Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

gonzo

Hodnotit divadelní hru, tak dávám plný počet. Jenže na film se nedívám kvůli toho, abych obdivoval afektované divadelní herectví, které k "prknám" neodmyslitelně patří, ale ve filmu působí přehnaně. To samé platí pro "slévárenské" kulisy, které ohromí v několika úvodních záběrech, ale brzo se vyplýtvají. "Nesmysl" hrané divadelní hry si uvědomují i tvůrci a na samotný akt představení montují i jakýsi metaforický příběh zničeného dělníka, který při pracovní něhodě přišel o syna a který z povzdálí počínání herců sleduje. Občas udělá krok dopředu, jindy mu oči zalijou slzy, pak si jde do umývárny opláchnout obličej.. no zkrátka aby šlo vidět, jak moc vnitřně trpí.. To vše rámované neuvěřitelně přehnaně dramatickou hudbou, která vyloženě ruší. Zelenka je borec, ale byl bych rád, aby zase točil filmy a ne divadelní představení s rádoby filozofickým přesahem. (A kdo kdy viděl na divadle Lucku Žáčkovou tak bacha, hraje zase lautr stejně.) (Po jednodenním uležení zvyšuju na 3 hvězdy a nevylučuji další shlédnutí. Jak nemám rád žvásty typu "Ivan Trojan je nejlepší český herec", tak tady fascinuje každou sekundou projevu.) ()

Hadascz

Karamazovi mi připomněli, že jsem už dlouho nebyl v divadle ;) Zapomněl jsem na atmosféru,která z nich dýchá. Film je ukázkou hereckého umění a v českém měřítku je to skvost, kterej se u nás jen tak nevidí. Byl jsem přikován od začátku do konce. ()

savra

Film jsem viděl až po doporučení "Českých lvů" a musím říct že si je Karamazovi zasloužili. Atmosféra je úchvatná, je tam pár slabších míst ale filmu to na síle neubralo, úžasný zážitek. ()

Llaney

Wow! Sice mám k českému filmu trochu negativní přístup, ale tohle bylo neskutečné. Celou dobu jsem si myslela, že to s Ivanem Trojanem minimálně šlehne, a nakonec to šlehlo málem se mnou. Great! ()

kpt.Marťas

Tady vpodstatě není potřeba vůbec nic říkat. Film je sice postaven na divadelní hře, ale v žádém případě se nejedná o její záznam. Petr Zelenka ji používá pouze jako odrazový můstek, aby se divadelní zkouška propojila s herci a s publikem a s ocelárnami, aby se celý svět stal jevištěm, na kterém se pohybují Karamazovi. A Petr Zelenka tak činí božskou filmovou řečí. Herce zaveze do oceláren (vynikající), vyzbrojí je úžasnými kostýmy, celé to nasnímá úchvatná kamera a sestříhá snad sám ďábel, aby to nakonec zabalil do strhující slovanské Kaczmarkovy hudby. Jeden z nejúžasnějších fimových zážitků nejen tohoto roku, ale vůbec. Díky. ()

dejvyd

Silný příběh vyjímající se v dnešní době samých krváků. Pro prostoduchého diváka film "o ničem", pro ostatní dobré odreagování smyslů od denního koloběhu .... ()

Monyfik

Kvalitní herecké výkony při zpracování divadelní hry od Dostojevského. Nesedělo mi ve filmu odpoutávání, které se dělo okolo herecké scény v ocelárně - život a starosti dělníků v Polsku. Zaměření se pouze na samotnou hru bylo perfektní. ()

WHMMD

100%-tná záležitosť. Skvelé herecké výkony, úžasná hudba oskarového J. Kacmarka, úžasný scénar prelínajúci sa v dvoch rovinách + L. N. Tolstoj. Nechápem prečo nie je tento film medzi TOP 200. ()

MaximusMax

Bezprostřední dojem - 3 až 4 hvězdičky. První půle mě velmi zaujala, slibovala zajímavé propletení hry a reálného života herců, které ovšem ve druhé půli tak nějak vyšumělo, jako by autoři neměli odvahu do hry skutečně výraznějším způsobem zasáhnout. Linie s údržbářem na mě bohužel působila trochu křečovitě a její zakončení bylo skutečně velmi divadelní (což byl možná záměr). Herečka, která na konci káže z ochozu, pro mě ve filmu vcelku postrádala význam a scéna u šuplíku měla zřejmě pouze divákovi osvětlit, odkud se na konci filmu vzala zbraň v ruce mrtvého. Herecké výkony velmi kvalitní (zejména Trojan a Novotný) ()

Yvettka

Pro mě jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Přesto, že mi trošku vadil melodramatický příběh s dělníkem a dítětem, ale i přesto zavřu oko, protože pro mě je to na plnejch pět i tak. Dostojevskýho mám moc ráda, od filmu jsem čekala hodně, ale tohle mě přibilo do sedadla a naprosto předčilo mé očekávání. Výborní, dokonale sehraní herci, famózní hudba, podtrhující atmosféru a po pár minutách vůbec nevnímáte, že hra bez kulis a rekvizit je ještě dokonalejší než kdyby tam byly, protože výkony herců jsou tak dokonalé, že ničeho jiného už není třeba. Pro mě opravdu pecka od začátku do konce a to jak pro výkony, tak pro neobvyklé zpracování. Nechápu, jak to mohlo nedostat Lvy za herecký výkony. ()

Alvin

Klobouk dolů před odvahou tvůrců skloubit divadlo a film. Moje obavy, že to dopadne jako kdysi s Dogville se nenaplnily a „nefilmové“ prostředí mě tentokrát nerušilo od příběhu. Zásluhu na vtažení do děje má bez pochyb fantastická sestava herců Dejvického divadla a režie Petra Zelenky. Přesto mám po závěrečných titulcích pořád pocit, že to byla dvouhodinová ukázka, co všechno je možné převést na plátno, ale opravdové Bratry Karamazovi si užiju až v divadle. ()

Tomulka

Vynikající české drama s perfektními hereckými výkony, scénářem a režií. Rozhodně stojí za to vidět vícekrát. ()

rwa

Celkově interesantní, výkony některých herců často mimořádně působivé (Trojan , Novotný, ale především Holub), pro mě jako celek však poněkud přespříliš artistní. Těžko hodnotit nějakýma hvězdičkama, nicméně ok, lepší tři... ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy