Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

MK_ultra

karamazovi jsou nadčasová látka. Mám naposlouchané rozhlasovvé hry,i jsem je četla. A musím říci, že bych byla mnohem radši kdyby se celý děj filmu odvíjel jen v rovině hry. Silný příběh otcovraždy, intrik , podezření i lásky zasazený do prostředí snad netypického ale nesmírně působivého, do prostředí surové průmyslové haly, s neuvěřitelnými hereckými výkonony, jsou tak silné a sugestivní, že mě tato adaptace absolutně pohltila...Jenže občas jsem z tohoto delíria byla vytržená druhou rovinou, která mě akorát otravovala a žádný jiný hlubší pocit ve mě nezanechala...ale i tak jsou Karamazovi pětihvězdičkovým dílem! ()

Kivis

Tak tenhle film mě rozhodně nezklamal... a rozhodně nenadchnul. Prostě čistě průměrný film, u něhož jsem rád za to, že jsem ho viděl, ale přitom ve mně nezanechal žádný pocit, otázku,... prostě nic. Herecké výkony dobré, věřím, že na jevišti to musí být extraklasa, ale ve filmu to tak nevyzní. Příběhy točící se kolem samotného představení zajímavé, ale nijak dechberoucí. Prostředí oceláren vynikající, ale celkový dojem z filmu to nezachrání. Příjemnými vsuvkami jsou krátká představení dalších divadelních souborů. ()

gizi

Bohužel pro mě hodně nepovedený film. Řekl bych, že záznam divadla by byl o mnoho lepší než toto hloupé filmové podání. Oceňuji jen dobré až výborné herecké výkony, Trojan je prostě PAN herec. 24.5.11, 55%. ()

DorianGreene

V jednom z nejlepších snímků roku 2008 kraluje zejména Ivan Trojan, který je v roli starého Karamazova patřičně ďábelský a slizký. Scéna, ve které plive na ikonu papeže Jana Pavla II., se vám po zhlédnutí bude v mysli ještě dlouho vracet. Pro milovníky Dostojevského je tento film povinností. ()

marien1039

95% naprosto perfektní dávky dostojevského dramatu i vedlejšího příběhu. Jsem z Ostravy, kde máme podobně prosory, samozřejmě, dnes už fugují jako muzeum a vím, jak z toho místa dýchá atmosféra. Rozhodně daleko více, než z nějaké historicky cenější barabizny, ze které se loupe omítka. Jasně jako historika by mě měla více dojmout ta barabizna, ale u prostřed vysokých pecí cítíte tu těžkou práci okolo. Nedí divu, že si Zelenka prostory oceláren pro tento film. Rozhodně 10 bodů z 10 pro kameramana, který si s ní fakt hraje. Ivan Trojan jako Fjodor Karamazov tak úžasný, že mu to šílenství fakt věříte, hrozně mě překvapil i David Novotný jako Míťa. A samozřejmě nikdy nezklame rodák z mojeho města Igor Chmela. Jedinou výtku bych měla vůči naprosto zbytčné roli režisérovy přítelkyně ztvárněné jinak na prknech skvělou Lucií Žáčkovou. Kdyby tam nebyla, příběh by rozhodně neztratil, právě naopak... ()

teseth

Herecký filmový koncert, který si myslím že nemá v naší filmografii konkurenci. Prostředí a téma z tohoto filmového počinu dělají opravdový zážitek! Já jsem celou stopáž filmu byl vysloveně v sedmém nebi a užíval si neskutečně silné drama, které má nadčasovou vypovídací hodnotu. Co ale musím vynést na bednu je výkon Trojana, který je naprosto neskutečný. Jeho ztvárnění starého Karamazova je naprosto úžasné! Škoda jen, že takových filmů je jak šafránu. ()

Michelle_S

Pro mě jednoznačně nejlepší český film posledních let. Úžasná předloha (díky, Fjodore Michajloviči) převedená výborným scénářem do současnosti. Povedené propojení divadelních a „soukromých“ partů. Geniální herecké výkony, při kterých se tají dech (Trojan jako otec Karamazov je neskutečný a Dmitrij a Ivan jsou taktéž zahraní na výbornou). A nádherná hudba, která při které vám naskočí husí kůže. Nemám ani po pátém zhlédnutí co vytknout. ()

the_weaver

Samotné predvedenie hry Bratia Karamazovovci bolo strhujúce a zaslúžilo by si 4 *. No vôbec som nepochopil, prečo do filmu niekto (Zelenka?) nasilu narval "príbeh" opravára, ktorému umiera dieťa. Vyznelo mi to ako veľmi úbohý pokus o zvýšenie dramatickosti, ktorý nebol ani potrebný (hra samotná jej mala dosť), ani vhodný - situácia opravára nemala v hre paralelu, neustále zábery naňho hlavne rušili a samozrejme i skľučovali. Mne táto línia i jej zakončenie vadili a znechutili mi ten film, preto 2 *. ()

zanvalzans

Ty bago to som ešte nezažil natočiť divadelnú hru v oceliarni,ale budiž.Bolo to zaujmavé a aj herecké výkony boli skvelé,ale rozhodne podobnú strukovinu už nemusím...sorry ale nie! ()

quokam

Vlastne souhlasim s Novotenem, jen to mam naopak. Sceny, ve ktrerych herci hraji, jsou strhujici, ve scenach, kde jsou jakoby sami za sebe, film ztraci tempo i zajimavost a okradaji genialniho Dostojevskeho o prostor na platne. Tim, ze predstavuji vlastbe sami sebe a presto hraji scenar, se vytraci duveryhodnost deje a ma schopnost jaksi se vcitit do teto linky a treba pokladat tragicky pribeh polskeho delnika za filmovou realitu. Zkratka je to tam navic, vcetne sceny s moncicakem, kde jsem fakt nepobral, cemu se tam kdo smeje. Kdyby tvurci zkopirovali myslenku z puvodniho filmu Jesus Christ Supestar, kde si par studentu bez jakychkoliv reci okolo prijede do Izraele sehrat pasijovy pribeh, byla by to pro mne absolutni bomba, byt by se ozyvaly hlasy o nepuvodnosti. Takto mozna ty civilni sceny mely naznacit seoeti Dostojevskeho textu se soucasnosti, nebo take nastavit kontrast mezi divadlem a realitou, aby vyniklo divadlo a herecke umeni uvnitr. Jinak z hercu vskutku nevim, koho chvalit drive, ci hlasite, coz podle zasady "kdyz herci hrajou jako o zivot, je to zasluha reziserova" vede k pochvale rezisera Zelenky, jemuz jsem tu ztrhal par pohadek :-). Presto nelze nezminit ctverici ci petici Novotny, Chmela, Trojan, Krobotova a Holub, kteri inscenaci odtahnuly na vlastnich zadech. Mysickovi ty jeho mnichy nejak neverim, ale to je muj osobni problem a pochvalu si zaslouzi i on. Celkovy dojem 8/10. Upd 10.01.2024, muj maly bezvyznamny oscar za rok 2023, udilim cenu za nejlepsiho herce ve vedlejsi dram roli panu Davidovi N. ()

Thorian

Viděl jsem technické promítání (či jak se tomu říká - film je kompletní z hlediska hereckých výkonů, ovšem chybí mu detaily ze stránky grafické a zvukové) a byl jsem zklamán. Ano, Ivan Trojan je opět excelentní a jeho herecké výstupy vždy uchvátí, Igora Chmelu jsem konečně viděl jinak, než jako ředitele z Ordinace v růžové zahradě a ani scény s pořádnou dávkou humoru nechybí. Ovšem... Jedno velké ALE: Ať se snažíte, jak se snažíte, divadlo na filmovém plátně nikdy nebude to pravé. A k tomu musím připočítat pár scén, které jakoby naprosto neměli souvislost s dějovými liniemi filmu (lépe řečeno: já ji tam nenašel). Abych skončil, jděte si raději vychutnat herce Dejvického divadla naživo do Dejvického divadla. ()

Matik

Dost jsem se na ten film těšil. Mám rád Dostojevského, jeho Bratry Karamazovi, Dejvické divadlo i filmy Petra Zelenky. Mírně jsem zpozorněl při úvodních dialozích v autobuse, trošku mi to tam začalo skřípat, ale těšil jsem se, že nepříliš autentickou civilní rovinu filmu rychle napraví rafinovaná práce s inscenací Bratrů Karamazových. První minuty zkoušky Inscenace jsou skutečně působivé. Čeští herci se chystají hrát na festivalu v polské, stále funkční továrně, údržbářův syn se zranil, jeden z herců musí odjet na natáčení. Potud slibná expozice. Jenže to by autorem hry nesměl být Dostojevskij. Je to past už na autora dramatizace, který musí tak obsáhlý román zhustit a vybrat tu základní dřeň a co teprve scénárista! Chce li využívat inscenace divadla a přinést nové motivy, musí zase zhušťovat. Je zde pokus o prolínání civilní roviny s inscenací, o zapojení přihlížejících dělníků a tedy i nás diváků do děje. To se však děje zoufale předvídatelně a bohužel, kdykoliv se Zelenka snažil o závažnost, paradoxně filmu škodil, protože ve srovnání se zpracovanou látkou nenabídl dostatečně silnou, civilní rovinu. Takže už ve třetině mě začalo nudit dívat se i na záznam inscenace, co ve vší úctě nakonec film je a jenom jsem se modlil, aby přišel nějaký spásný motiv, autentický, rafinovaný, hodný toho být postaven a srovnán s Dostojevského silnou látkou. Nepřišel a je to škoda. Kulhají také některé herecké výkony, zejména v civilní rovině. Je to s podivem, jak nechá režisér některé herce ujet, například Lenku Krobotovu, která v inscenaci působí autenticky, ale když má hrát Lenku Krobotovou, tak není příliš přesvědčivá. Martin Myšička je nemastný neslaný a u něj ten kontrast civilu s postavou splývá zcela, do nudy a šedi. Těžko se to hodnotí, protože záznam divadla zde ztrácí tu jedinečnost, autenticitu a blízkost, jakou má naživo a něčeho co je filmově působivé, je zde jako šafránu. Nebudu tedy popisovat jak svěle někteří herci hrají – to je působivější zajít si do Dejvického divadla na původní inscenaci, ani to, jak dobrá je kamera, hudba atd. Chyba je někde v základu a dílčí věci celovečerní film neutáhnou. Je to velká škoda a promarněná šance, ale nápad to byl znamenitý, včetně polské továrny. Jenže by to vyžadovalo rafinovanější civilní rovinu prolnutou do inscenace a ne předvídatelná klišé, funkční snad v sedmdesátých letech, dnes však nutící diváka, stydlivě se bořit do sedačky. ()

Palpy

No konečně! Herci, postavy, mončičák… nádherně rozverná forma. Hra je famózní (hlavně Trojan), ale rovina herců těžký průměr. A ten trapně srdceryvný, předvídatelný konec – no pardón… Dvě hvězdičky pro autora adaptace a dvě Zelenkovi za formu. Mělo to na víc. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy