka a Dejvické divadlo, je ovšem spojení, které opravdu funguje. Divadelní představení Karamazovi jsem sice neviděl, ovšem to filmové je opravdu vynikající a přeji mu hodně štěstí v souboji o oskary. Nevím, co k tomu dodat. Kdo neviděl, má co dohánět. Napsal bych více, ovšm to je již uvedeno v komentáři charlosiny. Ta vystihla přeně i můj pohled na tento snímek. ()

kostej_

Pokud si odmyslím původní divadelní představení (režírované Lukášem Hlavicou), hudbu Jana Kaczmarka, a kameru Alexandera Šurkaly, moc toho nezbude. Nápad koexistence představení a skutečného děje je hezký, ale vše zůstává pouze u nerozvitého nápadu; žádné hluboké střetávání skutečných a hraných významů se nekoná. Nenápadité zlehčování v průběhu celého děje jako protiváha patetičnosti podání vyznívá jednak jako obrana před tímto nařčením, jednak jako snaha vytvořit prvoplánové uspokojení diváka na obou frontách, komediální i tragické. ()

PDcz

4**** body Dnes Vás komentářem provede Jíťa: Zajímavé ztvárnění divadelní hry. Néé, já ti to nechci diktovat.. Nepišto tam.. Prosíím. Ty si pako. Proč mi to děláš?? Já nevím co tam napsat, to vždycky píšeš ty, tak neblbni. [X] Minus 1* bod Proč odebíráš jeden bod? Musím si dávat pozor co řeknu, abys to tam zase nenapsal. A za co ho teda odebíráš? Neřeknu. Prosím. No na 5***** to nebylo. Chyby tam nevidím, bylo to hezké a bavilo mne to, ale na 5 to prostě u mne nebylo. [X] Divaldo je divadlo. Má to vážně svoje kouzlo. A tak vzhůru za kulturou. ()

troxor

Film daleko lepší než drtivá většina současné české filmové produkce, který dokáže alespoň trochu přiblížit Dostojevského časkému publiku. Filmovým Karamazovým ohromným dílem pomohla (samozřejmě kromě Dostojevského předlohy, že) původní Schormova adaptace, zde výborně zahraná. Postmoderní zasazení filmu a propletení příběhů postav, herců a diváků je ovšem diskutabilní. Nemyslím si (na rozdíl od ostatních zde hodnotících), že vložení osudu dělníka by bylo úplně špatné, myslím, že zjištění, že příběh a myšlenka jsou stále aktuální dokáží podstrčit i průměrnému, nepřiliš kulturnímu divákovi, kterému by to, pokud by takto nebyl trknut, želbohu nedošlo. Na "připojených" příbězích je ovšem patrná ohromná kvalitativní propast mezi geniálním a nadčasovým dílem Dostojevského ve Schormově adaptaci a nepříliš podařenými připsanými příběhovými apendixy, které by jen díky skutečné scénáristické virtuozitě nepůsobily spíše rušivě. ()

crha

Ach jo! Taky bych tady strašně rád pěl ódy, ale problém je, že jsem se nudil jak prase. Nechápu hodnocení ostatatních a nikdy už bych se na to znovu nepodíval. Chyběli mi české titulky, takže v polských pasážích jsem se dost ztrácel, ale aspoň jsem si mohl klídku dojít na WC. Pochopitelně tomu rozumín, že Karamazovi nejsou určení divákovi jako jsem já. Ale jsem rád, za to jaký mám vkus, takže v podstatě mi dal tento film nefilm hodně... ()

jenjan

Věčné Dostojevského dilema v podání bratrů Karamazových, které ztvárnili ti nejlepší, které současná pražská divadelní scéna má. Netradičně zfilmováno v syrovém prostředí tovární haly za přihlížení polsky mluvícího dělnictva a paralelně probíhající "realitou“ zákulisí. Zelenka a jeho film opět i přes pár nešvarů dokazuje, že v současné době v té naší zahrádce nic lepšího nenajdete. ()

JohnSorrow

Úžasná kombinace divadelní hry, filmu a náhodně-nenáhodného příběhu. Čeho si na filmu cením hodně je výborná a až děsivá hudba a nádherná čeština. I když jsem nečetl originál a nevím, jaký je Dostojevského skutečný příběh, byla to pro mě úžasná podívaná. ()

bery71

Ach jaká je to krása, když člověk vidí český film - tedy dobrý český film. Hruď se mi dme pýchou a jsem dojat, že tak kvalitní umělecké dílo vyprodukoval Čech. Nejsem nadšeným divadelním divákem a tedy i kus zvaný Karamazovi unikl mému oku, ale přesto jsem si jeho zkrácenou filmovou verzi náležitě vychutnal. Čekal jsem sice, že sám pan Zelenka nám nabídne přece jen trochu více, než-li jen velmi kvalitně natočenou divadelní hru. Ale i tak - volám, snad ne naposled - konečně film! ()

Akana

Hledání útěchy uprostřed našich mrzkých životů, škrábání nehtů o zeď naší nízkosti. Jednoznačně nejdotaženější Zelenkův opus propojující divadlo a film do sebejistého, hotového tvaru. Prolínání hry a reality je zdrojem úžasného napětí, ještě větším zážitkem jsou pak jednotlivé herecké výkony v čele s Trojanem, Novotným a Holubem. Postupně jsem ale zjišťoval, že se mi v tom ztrácí samotný děj hry, že nesleduju příběh, ale jeho provedení. To je trochu škoda, ale není nic jednoduššího, než vzít do ruky knihu a smáznout si tak i jeden literární rest. Jeden z nejvýraznějších a nejosobitějších českých filmů poslední doby. 90% ()

brumbrum

Vyborne zahrane, vyborna hudba, vsetka cest! Aj ked sa mi to dost nepacilo ako celok. Milion detailov bez vyznamu, toto nie je film ale skor divadlo. Vela veci zaujalo a potom len rusilo, lebo zostalo bez suvislosti - preco si ta baba odrezala suplikom prsty? Naco tam ukazovali tu vriacu pekelnu zeleznu kadu? Naco tie haky s tragickym podtonom? Naco ten schovany pas, kam mala byt ta cesta naotocku do Prahy? Vsetko same naznaky len pre atmosferu, farby okolia; nie je to moj styl. Mal som chut dnes vecer na film. A obsahovo, aj ked putavy ten nacvicovany pribeh, zasa to riesi staru znamu otazku dobra a zla z toho otrepaneho hlupeho opacneho konca, bez vychodiska. Ved Boh nestvoril zlo, ale slobodnu volu. To az clovek, vedomym volenim konania proti Bohu, postavenim sa na odpor, kreoval zlo - hla, dar slobody a kreacie, ved sme na obraz bozi, vid Genezis. Vieme si zvolit cestu a tvori hodnoty, kladne i zaporne, volit dobro a zlo - nebyt toho, ze sa mozeme sami rozhodovat, mozeme sa obesit este dnes. Ta vecna loz, ze kedze je tolke zlo vsade, asi nie je Boh, bo by sa nan nevydrzal pozerat, je generacne vstepovana chobotina do hlav hladajucich; clovek kraca dejinami, vedome nici, berie a zerie, sliape hodnoty a moralku, vrazdi deti, podvadza, smeje sa hlbke.. - a paralelne hlbavo filozofuje, ako tym prave dokazal, ze sme tu len nahodne a dokonalost univerza a jeho zakonov je samovzniknuvsia, ze z toho vsetkeho je proste nahodou aj zivot nakoniec a ludia a laska a vsetko - a nic nema naozaj zmysel a preto "ked vies kde je sever, tak nikomu never, len vsetko ber a zer", ako spieva iducky opity sam sebou - a pise dramy a knihy a je z toho smutny a ludia su dojati.. no skoda sa rozpisovat :-). Davam 3*, za vyborne herecke vykony. Hlbku to malo, no zial len znepokojivu, experimentalnu - a velice dopletenu, coz moze divaka hladajuceho nasmerovat nie k pravde, ale do slepej ulicky. ()

Meiers

Dlouho se bránil chlapec dlouho. "Divadlo na stříbrným a v polských ocelárnách? To bude nejdelších 110 minut mého života!" Nakonec však podlehl a v kině dostal lekci jako pes. P.S. To prolínání reality všedního života herců se zkoušením mě naprosto dostalo. Přechody kdy se herci baví a najednou z ničeho nic navážou replikou. No prostě jednoznačně povedená věc, kterou chci vidět minimálně ještě jednou. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy