Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

doughnut odpad!

Ne že bych byl divadelní a filmový barbar, ale tahle ubohost mě vůbec neoslovila a ty nadšené komentáře opravdu nechápu. ()

NikolajM

Nejlepsi film poslednich nekolika let a dalsi dukaz toho, ze pan Zelenka je momentalne jedinnym ceskym filmarem s vizi. Pri uvedeni na London Film Festival se film dockal obecneho uznani a byl oznacen za masterpiece, s cim nelze nesouhlasit. Rok Dabla-Karamazovi-? ()

__VEV_ka__

Neviem či som od toho tak vela čakala, každý vravel aký je to skvelý film... čudujem sa, mám rada divadlo, drámu... ale toto mi nič nedalo, zdalo sa mi to obyčajné, monotonne, dokonca som podriemkavala :D čo sa teda mne fakt nestáva... a jediné čo ma zaujalo a za čo som dala hviezdičku bol chlap, ktorý sa na predstavenie pozeral ... alebo som možno len neni "zrelá" na takýto filmový kúsok ()

insanity_

Herecká exhibice těch z nejlepších herců, které v Čechách najdeme. Film od začátku chytne a nepustí. Prostředí šedivé unikolorové továrny působí jako výtečný kontrast k příběhu, který má tolik vrstev. Pro mě zatím nejlepší Zelenka a nejlepší český film za poslední roky. ()

Vilda

Už dlouho jsem neviděl tak kvalitní český film. Nicméně již jméno Ivana Trojana zaručovalo jistou kvalitu. Je to jeden z nejlepších filmových herců posledních let. A jsem si jist že právem. A taky jsem rád že ač jen trochu, tak točíme filmy se sousedy poláky a doufám že do budoucna se nebudou dabovat slovenské filmy. Je to opravdu škoda jak se vzdalujeme. ()

Pardalozo

Film to byl celkem dobrej, hlavně to prostředí je třeba pochválit, výrazně dolaďuje příběhovou linku... Ale myslím si že přímo v divadle s neupravenou verzí hry bych se bavil mnohem více, protože nejlepšímy momenty snímku byly právě neupravené části přímo ze hry. A Trojan ten byl vynikající, pan herec, když se na scéně objevil on všechny zastínil, vyjma Holuba, ten se mu dokázal vyrovnat. ()

Eres

Řekl bych na české poměry unikátní film, který přibližuje českou kinematografii té světové. Herci zde předvedli velmi věrohodný výkon. Prostředí staré továrny dodává démonický nádech, což není na škodu a podtrhuje celkovou atmosféru. Jenže omáčka okolo hry samotné už tak skvostná není. Když herci nehrají, odehrává se tam něco, co my nešlo do hlavy, chvílemi velmi trapné scény dost značně ubírají napětí i dojem z filmu a člověk občas ztrácí přehled. Film se na konci snaží citově vydírat a dělník mi tam přijde jako nevkusná tečka. Film založen hlavně na dobrých hereckých výkonech a působivé hudbě by mohl dosáhnout výše. ()

Marcey199

Recept Petra Zelenky - do hrnce vlijte jako základ Dostojevského předlohu, zahustěte atmosférou polské továrny a nadrobno nakrájejte vynikající české herce. Povařte 110 minut a podávejte dochucené vtipnějšími scénami "ala mončičák". A výsledek? Gurmánský orgasmus i pro náročného jedlíka. Jediné, co mi trochu zaskočilo v krku, byla nadstandartní přísada, bez které by se recept obešel. Koření "dělníkovo utrpení" mělo podle všeho pokrm zahustit, místo toho ho ale zbytečně osladilo. Stejně ale nezbývá, než dát 95% a doufat, že takových pochoutek se vyskytne víc. ()

Drzy_orel

Na první shlédnutí z toho mám výbornej pocit, atmosféra a podání mě úplně dostalo. Časem se na to musim podivat znova a doplnit další poznatky, proč že mě to vlastně zaujalo. ()

maple6

**** - Dílečko, které se mi skutečně líbilo a ona dramatičnost, která mi u 99% českých filmů chybí tu přeci jen byla. Bontonem zdejších hodnocení je netradiční místo, netradiční pojetí a tak dále... a já nemůžu než souhlasit. Mistr Zelenka rozehrál drama kterému jsem i přes nicnevypovídající výpravu rozuměl. Jen ta linie "mimo" měla být buď víc vypíchnuta, nebo tam neměla být vůbec, protože kdyby tam nebyla, nic by se nestalo... nicméně je mi toho Poláka a jeho malýho špunta líto :-( -maple6 ()

@liska

Krásné, krásné, krásné! Netradiční zpracování filmu, hodně divadelní. Ivan Trojan opět ukázal, že je herec par excelance a že divadlo mu sedí. Velmi silný zážitek, který krásně podporuje industriální surové prostředí oceláren. Četla jsem Bratry Karamazovi a přesně takhle jsem si představovala ty ruské rozpolcené duše. Nejlepší český film co si za poslední léta pamatuji. ()

taraen

Po dlouhé době opravdu vynikající český film. Všechno funguje. To že skoro všichni herci (až na Badinkovou) hrají Karamazovi už několik let na divadle, je opravdu poznat. Oni ty role žijí. A velice dobře je i to, že víme, že sledujeme divadelní představení. Přece jenom divadlo film jsou hodně jiné a převádění jednoho na druhé potřebuje spoustu změn. Díky tomu přehnané emoce a dlouhé monology nešustí papírem a nepůsobí divně...protože tohle je prostě divadlo. Volba kulis továrny je dokonalá. Motiv s dělníkem, kterému umřel syn, může na první pohled smrdět patosem a samoúčelností, ale je zpracován natolik syrově a silně, že dodává hře třetí rozměr. Vášeň, vina a trest a filozofické úvahy jsou smíchané s každodenním životem, malichernostmi a legráckami herců. Což ještě podtrhuje fenomenální konec. Kde končí realita a začíná divadlo? To nikdo neví, protože všichni jsme Karamazovi. ()

coldrexx

Brilantní podívaná se skvělým hereckým výkonem Ivana Trojana zanechává v divákovi působivý zážitek. Jeho velkým plusem je, že se odprošťuje od konvenčního pojetí filmu a experimentuje s vnímáním diváka. Škoda jen, že ostatních 90% filmů z české produkce nemá takové ambice. Po dlouhé době je tu film, kdy divák odchází s pocitem katarze. ()

Baži

Vynikající zpracování divadelní hry (podle románu Dostojevského) originálním způsobem ve filmu - zobrazení rutijní zkoušky před představením. Skvělá myšlenka a geniální provedení. Herecké výkony - famózní, jinak to říct ani nejde. Trojan vyčnívá nadevšemi, opět mě přesvědčil, že je jedním z nejlepších českých herců, ne-li číslo jedna. Herci hrají, jakoby byli na divadelním jevišti, a tak je vše procítěněnější a více emocionální. ; "Jakmile se opravdu odřekneš Boha, vše bude jiné. Padne morálka jako zanikají geologická období a lidé budou hledat radost tady na světě. Člověk zvítězí svou vůlí a rozumem nad přírodou, pochopí, že je smrtelný, že nemá naději na vzkřísení a přijme smrt a přijme ji rád! Bude jako bůh a všechno mu bude dovoleno! A jakmile bude člověk bohem, přestane platit jakýkoli zákon! Všechno - bude - dovoleno!" ()

ylaine

Dostojevského Bratři Karamazovi jsou jedním z těch děl, které prostě nedokážete odložit a čtete tak dlouho, dokud vám buď knihu někdo nevyrve, nebo dokud neusnete. Možná i proto na divadelní a následné filmové zpracování tohoto veledíla nahlížela většina lidí tak skepticky. Nicméně já, jelikož to mám nacvičené už z HP a Pána Prstenů, jsem samozřejmě na film nekladla žádné nároky. Kniha je vždy lepší než film (snad kromě Harrerových Sedmi let v Tibetu, tam se naopak povedl vynikající film z docela obyčejné předlohy), to přece každý ví. Bratři Karamazovi = depresivní kniha, divadelní Karamazovi jsou depresivní podívaná a film je o něco vypjatější a propracovanější ztvárnění těch divadelních bratrů. Trojan exceluje, Míťa je nepovedený syn špatného otce, Ivan je Ivan, Smerďakov je prostě odporný a Aljoša, Aljoša je anděl! Velmi povedeně vybrané prostředí, skvělé herecké výkony, vše dokresluje hudba. Rozhodnete-li se pro tento film, bude čas takto využitý bezpochyby dobře strávený. Podtrženo a sečteno: Co jiného Zelenkovi za tento domácí úkol dát, než jedničku s hvězdičkou? ()

Dodge-I

Pokud si pamatuju, tak mi divadelni kusy prevedene do filmu nikdy moc neimponovaly - tady se jedna o skloubeni zvlastnich pohledu na klasicke dilo a soucasnost. Nevim proc, ale misty jsem si sceny srovnaval s "peklem" H.Bosche - Trojan a Holub by mohli byt klidne v tomto obraze predlohou... ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy