Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

Hank

Na naše poměry neobyčejný film, silná atmosféra, skvělí herci v neskutečném prostředí Nové huti. Von Trierova hustota to sice není, ale to vůbec nevadí. ()

Sir_Koki

Skvělá hudba, skvělá kamera, plus herci, kteří tuto hru hrají tak dlouho, že jsou pro ně jejich repliky naprosto přirozenou řečí. Předloha je tak silná, že by ji nepokazil ani méně talentovaný režisér než Zelenka. A Zelenka talent má. Nejlepší český film za posledních deset let. ()

JohnnyBoy

Dejvické divadlo jede na zájezd do Polska hrát Karamazovi. Zkouší v prostorách ocelárny. Během zkoušky zjistí, že nějakému dělníkovi umírá dítě. Dejvické divadlo v plné síle. Geniální herecké výkony nejlepších současných herců (Trojan, Novotný, Chmela, Holub..). Ohromující atmosféra celého filmu. Zajímavá kamera Alexandera Šurkaly. Proč však dávám pouze jednu hvězdičku? Je mi to líto, ale já si myslím, že ten film je prostě hloupý. Celé pojetí hry ve filmu selhává, protože příběhy okolo jsou tak matné a uměle našroubované na samotnou hru až to bolí. Snaží se nějak vklouznout do divadelní hry, ale není to přirozené, je to jako když na vzrostlou jabloň roubujete švestky postižené šárkou. Postava režiséra, nechápu (kromě toho že to je jediný herecký úlet filmu, který se Zelenka snažil zachránit tím, že Ivana Luknára předaboval). Ta holka, co má být jako jeho milenka, kdo to je? Kam vede celá anabáze s tím, že David Novotný potřebuje odjet? A proč ten dělník, chudák, jenom celou dobu degradovaně čumí na nějaké představení? A ten Pavel Šimčík je tam opravdu proto, že má velkou pusu? Já tomu prostě nerozumím, možná sem úplně blbej a všichni tomu rozumí, když to tak pěkně hodnotí, ale já prostě nemůžu. Mám pocit, že všichni oslepeni Karamazovama hodnotí tu divadelní hru, co je použita v tomhle příběhu, ale ta hra je přece jenom součást nějakého příběhu, který je nám vyprávěn. A ten příběh je blábol. Podle mě se Petr Zelenka postavil vedle něčeho, čemu se absolutně nemůže rovnat a vedle čehož vypadá jako trapný školáček. Jeho příběh vestavěný vedle příběhu Karamazovců působí jako naprostý naivistický amatérismus. A při tom já mám Zelenku rád, obdivuju ho a považuju ho za jednoho z nejlepších českých filmařů. A proto jsem asi tak přísný...smůla. ()

RedRain

Festival hereckých exhibicí. Skvělé drama a divadelní experiment. Smekám Zelenkovi a hercům dejvického divadla. ()

-Cobra-

Překvapení roku a důkaz toho, že natočit kvalitní český snímek jde když se chce. Převést klasické dílo ruského realismu od Fjodora Michajloviče Dostojevskeho Bratři Karamazovi do prostředí polských oceláren byl výborný nápad a v podání Dejvického divadla můžu říct, že i nápad velmi zdařilý. ()

LuNaj

Zbožňuju Ivana Trojana, miluju hudbu k tomuto filmu a je mi líto, že nebydlím v Praze. Asi bych si koupil pernamentku do Dejvického divadla. ()

CaMMe

Vidím vysoké hodnocení, tak si říkám, že by po dlouhé době dobrý český film? Ani náhodou. Poprvé jsem nepochopil o co se snímek snažil, kouknul jsem podruhé a nechápu znova. Po třetí bych to nezkousnul ani náhodou, opravdu mě to nudí. Nebavil mě ani příběh dělníka a jeho umírajícího syna. Jediné co musím povznést jsou herecké výkony některých představitelů a velmi zajímavé prostředí. Jsem hodně schovívavý, proto - 40%. ()

Loreleis

Nečekejte žádnou rodinnou pohodu na páteční večer. Tohle opravdu není film, u kterého může člověk chroupat chipsy a nemyslet. To ale dělá z tohoto díla něco na hranici filmu,skutečnosti,divadla. Výsledek je ale jasný : mistrovské dílo dokonale herecky obzazené a natočené. ()

pekas

Ta vložka s polským dělníkem mi nezapadá do děje. Ale divadelní výkony byly pozoruhodné, celkový výsledek tedy hodnotím veskrze kladně. Čtyři mi přijdou adekvátní. ()

PjotrN

Kdybych viděl Karamazovi v divadle s tímto obsazením, byl bych nadšený. Film mě tak nepřitáhnul. A už vůbec ne bokovka s továrníkem, kterému umřel syn...i tak musím dát 3* za filmodivadelní výkony herců. ()

boombang

Už drahnou dobu jsem neviděl český film, který by ve mně rezonoval tak mocně a dlouho, jako tento Zelenkův opus - a o to víc, že jsem kdysi četl jeho slavnou knižní předlohu. Ještě pořád mne z toho mrazí v zádech. Není to běžný, narativní film, není to dokument, ba ani fiktivní dokument - spíš opak toho všeho. Herci zde kromě svých postav hrají sami sebe, někteří téměř přehrávají, ale nešť - jde přece o divadlo ve filmu. Zvláště démonický Trojan, odporný Holub a překvapivý mončičák si zaslouží pochvalu. A hudba! Hudba je opravdu skvostná! Ale abych jen nechválil - ve scénách s mrtvým Karamazovem se mírně mění rozestavení jeho synů. A střih podle mne taky není dokonalý. No nic, čert to vem. A starého Karamazova taky. "Dětičky moje...!" "Dejte pokoj s tou komedií!" ()

nmarca

Na české poměry nevídaně vážný, strhující, dramatický a divadelně patetický příběh. Skvěle do sebe zapadající kombinace divadla a světa mimo jeviště má jednu skvrnu na kráse - pesimistický závěr, což zcela neodpovídá Dostojevského filozofii, jež nachází křesťanskou naději i v bezvýchodných situacích. ()

Bendiys

Divadlo ve filmu. Originalni napad, provedeny na jednicku. Podtrhnout bych chtel herecky vykon zejmena Ivana Trojana (z jeho stareho Karamazova az misty mrazi), ale i Davida Novotneho. Vse podtrhuje vyrazna skvela hudba... ()

vitac.

První Zelenkův film, který mi není sympatický. Karamazovi mají dobrou myšlenku, bezpochyby, sehrání dramatu v tovární hale a prolínání běžného života se scénami ze hry se mi líbí. Jsou i podaření po technické stránce, herci ke svým postavám sedí a hrají dobře (divadlo, ne film). Ale pro mě je hlavním kamenem úrazu motiv proč to všchno. Jakou spojitost má chování dělníka s dějem hry? Jakou spojitost má se hrou taneční vystoupení? Jakou spojitost má se hrou loutkové intermezzo? Bojím se, že to vše je pro efekt a kalkul. Nemůžu porovnat, do jaké míry je film odlišný od inscenace, kterou převádí na plátno, zda i v ní je pokračováno v Dostojevského příběhu na základě fantazie autora inscenace, či zda je to jen doménou filmu Karamazovi. Celkem vzato proti tomu ani nic principielně nemám, pokud je to uděláno citlivě a v souladu s cílem a myšlením autora předlohy, což si troufám tvrdit se v tomto případě hrubě nestalo. Jestliže slova, která herci opakují na závěr dvojhlasně a která tu mnozí tak rádi papouškují jsou hlavní myšlenkou filmu (a leccos tomu nasvědčuje), je mi špatně. Zřeknutí se boha nemá za důsledek zánik morálky, hodit tyto dva pojmy do jednoho koše je ošklivý omyl. Morálka je pojem racionálně a logicky odvoditelný a odvozený z reality. Na jeho základě člověk pozná co je dobré a co zlé, jak ve vztahu k sobě, tak v kontextu lidské společnosti. Bůh je proti tomu arbitrární pojem, není odvozen z reality, není dokazatelný ani vyvratitelný. Jeho obsah si definuje každý jinak a ten, kdo se rozhodne v boha věřit se stává intelektuálním otrokem těch, kteří si nárokují monopol na jeho vysvětlení v dané době (a na daném místě). Lepší tři hvězdičky dávám za zpracování a sehrání původního Dostojevského materiálu, za volné pokračování a poselství Karamazovi zasluhují odpad, takže to zprůměruju na dvě hvězdičky. ()

ondey

WOOW! Viděno 5x, uchváceno 100x. Obrazové industriální pojetí, herecké výkony všech postav, námět a vystavění příběhu na cestě herců na festival, samotný Dostojevskij a hlavně, hudba!!! Ty bláho ta hudba!!! Trest smrti všem, kdo rozhodli, že nevyjde soundtrack. ()

yaqwsx

Jediný český film za několik posledních let, který mě opravdu oslovil. Film přesně podle mého gusta - záživný, se spádem a navíc originální. Krásná kamera a velice "živelné vyprávění". Jedinou pidivadou na kráse snad může být linie s dělníkem dítětem, která je trochu mimo, ale ani to mi nedokázala zkazit můj nadšený pocit z tohoto filmu. "Trojan plivnul na papeže. Ten to má v Polsku spočítaný" ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy